Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 25.03.2013, 09:58:55
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Voi vă distrați crezând că e cu neputință să postești post negru, fără apă și fără pită și plin de ispite și cu toate astea să nu slăbești ținând ritmul ăsta ani de zile.

Dacă e pentru Domnul, o jertfă de curățire prin rugăciune și taina iubirii, atunci se poate, căci postești din smerenie și ascultare... sau voi n-ați citit cum a postit Moise 40 de zile stând de vorbă cu Dumnezeu și apoi când s-a coborât la popor a sfărmat tablele de idol și după ce le-a dat vițelul de aur să-l mănânce, s-a suit din nou pe munte și iar a postit 40 de zile stând de vorbă cu Dumnezeu... deci el cum a putut posti 80 de zile, post negru, cu pauză de o zi sau doua când nu se știe dacă a mâncat sau a băut cu poporul ce se dezmățase? Cum de el a putut și voi vă distrați crezând că nu se poate măcar 3 zile sau măcar o zi post negru? Și nu era slăbit sau neputincios când s-a coborât.

Un postitor veritabil antrenat are un ritm simplu:

Post negru LMiVi și MaJS - gustă seara foarte puțin iar Duminică două mese după liturghie și seara înainte de culcare.

Dar în postul negru este voie apă sfințită și anafură și cine se spovedește e voie să se împărtășească.

Ioan Botezătorul nu mânca nimic afară de învățătură Îngerească de la Dumnezeu dar de ochii lumii se arăta că mânca lăcuste și miere sălbatică... el trăia cu Duhul îngerilor sfinți care-l hrăneau cu Hristos.

Nu vă fie frică să postiți că omul abia dacă nu mănâncă și nu bea apă vre-o 3 zile, abea atunci începe să simtă slăbiciunile inimii și ale sufletului, o senzație de groaznică de frică de parcă ar muri, parcă ar leșina...

Dar un creștin ordinar, oarecare, ar trebui să poată liniștit să țină post negru câte 6 zile și în timpul ăsta să muncească iar apoi sâmbăta seara și Duminica după liturghie el mâncând puțin chiar se îngrașă de la duhul sfânt.

Ideea e să uitați de voi și de grija mâncării pentru că Domnul se veselește împreună cu voi hrănindu-vă cu mană ascunsă în timp ce petreceți cu El.

Îndrăzniți să vă jertfiți, îndrăzniți să ascultați... îndrăzniți să nu vă temeți de post!

Last edited by vsovivivi; 25.03.2013 at 10:08:08.
Reply With Quote
  #82  
Vechi 25.03.2013, 10:51:48
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Dar un creștin ordinar, oarecare, ar trebui să poată liniștit să țină post negru câte 6 zile și în timpul ăsta să muncească iar apoi sâmbăta seara și Duminica după liturghie el mâncând puțin chiar se îngrașă de la duhul sfânt.
Salut V,

Tu așa faci?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #83  
Vechi 25.03.2013, 13:02:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Am mai citit cazuri,citesc si ma minunez...
Eu dupa o jumatate de zi,simt ca lesin,ca-mi pierd viata;am dureri de cap,slabiciune,ameteli,cred ca si glucoza scade rau;am avut problema asta de mic copil.
Ar fi trebuit poate sa citesti asta sa te minunezi si mai tare:

40 de zile post cu apa pe dieta keto
http://romaniaraw.freeforums.org/vie...hp?f=12&t=1627

Deci se poate.
O pot face oameni obisnuiti, fara ani si ani de induhovnicire si mii de matanii batute pe zi.

Cine incearca sa demonizeze astfel de performante o fac in ignoranta de cauza.

E ca si cand ai spune ca cel care poate alerga un maraton de 42km este dus pe umeri de draci.

Este o chestie de exercitiu (fizic), atata tot si binenteles vointa/motivatie.

Daca ai sa citesti postarea respectiva ai sa vezi ca persoana in cauza a ajuns la acel post negru de 40 zile treptat:

Citat:
Experimentarea postului cu apa am inceput-o de cand aveam 120 kg si am tinut pe rand cate 1,3,5,7,15,21 zile.
Daca tu ai probleme la ajunat chiar si o jumatate de zi, poti sa incepi si mai de jos: postit pana la ora 12, 15, 18, 21, pana a doua zi..
In fiecare miercuri/vineri si nu treci la etapa urmatoare pana nu te simti confortabil cu precedenta.

