Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2010, 20:03:40
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit Tinuta barbatului in biserica

Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.07.2010, 20:28:46
CalmDown CalmDown is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.07.2010
Locație: Satu-Mare, România
Religia: Ortodox
Mesaje: 133
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Există regula bunului simț și acesata îți spune că biserica nu-i bar, cabaret sau discotecă. Ce înseamnă ținută decentă, știm toți.
Uitați-vă la Martorii lui Iehova care vor să ne demonstreze că sunt cuvincioși și decenți: toți la costum și cravată!
Nu cred că e obligatorie cravata sau costumul, dar, "orișicum"...

Doamne ajută!
__________________
„Dacă zice cineva: iubesc pe Dumnezeu, iar pe fratele său îl urăște, mincinos este!... Căci dragostea de Dumnezeu aceasta este: să păzim poruncile Lui...” (Sfântul Apostol Ioan)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.07.2010, 20:36:33
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

O tinuta cat mai decenta,fara nimic strident si fara dorinta de a epata vestimentar.Pe scurt o tinuta discreta si civilizata.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.07.2010, 20:53:07
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Si femei imbracate indecent nu ati vazut? Regula este pentru toti.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.07.2010, 00:38:37
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dani2004 Vezi mesajul
Si femei imbracate indecent nu ati vazut? Regula este pentru toti.
:)))
Partea asta s-a ras-discutat deja pe sute de pagini..stai linistit!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.07.2010, 00:46:17
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Am vazut barbati in pantaloni scurti si slapi,blugi tricouri cu fel si fel de desene in biserica, la ei e in regula? sau numai femeia trebuie sa se imbrace decent.
Dca este sa le luam pe categorii cred ca:

Cu blugi nu este o problema daca sunt lungi, indiferent de cit de rufoshiti sunt.
Cu shlapii sau papucii iar sunt de acord.. in toata lumea se poarta si nu este sub nici o forma o lipsa de respect( se poarta fara probleme si pe la minastiri) iar tricoul pe caldurile astea este binevenit, sau camasa cu mineca scurta.

Nu inteleg de ce preotii si UNII calugari prefera pe caniculele existente sa poarte bocanci sau pantofii lor greoi. Oare pentru a se nevoi suplimentar? Nu prea inteleg de ce ar fi nevoie, asa cum viata "ne nevoieste destul"

Femeia sa-si acopere ce are de acoperit, pentru a nu distrage atentia altora .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.07.2010, 05:21:53
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit grecii un bun exemplu

Aici in bisericile grecesti mai mare dragul sa vezi credinciosii cum vin la slujba imbracati atit femeile cit si barbatii.Nu am vazut un grec cu blugi si cu tricou nici vorba de pantaloni scurti. Eu zic si barbatii sa se imbrace cu pantaloni si camasa vara si iarna cu sacou sau palton pardesiu. Aici romanii numai la petreceri se imbraca elegant isi pun pe ei ce au mai frumos si eu nu inteleg de ce la biserica le e tare greu sa se dichiseasca putin?
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.07.2010, 05:58:40
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Hartford Vezi mesajul
Aici in bisericile grecesti mai mare dragul sa vezi credinciosii cum vin la slujba imbracati atit femeile cit si barbatii.Nu am vazut un grec cu blugi si cu tricou nici vorba de pantaloni scurti. Eu zic si barbatii sa se imbrace cu pantaloni si camasa vara si iarna cu sacou sau palton pardesiu. Aici romanii numai la petreceri se imbraca elegant isi pun pe ei ce au mai frumos si eu nu inteleg de ce la biserica le e tare greu sa se dichiseasca putin?
Grecii din America nu se dichisesc pentru Dumnezeu ci pentru altii grecotei. Se umfla in pene cind trec unii pe linga ceilalti ca la bazar. Mai ales tinara generatie vin cu masini grele, toate lucesc, pantofii, ochelarii versaci :)..este circ mare, dar este amuzant! :)

...prefer slapii, blugii si mintea la Liturghie nu la linia pantalonului sau la ceara de pe masina
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.07.2010, 12:19:47
blue_cat blue_cat is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2010
Mesaje: 86
Implicit

slapii sunt considerati indecenti pt ca e lipsa de respect sa iti arati degetele de la picioare in anumite situatii, de ex la serviciu, la evenimente etc. de pantaloni scurti nici nu mai zic.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.07.2010, 16:38:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

In picioarele goale te rogi cel mai bine. Sute de alte milioane, chiar miliarde de credinciosi de prin Asia si Extremul Orient se roaga desculti..deci stiu ei ceva
..iar eu la biserica nu sunt la serviciu ca doar nu-s preot..daca ar fi asa nici nu as da pe acolo :)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia trebuie sa fie supusa barbatului ei? ingerul_pazitor Generalitati 13 06.06.2023 10:59:04
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 16:47:33
tinuta in biserici marlene Tinuta in Biserica 203 21.04.2012 12:14:21
Sotia - piedica de mantuirea a barbatului? Aghioritul Generalitati 12 05.07.2011 16:10:35
Ziua barbatului Dia20_diana Generalitati 15 12.05.2008 15:51:49