Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.10.2014, 22:16:45
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Filmulet de adormit copii. Din pacate cu asa ceva se ocupa siinta in 11 dimensiuni, te pune sa-ti imaginezi ... ceva abstract si fara legatura cu realitatea. Te rog sa termini cu prostiile.
abaaaabbbb63 nu mai face pe desteptul, la ce te-a ajutat filmul propus de tine ? Acum "crezi" in gauri negre ?
E ceva ce se poate numi abstract. Dar daca nu intelegi nu inseamna ca nu e real.

Citat:
În prealabil postat de aubergine Vezi mesajul
Mai degraba cred prostii decat Sfanta Scriptura, Cuvantul Domnului.
E mai usor de interes scriptura, intr-adevar.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.10.2014, 22:31:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Dar in cazul evolutiei, sunt prea multe dovezi palpabile. Sorry
Nu fi atât de sigur. Citește „Cartea Facerii, crearea lumii și omul începuturilor” - Ieromonah Serafim Rose și vezi apoi de partea cu ești cu toate „dovezile palpabile”. Spor la citit.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.10.2014, 22:37:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Nu fi atât de sigur. Citește „Cartea Facerii, crearea lumii și omul începuturilor” - Ieromonah Serafim Rose și vezi apoi de partea cu ești cu toate „dovezile palpabile”. Spor la citit.
Chiar am citit-o. Mi-a fost data vara aceasta. Din pacate, majoritatea argumentelor de acolo sunt destul de vechi, de la data la care a fost scrisa, si au fost lamurite deja.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.10.2014, 22:45:56
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Chiar am citit-o. Mi-a fost data vara aceasta. Din pacate, majoritatea argumentelor de acolo sunt destul de vechi, de la data la care a fost scrisa, si au fost lamurite deja.
Ce ai citit, cuprinsul sau prefata ?
La cat esti de superficial ... ce sa-ti mai zic ... nici nu ma gandeam ca ai rabdare sa citesti asa o carte ...

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...rafim-rose.pdf
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.10.2014, 22:54:18
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Ce ai citit, cuprinsul sau prefata ?
La cat esti de superficial ... ce sa-ti mai zic ... nici nu ma gandeam ca ai rabdare sa citesti asa o carte ...

http://www.hexaimeron.ro/Hexaimeron/...rafim-rose.pdf
Nu ma face sa te intreb daca ai citit studiul :))
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.10.2014, 22:57:06
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Chiar am citit-o. Mi-a fost data vara aceasta. Din pacate, majoritatea argumentelor de acolo sunt destul de vechi, de la data la care a fost scrisa, si au fost lamurite deja.
Majoritatea argumentelor se bazează pe învățătura Sfinților Părinți. Restul de argumente (științifice) sunt preluate tocmai din erorile teoriei. E clar că ai citit numai cuprinsul.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.10.2014, 23:41:20
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu ma face sa te intreb daca ai citit studiul :))
Nu fi nesimtit ... ca de citit e clar ca nu ai citit nimic.
La noi in popor este o vorba foarte plina de miez: "Prostul pana nu-i fudul, parca nu e prost destul"

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Majoritatea argumentelor se bazează pe învătătura Sfintilor Părinti. Restul de argumente (stiintifice) sunt preluate tocmai din erorile teoriei. E clar că ai citit numai cuprinsul.
Aveti perfecta dreptatea. Din pacate e prea plictisitoare si apasatoare pentru un ateu adept al evolutionismului.

Last edited by AlbertX; 27.10.2014 at 23:53:50.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.10.2014, 08:24:19
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Majoritatea argumentelor se bazează pe învățătura Sfinților Părinți. Restul de argumente (științifice) sunt preluate tocmai din erorile teoriei. E clar că ai citit numai cuprinsul.
Nu am citit argumentele teologice. Orice religie are argumente teologice si subiective, bazate pe scripturi scrise de cei care au infiintat religia. Eu am cautat in acea carte argumentele obiective si stiintifice pentru creationism.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.10.2014, 11:48:04
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu am citit argumentele teologice ... Eu am cautat in acea carte argumentele obiective si stiintifice pentru creationism.
abaaaabbbb63, nu ai citit nimic, asta-i adevarul ! Renunta la ipocrizie ca pe tine te minti, nu pe noi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.10.2014, 12:39:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
abaaaabbbb63, nu ai citit nimic, asta-i adevarul ! Renunta la ipocrizie ca pe tine te minti, nu pe noi.
Ipocrizie?
http://www.asa3.org/ASA/resources/Wiens2002.pdf
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare