Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.02.2011, 15:40:11
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit Caut niste raspunsuri

1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?
2. Ce este Sfanta Traditie ?
3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
7. Stie cineva justificarea BOR privind plasarea Craciunului pe 25 decembrie ?
8. Poate cineva scoate demoni fara Sfantul Duh ?
9. (Pentru adventisti) Am inteles ca la voi botezul e doar printr-o singura scufundare completa in apa si sustineti ca numai asa trebuie facut. Daca da, scrie in Biblie ca asa trebuie facut ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.02.2011, 15:56:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
2. Ce este Sfanta Traditie ?
Când Apostolii au mers să propovăduiască, n-aveau tipar, ca să aibă Scriptura în mai multe exemplare, s-o dea la fiecare om s-o tâlcuiască (aluzie și la protestanți). S-au dus într-o comunitate și au învățat oamenii, pe cale orală, învățătura despre Hristos și i-a ajutat să pună credința în practică. Apoi, pentru că trebuiau să propovăduiască mai departe dreapta credință, au lăsat preoți în loc (hirotoniți prin punerea mâinilor deasupra capului), care să păstreze rânduielile pe care Apostolul respectiv i le-au lăsat și să-i îndrume pe oameni în locul lui.

Aceasta e Sfânta Tradiției, totalitatea rânduilelilor practice pe care le-am primit direct de la Apostoli, care n-apar neapărat concret în Biblie. Însă nimic din ce am povestit mai sus nu e contrazis de Sf. Scriptură, ci de acolo știu cum se propovăduia Cuvântul lui Dumnezeu. Nu scrie nicăieri că s-au dus Apostolii la om, i-au trântit Biblia în față și i-au zis "Tâlcuiește-o singur!".

Mai scrie în Biblie că multe a mai zis Iisus, dar că nu încăpeau în carte, iar acele învățături au fost transmise așadar, oral.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.02.2011, 16:00:01
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Dacă zice vreun protestant așa ceva, abia aștept să-i dau versete care dovedesc contrariul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.02.2011, 17:19:07
tricesimusseptimus tricesimusseptimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.10.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 608
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Dacă zice vreun protestant așa ceva, abia aștept să-i dau versete care dovedesc contrariul
Spiritul contradicției este la el acasă Nu doresc să vi-l stârnesc. Pace și liniște!

P.S. Cu domnul Inocențiu voi comunica direct pe hub ca și până acum....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.02.2011, 17:16:27
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
1. De ce sunt Sfintii Constantin si Elena intocmai cu apostolii cinstiti (am auzit la postul Trinitas la sluje) ?
http://ro.orthodoxwiki.org/Apostol

Citat:
2. Ce este Sfanta Traditie ?
http://www.sfaturiortodoxe.ro/invata...e-predania.htm

Citat:
3. (Pentru adventisti) Poate un adventist sa dea sa manance la un neadventist carne de porc sau alte mancaruri necurate ? (avand in vedere Deuteronomul, cap14, verset 21)
Nu, n-au voie

Citat:
4. (Pentru adventisti) Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Scrie si sa consumi si sa nu consumi.

Citat:
5. (Pentru adventisti) Credeti ca absolut toti care au murit au sufletul in stare inconstienta ? (intreb gandindu- ma la Moise despre care scrie ca a murit dar a si vorbit cu Iisus).
Da, ei asa cred.

Citat:
6. Cine a compus Noul Testament? (adica cine si pe ce criterii au selectat din scrierile evanghelistilor si apostolilor)
Aici au sa o cam dea intoarsa daca intri in detalii si pui intrebarile care trebuie..

Citat:
8. Poate cineva scoate demoni fara Sfantul Duh ?
Da, insa doar aparent.

