Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 05.06.2010, 21:37:28
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Hai s-o luam altfel. Daca un politist i-ar fi dat carnetul fara ca respectivul sa fie in stare sa ia examenul. Cred ca ai auzit de scandalul din Arges cu carnetele de conducere. Cum ii cataloghezi pe acei politisti?
Daca accidentele nu se intampla din cauza ca nu stii legea, atunci de ce totusi se mai da examen auto?
Mersul cu masina este ca si mersul cu bicicleta, este chestie de indemanare nu de teorie, poti sa stii legea foarte bine si sa nu fii indemanatic! Eu am picat de 3 ori la traseu, desi stiam legislatia foarte bine , adica sala am luat-o de fiecare data cu punctaj maxim, dar asta nu facea din mine un sofer foarte indemanatic ci doar o persoana cu memorie buna !
Accidentele se intampla din neatentie, din neindemanare , din cauza excesului de viteza din teribilism, etc...Daca faci un accident pentru ca nu ai acordat prioritate nu inseamna neaparat ca nu stii legislatie, ci poate nu ai vazut ca vine cineva, ai uitat sa te asiguri s-au ti-a sunat telefonul.
Reply With Quote
  #212  
Vechi 06.06.2010, 01:26:59
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callyope Vezi mesajul
Cred in Dumnezeu, dar nu inteleg multe din religia ortodoxa (sunt botezata ortodox), probabil intr-o zi o sa inteleg, o sa-mi lumineze Dumnezeu mintea. Am inceput prin a spune asta pentru a se vedea ca nu sunt genul "crede si nu cerceta".Defapt vroiam sa va povestesc, ca am fost foarte rau, mi s-a descoperit un nodul la san si se suspecta ca ar fi c. (nu vreau sa scriu cuvantul, mi-e groaza de el), din aceasta cauza am intrat in depresie, nu ma mai interesa nimic. O prietena pur si simplu m-a rugat sa merg la Manastire la Radu-Voda, la Sfantul Nectarie si in diperarea mea am mers. M-am rugat,am plans ,m-am spovedit pentru primaoara in viata mea si sincer cam multe pacate se adunasera, am mers la slujba de Sfantul Maslu, doar de 3 ori,si in final am mers si la spital, la Fundeni, la Oncologic, unde dragilor sunt atatia oameni bolnavi, atatia oameni care sufera...
Am facut operatia, care a fost foarte usoara, a 2 a zi mi-au dat drumul acasa si nici urma de c., a fost benign!!!Nu am simtit nici un fel de durere, iar a doua zi era ziua mea de nastere, cel mai frumos cadou din viata mea! Sanatoasa!!! Stiti cand esti sanatosa, slaba,prezentabila,placuta, fara probleme (nu o luati ca o lauda) si cineva iti ureaza "Sanatate!!!" ai impresia ca intr-un fel face "misto" de tine si te gandesti "nu putea sa-mi ureze sa castig la loto sau sa-mi cumpar BMW!"Eu am invatat ca defapt nimic nu este mai pretios decat sanatatea, nu mi-ar fi folosit la nimic banii daca nu eram sanatoasa si acum nu vreau decat sa mi se ureze de sanatate !Am promis sfantului Nectarie ca am sa merg la Eghina si am sa povestesc ce mi s-a intamplat. La una din slujbele de Sfantul Maslu m-am asezat langa un stalp in partea stanga de unde se vedea incoana Sfintei Parascheva si am avut tot timpul impresia ca Sfanta se uita la mine (asta apropo de ce spunea cineva pe aici ca Sfantul te alege) si am rugat-O si pe Ea sa ma faca bine ,i-am promis si Ei ca am sa merg la Iasi .Dupa ce am iesit din spital, dupa perioada de medical m-am intors la birou si mi-am aranjat sa plec in Grecia,tot, bilete de tren, rezervare hotel,orarele de tren si ferryboat, etc, trebuia sa merg cu o prietena dar inainte de plecare ea s-a razgandit , initial am avut teama sa plec singura in Grecia, dar promisesem, asa ca l-am rugat pe Sfantul Nectarie sa aiba grija de mine si am plecat singura! Nu vreau sa va plictisesc doar daca vreti va povestesc si cum a fost pe insula Eghina. Weekendul trecut am fost si la Iasi la Porumbita (asa ii spun eu Sfintei Parascheva) si sunt bucuroasa ca am putut sa-mi tin promisiunile.