Biologic, orice persoana fara probleme deosebite de santate poate tine post negru chiar si cateva saptamani, doar ca nu este o experienta din cele mai placute, mai ales daca treci brusc de la mese satioase la zero mancare.

Apropo, nu cred ca ar fi cazul ca postul negru sa includa si abtinere de la a bea apa, decat rar si pe perioade scurte, cel mult 36ore.

Si ca sa nu fiu inteles gresit, postul negru nu este doar un exercitiu fizic, benefic pentru sanatate - mult mai benefic decat isi inchipuie multi pentru care a sari o masa este o problema majora dpdv psihic.

Impactul asupra starii mentale si mai ales vietii spirituale (daca este abordat si cu atitudinea corecta) este mai presus de simple cuvinte.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 25.03.2013 at 13:07:20.
Reply With Quote
  #84  
Vechi 25.03.2013, 13:35:39
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Dar un creștin ordinar, oarecare, ar trebui să poată liniștit să țină post negru câte 6 zile și în timpul ăsta să muncească iar apoi sâmbăta seara și Duminica după liturghie el mâncând puțin chiar se îngrașă de la duhul sfânt.
Salut V,
Tu așa faci?
Așa aș fi făcut dar mă mândream și de aia mănânc LMiVi fructe multe iar MaJSD mânc seara până mă satur când nu e post orice afară de carne decât pește (mi-e lehamite și de pește) iar când e post nici ulei decât când sunt dezlegări... (Dacă ți-am mărturisit e trist că prin asta m-am lăudat cu postul care e nimic dacă n-ai dragoste și cuvinte dulci.)

Dar mai înainte dimineața beau aghiasmă câteva guri și mânc anafură 2-3 bucățele că defapt Domnul postește în mine apoi toată ziua, căci eu nu-s în stare o oră sau câteva minute să mă înfrânez de la pofta de păcate și grozăvii deșarte victimizându-mă ca să mă autoândreptățesc hulind prietenește ca un apropiat casnic, din blestemata obijnuință.

Și așa m-am îngrășat de duc dorul de a petrece suferind foamea și setea ca sfinții români de pe la ceva mănăstiri, că ei mâncau doar sâmbăta și Duminica sau numai Duminica și lucrau toată săptămâna, căci 'pentru Tine am urmat căi aspre'. Cred defapt că duc dorul mândriei și slavei deșarte.

Eu abea de reușesc să țin post negru 3 zile una după alta și atunci cu foarte mare suferință și cu apă sfințită și anafură...

Păi nu e voie să bei apă goală nesfințită ca să te saturi sau să mânci multe aluaturi sau pită nesfințită sau nefrântă sau nepecetluită că ăla nu e post!

Postul numai cu apă NU E POST ci e desfrânare că ăia din sodoma și gomora din cauza belșugului de pită și apă au căzut în desfrânări satanice și antichristice poftind împreunări până și cu îngerii prooroci!

Ai voie doar apă sfințită și anafură și cuminecătură atunci când postești și te poți împărtășii mereu cu tot Cuvântul care te satură căci e viu și hrănitor chiar dacă-l știi căci L-ai mai citit.

Problema este că se strecoară mândria și egoismul spre frumusețea slăbiciunii spre desfrânare și atunci mai bine nu posteai că așa nu te-ai fi încrezut ca smințișorii.

Ca să postești bine trebuie să postești tainic pentru Domnul și fără nicio grijă, să uiți de tine și de post și de orice mâncare sau trebuință în timp ce te poți gândi la toți pe care-i iubești.

Practic trebuie să te dai afară, să nu te cunoști și să uiți de tine și de grijile și problemele tale ca să poți să cauți către Dumnezeu nu pentru tine ci pentru El.

