Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 06.12.2020, 20:27:58
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cum am spus si in postarea citata de tine,prima si ultima garantie a IUBIRII este Iisus Hristos. Altceva nu-mi trebuie,dar Iisus, da,imi trebuie.
Și mie îmi trebuie Mângâierea ce vine prin Domnul. Uneori însă mă ”trezesc” trufind ca prostul ce se pilește idolizându-se, fraierul ce hulește și minte iubindu-se pe sine sau credulul absurd și ”bun” care-și spune că satana e bun și că e bine dacă te ia și te rupe de Dumnezeu târându-te înapoi în lume, în minciună, în rău, în amăgire, în a sluji iadul rău care face rele vrând să devină ca el, un hulitor ascuns. Satanismul și slugile sale te ia pic cu pic fără să te ia , te învârtoșează direct acolo în biserică, acasă, pe stradă, în pat, acolo unde te găsește preschimbându-te întrun lup îmbrăcat în haine de oaie, întrun spion-iscoadă ce lovește în Dumnezeu fără să știe cine a devenit, în cine s-a preschimbat.

Citat:
Nu poate fi nimic mai bun decat Hristos, de aceea El va veni a doua oara.
Bineînțeles că vine și va veni la cei ce cred, împreună cu sfinții. Nu e singur, nu e amăgitor. Poți crede liniștit. Eu cred, mă strădui să aplic și practic, să iubesc, să fiu credincios. Nu amesteca Cuvântul Lui cu minciunile altor oameni din alte religii că te va îmbăta amestecul toxic și te ia sau te duci.

Citat:
Eu am pomenit de Constiinta Universala fiindca toti oamenii, indiferent de cultura, ajung sa aiba aceleasi trasaturi de caracter daca sunt mai evoluati, astfel ca ajung sa-L cunoasca pe Duhul Sfant, Care le dezvolta acelasi fel de traire spirituala.
Asta e o necredință, o credință în necredință, o teorie New Age, un fel de masonerie care spun că marele arhitect e Dumnezeu sau Duhul Sfânt când defapt e satana dar o să afli asta când nu mai poți ieși din capcană fiindcă ești legat de faptele abominabile ale haitei ”evoluate” fiindcă ai ajuns un complice. Atunci taci și te supui satanismului ca să nu fi aruncat la vulturi, la crocidili, la lei, la lupi, la balaurul Bel, nu poți să-ți abandonezi loja, privilegiile, averea, pilele, funcțiile, ”ajutorul” confraților masoni și accepți să minți, lovești și amăgești pe cine vor ei. Altul e Duhul Sfânt, ortodoxia e universală, nu duhul cel rău și viclean pe care îl cunoaște lumea și toți oamenii ”evoluați”.


Citat:
P.P.S. De aceea mi-ai zis ca-s de mare valoare fiindca urma sa spui ca si tu ai foat in aceeasi "faza"? Nu sunt; il stresez tare mult pe duhovnic la spovada.
Nu stresezi pe nimeni cu pocăința ta. Stressul vine din ”ghinionul” răului care vine, ”răul” lipsei de pile și privilegii de care fugi neînțelegând că defapt vrei să fugi de lucrul duhovnicesc și de crucea Domnului. Fără ghinion n-ai putea să-ți lucrezi răbdarea în Har ca răspuns la toate frustrările pe care le aruncă viclenii și desfrânații asupra ta ca să-ți dorești să te ”mântuiești” singur așa ca lumea.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.12.2020 at 20:43:05.
Reply With Quote
  #222  
Vechi 06.12.2020, 20:45:45
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai că nu-s chiar atât de egoist și plin de mine insumi, să zic că ești "de mare valoare", doar fiindcă bănuiesc eu ca treci și tu prin "fazele" prin care am trecut eu.... Aceste "faze" spun specifice în general "căutătorilor" de adevăr, acelora sinceri și cu frământări reale. Când am afirmat "lauda" adusă ție, nu am vrut nici să-ți fac sminteala, nici sa mă măresc pe mine indirect. Pur și simplu am spus un alt adevăr, doar că poate din cauza contextului ai înțeles tu greșit modul în care l-am spus. Se vede "tulburarea" din tine, adică ești ieșit din zona de credință standard ortodoxă, și automat înțelegând și alte concepte neortodoxe, văzându-le utilitatea și deschizându-ti orizontul spiritual e clar ca nu-ți găsești un punct stabil din punct de vedere doctrinar. Sau cel puțin nu-l mai poți găsi numai în ortodoxie. Și încet vei pași spre altele, vei găsi acolo lucruri care îți vor răspunde la frământări, la chestii care nu se legau pana acum în acest puzzle. Vei vedea ca duhovnicul nu-ți mai poate satisface necesitățile, curiozitățile, ca este cumva "depășit" de setea ta. Și te vei simți din ce în ce mai singur și neînțeles, până și dumnzeul pe care credeai ca îl cunoști vă părea tot mai îndepărtat, tot mai necunoscut.... Și știi de ce? Fiindcă trebuie sa distrugi tot ce e vechi pentru a clădi din nou ceeace ce urmează sa fi tu... Și e greu, dar necesar... Fiindcă ăsta e scopul existențial, misiunea karmica, răscumpărarea greșelilor și lecțiile neinvatate, ieșirea din ciclul incarnarilor eșuate sau încetinite... Trebuie sa realizezi ca numai tu ești răspunzător de tine însuți, nu duhovnic, nu familie, nu Dumnezeu. Ai puterea în mâinile tale, învață să o folosești, să devi mai puternic, cu părere de rău îți spun, dar dacă rămâi in zona de creștinism vei fi puternic doar prin alții, vei aștepta să te mântuiască altcineva, vei crede ca singur nu poți face nimic niciodată. Ia-ți viața în mâini și distruge omul vechi dacă nu mai ești mulțumit, fericit, împăcat cu el. Caută calea ta, drumul tău și urmează intuiția și nevoile tale. Gusta din viața fără regrete, învață pe propria piele și asumați...

