Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 17.01.2017, 18:06:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 17:11:41.
Reply With Quote
  #162  
Vechi 17.01.2017, 18:24:21
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Sigur, eu am fost puțin off-topic. Ceea ce m-a intrigat mai mult a fost asimilarea, de către Iuliu, a condamnaților politici din perioada stalinistă cu cei din zilele noastre, care fac parte din categorii umane cu totul diferite.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #163  
Vechi 17.01.2017, 19:48:51
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Eu zic ca nu ar fi greu sa citesti despre scandalurile mari de coruptie din perioada interbelica. Si despre cum vorbea presa comunista despre liderii partidelor istorice.

Daca Maniu sau Mihalache ar fi trait in vremurile noastre si ar fi fost de partea rea a istoriei ( adica nu laudau in fiecare zi statul de drept :) ) ar fi facut cu siguranta parnaie. Si tot pentru vreo gainarie asa cum au facut si altii in timpurile noastre. Ca daca l-ar fi legat pe Nastase ca ar fi luat nu stiu cata spaga ca sa privatizeze Petrom sau ca sa le dea alora de la Bechtel vreun mare contract, era altceva. Dar la noi oamenii sunt pedepsiti pentru gainarii si nici pentru alea nu exista probe directe. Sau cand nu pot fi agatati cu nimic ( cum a fost cazul cu Antonescu ), apar alte prostii : ca doarme prea mult, ca ar avea nu stiu ce porecla si asa mai departe.
Reply With Quote
  #164  
Vechi 18.01.2017, 02:58:18
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai e logic, pentru alea mari nu se poate, ca n-ar pica singuri si ar insemna condamnarea unui intreg sistem si nu-si permit sa-si taie craca.

Asa ca opereaza "chirurgical", nici sa nu-i faca omului prea mult rau la o adica, pai ce, a servit atatia ani sistemul si sa primeasca 20 ani puscarie? Sa-si piarda agoniseala ?

Pai cine ar mai vrea sa intre in politca in cazul asta?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde