Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #991  
Vechi 15.11.2012, 01:53:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

1. Legat de proorocii, a mai fost una despre Romania 2011 care zicea ca va fi baie de sange, sau ceva de genul. Si nu a fost nimic. Nu mai luati orice lucru de bun.

2. Legat de astronomie, am si eu unele nelamuriri ce-i drept.

De exemplu ni se spune ce Luceafarul e planeta Venus. Cum de o vedem noapte, cand ne aflam cu spatele la soare, iar ea se afla intre pamant si soare??
  #992  
Vechi 15.11.2012, 10:10:53
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Thumbs down absurd

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Pentru existenta acelor planete exista dovezi stiintifice.
In favoarea existentei lui dumnezeu exista cumva dovezi?
1. Flavius, urmareste cu mare atentie acest rationament simplu:
Daca o planeta se afla la mii de ani lumina departare de pamant, asta inseamna ca ceea ce observi cu ajutorul telescopului AZI este ceva care s-a intamplat cu mii de ani "lumina" in trecut. Eminescu in poezia "La steaua" exprima foarte bine acest concept.

2. Tu ai nevoie de dovezi stiintifice in favoarea existentei lui Dumnezeu,... imi pare rau pentru tine !
  #993  
Vechi 15.11.2012, 11:20:50
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
N-ai înțeles bine, eu n-am fost acolo niciodată și am întâlnit în Cluj doar o fată studentă care mai merge pe la sărbători pe la Pucioasa la Noul Ierusalim și am discutat cu ea despre toate, însă firește că sunt cu ei, sufletește, moral, în Duhul și îi iubesc din toată inima chiar dacă nu i-am cunoscut personal pe niciunii, îi iubesc după datorie și după proorocia pusă de ei pe net căci ei sunt copiii cei buni ai lui Dumnezeu din vremurile de azi.
Eu locuiesc în Cluj-N acuma după ce m-am mutat aici dintr-un orășel din Bihor.
Acum am inteles, esti doar un simpatizant, altfel mergi la biserica ortodoxa. Atunci e un lucru bun.
  #994  
Vechi 15.11.2012, 11:32:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LgMihail Vezi mesajul
Daca ii vei da unui Sfant Isihast tabelul lui Mendeleev sti ce-ti va raspunde? Ia-l de aici ca-mi tulburi isihia, imi imprastii mintea si-mi pierd rugaciunea! Pe noi - ca oameni duhovnicesti - ne intereseaza prea putin CUM functioneaza efectiv creatia sau CUM a fost ea creata; de asta sfintii ortodocsi nu au aflat, dar se pare ca cei apuseni, da (aberanta concluzie). Practic inaintez din nou acest exemplu: Sfantul a oprit soarele cu rugaciunea si ti-a spus ce a facut ("se invartea si l-am dat pe PAUZA"), iar omul de stiinta nici nu-l poate privi cu ochiul liber si il contrazice in calcule(foarte profund...) pe Sfant. Pe cine ALEGI sa crezi? Mai ales cand stii bine: "Cel ce primeste pe prooroc ia plata de prooroc".
E firesc ca va spune asta, asta spuneam si eu, pentru ca tine de stiinta, fara mare importanta pentru mantuire. Sfintii nu aveau nevoie sa cunoasca integralele acum 1500 de ani.
Unele interpretari incearca sa introduca stiinta lumeasca in invatatura. Asa face evolutionismul, care incearca sa introduca teoria evolutionista in Facere. Aproximativ la fel si vechiul calendar, care era facut in timpul lui Cezar de astronomi. Si geocentrismul e o stiinta de la grecii antici, care nici macar nu erau crestini. Sistemul lui Ptolemeu si sistemul lui Copernic au aceeasi valoare pentru invatatura revelata.
Noi ca ortodocsi alegem intotdeauna sa credem adevarul, iar Sfanta Scriptura nu se contrazice, doar daca avem noi intentia de a arata asta. Am explicat citatul din Iosua Navi. Un singur exemplu, cel mai heliocentrist, om de stiinta, va spune ca soarele rasare, desi nu e corect pentru el, ci ca pamantul se invarte. I al doilea rand, aceea nu e o revelatie de la Domnul, e doar ce spune Iosua Navi, care era om, stia stiinta din acele vremuri. In Facerea avem revelatie, nu ce credea Moise.
  #995  
Vechi 15.11.2012, 11:50:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Postelnicu Vezi mesajul
Sf. Grigorie Palama - sec. XIV - a cărui pomenire o săvârșim astăzi,
Și în Filocalie el spune cu privire la ce discutăm:
Iar înțelepții elinilor zic, cum că cerul se întoarce cu firea sufletului celui lumesc, și aceasta zic ei cum că învață drept și cu cuvânt… ”
Asadar Sf. Grigorie Palama mentioneaza ca e stiinta (filozofia) inteleptilor elini. La fel fac si Sf. Vasile cel Mare, si sf. Ioan Damaschin cand e vorba de conceptiile din stiinta vremii. Se pare ca unii nu inteleg ca resping stiinta de azi dar dar credit stiintei de acum 2000 de ani.
E extrema cealalta a evolutionismului teist, acestia introducand in dogma stiinta din timpul nostru (de fapt nu e stiinta, ci intelegerea gresita).
Daca unii ii desconsidera pe sfinti, cealalta extrema e a considera ca sfintii sunt la fel ca Domnul, avand Atotstiinta. E tot o intelegere gresita, doar Domnul are aceasta capacitate. Sfintii stiau stiinta din timpul lor, care nu avea legatura cu revelatia, pentru ca nici filoozofii din timpul lor nu erau infailibili.
De fapt care e problema, se considera ca niste filozofi antici, care concepusera stiinta de atunci si era si pagani, sunt infailibili. La asta se reduce totul.
In cazul facerii nu e acelasi lucru, pentru ca acolo avem Revelatia de la Domnul, nu intelepciunea filozofilor antici.
  #996  
Vechi 15.11.2012, 11:55:36
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Redau si un mesaj scris de mine.
Daca pana acum respingeam geocentrismul doar din ce stiam eu, zilele acestea m-am informat si cei ce spun geocentristii, in special pr. Dan Badulescu pe hexaimeron.
Asadar am acum o opinie completa si e deja formata. Numai din citatele date ca argumente din Sfanta Scriptura, care sunt interpretate gresit, imi dau seama ca e doar argumentatie cu orice pret, fara baza, cum fac si evolutionistii teisti. Si evolutionistii teisti incearca sa introduca stiinta timpului in dogma, la fel si geocentrismul incearca sa introduca stiinta lui Ptolemeu si Aristotel in invatatura. Noi nu acceptam nici toata stiinta de azi, cu atat mai mult cea de acum 2500 de ani, de ce ne intereseaza pe noi cum credeau filozofii antici greci? E ceva cu totul diferit de Facere, care e Revelatie.
Citatele din Sfanta Scriptura le-am citit si pe forum, sunt complet eronate, cuvintele acelea au alt inteles. Un ateu sau cineva care nu prea crede in creationism isi da usor seama, daca spui ceva gresit nu va mai asculta altceva. Parerea mea e ca se face un deserviciu pentru ceea ce e adevarat, adica Facerea, multi n-or sa mai priceapa nimic, cum se intampla si pe forum. Sustinerea geocentrismului e o greseala, tine de stiinta si e aceeasi greseala ca si calendarul. In privinta calendarului erau cu mult mai multe argumente plauzibile decat in cazul geocentrismului.

De exemplu "„Neam merge și neam vine, și pământul în veac stă .” nu are niciun inteles de genul asta, intelesul e ca apa curge si pietrele raman, in niciun caz ca pamantul e fix, e ceva total gresit. La fel sunt toate citatele date in acel articol. De exemplu ca pamantul sta suspendat, probabil tot la asta se refera (ca si in cazul in care se invarte sta tot suspendat), aici e vorba ca "este"(in loc de sta) suspendat, nu ca sta fix. Mai era cu "intemeiat", intemeiat are inteles acolo de constituit, creat.
Noi ortodocsii suntem iubitori de adevar si ne si permitem, pentru ca adevarul e in ortodoxie si nu trebuie sa fabricam citate ca protestantii sau catolicii.
E evident ca sfintii aveau cunostinte stiintifice din timpul lor, din punct de vedere teologic nu avea nicio importanta ca nu stiau de integrale sau de America.
Am citit si obiectiile stiintifice, si acelea sunt fortate. Ca nu au observat ca pamantul se invarte cei din spatiu pentru ca sistemele de referinta sunt relative, si altele de genul acesta, sunt foarte fortate. Ai vazut ca si teoria cu pamantul plat are o sustinere facuta stiintifica, nu inseamna ca e adevarata, orice se poate sustine asa.
  #997  
Vechi 15.11.2012, 12:34:17
neica_nimeni_altul's Avatar
neica_nimeni_altul neica_nimeni_altul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 506
Lightbulb Ignoranta extrema naste monstrii