Poate nu te am citit greșit....
Ferească-ne și păzească-ne Dumnezeu de astfel de sfaturi ”părintești”! Oare chiar nu-ți dai seama?
Exact invers față de ce spui dumneata înseamnă omul ortodox, schimbat, îndreptat, nou în Hristos ca un fiu!
Sper că nu te superi însă ceea ce-l îndemni este ceea ce ar vrea lumea și mândria lui și nu Domnul Hristos.
Unitatea în Domnul e Calea și Credința, Ascultarea, Supunerea și nu împlinirea voilor proprii ca să-ți câștigi plăcerile lumii și puterea de a te ”descurca” ca un ”jmecher” ajuns pe picioarele sale!
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 06.12.2020 at 20:55:24.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 08.12.2020, 10:28:11
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Hai că nu-s chiar atât de egoist și plin de mine insumi, să zic că ești "de mare valoare", doar fiindcă bănuiesc eu ca treci și tu prin "fazele" prin care am trecut eu.... Aceste "faze" spun specifice în general "căutătorilor" de adevăr, acelora sinceri și cu frământări reale. Când am afirmat "lauda" adusă ție, nu am vrut nici să-ți fac sminteala, nici sa mă măresc pe mine indirect. Pur și simplu am spus un alt adevăr, doar că poate din cauza contextului ai înțeles tu greșit modul în care l-am spus. Se vede "tulburarea" din tine, adică ești ieșit din zona de credință standard ortodoxă, și automat înțelegând și alte concepte neortodoxe, văzându-le utilitatea și deschizându-ti orizontul spiritual e clar ca nu-ți găsești un punct stabil din punct de vedere doctrinar. Sau cel puțin nu-l mai poți găsi numai în ortodoxie. Și încet vei pași spre altele, vei găsi acolo lucruri care îți vor răspunde la frământări, la chestii care nu se legau pana acum în acest puzzle. Vei vedea ca duhovnicul nu-ți mai poate satisface necesitățile, curiozitățile, ca este cumva "depășit" de setea ta. Și te vei simți din ce în ce mai singur și neînțeles, până și dumnzeul pe care credeai ca îl cunoști vă părea tot mai îndepărtat, tot mai necunoscut.... Și știi de ce? Fiindcă trebuie sa distrugi tot ce e vechi pentru a clădi din nou ceeace ce urmează sa fi tu... Și e greu, dar necesar... Fiindcă ăsta e scopul existențial, misiunea karmica, răscumpărarea greșelilor și lecțiile neinvatate, ieșirea din ciclul incarnarilor eșuate sau încetinite... Trebuie sa realizezi ca numai tu ești răspunzător de tine însuți, nu duhovnic, nu familie, nu Dumnezeu. Ai puterea în mâinile tale, învață să o folosești, să devi mai puternic, cu părere de rău îți spun, dar dacă rămâi in zona de creștinism vei fi puternic doar prin alții, vei aștepta să te mântuiască altcineva, vei crede ca singur nu poți face nimic niciodată. Ia-ți viața în mâini și distruge omul vechi dacă nu mai ești mulțumit, fericit, împăcat cu el. Caută calea ta, drumul tău și urmează intuiția și nevoile tale. Gusta din viața fără regrete, învață pe propria piele și asumați...

Poate nu te am citit greșit....
Daca nu m-ai citit gresit, atunci nu vezi limpede. Poate...nici eu nu stiu cine sunt.
Credinta pur ortodoxa se gaseste in Scriptura, nu cea standard, nu ma intereseaza alte concepte daca nu se confirma pur ortodox, nu standard. Din cate se pare tu gandesti ortodox numai daca scrie negru pe alb; tu "nu citesti printre randuri”. Daca Iisus s-ar fi afisat "standard"(fara sambete) n-ar mai fi inviat.

Duhovnicul, dragul de el, e si el om.
Nu sunt capabil sa ies din ciclul reincarnarilor, esuat sau incetinit e doar suishul dupa Hristos pe Cale.
Din pacate mainile mele sunt nevrednice, degeaba au puterea.
In crestinism nu mai am nevoie de nimeni ca sa ma mantuiesc, doar de mine insumi, fiindca Dumnezeu nu-Si poate retrage ajutorul Sau, intr-atat e de puternic pentru mine, cat Eu nu sunt capabil pentru mine.
"Gusta viata fara regrete..."
-Mergi inapoia mea,satano!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #224  
Vechi 08.12.2020, 11:18:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca nu m-ai citit gresit, atunci nu vezi limpede. Poate...nici eu nu stiu cine sunt.
Credinta pur ortodoxa se gaseste in Scriptura, nu cea standard, nu ma intereseaza alte concepte daca nu se confirma pur ortodox, nu standard. Din cate se pare tu gandesti ortodox numai daca scrie negru pe alb; tu "nu citesti printre randuri”. Daca Iisus s-ar fi afisat "standard"(fara sambete) n-ar mai fi inviat.

Duhovnicul, dragul de el, e si el om.
Nu sunt capabil sa ies din ciclul reincarnarilor, esuat sau incetinit e doar suishul dupa Hristos pe Cale.
Din pacate mainile mele sunt nevrednice, degeaba au puterea.
In crestinism nu mai am nevoie de nimeni ca sa ma mantuiesc, doar de mine insumi, fiindca Dumnezeu nu-Si poate retrage ajutorul Sau, intr-atat e de puternic pentru mine, cat Eu nu sunt capabil pentru mine.
"Gusta viata fara regrete..."
-Mergi inapoia mea,satano!
Ofof... E greu, și din păcate durează destul de mult tot acest proces, uneori toată viața.Eu încă mai am reminiscențe ale indoctrinarii, și tind sa îmi explic chestii prin prisma lor. Viața e viața, credința e credința... Însă când credința devine un mod de viață, lucrurile se complica... Iar când acea credință se clatină, automat și viața este afectată. Trebuie realizat ca nu credința contează, ci viața. Însă viață este dusă în baza un idealuri, necesități, dependente și, bineînțeles seturi de credințe.

Scuză-mă dacă te deranjează ceea ce îți spun, sau ți-am spus. Nu sunt în măsura sa dau sfaturi, nici nu vreau asta. Pur și simplu împărtășesc din ceea ce am trăit eu, și modurile in care am abordat anumite aspecte. Nu vreau sa cataloghez ca bun sau rău,insa personal îmi permit sa zic ce m-a afectat și ce m-a ajutat.

Cu cât credință, atașamentul și convingerile au fost mai puternice, cu atât confuzia, suferința, deznădejdea și dezamăgirea sunt mai acute.Este cam ca într-o relație umană.Te trezești la un moment dat ca totul era numai în capul tău...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #225  
Vechi 08.12.2020, 15:06:54
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius
abia acum mi-am dat seama ca Moroco a scris acest mesaj chiar daca a semnat cu Petru7 si imi este cat se poate de limpede ca doar Moroco poate avea atata incrancenare incat sa nu realizeze cum secontrazice singur in afirmatiile aceleiasi fraze.
Dovada este ca Moroco scriind un mesaj si-a multumit lui insusi ca Petru7 l-a citit si pe deasupra l-a si inteles:
Citat:
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ma mir ca citeste si mai si intelege cineva ce scriu (sper conform adevarului divin), iti dai si dumneata seama cum fac oamenii ...
Bine-nteles ca el singur s-a intelesfiindca si eu am citit, dar eu n-am inteles.
Oricum, limbajul tau habotnic este inconfundabil, Moroco.
Despre ce incrancenare vorbesti? Unde ma contrazic "singur"? In aceiasi fraza pe care nu o intelegi? Pai in dovada ta nu-i multumesc lui Petru7 ci ma mir ca cineva citeste ce scriu si ca incearca sa inteleaga. Limbajul meu e unul habotnic si in acelasi timp inconfundabil? Vad ca absurditati fara precedent afirmi despre mine. Cum ar putea fi cineva habotnic adica sa imite gresit credinta credincioasa ortodoxa si in acelasi timp sa fie inconfundabil, unic?Daca ce scriu eu nu prea intelegi poate macar incerci sa te lamuresti pe tine ce crezi, ce scrii ca sa nu spui lucruri traznite despre altii asa ca si copiii lui Virgil Iantu. (Nu te supara ca glumim de parca ne-am certa)
Citat:
În prealabil postat de Petru7
Sper să apară Moroco să mai dialoghez cu el că măcar am văzut că el înțelege textele aflate în discuție.
Vad ca v-a fost dor de mine, ca mi-ati preluat lungimea textelor si "intortocherea" dar nu ati priceput ce este reincarnarea si duhul rau asiatic despre care e subiectul.

Ca sa nu mai ziceti ca scriu mult sau habotnic va arat pe scurt intai problema voastra. Ma "contrazic" si-s "habotnic", scriu "mult", "inconfundabil" si ma mangaiati voi mereu cu alte denigrari gratuite de parca as minti sau n-as fi ortodox pentru faptul ca voi nu credeti in Cuvant ci in alte "ortodoxii" ale lumii gen reincarnare. Daca ati citi si ati crede m-ati intelege si pe mine perfect.

Va iert ca ma persiflati si ca ma socotiti si voi asa ca altii un personaj cu probleme (psihice), de evitat, de alungat.

In loc sa va framante pe voi problema mea ar trebui sa va framante o intrebare simpla? De ce Moroco Crede si in Cuvantul lui Dumnezeu si noi nu credem si in Cuvant ci si in reincarnare, in lume, in defazajul de 13 zile ca indreptare si alte lucruri care nu va fac cinste? O fi Moroco un nebun, un cazut, un amagit, un amagitor, un troll? Nu cumva este el un rau si toate relele cu care il etichetam doar pentru faptul ca noi nu putetm crede Adevarului si atunci el e vinovat ca nu e habotnic si indaratnic asa ca noi care chiar nu vrem sa primim pe Dumnezeu de la sfarsit de timp?

Dar hai sa va spun ceva la subiectul de fata sa nu ziceti ca sunt prozelit. Ce-mi pasa mie daca credeti si voi ca mine sau nu? Cine nu crede si nu vrea sa creada sa fie sanatos ca va avea mare nevoie. Nu-l silniceste si nu-l obliga nimeni asa ca n-ar trebui sa se sperie si sa se frustreze ca l-ar ameninta Dumnezeu sau un credicios. Dumnezeu nu ameninta si nu silniceste pe nimeni cand vorbeste de iad sau de ziua aceea mare in care mai usor le va fi si vor scapa mai usor cei din Sodoma sau Gomora care poate ca ar fi crezut mai mult si le-ar fi pasat mai mult de vesnicia sufletului decat unor fii ai lui Avraam ca cei din Betsaida, Capernaum sau Horazin care auzind Cuvantul au si vazut minunile Credintei. Ziua aceea vine pe neasteptate si nu scapa nimeni de ea. Nu exista pile si privilegii asa ca n-are rost sa te amagesti ca vei scapa.... cu reincarnarea.

Deci hai sa scriu ceva la firul deschis de Panthera Bag-Hera vorba Cartilor Junglei ca sa pricepem taina focului si nepasarea ursului Ba-Loo(p) facand prin padure doar strictul necesar.

Satana amageste omul credincios si omul se amgeste singur. Cum? Prin defrustrare, printr-un fel de mantuire-defrustrare la o frustrare pe care nu o ai, sau daca o ai nu o ai din cauzele si din nemulumirile si durerile sau problemele pe care ti le paseaza satana lingusindu-te sau desfrustrandu-te ca sa te defrustreze, sa te relaxeze, sa te maseze, sa te ~"ajute"~ , sa te "mantuie", sa te scape de ghinion, de stress, de raul care vine.

Prin masajele lui desfranate , prin defrustrari iti paseaza frustrarile lui intortocheate, frustrarile lui incurcate prin care Dumnezeu e vinovat pentru toate si tu primind sau cumparand si vanzand defrustrarile lui iti cumperi si vinzi defapt minciunile si frustrarile si nemultumirile ce le crede si le sustine satana amagindu-te si bagandu-ti-le in cap ca ele iti vin si le ai din pricina lui Dumnezeu, sau a sfintelor fete sau femei credincioase, sau din pricina aproapelui care nu te asculta pe tine. Acolo ajungi sa te minti vrand mereu ce n-ar trebui sa vrei, in multumire si nemultumire, in ce-ti place si ce nu-ti place, in suflet, in pofta, in dorinti, in adanc cerand mereu pile si privilegii, indreptatiri ipocrite, alint nedrept caci altfel esti pierdut si frustrat. Nu poti accepta ca esti la fel ca oricine, in aceleasi drepturi si libertati divine ca tot omul si ca nimic nu primesti de-a moca si nu poti sa accepti ca dreptatea asta este un bine si nu ceva frustrant. Asta ar trebui sa bucure iubirea adevarata din tine contrara iubirii de sine care te amageste impreuna cu minciunile satanei ca cica in vesnicie vei avea pile si parte de rai sau de reincarnari evolutive chiar in conditiile in care aici nu crezi, nu asculti si nu faci nimic bun nici pentru Dumnezeu nici pentru aproape, nici pentru Adevar, nici pentru iubirea neprihanita ci doar pentru desfatarea si desfranarea iubirii de sine care nu este iubire ci pierzare, idolizare, nedreptate si iad (ca sa nu zic o laba trista si o sugere de spurcaciuni pana la betia de sine spre focul strain al trufiei si arogantei cand devi un mandru "berou" al razbunarii pe Dumnezeu, un lovitor si defaimator, un sceptic negativist complexat si deprimat, un invartosat ce slujeste deznadejdii si pierzarii amagindu-se cu averea pagana in timp ce se roaga).

