Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.02.2010, 14:18:39
clujeanul33 clujeanul33 is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 61
Implicit cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?!

Ma adresez acelora ce folosesc internetul, inclusiv acest site si forum mai mult de 10-15 min..
Cred cu tarie ca si cel ce a intrat ieri pe acest site STIE ce are de facut sa creasca duhovniceste..
Faptul ca stim si nu implinim ce stim ne face vrednici de iad.
Ne place "sa ne dam interesanti", atotstiutori, sa "invatam" pe altii, cand noi insine putim de mandrie si de egoism si de slava desarta..
Cati dintre voi ce scrieti mai frumos decat multi teologi v-ati gandit ca Mantuitorul nu ne va intreba la Judecata de cate min am stat pe crestinortodox.ro, cate mesaje am postat., s.a.m.d., ci ne va intreba de FAPTELE iubirii catre aproapele, acele fapte de milostenie sufleteasca si trupeasca ("Am fost flamand si M-ati saturat, gol am fost si M-ati imbracat, strain am fost si M-ati primit, bolnav am fost si M-ati cercetat, in temnita am fost si M-ati cautat") de care vom fi intrebati la infricosata Judecata..
Cati dintre voi ati renuntat la a mai intra aici sau oriunde in spatiul virtual pt a face o asemenea fapta de milostenie pt cei din jurul nostru?
Cati dintre voi, iesind din lumea virtuala de aici si ati vazut un amarat flamand i-ati dat sa manance?., sau i-ati daruit o haina , sau macar o vb buna?!
Stiu ca sunt si persoane care fac frecvent astfel de lucruri si acelora le spun: contiuati cu multa dragoste si smerenie si nu va mandriti cu faptele voastre!
Iar celor ce nu au facut astfel de fapte hotaratoare pt mantuirea lor si in contiunare stau si posteaza pe-aici "lucruri ziditoare de suflet" le zic: iesiti din impietrire inimii voastre, vedeti-va pacatosenia voastra si slava desarta si sminteala ce o semanati si puneti inceput bun in adevaratul sens al cuvantului in drumul mereu ascentent spre Hristos, astfel, NE VOM VEDEA IN IAD, FRATILOR!.
Eu voi fi acolo pt cele prea multe pacate ale mele, DAR VOI INCA AVETI TIMP SA MAI SCHIMBATI CEVA SI SA DEMONSTRATI PRIN FAPTE CREDINTA VOASTRA!.
Voi incheia cu doua citate (pt ca tot sunteti obisnuiti cu ele si macar asa sper sa luati aminte la ceea ce am vrutsa spun prin acest mesaj), rugandu-va sa nu-mi scrieti, CI SA IMPLINITI CELE CE LE STITI!.
"Precum trupul fara de suflet este mort, astfel si credinta fara de fapte moarta este" (Iacov 2, 26)., "Iar slugaacea care a stiut voia Domnului sau si nu s-a pregatit, nicin-a facut voia Lui, va fi batuta mult; iar cea care nu a stiut, dar a facut cele vrednice de batai, va fi batuta putin." ( Luca 12, 47-48).

Fie ca Prea-curata, Prea-binecuvantata Maica a Domnului nostru Iisus Hristos sa ne ajute si sa mijloceasca pt noi pacatosii in ziua infricosatei Judecati!.
__________________
"Crestin e cel ce implineste Voia Domnului, nu cel ce doar vb despre asta"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.02.2010, 14:23:59
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit mda...

oricum nu sunt multi care vor ajunge in rai, ma intreb daca sa zicem ai avea o viata ca la carte dar fumezi ajungi in rai? eu zic ca nu-eu fumez by the way...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.02.2010, 14:28:29
ghedeon
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
Ma adresez acelora ce folosesc internetul, inclusiv acest site si forum mai mult de 10-15 min..
Cred cu tarie ca si cel ce a intrat ieri pe acest site STIE ce are de facut sa creasca duhovniceste..
Faptul ca stim si nu implinim ce stim ne face vrednici de iad.
Ne place "sa ne dam interesanti", atotstiutori, sa "invatam" pe altii, cand noi insine putim de mandrie si de egoism si de slava desarta..
Cati dintre voi ce scrieti mai frumos decat multi teologi v-ati gandit ca Mantuitorul nu ne va intreba la Judecata de cate min am stat pe crestinortodox.ro, cate mesaje am postat., s.a.m.d., ci ne va intreba de FAPTELE iubirii catre aproapele, acele fapte de milostenie sufleteasca si trupeasca ("Am fost flamand si M-ati saturat, gol am fost si M-ati imbracat, strain am fost si M-ati primit, bolnav am fost si M-ati cercetat, in temnita am fost si M-ati cautat") de care vom fi intrebati la infricosata Judecata..
Cati dintre voi ati renuntat la a mai intra aici sau oriunde in spatiul virtual pt a face o asemenea fapta de milostenie pt cei din jurul nostru?
Cati dintre voi, iesind din lumea virtuala de aici si ati vazut un amarat flamand i-ati dat sa manance?., sau i-ati daruit o haina , sau macar o vb buna?!
Stiu ca sunt si persoane care fac frecvent astfel de lucruri si acelora le spun: contiuati cu multa dragoste si smerenie si nu va mandriti cu faptele voastre!
Iar celor ce nu au facut astfel de fapte hotaratoare pt mantuirea lor si in contiunare stau si posteaza pe-aici "lucruri ziditoare de suflet" le zic: iesiti din impietrire inimii voastre, vedeti-va pacatosenia voastra si slava desarta si sminteala ce o semanati si puneti inceput bun in adevaratul sens al cuvantului in drumul mereu ascentent spre Hristos, astfel, NE VOM VEDEA IN IAD, FRATILOR!.
Eu voi fi acolo pt cele prea multe pacate ale mele, DAR VOI INCA AVETI TIMP SA MAI SCHIMBATI CEVA SI SA DEMONSTRATI PRIN FAPTE CREDINTA VOASTRA!.
Voi incheia cu doua citate (pt ca tot sunteti obisnuiti cu ele si macar asa sper sa luati aminte la ceea ce am vrutsa spun prin acest mesaj), rugandu-va sa nu-mi scrieti, CI SA IMPLINITI CELE CE LE STITI!.
"Precum trupul fara de suflet este mort, astfel si credinta fara de fapte moarta este" (Iacov 2, 26)., "Iar slugaacea care a stiut voia Domnului sau si nu s-a pregatit, nicin-a facut voia Lui, va fi batuta mult; iar cea care nu a stiut, dar a facut cele vrednice de batai, va fi batuta putin." ( Luca 12, 47-48).

