Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.03.2010, 13:11:31
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Rugativa pentru noi caci grele si dureroase sunt vremurile care le traim

RUGĂCIUNE
LA VREME DE NECAZURI
Cântarea 1
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Adeveritu-s-au cuvintele Tale, Mântuitorule, căci ne-ai spus mai înainte despre greutățile prin care vom trece, dar ne-ai și învățat să stăm împotriva lor cu băr*bă*ție: “În lume necazuri veți avea; dar îndrăzniți. Eu am biruit lumea”. O, sfântă îndrăzneală care dai pu*tere iubitorilor de Hristos și rușinezi lumea iubitoare de plăceri!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Marea vieții văzând-o înălțându-se de viforul ispitelor, la limanul Tău cel lin alergând strigăm către Ti*ne: Scoate din stricăciune viețile noastre, Mult-Milostive!
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
Adame, Adame, de ce ai căzut? De ce ai ales neas*cultarea? Vai nouă, să plângem și să ne tânguim, că suntem următori căderii sale. Degrab să alergăm, fraților, la mi* lostivul Dumnezeu, singurul care poate să ne izbăvească.
Slavă Tatălui și Fiului și Sfântului Duh.
Icoană a răbdării zugrăvită de Dumnezeu se des*coperă Dreptul Iov celor ce caută în Sfânta Scriptură măr*găritare duhovnicești. Că fiind cel mai slăvit din*tre semenii săi, nu a hulit când a pierdut bunătățile ce le avea, ba încă a ajuns să șadă plin de bube pe mor*ma*nele de gunoi, ca unul dintre cei loviți de mânia cerească. Și Dumnezeu, văzând credința sa, i-a făcut par*te de bogății mai mari decât cele pe care le pierduse prin pizma diavolului.
Și acum și pururea și în vecii vecilor. Amin.
Prea Sfântă Născătoare de Dumnezeu, acoperă-ne pe noi de tot răul cu cinstitul tău Acoperământ! Să sal*te inimile noastre simțind ocrotirea ta, să prindă putere cei slăbiți și cei deznădăjduiți să capete nădejde.
Cântarea a 3-a
Doamne,
“Adevărat grăiesc vouă: dacă veți avea credință cât un grăunte de muștar, veți zice muntelui acestuia: Mută-te de aici dincolo, și se va muta; și nimic nu va fi vouă cu neputință.” Și iarăși ne-ai zis: “Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va des*chi*de.” Unde este credința noastră când ne plângem că nu suntem ascultați? Poate cineva să spună că a cerut cu umilință cele de folos și nu le-a primit? Să nu fie.
Doamne,
Întărește-ne, Doamne, cum i-ai întărit pe sfinții Tăi care s-au aflat în încercări mai grele decât ale noastre. Lu*minează-ne, sfințește-ne și ne miluiește Tu, Cel ce ai făgăduit că vei fi cu robii Tăi în toate zilele, până la sfârșitul veacului.
Doamne,
Cine cruță toiagul său își urăște copilul, iar cel care îl iubește îl ceartă la vreme”, ne învață Dreptul Solomon, picurând în sufletele noastre razele înțelepciunii. Oare avem priceperea să vedem în încercările prin care trecem dragostea lui Dumnezeu? Căci de nu vom vedea-o pe aceasta, înseamnă că ne îndoim de purtarea Sa de grijă pentru noi.
Slavă
L-a biruit David pe Goliat! Cel slab l-a biruit pe cel tare, pe sângerosul uriaș! Și tot așa fiecare dintre creș*ti*nii care au nădejde în Dumnezeu vor birui viforul ne*cazurilor, căci neputințele lor vor fi acoperite de dumnezeiescul har.
Și acum
Izvorul minunilor tale, Împărăteasă de Dumnezeu Născătoare, curge neîncetat spre bucuria poporului creștinesc; bolnavii se vindecă, morții înviază, cei aflați în primejdii se izbăvesc. Arată-ți și de această dată milele tale, Născătoare de Dumnezeu, ca să nu pierim din pricina păcatelor noastre.
Cântarea a 4-a
Doamne,
“Voi să nu căutați ce veți mânca sau ce veți bea și să nu fiți îngrijorați, căci toate acestea păgânii lumii le caută; dar Tatăl vostru cel ceresc știe că aveți nevoie de acestea. Căutați mai întâi Împărăția lui Dumnezeu, și toate acestea se vor adăuga vouă”. Așa ne-a poruncit Hristos, iar de vom căuta mai întâi cele ale lumii, în care se desfată vremelnic sufletele noastre, atunci Împărăția se va lua de la noi și ne așteaptă osânda veșnică.
Doamne, _ _ _
Cel ce ai înmulțit pâinile și peștii, săturând mii de oameni, Care poți să ne dăruiești toate cele de care avem nevoie și de care ai îngăduit să fim lipsiți pentru încercarea credinței noastre, arată și acum milele Tale și plinește toate lipsurile noastre.
Doamne,
Zece leproși au luat vindecare minunată, dar nu*mai unul a știut să aducă mulțumire pentru ea. Peste mul*țime de oameni se revarsă binefacerile lui Dum*ne*zeu, dar numai puțini știu să mulțumească.