Frustrarea satanei vine de la inselaciunile si rautatile lui cu care pe el insusi se inseala si se frustreaza pierzandu-se si pierind si ar vrea sa ti le paseze tie sa ti se para ca are dreptate si ca si tu esti frustrat asa ca el de Dumnezeu sau de Cuvant.

Deci reincarnarea este o defrustrare-falsamantuire la ideea ca dupa caderea lui Adam nu mai poti sa traiesti vesnic in trup, ca murind ajungi in iad de unde nu mai iesi, ca avand ghinion trebuie sa aduci jertfe ca sa scapi de ghinion si de raul care vine, de o (falsa) frustrare, de o (falsa) nemultumire care defapt e nemultumirea si frustrarea satanei, a lumii si grijilor ei, nu a ta, asa ca acolo esti inselat, amagit, pacalit, viclenit si acolo te ia si te rupe si te uneste cu minciunile si frustrarile lui si tu ca sa te mantui vrei sa faci ce face satana si repeti ce repeta el ca sa te defrustrezi: ipocrismul, habotnicia, blestemul, hula, nemultumirile, revoltele, razbunarile, lovirile in ortodoxie, in Cuvant, in sfinti, in tine, in aproape, in Dumnezeu, in iubire, in sfintenie, in Adevar, in mai mici, in pacatosi etc.

Poate aveti rabdare ca sa cititi sa pricepeti ca nu eu va mint ci satanismul din om si din oameni si satana din vazduhuri care e ca Dumnezeu dar invers, e un duh rau, amagitor, care poate vorbi si face afirmatii si care poate fi crezut.

Asiaticii au crezut inselaciunea acestui duh rau si s-au defrustrat crezind in reincarnari ca o scapare din Adevarul neputintei si frustrarii ca odata cazut in necredinta, odata ce ai ajuns pacatos, vicios esti un sclav si ca daca ai cazut si ai murit si ai ajuns in iad nu te mai scoate nimeni si nu mai poti iesi de parca cratia sau Dumnezeu ar fi cauza suferintei si nu neascultarea satanistilor si a pacatosilor.

Nu amagindu-te cu reincarnarea e calea defrustrarii si mantuirii ci credinta ortodoxa, crestina, auzirea Cuvantului si luat aminte si Crezut fara amestecul credintelor lumii care te amagesc si in alte multe lucruri exact ca teoriile reincarnarii defrustrandu-te la ceva ce nu esti frustrat sau invartosindu-ti frustrarea ca sa confunzi cauzele si motivele si sa-ti defrustezi niste frustrari
care nu apar din cauzele si motivele false pe care ti le baga satana in cap. Neascultarea si pacatul si necredinta ta e cauza tuturor frustrarilor si nemultumirilor si slbiciunilor si neputintelor tale si nu Dumnezeu sau Cuvantul Lui. Nu Dumnezeu si trimisii lui te frustreaza aratandu-ti Adevarul ca sa te Mangaie si sa te Mantuie. Neprihanirea si gunoiul omului frustreaza omul si falsele mantuiri lumesti amagitoare ce vin de la duhurile rele satanice si nicidecum iubireaneprihanita sau credinta credincioasa in Dumnezeu pe calea unica Ortodoxa.

O viata traita in minciuna plina de false frustrari, de griji lumesti, de mantuiri satanicesti, de cai largi si pagane, o credinta amagitoare si pierzatoare de suflet in vesnicie, aia te frustreaza mai devreme sau mai tarziu. Dreapta Credinta si Cuvantul lui Dumnezeu nu frustreaza ci invie sufletul si-l poarta spre fericire.

Aia are sarpele, frustrarea lui blestemata care-i vine din inselaciunea si rautatea cu care se inseala pe sine insusi amgindu-se ca desfranand si primind laudele lumii se defrustreaza si crezand ca daca se uneste cu lumea si cu oamenii amagiti din ea este o dovada ca el are dreptate. Asa ceva nu-mi trebe si nu e de ravnit. Minciunile si frustrarile si nemultumirile satanei si ale lumii sau ale celor ce cred in reincarnari nu-mi trebuiesc ci daca le am trebuiesc lepadate grabnic. N-am nevoie de necredinta, de credinta in reincarnari de frica iadului si a chinurilor vesnice ci de Domnul Hristos si de Mantuitorul nostru al tuturor celor ce cred Adevarului ca sa-mi schimbe viata in bine si asa am incredere ca voi avea parte de inviere si de fericire vesnica.

Last edited by Moroco; 08.12.2020 at 17:13:13.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 08.12.2020, 18:55:52
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul

Citat:
În prealabil postat de Petru7
Sper să apară Moroco să mai dialoghez cu el că măcar am văzut că el înțelege textele aflate în discuție.
Vad ca v-a fost dor de mine, ca mi-ati preluat lungimea textelor si "intortocherea" dar nu ati priceput ce este reincarnarea si duhul rau asiatic despre care e subiectul.
Am citit tot și am înteles ce spui. În amgire (cum spunea Eva că a fost amgită de șarpe în sensul că ea s-a lăsat amagită, deci singură s-a amgit defrustrându-se când a îndrăznit să ia din pom și să socotească ea ce e bine și ce e rău după mintea ei dând și lui Adam din pom ca să-l defrustreze și pe el) e vorba de frustrarea care nu e a ta ci e de la statana sau de la lume sau de la dorințele trupesti, păcătoase, de la râvnirea poftei ce nu îti este dat să o satisfaci și nici nu e bine să o râvnești, însa frustrarea asta, dacă nu te păzești, poate sa devină frustrarea ta și atunci vrei să furi, vrei să ucizi, nu mai Crezi, nu mai asculți, nu mai respecți ca să te defrustrezi și tu așa cum te învață satana. Am înțeles că satana te ”mantuie” mângâindu-te trupeste și sufleteste ca să-ți bage în cap frustrările lui pe care dacă le primești devi defapt mai frustrat și mai potrivnic lui Dumnezeu decât ai fost unindu-te cu duhul cel rău și amăgitor fiindcă ajungi și îl crezi mai mult pe satana și lumea de sub stăpânirea lui care îl laudă și-l împlinește și nu-L mai crezi pe adevăratul Dumnezeu care te iubește cu adevărat și te povățuiește spre fericire.

Am priceput însă spre deosebire de tine nu-mi permit să scriu chiar pană la limita maxima a lungimii textului unei postări. Mai sintetizez, mai ignor lucrurile neesentiale, explicatiile inutile și mă rezum la ce e cel mai important de reținut.

Dar mai e ceva de spus și am impresia că dumneata ignori de parcă cu defrustrarea vicleană ai fi dezvăluit totul.

Metempsihoza nu e doar o amăgire a frustrarilor și o falsă defrustrare și mântuire ci e o adâncă însingurare, o dezbinare de Dumnezeu căci asceții acestor căi păgâne vor să se mantuie fără niciun ajutor divin ducând la extrem lipsa oricăror pile socotind ajutorul divin părintesc ca un ajutor nedrept și nedemn pentru ei și se încred doar in forțele proprii iar asta e o mare mândrie. Nu caută să împlinească voia Tatălui ci scăparea lor de siferință. Cum ai putea ieși din nesfârșitele reîncarnări, din minciună, din suferință și amăgire doar prin forțele proprii, prin meditație, prin propria gândire și înțelegere? Orice om smerit se informează, caută sfatul cel bun. Cum ai să ajungi liber și scăpat de chinuri sau de reîncarnări sau mântuit dacă mântuindu-te de unul singur și crezând duhurilor rele sau numai de tine însuți ai să ajungi pe calea omului singur un suflet singur care nu a făcut și nu face voia Lui Dumnezeu răbdând toate chinurile și suferințele? Unitatea cu Dumnezeu în neprihănire, în răbdare, în împlinirea voii Lui e libertatea și pacea iubirii din veșnicie binecuvântată deci dacă nu te mântui prin Hristos Cuvântul, trimisul lui Dumnezeu, cât ești pe pământ cum ai putea să crezi că după ce te mântui de unul singur vei fi fericit împreună cu Dumnezeirea dacă pe calea ta nu te-ai lăsat mântuit de adevăratul mântuitor ci de tine însuți sau de duhurile rele și amăgitoare care vor să te ia, să te scoată din ascultarea de Dumnezeu sau să te învârtoșeze acolo unde ești preschimbându-te în spion și potrivnic și iscoadă vicleană luptând să faci în contra la ceea ce cere Dumnezeu? Chiar dacă ai reuși să ieși singur din iad, din suferință, vei fi trist că prin mântuirea ta proprie toată viața te-ai dezbinat de Hristos și nu ai urmat sfatul Lui cel bun și Calea Lui cea bună și n-ai făcut voia Lui Dumnezeu ci ai urmat o cale de însingurare prin care toată viața ai fost singur adică dezbinat de Dumnezeu și de voirea iubirii Lui desăvârșite. Dragostea adevărată se bucură de frați, de prieteni, de oameni, de sfinți, de neprihănirea iubirii, de dreapta Credința. Dragostea caută să aibă mereu pe cine să poată iubi, ajuta, ierta și milui și nu se bucură de lipsa celor pe care i-ar fi putut iubi și mântui cu atât mai mult cu cât realizează că e vina ei dacă s-a iubit mai mult pe sine însingurându-se pentru ca să se mântuiască de una singură mai rău ca cele 5 fecioare nebune.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 08.12.2020 at 19:32:56.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 08.12.2020, 19:31:32
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Aoleu.... Da hai sa nu ne intoxicam cu idealizari confuze și interpretări radicale ale unei morale extremiste și ignorante ce vrea sa pară singulară, excluzând orice este inafara ei și atribuind lucrurilor pe care le exclude un caracter negativ.