Vroia cineva (nu mai stiu exact cine pentru ca am citit toate postarile de aici si nu sunt putine) mir de la Sfantul Nectarie, eu merg destul de des la Manastirea Radu Voda, deci pot sa va aduc, doar ca trebuie sa imi spuneti cum sa facem sa il si primiti, trimiteti-mi mesaj pe privat.

Apropo de mir in noaptea care am dormit la spital cu mine in rezerva era o fata de 31 de ani cu cancer de col gradul 2, s-a uns si ea cu mir-ul meu de la Sfantul Nectarie, in timpul operatiei se face un test care spune de ce natura este tumora si ce grad, ei i-a iesit de data asta gradul1 , iar la ultimul control m-a sunat , era bucuroasa ca doctora ii spuse ca este foarte bine si nici numai trebuie sa faca chimio-terapie. Judecati singuri daca este o alta minune.

Mai era o fata aici care avea probleme cu lucrarea de licenta, da-mi mai multe amanunte despre tema poate te ajut eu cu o lucrarea gata facuta. Am doua lucrari de licenta, una "Raport de Evaluare pentru înscrierea în Situațiile Financiare la SC....." sau
" Promovarea .....in cadrul societatii..."
Eu sunt fata care are probleme cu lucrarea de licenta. Uite-ma, e 12 noaptea iar eu din cauza stresului nu ma pot odihni dar nici nu pot sa lucrez macar putin la licenta pentru ca ma simt ca si cum as fi legata de maini si de picioare si nu stiu de ce. Tresar din 2 in 2 minute, cu gandul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta, dar in fine, daca asa imi este dat....Tema mea de licenta se numeste "Beneficiile structurii si managementul resurselor umane". E o tema foarte ampla si complicata care pur si simplu imi pune piedici. Daca ma poti ajuta in vreun fel, te rog din tot sufletul sa o faci deoarece pur si simplu sunt in pragul disperarii. Iar daca o vei face Dumnezeu iti va rasplati indoit, iar lucrul asta ti-l pot garanta!
Reply With Quote
  #213  
Vechi 06.06.2010, 05:37:39
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Eu sunt fata care are probleme cu lucrarea de licenta. Uite-ma, e 12 noaptea iar eu din cauza stresului nu ma pot odihni dar nici nu pot sa lucrez macar putin la licenta pentru ca ma simt ca si cum as fi legata de maini si de picioare si nu stiu de ce. Tresar din 2 in 2 minute, cu gandul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta, dar in fine, daca asa imi este dat....Tema mea de licenta se numeste "Beneficiile structurii si managementul resurselor umane". E o tema foarte ampla si complicata care pur si simplu imi pune piedici. Daca ma poti ajuta in vreun fel, te rog din tot sufletul sa o faci deoarece pur si simplu sunt in pragul disperarii. Iar daca o vei face Dumnezeu iti va rasplati indoit, iar lucrul asta ti-l pot garanta!
Doamne ajuta, tuturor!

Cred ca nu-i intamplator ca am ajuns aici (pe forum, cu acest subiect).
Am citit cum va ajutat pe voi Sfantul Nectarie si am plans mult... Nu stiu daca lacrimile mele sunt curate ori cu pacat dar va pot descrie cum m-am simtit...

M-am simtit ca un copil care se uita cu jind cum fratii sai primesc daruri de la parintii lor, iar el nu. Acest copil are incredere in parintii sai...stie ca si el este iubit la fel ca si fratii lui... numai ca... nu intelege...nu poate decatsa creada ca intr-o buna zi se va invrednici si el sa primeasca un dar...
Acum iar plang di trebuie sa fac pauza! osa revin!
Oricum va implor sa nu intelegeti cumva gresit!!! EU MA BUCUR PENTRU VOI!

Last edited by valentinalogo; 06.06.2010 at 05:50:23.
Reply With Quote
  #214  
Vechi 06.06.2010, 06:42:52
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit Asteptare...

Parintele CLEOPA, spunea " Rabdare...! Rabdare...! Rabdaree........!"
La fel si geo.nektarios, dadea exemplu din invataturile sfintilor parinti si anume
"...RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! ".....

Stiu dragii mei....sstiu toate astea... dar este atat de greu uneori!...

Ma bucur sincer pentru voi toti! Voi ati fost bolnaviori..! Eu nu am cunoscut boala...! dar asm cuunoscut durerea sufleteasca....si inca o durere sfasietoare ...! cu care incerc sa traiesc avand in fata ochilor pe Iisus rastignit pe cruce...!

Si de cat ori imi vine sa spun nu mai pot....ma uit la El si-mi spun "El a putut"
iar de cate ori imi spun ca este nedrept....ma intreb retoric..." dar pentru El a fost drept"
Nici pe departe nu compar cele doua situatii (SA-MI FIE CU IERTARE daca am indus aceasta idee) ci numai DUREREA SI ACCEPTAREA EI...!

Stiu ca Bunul Dumnezeu .... ma cerceteaza... ori poate este asta o mare ispita...(de a deznadajdui).... dar sa stiti fratilor ca chiar daca sunt o plangacioasa...imi duc crucea si ma rog la Dumnezeu sa ma intareasca...dar imi este greu...

Nici nu stiu prea bine de ce va scriu... va rog mult de tot sa ma iertati daca va tulbur dar tin sa repet ma bucur pentru voi...!

Nu stiu cine zicea sa aprindem candela la icoana Sfantului Nectarie...In aceasta seara am aprins aceasta candela...

Am sa revin pentru ultima data sa va spun cum mi-a vorbit mie Sfantul Nectarie!
Reply With Quote
  #215  
Vechi 06.06.2010, 07:10:46
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Smile Hai sa rezolvam problema ta!

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Eu sunt fata care are probleme cu lucrarea de licenta. Uite-ma, e 12 noaptea iar eu din cauza stresului nu ma pot odihni dar nici nu pot sa lucrez macar putin la licenta pentru ca ma simt ca si cum as fi legata de maini si de picioare si nu stiu de ce. Tresar din 2 in 2 minute, cu gandul ca nu imi pot sustine lucrarea de licenta, dar in fine, daca asa imi este dat....Tema mea de licenta se numeste "Beneficiile structurii si managementul resurselor umane". E o tema foarte ampla si complicata care pur si simplu imi pune piedici. Daca ma poti ajuta in vreun fel, te rog din tot sufletul sa o faci deoarece pur si simplu sunt in pragul disperarii. Iar daca o vei face Dumnezeu iti va rasplati indoit, iar lucrul asta ti-l pot garanta!
Draga mea,
Imi doresc sa te ajut pentru ca nu cred in nimic "intamplator"!

Am scris pana acum ddeja doua msaje...Este pentru primele dati cand scriu pe un forum...
Recitind ce am scris si temandu-ma sa nu fiu "prea ridicola"... am observat ca am inceput sa scriu raspunzand mesajului tau....

Ceea ce eu am scris (mi-am strigat durerea), nu are legatura cu mesajul tau!

dar...dar...dar...recitind mesajul tau am realizat ca s-ar putea sa te pot ajuta efectiv!
Nu stiu prea multe date despre ce ai nevoie realmeente asta o sa decizi tu, daca crezi ca iti pot fi de folos.

Am terminat AsE-ul -Facultatea de Management in 1997. Am lucrat 7ani ca Director Resurse Umane si 3 ani ca psiholog specializat pe psihologia muncii.
In 2005 am terminat Psihologia. De 3 ani lucrez in invatamant si am trecut prin: doua licente, o dizertatie si o cercetare.

Da-mi te rog mai multe detalii sa vedem cum si in ce fel te pot ajuta!

Pe de alta parte sa stii ca emotiile nu dispar oricat de mult ai fi obisnuita cu examenele! Dar le poti gestiona putin mai bine!
Emotiile te obosesc foarte mult.... incearca sa nu le dai frau liber...Roaga-te mereu si accepta-ti emotiile ca pe ceva frresc si trecator... Eu chiar sunt convinsa ca va fi BINE...

Curaj, si Doamne ajuta!
Eu astept...decizia iti apartine...oricum TE ASIGUR CA VE-I TRECE CU BINE PRIN ASTA!
Reply With Quote
  #216  
Vechi 06.06.2010, 07:50:22
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit Asteptare...