Fie ca Prea-curata, Prea-binecuvantata Maica a Domnului nostru Iisus Hristos sa ne ajute si sa mijloceasca pt noi pacatosii in ziua infricosatei Judecati!.
Jertfa lui Hristos poate sterge orice pacat asa ca le poate sterge si pe ale tale.
Legat de mantuire, intr-adevar mantuirea este urmata de fapte dar nu faptele te mantuie ci credinta in Hristos. Uite ce zice Pavel in Efeseni 2:
"8.Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;
9. Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
10. Pentru că a Lui făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gătit mai înainte, ca să umblăm întru ele. "
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.02.2010, 14:31:02
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
oricum nu sunt multi care vor ajunge in rai, ma intreb daca sa zicem ai avea o viata ca la carte dar fumezi ajungi in rai? eu zic ca nu-eu fumez by the way...
Ce are fumatul cu toate astea?Fumatul in primul rand e pacat pentru ca iti dauneaza sanatatii, de aia, nu de alt motiv.De altfel tot ce iti dauneaza si iti face rau, si te strica e pacat."Toate imi sunt ingaduite , insa nu toate imi sunt de folos" "Toate imi sunt ingaduite insa nu ma voi lasa biruit de nimic".Toate lucrurile cu masura cred ca sunt bune.Nu cred ca Dumnezeu daca ai avut o viata buna si ai fumat nu te va primi in Rai.Prin fumat tie iti faci rau ca iti strici sanatatea nu lui Dumnezeu.Fumatul nu influenteaza in nici un fel viata spirituala.Am auzit ca si unii calugari mai fumeaza.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.02.2010, 14:33:16
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ghedeon Vezi mesajul
Jertfa lui Hristos poate sterge orice pacat asa ca le poate sterge si pe ale tale.
Legat de mantuire, intr-adevar mantuirea este urmata de fapte dar nu faptele te mantuie ci credinta in Hristos. Uite ce zice Pavel in Efeseni 2:
"8.Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu;
9. Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
10. Pentru că a Lui făptură suntem, zidiți în Hristos Iisus spre fapte bune, pe care Dumnezeu le-a gătit mai înainte, ca să umblăm întru ele. "
Si una si alta.Si faptele preced credinta si credinta este urmata de fapte.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.02.2010, 14:50:50
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit re:

cand m-am spovedit asta mi-a spus preotul, eu nu ma dau desteapta in cele bisericesti pt ca nu sunt. am spus si eu de acest fumat pt ca ma tot sacaie multi ca este pacat si cele 24 de vami spune si de fumat ca este una dintre vamile peste care trecu cu greu in rai
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.02.2010, 14:52:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Nu pot spune ca nu ai dreptate. Ai. In mare masura.
Totusi daca eu inchid acest forum care-mi place (si unde ma intalnesc cu ortodocsi, ca in viata reala sunt inconjurata de pers. de alte religii).. nu voi deveni automat mai "buna".
Ca eu oricum am credinta f putina, cu spatiu virtual sau nu, oricum sunt plina de slava desarta..
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.02.2010, 15:06:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de clujeanul33 Vezi mesajul
cati dintre voi imi vor tine "companie" in iad?!
Da' tu de ce esti asa sigur ca te duci in iad?! Ai cazut cumva in deznadejde?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.02.2010, 21:04:52
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Cred ca clujeanul3 3 a vrut sa atraga atentia eventualelor persoane care ar crede ca sfinteenia se afla in postari aici,si chiar in cunoasterea multor carti,si ar omite savarsirea faptelor,sau a credintei adevarate.Daca ar fi asa,intratul pe forum nu ar avea nici o valoare,ci ar fi doar auto-amagire.Dar cred ca majoritatea privesc cu echilibru viata reala si aceasta virtiuala.
Totusi,desi si eu am indoieli fata de a sta pe acest site,el poate fi folositor,daca nu te impiedica de la trairea adevaratei vieti. El te pune in dialog cu ceilalti,te ajuta sa te auto-cunosti.Si chiar unii care se mandresc,pot fi smeriti pe ac est site,prin cunoasterea celorlalti,si a unor exemple bune.
Cat despre intalnirea in iad,nu trebuie sa pierdem pina in ultima clipa speranta,si pocainta.
Nu numai absenta faptelor bune ne duce in iad,dar si cele rele pe care le facem orcum,chiar daca nu stam pe acest site.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2010, 23:41:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit


Are dreptate clujeanul33...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Se poate tine "post partial?" fallen Postul 175 07.04.2012 09:49:09
Despartirea dintre "Iuda" si "Israel" sunsray Din Vechiul Testament 3 16.10.2011 22:20:29
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42