Hai să-ți spun o taină, cel cuvios se satură doar cu cer senin și cu nori pufoși, el mâncă cer curat și se satură cu atâta căci cerul e bun de mîncat și de băut, dar dacă mânci numai cer gol ca să te saturi și să te mândrești începi să te satanizezi căci trebuie să mânci defapt cer duhovnicesc cu umilință și smerenie, adică văzduh din ăla cu heruvimi și serafimi. Deci trebuie să postești până și la cerul văzut ca să mânci din ăla nevăzut căci ăla este lapte și miere Duhovnicească și cu ăla se hrănesc toate vietățile care vor să se înveșniceze și să nu mai înseteze păzindu-se să nu cadă la isenvoiala ispititoare care se născocește în tine ca să te lauzi și să te îngâmfi ca prostul cretin și foarte credool crezând că ești șef sau slujitor sadic al gustochiului bun.

Cine credeți voi că este bunul gust?

Last edited by vsovivivi; 25.03.2013 at 14:31:15.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 25.03.2013, 15:07:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivivi Vezi mesajul
Postul numai cu apă NU E POST ci e desfrânare că ăia din sodoma și gomora din cauza belșugului de pită și apă au căzut în desfrânări satanice și antichristice poftind împreunări până și cu îngerii prooroci!
Cred ca ti s-a mai spus, dar totusi iti mai zic o data: fa-ti timp de doctor.
Stii tu care.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #86  
Vechi 25.03.2013, 15:58:39
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovivivi
Postul numai cu apă NU E POST ci e desfrânare că ăia din sodoma și gomora din cauza belșugului de pită și apă au căzut în desfrânări satanice și antichristice poftind împreunări până și cu îngerii prooroci!
Cred ca ti s-a mai spus, dar totusi iti mai zic o data: fa-ti timp de doctor.
Stii tu care.
Da, unii repetă minciuna trufașe în speranța că o credibilizează și o preschimbă-n adevăr.

Tu se pare că mă trimiți pe mine la 'doctor' căci te simți jignit în desfrânarea cu apă pe care probabil o practici și pe care o numești post în timp ce nici n-ai citit Scriptura... că de acolo am zis așa fiindcă acolo este scris... asta pentru cine are ochi de citit și urechi de auzit!

Păi, așa după mintea ta, nu ți se pare că ai să cazi din lac în puț cu un astfel de post recomandat de tine și o să capeți broaște în burtă?

Dacă nu mă crezi nici pe mine și nici scriptura atunci n-ai decât să te duci tu la doctor fiindcă se pare că nici nu vrei să citești și nici să crezi sfaturile altora ci dai tu sfaturi fără bază scripturistică și nu așa în general ci direct în particular deși eu nu ți-am cerut sfatul și ce ai dat tu nu e sfat ci e curată nesimțire. Te iert de data asta și-ți mulțumesc că ce poți face cu rinocerul-hipopotam când se sperie și vrea s-o taie cât mai rapid în baltă să beie apă și să se ascundă în ea? Doboară tot ce-i stă în cale... căci nu știe ce face.

Vezi vezi să nu mă mânii pe tine și să te sfătuiesc și eu să mergi la doctor că doar știi că ți s-a mai zis! : ))))))))

Citește la Avraam și la Lot și vei găsi ce belșug de hrană aveau sodomiții și gomoreii și nu posteau deloc!.. și apoi mai vorbim... de unde se trage spurcăcioasa desfrânare și pofta cea rea până și cu îngerii prooroci.

Last edited by vsovivivi; 25.03.2013 at 16:10:10.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 02.04.2013, 17:09:24
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Post sau Poster?

Cine știe face diferența între griji așa fel încât să nu se laude cu îngrijorarea, să nu se mândrească cu soluțiile și nici să fie nepăsător la dureri așteptând ziua și ceasul zilei fără trufie? Nu prea este cine.

Pentru asta, ținând post negru și rugându-te să capeți înțelepciunea cea bună și milostivă, dacă faci compromisuri și devi coruptibil și seducător și abea așteptând să pui mâna pe bani căci apreciezi doar averile din pricina sărăciei și necredinței... cu siguranță dacă faci așa ai să ajungi POSTER... adică un tip cu funcție de postitor pe post de poster. El cică lucrează, postește... mai mult în deșert... căci posterul nu este nimic fără iubire și vorbe foarte dulci și răbdare... nu este nimic decât un chip viclean pe un afiș foarte adulat din pricina că cică ar fi 'competent'... adică știe bine să nu facă nimic, niciun bine... decât să zică către toți: RACA!.. din pricina că se crede învățător pentru că împrăștie vicleniile vorbelor sadice cu care s-a păcălit că cică ar fi vorbe înțelepte și sigure și infailibile, niște minciuni lansate cu pretenție de importante sfaturi mântuitoare prin care își visează faima și împlinirea datoriei. E pură vrăjeală vicleană și prostie, căci omul prost e rău și omul rău e prost, și parcă nu-i este destul dacă nu e și fudul.