Slavă
Sfinte Ierarhe Nicolae, păstorule al Mirelor Li*chiei, roagă-te Milostivului Dumnezeu ca ori de câte ori ne lipsesc cele de trebuință să le primim prin mij*lociri* le tale de care s-au folosit cele trei fete sărace pe care le-ai îndepărtat de păcatul nelegiuitei împreunări.
Și acum
Veacuri întregi creștinii au trecut prin greutăți fără număr, dar ori de câte ori ți-au cerut ocrotirea nu au ră*mas fără răspuns, Maica noastră. Chiar și atunci când nu se vede nici o lumină, când totul pare că s-a nă*ruit, mijlocirea ta dărâmă zidurile potrivnice și dă*ruiește credincioșilor toate cele care le sunt de trebuință.
Cântarea a 5-a
Doamne,
Greu este cuvântul Tău, Iubitorule de oameni, când spui ucenicilor Tăi: “Veți fi dați și de părinți și de frați și de neamuri și de prieteni, și vor ucide din*tre voi și veți fi urâți de toți pentru numele Meu. Și păr din capul vostru nu va pieri. Prin răbdarea voastră veți dobândi sufletele voastre”.
Doamne,
Cel ce ai binecuvântat nunta din Cana Galileii, Cel ce binecuvântezi în chip minunat înțelegerea și iu*bi*rea frățească dintre oameni, adu pacea Ta în familiile creștine, alungând de la ele toată tulburarea, toată mâ*nia, toată neînțelegerea, ca astfel familiile să fie mici biserici, și nu adunări idolești, cum uneltește neruși*natul diavol.
Doamne,
Mucenicie este să fim prigoniți de unii pe care îi purtăm în inimile noastre, de cei pentru întoarcerea cărora Îți înălțăm fierbinți rugăciuni. Tu, Doamne, l-ai scăpat pe dreptul Iosif de moartea pe care i-o pre*gă*ti*se*ră frații lui și mai pe urmă ai rânduit chiar ca aceș*tia să nu poată trăi fără ajutorul său; noi credem Ție că orice suferință își are roada ei, că nici o rugăciune nu rămâne neauzită.
Slavă
Sfinte Mucenice Iacob Persul, ai lepădat dreap*ta cre*dință și ai jertfit idolilor, dar maica și femeia ta ți-au stat împotrivă și te-au mustrat pentru aceasta. Iar tu, ve*nin* du-ți în fire, L-ai mărturisit cu tărie pe Hris*tos și pentru aceasta ai suferit dureri de neînchipuit, căci prigonitorii ți-au tăiat pe rând toate mădularele. Te rugăm, sfinte al lui Dumnezeu, ai grijă de toți cei pe care iubirea acestei lumi îi ține departe de mântui* re și întoarce-i pe calea cea bună pe care tu însuți ai fost întors.
Și acum
Ceea ce cu înțelepciune ai mijlocit în chip minunat împăcarea dintre Sf. Chiril, luminătorul Alexandriei și Sf. Ioan Gură de Aur, care ai gonit vrăjmășia și neînțelegerea dintre creștinii care ți-au cerut aceas*ta, care ai adus pacea în familiile ce stăteau să se destrame, adu liniștea cea binecuvântată în viețile noastre, ale celor ce suntem încercați de răutatea oamenilor și a îngerilor căzuți.
Cântarea a 6-a
Doamne,
Să luăm aminte la povața Sf. Pavel, aposto*lul neamurilor, care a trecut prin încercări mai grele decât ne putem închipui: “Nu v-a cuprins ispită care să fi fost peste puterea omenească. Dar credincios este Dumnezeu; El nu va îngădui să fiți ispitiți mai mult decât pu*teți, ci odată cu ispita va aduce și scăparea din ea, ca să puteți răbda”.
Doamne,
Vezi, Doamne, durerea noastră, vezi tulburarea care ne-a cuprins. Dă-ne putere să ne ridicăm degrabă și să lepădăm de la noi duhul întristării și al necredinței. Înmulțește-ne credința, sporește-ne dragostea, dă*ruiește-ne răbdare și nădejde, ca la trecerea din această viață să putem gusta din bunătățile pe care le-ai pregătit aleșilor Tăi.
Doamne,
“Din nimic nu avem noi mai mult de câștigat decât din suferințe și pătimiri”, mărturisea dumnezeiescul Ioan Gură de Aur împotriva celor care credeau că pot merge pe calea mântuirii fără să cunoască poticnirile. Cum dar vom lepăda noi calea cea strâmtă, când duce la odihna veșnică? Cum vom părăsi lupta, dacă vrem să primim nestricăcioasa cunună?
Slavă
Precum stăteau coroanele pe capetele împăraților, așa stătea Duhul Sfânt peste Sf. Alexie, omul lui Dumnezeu. Să înțelegem dar că nici sărăcia, nici foamea și nici setea nu pot fi piedică pentru cei pe care încercările îi arată următori sfinților; și pe aceștia Domnul îi va răsplăti cu prisosință, așezându-i la loc de cinste în curțile Sale.
Și acum
Preasfântă Fecioară, izgonește toată mâhnirea, întristarea și toată ispita de la noi, păcătoșii tăi robi, și îndeamnă cugetele noastre spre săvârșirea celor bineplăc*ute lui Dumnezeu, ca să te mărim cu credință și cu dragoste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2010, 13:12:02
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit ...........

Cântarea a 8-a
Doamne,
Dar neprețuit sunt pentru neamul creștinesc fericirile pomenite în Evanghelie, și în vreme de ispită ne aducem aminte cum ne-ai binevestit: “Fericiți cei ce plâng, că aceia se vor mângâia”. Vom muri, fraților, la vre*mea rânduită de Dumnezeu, și binele va fi celor care se vor învrednici de veșnica mângâiere.
Doamne,
Miluiește-ne, Iisuse, Fiul lui Dumnezeu! Miluiește-ne, Cel ce Te-ai răstignit pentru noi după ce ai pri*mit bătăi și batjocuri ca mulțumire pentru dragostea pe care ne-ai arătat-o! Miluiește-ne, Cel ce vei veni să judeci viii și morții, mântuiește-ne!
Doamne,
Chip al morții sunt necazurile prin care trecem, căci ne îndeamnă să cugetăm la înfricoșătoarea osândă a păcătoșilor. Mai bine ne este nouă a suferi o vreme pe pământ, decât a răbda dincolo chinuri fără sfârșit.
Slavă
Să nu zăbovim a cere ajutorul de la cei care au mu*rit lumii acesteia pentru a trăi pentru Hristos! O, Sfinților Apostoli, dimpreună cu ceata Arhiereilor, Cuvioșilor și Drepților, cu Sfinții doctori fără de arginți și cu ceilalți Mucenici, cu toți Sfinții știuți și neștiuți, rugați-vă Atotputernicului Dumnezeu să ne lumineze ca să punem început bun mântuirii noastre, lepădând de la noi toată minciuna și păcatul.
Și acum
Sfârșit creștinesc dăruiește-ne nouă, Fecioară preacurată, izbăvindu-ne de moartea năprasnică și de celelalte primejdii pe care diavolul vrea să le abată asupra noastră.
Cântarea a 9-a
Doamne,
“Mare bucurie să socotiți, frații mei, când treceți prin diferite ispite”, ne-a spus Sf. Apostol Iacov care multe a pătimit pentru numele Tău, arătând și răsplata celor care au răbdat fără să cârtească: “Fericit este bărbatul care rabdă ispita, căci lămurit făcân* du-se va lua cununa vieții pe care Dumnezeu a făgăduit-o celor care Îl iubesc pe El.”
Doamne,
Slăvindu-Te, Îți mulțumim Ție, Doamne, căci nu treci cu vederea puțina noastră rugăciune, pe care Te rugăm să o primești ca pe cei doi bani ai văduvei. Nu știm să ne rugăm Ție cu zdrobire de inimă, nu știm să ne arătăm mulțumitori pentru toate binefacerile arătate și cu atât mai puțin pentru cele ascunse minții noastre, dar recunoaștem înaintea Ta că suntem neputincioși de nu ne vei întări, slabi de nu ne vei face îndrăz*neți. Miluiește-ne, Doamne, că fără mila Ta pierim!
Doamne,
Să ducem lupta cea bună, ca să auzim și noi glasul cel preadulce: “Veniți, binecuvântații Părintelui Meu, de moșteniți împărăția cea pregătită vouă de la înte* me*ierea lumii. Căci flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc, însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit, gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat; în temniță am fost și ați venit la Mine”.
Slavă
O, dumnezeiești Stăpânii, Heruvimi, Serafimi, Domnii, Îngeri, Scaune, toate Căpeteniile și preamări*te Puteri și Sfinților Arhangheli, dimpreună cu soborul tuturor Sfinților, apărați-ne de tot răul, de toată ispita și necazul, și rugați pe Stăpânul tuturor să ne mântuiască pe noi, cei cuprinși de multe păcate.
Și acum
Cuvine-se cu adevărat să te fericim, Născătoare de Dumnezeu, cea pururea apărătoare a celor ce se roagă ție și Maică a nenumăratelor milostiviri arătate neamu* lui omenesc. Ceea ce ești mai sfântă decât toți sfinții și mai grabnică în ajutor decât suntem noi în rugăciune, pe tine ceea ce ești cu adevărat ocrotitoare a creștinilor te mărim. Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.03.2010, 13:20:45
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

CANON DE POCAINTA
CATRE DOMNUL NOSTRU IISUS HRISTOS



Cantarea 1

Acum ma apropii eu, pacatosul si impovaratul, catre Tine, Stapanul si Dumnezeul meu si nu indraznesc sa ma uit la cer; numai ma uit si graiesc: Da-mi, Doamne, mai inainte ca sa-mi plang faptele mele cu amar.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

O, amar mie, pacatosul, ca sunt ticalos, mai mult decat toti oamenii; pocainta nu este in mine. Ci-mi da mie, Doamne, lacrimi, ca sa plang faptele mele cu amar.

Slava…

Omule nebun si ticalos, pentru ce-ti pierzi vremea in lene? Gandeste-te la viata ta si te intoarce catre Dumnezeu, ca sa plangi faptele tale cu amar.

Si acum…

Maica lui Dumnezeu Preacurata, cauta spre mine pacatosul si ma izbaveste de lantul vrajmasului, indreptandu-ma pe calea pocaintei, ca sa plang faptele mele cu amar.

Cantarea 3-a

Cand se vor pune scaunele la judecata cea infricosatoare, atunci faptele tuturor oamenilor se vor vadi; amar va fi atunci pacatosilor caci se vor trimite la munca. Deci, aceea stiind, suflete al meu, pocaieste-te de faptele tale cele rele.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Dreptii se vor bucura iar pacatosii vor plange; ci atunci nimeni nu va putea ajuta noua, ca faptele noastre ne vor osandi spre noi. Drept aceea nu intarzia, ci, mai inainte de sfarsit, pocaieste-te de faptele tale cele rele.

Slava…

O, vai de mine cel mult pacatos, care m-am spurcat cu faptele si cu gandurile, neavand picaturi de lacrimi de la invartosarea inimii mele ; ci acum cauta la pamant, suflete al meu si te pocaieste de faptele tale cele rele.

Si acum…

Iata, Doamna, Fiul tau ne invata spre bine ; iar eu pacatosul pururea fug de cele bune; ci Tu, ca o milostiva, miluieste-ma ca sa ma pocaiesc de faptele mele cele rele.

Cantarea a 4-a

Desfatata si placuta este aici calea dezmierdarilor, dar amara va fi ziua cea de apoi, cand se va desparti sufletul de trup. Deci, pocaieste-te de acestea, suflete al meu, pentru Imparatia lui Dumnezeu.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Pentru ce faci strambatate saracului? De ce opresti plata slugilor? Pe fratele tau nu-l iubesti; desfranarea si amaraciunea iubesti. Deci, lasa acelea suflete al meu si te pocaieste pentru Imparatia lui Dumnezeu.

Slava…

O, nebune om! Pana cand te vei afunda si ca o albina vei aduna bogatia ta, care degrab va pieri ca praful si ca cenusa? Ci cauta mai vartos Imparatia lui Dumnezeu.

