Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.04.2008, 14:42:23
SSB SSB is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.04.2008
Mesaje: 51
Implicit

De cativa ani, si in Romania a fost adoptat obiceiul in care iepurasul reprezinta Pastele, prin aducerea oualelor colorate. Ei bine, iepurasul nu se oua. Cum a aparut aceasta ideologie necrestina, anti-ortodoxie?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.04.2008, 16:43:57
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

ei acuma, multe traditii si obiceiuri n-au legatura cu Biserica, nici iepurasul, nici mos-craciun nici bradul impodobit, ouale rosii si toate cele ce nu tin de suflet, acuma ca exista ce sa facem? au aparut in diverse locuri ale lumii si noi le-am adoptat asta este..
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.04.2008, 00:07:27
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

pai am putea face ceva ,ca de adulti depinde cum isi educa copii .Adica tre spus adevarul,ca se sarbatoreste SF. NICOLAE si nu mos miculas,ca este nasterea DOMNULUI ,explicata semnificatia pe intelesul copiilor si nu prea mare importanta sa se dea la mos craciun,sa se explice semnificatia oualor de paste si sa se scoata chestia cu iepurasul ,asta depinde de parinti ,faptul de a nu ami fi perpetuate aceste distracrii ieftine in dauna semnuficatiilor religioase.De altfel parintii vor da sama in fata lui Dumnezeu de faptul ca i-au invatat bine ,corect sau rau ,caci asa vor fi si in viata dupa cei 7 ani de acasa.Aceste obiceiuri nu sint asa de nevinovate precum ar parea la prima vedere pt ca diavolul urmareste pierderea cunosterii ADEVARATE a semnificatiei acestor f. importante sarbatori ,precum NASTEREA SI INVIEREA.Depinde de noi parintii si bunicii ce vor stii copiii si nepotii nostri.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.04.2008, 06:58:58
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB
Ei bine, iepurasul nu se oua.
:D :D iti multumesc pentru ingenuitate, chiar aveam nevoie sa-mi descretesc fruntea putin!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.04.2008, 10:08:07
Leinarius Leinarius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 132
Implicit

Problema nu e cu iepurasul ci problema e cand tot ce conteaza e iepurasul...

Copiii ne vad pe noi si de la noi invata. Daca eu stau la masa si beau, mananc si nu imi pasa, nu merg sa primesc in inima bucuria Invierii, sa iau sfintele pasti, sa zic din inima "Hristos a inviat", nici copiii mei nu vor cunoaste la Pasti decat iepurasul...

Eu alor mei le spun ca primesc daruri pentru ca e zi de bucurie, ca a inviat Hristos si ca toti crestinii se bucura cel mai mult in ziua aceasta. Desigur, ca le aduce un iepuras sau orice alta faptura e mai putin important. Ei de Hristos trebuie sa stie, ca El e deasupra tuturor fapturilor.

Iarna e simplu: Sfantul Nicolae si "fratele lui", mosul Craciun, doi mosi batrani si buni, care sunt oamenii lui Dumnezeu si rasplatesc copiii cuminti. :):rolleyes:

Cand o sa inteleaga mai multe cel mare (are acum 2 ani) o sa ii spunem si despre viata Sfantului Nicolae, nu numai despre daruri.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.04.2008, 10:25:02
partenie partenie is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.09.2007
Mesaje: 97
Implicit

In legatura cu tema acestui topic, am gasit aceasta informatie: "Iepurasul aducator de oua rosii provine de pe meleaguri germane si simbolizeaza fertilitatea. Prima aparitie a iepurasului ca simbol al Pastelui a avut loc in Germania, aparand mentionat in carti in jurul anului 1500, desi e probabil ca el sa fie prezent de mai multa vreme in traditia populara. Germanii sunt, de altfel, primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, la 1800, din aluat si zahar. In aceeasi perioada, in Franta si Germania au aparut si primele oua din ciocolata.

Simbolul iepurelui provine inca din vremea festivalurilor pagane dedicate zeitei Eastre. Legenda spune ca Eastre a gasit intr-o iarna o pasare ranita pe camp; pentru a o salva de la moarte, zeita a transformat-o intr-o iepuroaica, aceasta pastrand insa capacitatea de a depune oua. Pentru a-i multumi binefacatoarei sale, iepuroaica decora ouale facute si i le daruia zeitei. Din aceasta legenda s-a nascut si traditia ca iepurasul sa aduca daruri copiilor."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2011, 03:24:40
eeaotly eeaotly is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.02.2011
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 53
Implicit

Da, și de la Eastre vine și termenul englezesc de Easter (Paște).
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.04.2011, 08:35:06
camilB camilB is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.04.2011
Locație: in mai multe locuri
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit

Prima aparitie a iepurasului ca simbol al Pastelui a avut loc in Germania, aparand mentionat in carti in jurul anului 1500.

Nemtii sunt primii care au inventat dulciurile in forma de iepurasi, in 1800, din aluat si zahar. Cam tot atunci in Frantza si Germania au aparut primele oua din ciocolata si fondant.
Traditzia se trage din sarbatorile precrestine, inchinate fertilitatzii,dedicate zeitzei pagine Eostre.(zeitza Lunii)
Exista o legenda veche in care zeitza Eostre ar fi gasit iarna , pe cimp o pasare ranita zacand in zapada. Zeitza a vrut sa o salveze de la moartea iminenta si a transformat-o intr-o iepuroaica ce a continuat sa aiba posibilitatea de a-si depune ouale . In semn de gratitudine fatza de salvatoare, iepurica si-a decorat ouale pe care le daruia zeitzei .
Attached Images
File Type: jpg fc82e4bc7055d823a4c17aecefc854c3.jpg (68,8 KB, 4 views)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.04.2011, 18:21:10
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB Vezi mesajul
De cativa ani, si in Romania a fost adoptat obiceiul in care iepurasul reprezinta Pastele, prin aducerea oualelor colorate. Ei bine, iepurasul nu se oua. Cum a aparut aceasta ideologie necrestina, anti-ortodoxie?
Hmm..imi amintesc ce eram in clasa a II-a cred ... de mult prin '83- '84 si ne-a dat "lucrare" la stiintele naturii sa scriem despre iepure. Mai ramasera putine minute si trebuia sa scriu despre reproducerea iepurelui. De teama sa nu las lucrarea neterminata am scris la sfarsit: "iepurele este inmultit prin oua" :D. Cred ca de acolo se trage aceasta credinta :D
Attached Images
File Type: jpg LastScan.jpg (36,6 KB, 17 views)

Last edited by cristinadaciana; 17.04.2011 at 18:31:19.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2011, 12:48:00
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SSB Vezi mesajul
De cativa ani, si in Romania a fost adoptat obiceiul in care iepurasul reprezinta Pastele, prin aducerea oualelor colorate. Ei bine, iepurasul nu se oua. Cum a aparut aceasta ideologie necrestina, anti-ortodoxie?
Iepurasul ca iepurasul, e de la sine inteles ca nu are nimic in comun cu sarbatoarea crestina. Un coleg imi spunea insa ca in satul lui - undeva pe langa Bucuresti - exista insa un obicei ciudat in noaptea Invierii Domnului.

Satenii obisnuiesc sa aduca la biserica gaini vii (in special cocosi) pe care le ofera parintelui. Poate confirma cineva acest obicei si in alte localitati sau regiuni ale tarii?
Reply With Quote
Răspunde

Tags
iepuraș, pasti



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre cele 2 invieri grasu77 Secte si culte 7 25.03.2012 10:19:29
o intrebare oarecum stupida->Obiceiurile pagane cristina.c Generalitati 5 09.04.2010 13:04:38
Obiceiurile de Paste sunt pagane? Floar3 Generalitati 16 19.11.2009 19:26:42
De ce doar trei invieri? costel Generalitati 9 17.10.2009 22:44:22
Prieteniile rele strica obiceiurile bune costel Generalitati 18 06.10.2009 16:58:08