Adică el zice mereu prin atitudinea și tupeul său prostesc: ba tu ești prost, ori nu vezi că eu RAbd CA-lumea care 'știe'?

Trebuie să rabzi ca Hristos cu tine sau cu oricare și nu ca gLumea căci lumea e păcălită și coruptă, deci ai grijă să nu te asemeni cu un POSTER atunci când postești că nu ajută la nimic bun!

Last edited by vsovivivi; 02.04.2013 at 17:18:00.
Reply With Quote
  #88  
Vechi 02.04.2013, 19:02:22
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit internet

am aflat că la pușcărie sunt calculatoare și internet, ne-a demonstrat-o Năstase. dar și la Socola?!
Reply With Quote
  #89  
Vechi 03.04.2013, 11:43:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Despre postul cu apă: http://cirys.wordpress.com/ .

Mărturia unui post de 40 de zile sub supraveghere: http://salvativasemenii.wordpress.co...vidiu-harbada/ .
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #90  
Vechi 03.04.2013, 12:38:54
vsovivivi vsovivivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.08.2012
Locație: Insectharul creștin ortodox israelit
Religia: Ortodox
Mesaje: 549
Implicit Tăceți când apar grijile... lăsându-vă mustrați și certați de Dumnezeu și aproape!

'De ajuns zilei grija ei căci ziua de mâine se va îngriji de ea însăși...'
'Postiți și regretați și rugați-vă să vă căiți și să vă smeriți și să vă îmblânziți și să vă liniștiți pentru că Împărăția Cerurilor e pe-aproape.'

Nu uitați că din sporul duhovnicesc al credinței și iubirii curate apar și copiii trupești și tot de acolo se satură și toată făptura... după porunca tainică:
'...creșteți și vă înmulțiți și umpleți pământul...'

Și nu uitați că urâți și scâr-boși și grețoși și blestemați îi sunt Domnului toți vârtoșii zilei, toți cei care nu-și veghează blidul lor care poftește trupește privind cu poftă lacomă și rea și cu plăcere spurcată la fecioarele cele mândre și sigure de ele însele din sadism cu Hristos... născocindu-și sau asemănându-și ei părere foarte bună de sine disprețuind și nimicind și decredibilizând tot prin certuri și prin angajamente bine plătite, angajări selecte și exclusiviste, tocmeli corupte 'înțelepte' și făcute din dragostea aia egoistă sedusă și mituită după paravan însă foarte altruistă și săritoare în ajutor pe tencuială, dragostea aia mare și plină de toată pretenția dobânzilor trupești calculate la sigur cu înțelepciudă pismașe.

Domnul este un altruist sărac și cuminte și nu din ăla de fațadă care-și mimează buna cuviință și renumele celebru victimizându-se mulțumit de sine prin păcat ci este bun și drept în ascuns dăruind apa vieții fără plată oricui are nevoie de stâncă sigură pentru zidirea bordeiului duhovnicesc propriu, cortul credinței, haina sfințeniei, cămașa iubirii jertfelnice. Nu vi-l ridicați din nisip!.. că vă 'spală' jos apa... apa aia nesființită băută în postul cu apă.

Hai să vedem dacă știți de ce i-a îndemnat Hristos pe pescari, pe ucenicii Săi, să aducă din ce prinseseră atunci din moment ce avea pâine și pește făcut pe jar pe care l-a binecuvântat și l-a dat lor de mâncare?

Nu știți fiindcă voi sunteți oameni de nisip și de apă nesfințită, de aia! Nu aveți umilință ci voi nu vreți să fiți umiliți! Dacă ați avea umilință cât un sâmbure de mac ați știi și a-ți învăța bine pe aproapele vostru, însă voi neavând mici vă veți chema în împărăția cerurilor, căci dați lecții dar nu aveți credință.

Last edited by vsovivivi; 04.04.2013 at 11:08:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12