Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 05.03.2010, 23:54:16
Aghioritul's Avatar
Aghioritul Aghioritul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 147
Implicit

Un nou site deschis pt Sf.Nectarie www.sfantulnectarie.ro
Puteti scrie minunile pe acest site, sa va informati de tot ce tine de Sf.Nectarie... etc!
Sf.Nectarie sa va Binecuvinteze!
Reply With Quote
  #92  
Vechi 06.03.2010, 00:52:31
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_82 Vezi mesajul
A doua minume ,, febra care a interzis inceperea chimioterapiei”

Am revenit in Spania, pe data de 16.06.2007, mai obosita si fara vlaga, decat atunci atunci cand am venit in Romania. Asteptam cu nerabdare ziua de 18.07.2007, sa merg la Clinica deoarece ma simteam foarte rau si in acelasi timp voiam sa aflu rezultatul analizelor ce urma sa le fac. Ma simteam din ce in ce mai rau.
Odata, ajunsa la Clinica Universitara Navara din Pamplona, insotita ca de fiecare data de prietena mea ,,LOLA” – 68 ani, care nu stiu cum sa-i spun ,,prietena” sau ,,mama” si Daniel sotul acestei (pentru care ma rog Sfantului Nectarie, Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos sa le dea sanatate vesnica), am efectuat un set de analize, care nu au fost foarte convingatoare pentru doctor. Acesta mi-a prescris internarea, ramanand pana a doua zi dupa amiaza cand au revenit Lola si Daniel. A fost o zi cumplita pe care nu am s-o uit toata viata, intrucat am primit vestea de la medic prin Lola, pentru ca niciun cadru medical nu a avut curajul sa-mi spuna ca eu am facut ,,recadere”, aparuse din nou leucemia; adica toata munca medicilor si chinurile mele fusese zadarnice. In acelasi timp medicul o anuntase pe Lola, ca v-a trebui sa incepem din nou tratamentul cu citostatice si un nou transplant de maduva, astfel nu imi poate garanta ca voi putea trai mai mult de doua luni. In acele clipe m-a cuprins disperarea, bani se apropiau de sfarsit, organismul meu nu stiam daca o sa mai reziste la inca o serie de citostatice. Ma hotarasem sa renunt pentru a nu mai fi o povara.
Dar, cei apropiati: sotul, surorile (mama mea nu aflase nimic) si Lola prietena mea care a sugferit foarte mult pentru mine, m-au incurajat spunandu-mi ca nimic nu este pierdut, ei imi vor sta alaturi iar, sotul mi-a transmis ca banii sa fie ultima mea preocupare. Am hotarat ca el si fetita noastra sa vina la mine in Spania pentru ai simtii mai aproape de mine. Asa cum am spus, imi rememoram clipele din urma si nu stiam unde am gresit fata de Dumnezeu, fata de Sf. Nectarie. Aducandu-mi aminte de promisiunea facuta Sf. Nectarie, sa scriu despre minunea infaptuita, astfel sa pot impartasi si altora despre minunile Sf. Nectarie.
Astfel, pe data de 24.06.2007, am revenit impreuna cu sotul la Clinica Universitara Navara din Pamplona, unde urmau sa-mi inceapa din nou acele serii de citostatice. Vreu sa va marturisesc ca in zilele premergatoare internarii am avut dureri ingrozitoare la picioare, burta si maini.
Din momentul cand sotul a inceput scrisoarea catre Sf. Nectarie si mama mea a mers la duhovnicul meu pentru rugaciuni (sfantul maslu), au inceput sa-mi dispara durerile. Odata cu sosirea sotului si a copilului ma simteam din ce in ce mai bine.
A urmat internarea, in cursul zilei de luni au fost efectuate seturi de analize, a venit medicul la mine incurajandu-ma si spunandu-mi ca au mai fost cazuri ca al meu, iar a doua zi voi incepe taratamentul cu citostatice-chimioterapie, in acest sens inmanandu-mi un plic cu medicamentele ce urmau sa m-i le administreze si pretul acestora. Dar, surpriza, nu au putut sa-mi inceapa tratamentul deoarece faceam febra. O clipa ne-am gandit la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie, ca asa s-a vrut sa nu incep tratamentul, in scopul infaptuirii unei noi minuni cu mine. In acele momente ne gandeam ca ar fi bine ca medicul sa-mi repete inca o data ,,punctia medulara”, dar nu indrazneam, ai spune din motive de a nu il desconsidera profesional si cine ar crede ca la un interval asa de mic sa se produca vre-o minune. In dimineata zilei de marti ne-am trezit ca in camera, a intrat un preot catolic, fara ai spune nimeni ca in acea camera se afla cineva care are mare nevoie de ajutorul Mantuitorului Hristos. Ne-a vazut ca suntem nedumeriti si ne-a intrebat pentru ce ne aflam, deoarece pe sotie o cunoastea de data trecuta cand efectuase transplantul de maduva. Dupa scurta poveste pe care i-am relatat-o si spunandu-i ca suntem crestini, preotul ne-a asigurat ca se v-a ruga pentru mine, sens in care a aratat spre cer cum ca exista un singur Dumnezeu. Primisem un semn de la bunul Dumnezeu si Sf. Nectarie ca sunt alaturi de mine. In urmatoarele minute am primit vizita medicilor anuntandu-ma ca recidiva boli era mult mai accentuata decat stiam, dar ei au hotarat sa imi mai faca inca o data analize la maduva, sens in care au prelevat din nou probe medulare, rezultatul urmand a mi-l comunica a doua zi. In acea seara sotul a inceput sa sune in tara mai multi preoti, sa se roage Maicii Domnului, Mantuitorului Hristos pentru a mai infaptui o minune cu mine; in acelasi timp eu cu sotul si familia rugandu-ne neacetat Sfantului Nectarie sa se roage pentru mine Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos intr-u tamaduirea bolii de care sufar. A sosit ziua de miercuri, asteptand sa vina medicul sa-mi spuna rezultatul analizelor, iar cand medicii au aparut, se uitau nedumeriti la mine si nu stiau ce sa creada, anuntandu-ma ca celulele ,, stem” pe care mi-au fost donatae de catre sora mea in urma cu aproximativ 4 luni au inceput sa lucreze de cateva zile, cazul meu fiind cu siguranta unul special. Rugaciunile catre Sf. Nectarie, iar rugaciunile Sfantului Nectarie catre Maica Domnului si Mantuitorului Hristos au dat roade, minunea se infaptuise. Insusi medicul, recunoscand ca nu s-a mai intalnit cu un asemenea caz, doarece in maxim o luna, o luna si jumatate de la transplant, celulele ,,stem” incep sa lucreze, in cazul de fata numai Dumnezeu face minuni, EL este primul, tamaduitorul tuturor bolilor, medicii fiind pe planul al doilea.
Ne rugam in continuare Sf. Nectarie, pentru tamaduirea celor ce sufera din cauza cumplitelor boli, El fiind cel ce se roaga pentru noi toti , Maicutii Domnului si Mantuitorului Hristos-Dumnezeul nostru. Asa sa ne ajute bunul Dumnezeu.
multumim mult ptr asa o pilda eu chiar aveam nevoie deoarece ufar de depresie si ma chinui de ceva timp.
sanatate multa iti doresc si la toata lumea de altfel.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 06.03.2010, 15:29:27
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Un sfat va rog

Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 06.03.2010, 15:32:54
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.
sunt multe dar poate fi acoperamantul Maicii Domnului, acatistul Sf Nicolae.
Reply With Quote
  #95  
Vechi 06.03.2010, 15:41:41
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit cateva sfaturi & sugestii pt. vasilik

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.
Citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', 'Acatistul Sfantului Acoperamant al Maicii Domnului', psalmi din 'Psaltirea Maicii Domnului', 'Acatistul Sf. Nectarie' etc (le gasesti si pe net, le poti printa, eventual), tine si post (mai ales ca acum este si perioada postului Sf. Pasti). Dar cred ca cel mai important ar fi sa mergi sa te si spovedesti si impartasesti (daca preotul iti va da dezlegare, daca nu ai pacate mari etc), sa participi si la slujbele bisericii (Sf. Liturghie, Sf. Masluri si slujbe de dezlegari) s.a.m.d.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 06.03.2010, 15:44:39
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Salut pe toata lumea de pe acest forum si indraznesc si eu sa va cer sfatul in unele probleme. Sunt studenta in anul 3 la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor si ma gandesc cu groaza la faptul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta la vara, deoarece am 2 restante(pe care trebuie sa le platesc) si nu imi pot gasi sub nici o forma un loc de practica pentru a putea termina lucrarea de licenta. efectiv sunt disperata si nu stiu ce sa fac. ca sa nu mai spun ca nici un loc de munca nu imi pot gasi iar mie mi-e rusine si groaza sa mai stau pe spinarea parintilor. Sa am si eu un prieten, nici nu poate fi vorba deoarece nu reusesc (am trecut prin niste relatii nu prea reusite in care am fost doar un colac de salvare) desi imi doresc. Intr-adevar am o relatie de 2 luni cu un baiat dar nu sunt sigura ca e partea mea buna data de Dumnezeu deoarece el este din Bucuresti si eu din Piatra Neamt. Va rog din tot sufletul daca vreti sa imi spuneti si mie ce acatist sa citesc.
Acatistul Sf. Antonie cu lumanare aprinsa da rezultate foarte bune in probleme de invatatura! Si neaparat spovedanie! si milostenie...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 06.03.2010, 16:11:48
andrei25's Avatar
andrei25 andrei25 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 324
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Acatistul Sf. Antonie cu lumanare aprinsa da rezultate foarte bune in probleme de invatatura! Si neaparat spovedanie! si milostenie...
De ce ai spus "cu lumanare aprinsa"? Te-ai referit numai atunci cand faci acatistul Sf Antonie, sau in general, la rugaciune?
__________________
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, si acum si pururea si in vecii vecilor! Amin!

Sunt un mandru, un fatarnic, si-un viclean! Fac ceva bun ca sa ma vada altii, si astept sa fiu laudat!

"Gustati si vedeti ca bun este Domnul".
Reply With Quote
  #98  
Vechi 06.03.2010, 16:28:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrei25 Vezi mesajul
De ce ai spus "cu lumanare aprinsa"? Te-ai referit numai atunci cand faci acatistul Sf Antonie, sau in general, la rugaciune?
In general, la rugaciune...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 06.03.2010, 16:42:00
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Milostenie fac ori de cate ori pot(dupa puterile mele). Am cumparat Acatistului Sfantului Antonie dar nu l-am citit niciodata, nu stiam ca e pentru invatatura. Stiam de Sfantul Sebastian.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 06.03.2010, 19:16:37
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am nevoie de ajutorul vostru

Stiu ca atunci cand se roaga mai multi, rugaciunea este parca mai repede auzita. Am niste probleme de sanatate destul de mari si in afara de mama si mine nu are cine se ruga. V-as multumi din suflet daca ma pomeniti si pe mine in rugaciunile voastre. Si invatati-ma si pe mine cum sa ma rog la sf Nectarie, am acatistul lui.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33