Si acum…

Doamna de Dumnezeu Nascatoare, miluieste-ma pe mine, pacatosul si ma intareste spre fapte bune si ma pazeste ca sa nu ma rapeasca pe mine nepregatit moartea cea urata; ci ma povatuieste, Fecioara, la Imparatia lui Dumnezeu.


Cantarea a 5-a

Adu-ti aminte, ticalosule om, ca de pacate esti robit, cu minciuna, cu clevetirea, cu vrajba, cu neputinta, ca de o fiara cumplita. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Mi se cutremura madularele si cu totul sunt vinovat, privind cu ochii, auzind cu urechile si cu totul dandu-ma pe mine Gheenei. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?

Slava…

Pe desfranatul si pe talharul, care s-au pocait, i-ai primit, Mantuitorule, iar eu cu lenea pacatului m-am ingreunat si de cel rau sunt robit. Suflete al meu pacatos, au doara aceea ai voit?

Si acum…

Ajutatoare minunata si grabnica tuturor oamenilor, Maica lui Dumnezeu, ajuta-mi mie nevrednicului, ca sufletul meu cel pacatos aceasta a voit.

............
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.03.2010, 13:22:38
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Cantarea a 6-a

Pe pamant viata desfranata am vietuit si sufletul la intuneric l-am dat; dar acum, Milostive Stapane, izbaveste-ma de toata robia vrajmasului si ma intelepteste ca sa fac voia Ta.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Cine face unele ca acestea, precum fac eu? Precum zace porcul in tina asa si eu slujesc pacatului; ci Tu, Doamne Dumnezeule, scoate-ma din trandavia aceasta si-mi da mie inima ca sa fac voia Ta.

Slava…

Scoala-te, omule ticalos, alearga catre Dumnezeu marturisind pacatele tale si cazi lacrimand si suspinand; iar Acela, ca un indurat, va da tie ajutor ca sa faci voia Lui.

Si acum…

Nascatoare de Dumnezeu, Fecioara Preacurata, pazeste-ne pe noi de rautatile celui vazut si celui nevazut vrajmas si primeste rugaciunile noastre si le du pe acestea Fiului tau si-mi da minte ca sa fac voia Ta.

Condac

Suflete al meu pentru ce te imbogatesti in pacate? Pentru ce faci voia diavolului? In ce-ti pui nadejdea? Paraseste-te de acestea si te intoarce catre Dumnezeu strigand: indurate Doamne, miluieste-ma pe mine, pacatosul.

Icos

Gandeste, suflete al meu la ceasul cel amar al mortii si la judecata cea infricosatoare a Facatorului Dumnezeu; ca ingerii cei intunecati te vor lua pe tine, suflete, si te vor duce in focul cel de veci. Iar tu, mai inainte de moarte te pocaieste, strigand: miluieste-ma, Doamne, pe mine, pacatosul.

Cantarea a 7-a

Nu te nadajdui, suflete al meu, in bogatia cea trecatoare sau in adunarea cea nedreapta, ca toate acestea nu stii cui le vei lasa, ci striga: Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine pacatosul.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Nu nadajdui, suflete al meu, in sanatatea trupeasca cea trecatoare, nici in frumusetea cea degrab trecatoare, ca vezi cum si cei puternici si cei tineri mor; ci striga: Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul.

Slava…

Adu-ti aminte, suflete al meu, de viata cea de veci, de imparatia cerului cea gatita Sfintilor, de intunericul cel osebit si de mania lui Dumnezeu, care este asupra celor rai si striga: Miluieste-ma, Hristoase Dumnezeule, pe mine nevrednicul.

Si acum…

Cazi, suflete al meu, la Maica lui Dumnezeu si te roaga Ei, ca este grabnica ajutatoare celor ce se pocaiesc, ca sa roage pe Hristos, Dumnezeul nostru, sa ma miluiasca pe mine nevrednicul.

Cantarea a 8-a

Cum nu voi plange cand imi aduc aminte de moarte? Ca am vazut pe fratele meu in groapa, zacand fara de marire si fara de chip. Dar ce astept? Si in cine nadajduiesc? Numai in Tine, Doamne, pe care te rog, ca mai inainte de sfarsit, sa ma indreptezi.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Cu ochiul tau cel milostiv cauta spre mine cand voi sta inaintea Ta si voi fi judecat, Unule lesne iertatorule!