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asadar am acum o opinie completa si e deja formata. Numai din citatele date ca argumente din Sfanta Scriptura, care sunt interpretate gresit, imi dau seama ca e doar argumentatie cu orice pret, fara baza, cum fac si evolutionistii teisti. Si evolutionistii teisti incearca sa introduca stiinta timpului in dogma, la fel si geocentrismul incearca sa introduca stiinta lui Ptolemeu si Aristotel in invatatura. Noi nu acceptam nici toata stiinta de azi, cu atat mai mult cea de acum 2500 de ani, de ce ne intereseaza pe noi cum credeau filozofii antici greci?
Catalin2, nu vreau sa te jignesc, dar am impresia ca este posibili sa delirezi atunci cand afirmi ca "Numai din citatele date ca argumente din Sfanta Scriptura, care sunt interpretate gresit, imi dau seama ca e doar argumentatie cu orice pret, fara baza, cum fac si evolutionistii teisti" se pare ca ai o interpretare proprie si personala si o capacitate limitata de a intelege. Poate vei citi cu atentie recomandarile lui Serafim Rose:

Cum să citim Facerea, principii fundamentale:

1. Căutăm adevărul. Trebuie să avem suficient respect pentru Cartea Facerii spre a recunoaște că ea cuprinde adevărul, chiar dacă acel adevăr ne poate părea neobișnuit sau surprinzător. Dacă el pare să intre în contradicție cu ceea ce credem a cunoaște din știință, să ne aducem aminte că Dumnezeu este Autorul întregului adevăr, și orice este adevăr curat în Scriptură nu poate să contrazică cu nimic ceea ce este adevăr curat în știință.

2. Insuflarea Scripturii este de la Dumnezeu. Aceasta înseamnă că trebuie să căutăm în ea adevăruri de un rang mai înalt, iar, dacă întâmpinăm greutăți în a înțelege ceva, trebuie mai întâi să suspectăm propria lipsă de cunoaștere, mai curând decât un neajuns al textului dumnezeiește-însuflat.

3. Să nu ne grăbim a aduce propria deslușire locurilor „grele”, ci să căutăm ca mai întâi să ne familiarizăm cu ceea ce au spus Sfinții Părinți despre acele locuri, recunoscând înțelepciunea lor duhovnicească de care noi suntem lipsiți.

4. Trebuie iarăși să ne ferim de ispita de a lua citate izolate de la Sfinții Părinți, scoase din context, spre a „dovedi” ceea ce dorim. De pildă, am văzut un ortodox care dorea să dovedească că zidirea lui Adam nu are nimic „deosebit”, citând următoarea afirmație a Sfântului Athanasie cel Mare: „Omul întâi-zidit a fost făcut din țărână ca orișicare, iar mâna ce l-a zidit pe Adam zidește iarăși și întotdeauna pe cei ce vin după el”. Aceasta e o afirmare generală a lucrării ziditoare neîntrerupte a lui Dumnezeu, și nimeni nu s-ar gândi s-o contrazică. Dar lucrul pe care persoana respectivă voia să-l demonstreze era acela că nu există o deosebire reală între zidirea oricărui om viu și zidirea primului om și, îndeosebi, că trupul lui Adam s-ar fi putut alcătui prin zămislire firească în pântecele unei creaturi încă nu chiar umane. Poate fi oare îndreptățită folosirea afirmației citate ca „dovadă” în această problemă ?

Se poate întâmpla să aflăm în scrierile Sfântului Athanasie un pasaj ce respinge tocmai această idee. Într-un alt loc el zice: „Deși numai Adam a fost alcătuit din lut, totuși în el s-a cuprins moștenirea întregului neam”. El afirmă aici destul de clar că Adam a fost zidit în chip diferit de toți ceilalți oameni, ceea ce, așa cum vom vedea, este într-adevăr învățătura Sfinților Părinți îndeobște. Deci nu ne este îngăduit să luăm un citat din el și să socotim că dovedește sau deschide calea unei idei dragi nouă. Afirmația generală a Sfântului Athanasie despre firea omului nu spune absolut nimic despre felul aparte al zidirii lui Adam.

Greșita folosire a citatelor din Sfinții Părinți este o capcană foarte obișnuită în zilele noastre, când polemicile asupra unor subiecte de acest fel sunt adeseori foarte pătimașe. Vom face tot ce ne stă în putință spre a ocoli asemenea capcane, neatribuind nici una dintre tâlcuirile noastre Sfinților Părinți, ci încercând doar să vedem ce anume spun ei înșiși.

5. Dacă socotim că putem adăuga câte ceva înțelesului textului pentru zilele noastre, să o facem cu precauție și deplin respect pentru integritatea textului Facerii și părerile Sfinților Părinți. Și, făcând aceasta, trebuie să rămânem întotdeauna smeriți, căci știința zilelor noastre are eșecurile și greșelile ei, iar dacă ne încredem prea mult în ea ne putem trezi noi înșine cu o înțelegere greșită.

