Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.03.2010, 00:44:55
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Unhappy De ce nu ni se arata Dzeu?

Mereu mi-am pus aceasta intrebare, nu ptr ca nu cred si am nevoie de dovezi ci din pura curiozitate. Ce bine ar fi daca ar mai vorbi cu noi din cand in cand sa ne dea curaj cand ne credem invinsi, sa ne certe cand gresim, sa ne tina in brate cand ne simtim singuri si parasiti, sa putem sa avem un dialog si nu monolog atunci cand nu avem raspunsuri la intrebari.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.03.2010, 01:11:39
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Sub ce forma sa ne vorbeasca?
Sa apara vreun nou profet? Sa il auzim perssonal cumva,doar noi,in vreo stare de rugaciune mai avansata? Sau cum?
Dumnezeu ni se arata in permanenta .Cel care iti cere pe strada este Dumnezeu care iti cere,iar daca ii si dai ceva ,Dumnezeu insusi va glasui in tine,prin aprobarea constintei tale.
Dumnezeu de aia ne a lasat cu oamenii care ne inconjoara,pentru ca prin dragostea fata de ei,sa il avem mereu pe El in mijlocul nostru.
Dumnezeu se arata si la sfanta Impartasanie,caci cele ce le mananci atunci sunt chiar Trupul sau,si cele ce simti ca se schimba in tine apoi,este chiar harul Sau.
Iar daca vorbesti dpdv istoric,de ce nu a mai glasuit Dumnezeu lumii,nu a mai fost nevoie.Pentru ca Iisus a fost culmea tuturor profetiilor,si implinirea lor.Daca cineva nu crede in Hristos,degeaba ar auzi acum iara glasul lui Dumnezeu,caci mai mult decat s-a aratat El in Hristos ,nu se poate arata oamenilor.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.03.2010, 01:31:51
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Mie mi-ar fi teama/rusine sa Il vad pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.03.2010, 01:40:02
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit fiindca suntem prea nevrednici

De ce nu ni se arata Dumnezeu? Fiindca nu suntem vrednici sa-L vedem. Un preot spunea, odata, intr-o predica duminicala, ca nu este cu putintza ca noi oamenii sa-L vedem pe Dumnezeu din cauza pacatoseniei noastre, pt. ca ne-ar arde, fiind cu mult mai puternic decat Soarele, si dupa cum nu ne-am putea apropia de Soare (nu putem nici a privi soarele cu ochiul liber, fara sa orbim, daramite sa ne mai si apropiem de el!), tot astfel nu ar fi cu putintza nici pe Dumnezeu a-L privi si/sau vedea. s.a.m.d....
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2010, 19:37:15
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Mie mi-ar fi teama/rusine sa Il vad pe Dumnezeu.
poate daca l-ai auzi ca la radio nu ti-ar mai fi asa de frica
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.03.2010, 15:38:45
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Pe Dumnezeu a-L vedea nu este cu putinta oamenilor spre Care nu cuteaza a cauta puterile ingeresti...
__________________
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.03.2010, 13:02:21
Lucian_craciunescu Lucian_craciunescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Lucian_craciunescu
Implicit Ce rost ar avea, ca Dumnezeu sa ni se arate?

Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
__________________
"Iubeste si fa ce vrei!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.03.2010, 13:07:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
Ce rost are???????
Ce rost a avut ca Iisus sa se arate lui Toma dupa inviere si mai mult sa se lase atins de acesta?
Iti spun eu. Credinta ta ar fi fost mai "schioapa" decat cea azi.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.03.2010, 13:08:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Pentru cei care nu cred si vor crede dupa ce Il vor vedea...Ce valoare mai are credinta lor?
Iar pentru cei care sunt impotriva lui, Il vor nega chiar si fata in fata, si atunci vor fi osanditi pe veci (ceea ce nu doreste Dumnezeu, nici macar pentru acestia).
Asadar,...Ce rost ar avea sa ni se arate? :-)
Sau ce rost a avut sa se arate lui Saul pe drumul Damascului??????
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.03.2010, 13:09:05
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian_craciunescu Vezi mesajul
Cei care cred cu adevarat nu au nevoie sa li se arate, ei cred pur si simplu Il simt, sunt constienti de prezenta Lui, la fel ca si de prezenta aerului.
Corect, dar indraznesc sa spun ca uneori Dumnezeu vazand cat de mult e iubit de unele persoane, nu mai poate "rabda" sa ramana nevazut si Se arata acestora. Precizez, ca nu face acest lucru pentru ca cei ce-L iubesc o cer, ci ca raspuns la iubirea oamenilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
diavolul cica cere permisiunea lui Dzeu annajanette Generalitati 24 18.05.2011 23:11:46
l-am iubit pe dzeu dar acum simt manie ingerul_pazitor Generalitati 106 07.12.2010 20:47:20
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57