Binecuvantam pe Tatal, pe Fiul si pe Sfantul Duh, Domnul.

Cred ca vei veni sa judeci viii si mortii si toti vor sta in a lor randuiala: batranii si tinerii, conducatorii si supusii lor, domnii si judecatorii, bogatii si saracii, femeile si barbatii. Oare, cum ma voi afla eu atunci? Drept aceea strig Tie: Da-mi, Doamne, mai inainte de sfarsit sa ma pocaiesc.

Si acum…

Preacurata Nascatoare de Dumnezeu, primeste rugaciunea mea cea nevrednica, pazeste-ma de moartea cea urata si-mi daruieste mai inainte de sfarsit sa ma pocaiesc.

Cantarea a 9-a

Acum scap la voi, ingeri, Arhangheli si toate puterile, care stati inaintea scaunului lui Dumnezeu. Rugati-va catre Facatorul vostru, sa fie izbavit sufletul meu de munca de veci.

Miluieste-ma, Dumnezeule, miluieste-ma.

Acum pling catre voi, sfintilor, patriarhilor, imparatilor si proorocilor, apostolilor si arhiereilor si toti alesii lui Hristos, ajutati-mi mie la judecata, ca sa se mantuiasca sufletul meu de intunericul vrajmasului.

Slava…

Acum ridic mainile mele catre voi, sfintilor mucenici, pustnicilor, preacuviosilor si toti Sfintii, care va rugati catre Dumnezeu pentru toata lumea, ca sa se mantuiasca sufletul meu in ceasul mortii.

Si acum…

Maica lui Dumnezeu, ajuta-mi mie, celui ce cu totul in Tine nadajduiesc si roaga pe Fiul Tau, ca sa ma puna pe mine nevrednicul, de-a dreapta Sa, cand va sedea sa judece viii si mortii.

Apoi:

Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe Tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si preanevinovata si Maica Dumnezeului nostru.
Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu Cuvantul ai nascut, pe Tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, Te marim.

Nadejdea mea este Tatal, scaparea mea este Fiul, acoperamantul meu este Duhul Sfant, Treime Sfanta, slava Tie.

Pentru rugaciunile Sfintilor Parintilor nostri, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Dumnezeu si Maica Domnului sa neajute si sa ne apere de vrajmasii cei nevazuti si vazuti ,Doamne ajuta .
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.03.2010, 13:06:00
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Doamne ajuta dragi nostri vreau sa va spun ca sitatia noastra nu sa schimbat deloc servici nu miam gasit pana in acest moment si ne descurcam foarte greu ,de aceea vreau sa va rog din suflet poate ma puteti juta sau indruma ce sa fac ,as pleca si din tara dar nu am unde sa merg si nici posibilitate ,copii mei sunt raciti ne descurcam foarte greu in aceste momente ,va rog din suflet poate aveti cunostinte sau prieteni care ar avea nevoie de un om sa pot lucra sami castig existenta cu familia mea ,nu ne mai putem descurca nici intrun fel am pus cereri de angajare peste tot si nu am primit nici un raspuns chiar astazi am fost din nou dar nu au nevoie de oameni ,va rog din suflet sa ma ajutati stiu ca sunt si oameni cu inima mare aici care mereu neau sprijinit si sau rugat pentru noi ,va rog din suflet ajutatima cu un servici ,sunt linistit ,nu beau ,nu fumez ,si imi place sa muncesc orice va rog daca ma puteti ajuta cunva emailul nostru este dumi_emil@yahoo.com ,Dumnezeu si Maica Domnului sa va ajute sa ne ajute si pe noi .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.03.2010, 13:56:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pune si tu pozele scanate cu buletinul tau, al sotiei si certificatele de nastere a copiilor pentru ca se pare ca exista multe indoieli in ceea ce priveste persoana ta.

Si aici au fost si pe alte n forumuri unde ai mai postat mesaje de genul asta.

Stii cum sunt oamenii suspiciosi, si au tot dreptul sa fie avand in vedere ca pe Internet oricine poate pretinde orice..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2010, 18:39:16
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Asa cum am spus pun actele sa se vada fiecare ;se vede in poza din buletin ca este iuliana si ca este din dorohoi asa cum am spus ,a doua poza este certificatul celui mic de nastere cristi care are 1 an in a treia pza este certificatu meu de nastere ,cartea de fam unde este ioana si emilian; certificatele celor dol nu am poze cu ele ;eu cu iuliana nu avem cununia civila numai religioasa pentruca nu am avut posibilitate mereu copiii sunt pe primul loc ;am stat acum 2 ani si cateva lunl ;am poza cu contractul meu de la dorohoi si de la tulcea ca sa vedetl unde am lucrat ;daca vretl sa ma vedetl pze e pun cu drag Doamne ajuta
Attached Images
File Type: jpg moto_0017.jpg (34,0 KB, 85 views)
File Type: jpg moto_0018.jpg (41,7 KB, 49 views)
File Type: jpg moto_0020.jpg (40,8 KB, 40 views)
File Type: jpg moto_0021.jpg (41,8 KB, 46 views)
File Type: jpg moto_0023.jpg (28,2 KB, 60 views)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.03.2010, 18:46:24
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Dumnezeu sa ma ajute ca aceste poze sa nu se foloseasca sa ne faca rau ;va multumesc s Dumnezeu sa va ajute ;
Attached Images
File Type: jpg moto_0041.jpg (23,5 KB, 38 views)
File Type: jpg moto_0014.jpg (35,9 KB, 45 views)
File Type: jpg moto_0015.jpg (22,7 KB, 32 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.03.2010, 07:28:40
emiliulia emiliulia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Locație: dorohoi,strada transilvaniei numarul 11
Religia: Ortodox
Mesaje: 153
Implicit Doamne ajuta

Multumesc din suflet domnului sau doamnei care vrea sa ne ajute binecuvantat sa fiti ,inca nu miam gasit nimic de lucru ne este foarte greu am avut un necaz sambata spre duminica am iesit cu cei mici afara si cristi mejinul a alunecat si sa lovit la frunte pe beton a fost un soc pentru noi dar cu ajutorul lui Dumnezeu nu a fost grav doar lau pansat putin si lau curatat mia dat reteta sai cumpar tetraciclina sal dau seara inaite sal culc sa se vindece dar cum in situatia noastra ne este foarte greu ca nici bani de paine nu avem il pansam sil curatam cu ceai de scumpie care am inteles ca este foarte bun cicatrizaza si curata bine rani sau lovituri ,multumesc doamnei gaby pentru pachetul care mi lati trimis cu miere si dulceata pentru copii ,ne este foarte greu dragii nostri fara un servici imi doresc din suflet sa gasesc ceva de lucru am datorii chiria peana pe 30 trebuie sa o dau si nu stiu ce voi face si de unde voi lua sa o platesc copii au fost raciti si neau dat tratament pentru ei au avut bronsita ,am avut noroc ca niau dat compensat caci din aprilie au spus ca nu se mai da nimic gratuit sau compensat doar medicamentele care le mai au accept de la casa de sanatate caci farmaciile nusi primesc banii pe medicamentele care le elibereaza pe retete ne rugam la Dumnezeu sa nu mai fie nevoie si sa nu ne mai imbolnavim si nici dumneavoastra ,in curand cred ca vom plati si aerul care il respiram ,se simte ca vine sfarsitul lumii nu ne ramane decat sa ne rugam la Dumnezeu cu credinta sa ne ierte si sa se indure de sufletele noastre pacatoase tare mila mie de copii care sunt mici si nu au nici o vina ca au venit pe lume in aceste vremuri grele care ne aduc la perzanie Dumnezeu sa va binecuvanteze sa ne binecuvanteze si pe noi caci Dumnezeu ne poate ajuta sa iesim cu bine din aceste momente facand minuni prin oameni cu suflet mare care niciodata nui voi uita ca neau ajutat in momentul cand nici pe masa nu aveam ce sa pun ,ieri nu aveam decat cativa cartofi sa pun pe masa la copii ferti si cate o felie de paine cu gem apoi ,spre seara a venit o doamna care nea adus niste faina alba si ulei care ne cunoaste necazul daca nu era aceasta femeie azi nu stiu ce le puneam pe masa copiilor mare este puterea lui Dumnezeu ,va doresc sanatate si putere credinta si lumina in suflet ,Dumnezeu sa va ajute sa ne ajute si pe noi .Amin.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2010, 15:46:26
gabrielacoada gabrielacoada is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2009
Mesaje: 24
Implicit

D-na paraschiva83, imi pare bine ca Iuliana a deschis acest topic din nou, pentru ca am posibilitatea sa va dau replica.