Citat:
9. (Pentru adventisti) Am inteles ca la voi botezul e doar printr-o singura scufundare completa in apa si sustineti ca numai asa trebuie facut. Daca da, scrie in Biblie ca asa trebuie facut ?
Din cate stiu, este intreita si la ei.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.02.2011, 17:24:02
NeInocentiu's Avatar
NeInocentiu NeInocentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.02.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 302
Implicit

10. In Geneza, cap6, verset 3, Dumnezeu se refera la Sfantul Duh ? (daca se poate si argumente pentru da sau nu)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.02.2011, 19:11:06
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NeInocentiu Vezi mesajul
Scrie in biblie sa nu consumi alcool ?
Scrie, normal. Dar tu folosesti un verb nepotrivit: a consuma. Deja duce cu gandul la o practica.
In Biblie scrie ca nu e bine nici macar sa gusti alcool.
Insa nu doar atat. Chiar privitul vinului este nerecomandat .

Prin urmare, pentru a rezista tentatiei consumului de alcool, eu iti recomand o cale foarte simpla: daca ochii tai intalnesc din intamplare vinul, intoarce repede privirea in alta parte si nu te gandi nici macar sa gusti din el!

Si acum cateva „recomandari” biblice:
Pentru cine sunt suspinele, pentru cine văicărelile, pentru cine gâlcevile, pentru cine plânsetele, pentru cine rănile fără pricină, pentru cine ochii întristați?
Pentru cei ce zăbovesc pe lângă vin, pentru cei ce vin să guste băuturi cu mirodenii.
Nu te uita la vin cum este el de roșu, cum scânteiază în cupă și cum alunecă pe gât,
Căci la urmă el ca un șarpe mușcă și ca o viperă împroașcă venin.
Dacă ochii tăi vor privi la femei străine și gura ta va grăi lucruri meșteșugite,
Vei fi ca unul care stă culcat în mijlocul mării, ca unul care a adormit pe vârful unui catarg.
„M-au lovit… Nu m-a durut! M-au bătut… Nu știu nimic! Când mă voi deștepta din somn, voi cere iarăși vin”.
Pilde 23:29-35

Last edited by Iosif77; 17.02.2011 at 19:14:53.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.02.2011, 19:19:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Scrie, normal. Dar tu folosesti un verb nepotrivit: a consuma. Deja duce cu gandul la o practica.
In Biblie scrie ca nu e bine nici macar sa gusti alcool.
Insa nu doar atat. Chiar privitul vinului este nerecomandat .

Prin urmare, pentru a rezista tentatiei consumului de alcool, eu iti recomand o cale foarte simpla: daca ochii tai intalnesc din intamplare vinul, intoarce repede privirea in alta parte si nu te gandi nici macar sa gusti din el!

Si acum cateva „recomandari” biblice:
Pentru cine sunt suspinele, pentru cine văicărelile, pentru cine gâlcevile, pentru cine plânsetele, pentru cine rănile fără pricină, pentru cine ochii întristați?
Pentru cei ce zăbovesc pe lângă vin, pentru cei ce vin să guste băuturi cu mirodenii.
Nu te uita la vin cum este el de roșu, cum scânteiază în cupă și cum alunecă pe gât,
Căci la urmă el ca un șarpe mușcă și ca o viperă împroașcă venin.
Dacă ochii tăi vor privi la femei străine și gura ta va grăi lucruri meșteșugite,
Vei fi ca unul care stă culcat în mijlocul mării, ca unul care a adormit pe vârful unui catarg.
„M-au lovit… Nu m-a durut! M-au bătut… Nu știu nimic! Când mă voi deștepta din somn, voi cere iarăși vin”.
Pilde 23:29-35
sa inteleg ca Iisus a prefacut apa in vin ca sa-i duca in pacat pe nuntasi?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.02.2011, 19:44:55
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Nicidecum.

Isus nu a facut si nici nu face asa ceva.
Dimpotriva El ii elibereaza pe oameni din pacat.
Inclusiv din pacatul betiei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.02.2011, 19:48:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iosif77 Vezi mesajul
Nicidecum.

Isus nu a facut si nici nu face asa ceva.
Dimpotriva El ii elibereaza pe oameni din pacat.
Inclusiv din pacatul betiei.
el nu numai ca le-a pus vinul in fata, atunci cand nu mai aveau, dar i-a lasat si sa bea, desi din text reiese ca nuntasii erau, ca la orice nunta, putin ... "veseli"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Raspunsuri duhovnicesti + cristiboss56 Despre Biserica Ortodoxa in general 2399 08.01.2020 11:49:42
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 19:13:32