Zici ca este un soi de bogomilism, sau un fel de extensie a tuturor extremelor radicale, scuzați tenta de pleonasm, dar chiar vreau sa accentuez dimensiunile acestor opinii sau abordări prin prisma modului de tratare și a mijloacelor utilizate.

Nu este sănătos, indicat și necesar să expunem, sa promovam sau să susținem asemenea puncte de vedere. Le tolerez,orice are dreptul la opinie.

Dar zona asta de îmbâcsire, de ignoranță, intoleranța etc, ucide efectiv spiritul, îl întunecă, îl bagă într-un întuneric cu tentă de ev mediu.

Să tratezi subiectele prin acest filtru murdar, limitat și ignorant înseamnă să refuzi orice altceva vine dinafară refugiului tău.

Însă cu toții avem dreptul, încă, să ne expunem credințele și punctele de vedere. Consider ca toate trebuie respectate, tolerate, discutate și bineînțeles judecate. Până la urmă multe drumuri, dar destinația... Rămâne de văzut...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 08.12.2020, 20:16:10
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Aoleu.... Da hai sa nu ne intoxicam cu idealizari confuze și interpretări radicale ale unei morale extremiste și ignorante ce vrea sa pară singulară, excluzând orice este inafara ei și atribuind lucrurilor pe care le exclude un caracter negativ.

Zici ca este un soi de bogomilism, sau un fel de extensie a tuturor extremelor radicale, scuzați tenta de pleonasm, dar chiar vreau sa accentuez dimensiunile acestor opinii sau abordări prin prisma modului de tratare și a mijloacelor utilizate.

Nu este sănătos, indicat și necesar să expunem, sa promovam sau să susținem asemenea puncte de vedere. Le tolerez,orice are dreptul la opinie.

Dar zona asta de îmbâcsire, de ignoranță, intoleranța etc, ucide efectiv spiritul, îl întunecă, îl bagă într-un întuneric cu tentă de ev mediu.

Să tratezi subiectele prin acest filtru murdar, limitat și ignorant înseamnă să refuzi orice altceva vine dinafară refugiului tău.

Însă cu toții avem dreptul, încă, să ne expunem credințele și punctele de vedere. Consider ca toate trebuie respectate, tolerate, discutate și bineînțeles judecate. Până la urmă multe drumuri, dar destinația... Rămâne de văzut...
Exact despre frusrarea asta pe care o manifești scria Moroco și văd că are dreptate din moment ce se manifestă la tine încât o pot da exemplu. E frustrarea lumii că nu ești așa ca ea. Frica și disperarea ei să nu cumva să fi sau să crezi altfel decât cum te-a învățat ea. Nu poate să suporte că există credincioșie, vrea să se creadă mântuită și veșnică așa cum a defrustrat-o pe ea satana ca să fie o desfrânată ce se crede sfântă. Nu vezi că nu eu ci că tu ești cel frustrat și că a ta e frustrarea și nu a mea din moment ce pui astfel de etichete lipsite de temei? Ce am bolduit din ce ai scris sunt frustrările și nemulțumirile pe care le ai tu față de tine aruncând pe mine. Mă pictezi pe mine ca un rău pentru că sunt contrar cu iubirea ta de frustrările tale primite de la lume pe care ai vrea să ți le defrustrezi mereu așa cum te-a păcălit lumea ca să poți să stai în liniștea din necredința ei.

Am scris ceva real, drept și dumneata vezi întuneric și inapoiere de ev. mediu. Lumina e Credinciosă în timp ce lumea e o desfrânată. Iubirea caută să nu cadă din Credință și din Adevăr și din Iubire și pentru asta rabdă și nu silnicește pe cineva sau pe desfrânata care o urăște pe ea pismuind-o. Nu iubirea este exclusivistă ci desfrânata are intoleranță și nediscriminare și pune toate adjectivele și etichetele așa cum spui dumneata încercând să le lipească pe alții pentru că ar vrea să fie liberă să desfrâneze mereu. Susține că Dumnezeu nu o lasă liberă. Dându-se victimă din pricina vinelor sale nu poate să suporte Adevărul și de aia aruncă tot veninul viclean și învelit în staniol asupra altora dându-se vrednică.

Iată că am bolduit și se vede clar că părerea ta este una neserioasă, ambiguă, exclusivistă și intolerantă căci sufletul tău nu acceptă adevărul și iubirea cu unica ei cale credincioasă, calea cea strâmtă, calea cea ortodoxă, amăgindu-se cu deschiderea spre acceptarea tuturor căilor și a tuturor desfrânărilor invocând o nevoie de lepădare de Calea și de voia lui Dumnezeu. Tu etichetezi fără să spui în clar ci ambiguu că ortodoxia și tradiția milenară e un rău, un întuneric de ev mediu, o rătăcire exact ca orice om lumesc ce se amăgește crezându-se mai bun dacă lovește în drepți și dă el ”iubire”, ”milă”, ”libertate” de opinie, ”toleranță” osândind defapt crunt și crud exact adevărata libertate, iubire și tolernață care mărturisește în tăcere o Credința Credincioasă primită ca dar de la Dumnezeu și a celor ce fac așa ca ea, păzesc și împlinesc aceiași poruncă și voire divină.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”
Reply With Quote
  #229  
Vechi 08.12.2020, 20:58:24
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Speram sa nu fie necesar, dar observ ca trebuie sa subliniez, evidențiez faptul ca nu blamez, atac sau judec vreo religie anume, creștinismul, ortodoxia etc., sau vreo persoana anume. Eu spuneam ca modul acesta de gândire, abordare sau cum vreți să-i spuneți, nu este corect, sănătos, rațional, din punctul meu de vedere.

Cat despre frustrare... Nu am pomenit de așa ceva, doar pentru ca nu sunt de acord cu anumite chestiuni, sau le critic, mai mult sau mai puțin pertinent, nu denotă vreo frustrare în acest domeniu, sau dacă este sesizabila, mi-o asum, atât frustrarea cât și opiniile.

Și nu prea se observă nimic ortodox, creștin sau măcar spiritual in discursul dvs...

Este mai degrabă, așa cum am spus un amestec radical de idei extremiste cu tentă religiosa și influente teiste ,dualiste, iudeo - creștine, în care totul este un alb-negru, cu accente întunecate, unde albul devine incolor.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 09.12.2020, 00:05:19
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Este mai degrabă, așa cum am spus un amestec radical de idei extremiste cu tentă religiosa și influente teiste ,dualiste, iudeo - creștine, în care totul este un alb-negru, cu accente întunecate, unde albul devine incolor.
După ce scri nu ți-e clar recitind că pentru unii ca domnia ta ortodoxia este un extremism, un radicalism, un amestec întunecat? Înseamnă că ești din lume și lumea este bună iar orice și oricine nu e ca ea, la fel de libertină, de păcătoasă, de spirituală și de mântuită prin desfrânări defrustrante este ceva rău și frustrant, radical și întunecat.

Îți negi frustrările întunecate inoculate de lume și cu un libaj ce pare elevat arunci pisica neagră la mine în curte închipuindu-ți că eu sunt frustratul și că eu ar trebui să mă schimb sau cei care susțin adevărul ortodoxiei. Nu trebuie să te speri sau să disperi căci nu-ți cer nimic. Dumneata căzând în polemică oarbă o ți pe a ta dovedind că nu-ți pasă de text, de adevăr și că poți arunca mai departe în mine sau în ortodoxie cu radicalism alb-negru, cu extremism, cu amestec, cu ev mediu, cu întuneric, cu intoleranță,etc, autoexilându-te și însingurându-te de parcă ortodoxia te-ar izgoni înapoi în lume. Nu cauți să înțelegi ci negi și etichetezi. Nu te obligă cineva la ceva dacă citești încât să te simți silnicit, târât, amenințat, pedepsit ca să vrei de la mine sau de la ortodoxie ceva mai dezlegat, mai lipsit de claritate, mai lipsit de dreptate pentru a scăpa cu viața ta, aia pe care o duci înaintea lui Dumnezeu mai ușor. Nu-ți cer nimic, nu-ți cer să-mi dai dreptate. Frumos ar fi ca discutând noi aici să cautăm adevărul nepoticnindu-te în noi înșine și în amănunte inutile.

Nu cred în reîncarnare sau în metempsihoză și nici în duhurile lor căzute și asta nu mă face extremist. Extremiștii sunt cei care mă obligă și mă șantajează emoțional pe mine ca să-i cred pe ei și să fiu ”bun” așa ca ei ca să respect și eu lumea lor, minciuna, pila, calea cea largă pe care merg ei susținând că pocăindu-mă după cum cer ei, așa ca toată lumea lor și ascultând de lume și de ei atunci voi fi mai evoluat, mai tolerant, mai bun, mai spiritual, mai deschis, mai ortodox. Între Hristos-lumină-adevăr și minciună-întuneric nu poate să existe unitate și nu adevărul-lumina e cel ce nu tolerează minciuna-întunericul atunci când mărturisește adevărul ci minciuna-întunericul e un rău așa ca lumea încât nu suportă să-i spună cineva că minte și că mințind va face rele și va muri căzând în iad, pentru că nu va mai crede.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 09.12.2020 at 00:31:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 17:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 21:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 18:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 18:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 13:55:05