Imi pare sincer rau ca i-ati atatcat in asemenea hal pe acesti oameni sarmani, zdruncinand astfel increderea oamenilor care i-au ajutat pana in momentul de fata.

Nu mai lansati doamna asemenea zvonuri!!! Probabil ca, chiar dumneavoastra ati folosit poza lui Emil pentru a efectua o inregistrare pe sentimente.ro. Nu-i asa ca acuzele se pot aduce foarte usor?!
Acestor parinti amarati nu le arde de jocuri amoroase vazandu-si copii rabdand de foame, si in plus se iubesc foarte mult si sunt sprijin unul pentru celalalt.

In ceea ce priveste, si aici va citez:
"Pe toate forumurile apare cate un ID in apararea intereselor lui dumi_emil. Ba este gabriela1977, ba gabrielacoada, ba maryana_gaby . Cum se incing spiritele, apare acest ID sa le sustina cauza, sa transmita mesaje din partea lor , sa dea lectii de morala crestina suspiciosilor.
Nu este alta persoana, ci de fapt tot emil care isi sustine cersetoria cu mijloacele internetului (pentru fraierica). "


Va dezamagesc! Sunt o persoana casatorita si am un copil de 2 ani jumatate, o persoana care a avut oportunitatea de a-i cunoaste pe acesti oameni de care ma simt foarte apropiata. Cat despre ID-ulire pe care le-ati gasit, care este problema daca am mai multe ID-uri?! Nu traim intr-o tara libera, si daca eu am avut placerea sa ma inregistrez cu acele ID-uri, nu inteleg ce aveti dumneavoastra impotriva si unde ar fi problema?!

Fiti cu frica de Dumnezeu si nu mai mintiti ca ati fost la acea familie in casa si ati vazut nu stiu ce averi. Nu au nici bani de paine saracii, si veniti cu tot felul de acuze pe internet. Ceea ce au reusit ei sa-si cumpere , tot cu ajutorul crestinilor milosi, sunt o masina de spalat si un calorifer. Iar ei au spus despre aceste lucruri pe forum si chiar au adus multumiri persoanelor care i-au ajutat.
Daca dumneavoastra nu sunteti dispusa sa-i ajutati, foarte bine, nu o faceti, dar nu incercati sa-i impiedicati si pe altii sa le intinda o mana de ajutor. Chiar un " Doamne muluieste-i " este de ajuns, pentru ca Dumnezeu stie mai bine de ce au ei nevoie si rugaciunile noastre ale tuturor, pot ajuta foarte mult.Asa spunea parintele Arsenie Papacioc :daca nu ai nimic cu ce sa-l ajuti (pe cel sarman ) spune un "Doamne miluieste"

Au deschis din nou acest topic aici, pentru ca nu mai stiu sarmanii la cine sa apeleze si chiar daca au fost batjocoriti in fel si chip si au suferit, trec peste toate in speranta ca ii va fi cuiva mila, mai mult de copii decat de ei, si nu-i va lasa in mizeria asta. La toti ne este greu pentru ca traim niste vremuri de asa natura, cu multe reduceri de personal si cu saracie multa, dar macar un cuvant bun... cata mangaiere le-ar putea aduce...

Cel mai urgent au nevoie de un loc de munca care intarzie sa apara. Din nefericire, de peste tot se da afara si nu prea se mai angajeaza. Daca este cineva cu posibilitate, si poate sa-i ofere lui Emil un loc de munca, cred ca vesnic va fi in rugaciunile acestor oameni.

Cat despre doamna paraschiva83, sa va lumineze Dumnezeu mintea si sa intelegeti ca faceti rau unor oameni, pe care, se pare, ca nu-i cunoasteti deloc, si incercati pe cat de mult posibil sa stati departe de acest topic pentru ca sincer chiar nu are sens o alta discutie cu dumneavoastra.

Doamne ajuta si sper din toata inima, Iuliana si Emil, sa iesiti la liman si sa se gaseasca un loc de munca si pentru voi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Va rog rugativa pentru Cornel mara2008 Umanitare 7 04.10.2011 22:42:44
Ce putem face pentru ca societatea in care traim sa devina mai buna? Andu30 Generalitati 38 24.03.2011 22:03:30
lumea in care traim giovaninnaa Generalitati 68 29.10.2010 14:16:29
Pentru cei sau cele care poate sunt pe aici si vor alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 2 09.04.2009 10:36:14