6. Vom încerca mai întâi să-i înțelegem pe Părinți, și abia apoi să dăm propriile răspunsuri la unele întrebări, dacă le avem. În Sfinții Părinți aflăm "mintea Bisericii”, înțelegerea vie a revelației lui Dumnezeu. Ei sunt legătura noastră între vechile texte ce cuprind descoperirea dumnezeiască și realitatea de astăzi. Fără o asemenea legătură fiecare om rămâne de capul lui, rezultatul fiind zecile de mii de interpretări.

pentru aprofundare recomand - http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/Facerea.html

Referitor la speculatiile ilogice si la concluziile trase de Catalin2...n, care se pare ca are o problema chiar si cu "stiinta" de azi pe care nu o accepta in totalitate, probabil ca o terapie anti-ignoranta i-ar prinde bine.

Last edited by neica_nimeni_altul; 15.11.2012 at 12:45:00.
  #998  
Vechi 15.11.2012, 12:51:43
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de neica_nimeni_altul Vezi mesajul
Poate vei citi cu atentie recomandarile lui Serafim Rose:
Cum să citim Facerea, principii fundamentale:
Poate vei afla acum sa Parintele Serafim Rose, aplicand aceste principii, a sustinut heliocentrismul si nu geocentrismul. In acest context sensul mesajului tau devine chiar comic. Cum nu-mi plac exagerarile celor ce au conceptii ecumeniste (doar a celor ce sunt si mai agresivi), nu-mi plac nici exagerarile (doar a celor ce au limbajul mai dur) celor ce au o intelegere mai mult stilista. Daca doar acet tip de mesaj il ai discuta mai bine cu alte persoane.
  #999  
Vechi 15.11.2012, 13:42:43
Postelnicu Postelnicu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 33
Thumbs down helio/acentristul teist

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Poate vei afla acum sa Parintele Serafim Rose, aplicand aceste principii, a sustinut heliocentrismul si nu geocentrismul. In acest context sensul mesajului tau devine chiar comic. Cum nu-mi plac exagerarile celor ce au conceptii ecumeniste (doar a celor ce sunt si mai agresivi), nu-mi plac nici exagerarile (doar a celor ce au limbajul mai dur) celor ce au o intelegere mai mult stilista. Daca doar acet tip de mesaj il ai discuta mai bine cu alte persoane.
Iată conturându-se și pe "helio/acentristul teist", care face cu cosmogeneza/logia același lucru ca și cei pe care îi combate cu dârzenie, evolutioniștii teiști!

Același duh, dar plasat în alt domeniu științific!

Serafim Rose heliocentrist?:

"În concepția scriptural-patristică, Pământul, ca sălaș al omului, încununarea zidirii lui Dumnezeu, este centrul universului.
Orice altceva, indiferent de explicația științifică a stării și mișcării sale prezente sau de imensitatea sa fizică în comparație cu pământul,
este un lucru secundar și a fost făcut întru folosul Pământului, adică al Omului."
Ieromonah Serafim Rose

(Și chiar și de ar fi fost Părintele heliocentrist, atunci el ar fi ieșit în această privință din consensul Părinților, cel pe care îl și propopăvăduia ca și criteriu al ortodoxiei. Deci nu pe dânsul stă și cade mărturisirea noastră. Asta așa, în paranteză)

Mai schizoid (să nu spunem -frenic!) pare și acest lucru: combătându-l pe Eugen 7 aici http://www.crestinortodox.ro/forum/s...8&postcount=68, unde acela aiura despre timpul la Ioan Damaschin, Cătălin dă următorul citat corect:

"Sfantul spune clar ca:
"Se numeste iarasi veac, nu timpul, nici o parte din timp, care se masoara cu miscarea si drumul soarelui, adica cel format din zile si nopti, ci un fel de miscare si un interval de timp care merg impreuna cu cele vesnice."

Din care reiese "inechivoc" (na,că ne-am molipsit și noi!) că soarele se mișcă în jurul nostru și astfel se creează ziua și noaptea.

Off! Pe ce se bazează acestă autocontradicție interioară? "Eu cred în heliocentrism, s-a ieșit în cosmos și s-a observat...."

Ce s-a observat măi omul lui Dumnezeu? Ai observat tu așa ceva? Ai făcut parte din echipajul navetei? Sau cumva îi crezi pe cuvânt? Evident că da! Dar de sfinții timp de 3000 de ani în consens te îndoiești cu cea mai mare nonșalanță (să nu zicem altfel...)
Ce filmuleț ai văzut pe you tube cu mișcarea Pământului în jurul soarelui, dă-ne și nouă un link, ceva, ca să ne minunăm!

În schimb, absolut toți oamenii din toate locurile și timpurile care au trăit, trăiesc și vor trăi pe Pământ, de la vlădică la opincă, de la sfinți la păcătoși, de la genii la cretini, de la învățați la analfabeți, de la creștini la atei, observă un singur lucru:
"Soarele răsare și apune, se mișcă în jurul nostru, cu tot universul!"

Această observație emprică este confirmată și de Scriptură și Sfânta Tradiție (și invers dacă vreți), pe care cu un adevărat duh protestant - iertare, dar așa se vede de aici! - o disprețuiești și o răstălmăcești, făcând singură Scriptura adevărată (sola scriptura) și pe Moise și Părinți discutabili. Fiul cărui duh ești?

Dar, se prea poate să ne răcim gura de pomană, "dacă pe Moise și pe prooroci, (și pe Sfinți) nu-i veți crede", ce să mai facă un amărât de www.hexaimeron.ro?

Din fericire, mai sunt și suflete care primesc cu bucurie adevărul, dăm slavă lui Dumnezeu că ne scoate din rătăcire!

Last edited by Postelnicu; 15.11.2012 at 14:29:02.
  #1000  
Vechi 15.11.2012, 15:49:26
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FlaviusM Vezi mesajul
Pentru existenta acelor planete exista dovezi stiintifice.
In favoarea existentei lui dumnezeu exista cumva dovezi?
Dovezi că există planete? Photoșopu' și filmele de pe lună și marte le numești tu dovezi?
Ce numim noi planete, alea pe care le văd unii prin lunetă sunt niște adunături sferice de apă, foc, ghiață, gaze... nu există pământuri prin cer.

Deci ce vedem noi de jos și au fost numite planete sunt mult mai mici decât credem noi și nu sunt din pământ ci din aburi, din gaze, din ghiață (luna) iar pământul nu e planetă!

În schimb Dumnezeu este mai Adevărat decât vă închipuiți, însă El se arată doar celor cu inima nevicleană care nu se ascund în noaptea vicleană a răutății...

Practic există două lumini văzute, lumina fierbinte a soarelui, care umple cerul și pământul de lumină și de imagini colorate dar această lumină suferă curbarea prin mediu și mai este lumina ce vine de la fulger care este o lumină dreaptă și care nu suferă curbarea prin cer, prin mediu decât absorbția, scăderea intensității.

Astfel dacă ar exista o lumină de fulger suficient de puternică undeva deasupra pământului aproape de soare sau de lună, ea s-ar vedea în același timp de către toți locuitorii pământului.

Lucifer a căzut și cade ca piatra nedrept aruncată din mâinele omului și vai de cel pe care cade ea și la fel ca fulgerul din ceruri cade atunci când cade dacă se suie la cer căci fulgerul căzând, atunci când se văd fulgere pe cer, lovește cu moarte și durere în toate direcțiile până la pământ de parcă toți ar fi vinovați că el a păcătuit și s-a mândrit cu răutate și pentru că a căzut din demnitatea și ierarhia îngerească, pe când Fiul Omului Luminează ca Fulgerul de la răsărit până la apus pentru că Lumina Lui este DREAPTĂ ca a Fulgerului, este o lumină albă ca laptele și ea nu colorează și nu se curbează străbătând cerul iar dacă are o putere suficientă, o energie a dreptății acumulată din belșug, ea descărcându-se va ajunge de la răsărit până la apus și toți oamenii o pot vedea în același timp.

Noi însă trebuie să căutăm Lumina Lumii căci dacă omul crede că lumea e lumina atunci ajunge să creadă în planete, în sfericitatea pământului,în miliarde de ani lumină și big-ban, și va fi vai de el până la urmă... căci va inhala ca nebunul toată slava de la oameni crezându-se mai ceva ca fulgerul, care nu este altceva decât un purtător al energiei dreptății văzute.

'Cine judecă în batjocură pe el însuși se... răzbună'.

Last edited by vsovivivi; 15.11.2012 at 15:58:55.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Curcubeu sferic la mormant la Pr. Arsenie Boca au_relian Pelerinaje la locuri Sfinte 26 30.12.2011 21:17:05
Rugaciune pentru bolnavul care nu poate dormi bettykalazar Intrebari utilizatori 3 25.06.2011 10:42:05
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14
Cum pot demonstra altora existenta lui Dumnezeu ? question Generalitati 27 09.08.2008 17:24:43