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Parintele CLEOPA, spunea " Rabdare...! Rabdare...! Rabdaree........!"
La fel si geo.nektarios, dadea exemplu din invataturile sfintilor parinti si anume
"...RABDARE IN SUFERINTA pt ca rabdarea ne aduce umilinta si ne tine in SMERENIE, apoi ne INTARESTE CREDINTA si dragoste de a ne PURTA CRUCEA asa cum Insusi Hristos a facut-o, dar si Bineplacutul Sau Sfantul NEctarie! ".....

Stiu dragii mei....sstiu toate astea... dar este atat de greu uneori!...

Ma bucur sincer pentru voi toti! Voi ati fost bolnaviori..! Eu nu am cunoscut boala...! dar asm cuunoscut durerea sufleteasca....si inca o durere sfasietoare ...! cu care incerc sa traiesc avand in fata ochilor pe Iisus rastignit pe cruce...!

Si de cat ori imi vine sa spun nu mai pot....ma uit la El si-mi spun "El a putut"
iar de cate ori imi spun ca este nedrept....ma intreb retoric..." dar pentru El a fost drept"
Nici pe departe nu compar cele doua situatii (SA-MI FIE CU IERTARE daca am indus aceasta idee) ci numai DUREREA SI ACCEPTAREA EI...!

Stiu ca Bunul Dumnezeu .... ma cerceteaza... ori poate este asta o mare ispita...(de a deznadajdui).... dar sa stiti fratilor ca chiar daca sunt o plangacioasa...imi duc crucea si ma rog la Dumnezeu sa ma intareasca...dar imi este greu...

Nici nu stiu prea bine de ce va scriu... va rog mult de tot sa ma iertati daca va tulbur dar tin sa repet ma bucur pentru voi...!

Nu stiu cine zicea sa aprindem candela la icoana Sfantului Nectarie...In aceasta seara am aprins aceasta candela...

Am sa revin pentru ultima data sa va spun cum mi-a vorbit mie Sfantul Nectarie!

Cineva la biserica mi-a spus de Sfantul Nectarie si de ajutorul sau...Asa am ajuns prima data la manastirea Radu-Voda sa ma rog Sfantului Nectarie. Nu am primit nici un raspuns.... Ceea ce trebuie mentionat aici este ca rugaciunea mea a fost o mare "balba".

Considerand ca m-am balbait cu mare talent... am simtit stringent nevoia sama duc samai incerc o data! Asa am si facut numai ca tot m-am balbait....Nu stiu cum sa a explic dar eram nehotarata in ceea ce vroiam...

Cand am vazut cum stau lucrurile m-am dus a treia oara si........... Permiteti-mi sa folosesc urmatorul scenariu: eu sunt sora voastra iar Sfantul Nectarie (asa cum il numea cineva mai inainte), bunicul nostru care vine si va imparte voua fructe: mere, pere si prune. Eu cu toate ca sunt langa voi, in fata bunicului, nu primesc nimic, deoarece....am crezut eu... ca m-am balbait. Asa ca imi fac curaj si a treia oara cer si eu o vaarianta din trei....adica: "BUNULE da-mi te rog si mie... fie mere, fie pere, fie prune...!

si.......AM PIMIT! Ce?!...Ce am cerut! Prune!....

concret:
Una dintre variante a fost sa ma ajute sa ma linistesc. La ora 17 am cerut...la ora 23 am prinmit raspunsul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dragut a fost moddalitatea!
Merita s-o stiti.
Calcam rufe si ma uitam la TV pe Trinitas...La un moment dat incepe emisiunea "Cuvant pentru suflet". Pana aici nimic deosebit numai ca,....pe fundal se auzea cantat ACATISTUL SFANTULUI NECTARIE!....Mi-a atras atentia, deoarece nu mai il auzisem la televizor pana atunci, auzisem multe acatiste dar nu pe al Sfantului Nectarie!....M-am uitat cu atentie si ce credeti!... Subiectul emisiunii era LINISTIREA SUFLETEASCA!!!!!!!!!!!

ATUNCI AM STIUT CA SFANTUL NECTARIE ESTE LANGA MINE IN NEVOIA MEA!

MULTUMESC SFINTE NECTARIE!
AJUTA-I PE TOTI iar printre ei, ajuta-ma si pe mine! Amin!
Reply With Quote
  #217  
Vechi 06.06.2010, 07:58:03
valentinalogo's Avatar
valentinalogo valentinalogo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2009
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valentinalogo Vezi mesajul
Draga mea,
Imi doresc sa te ajut pentru ca nu cred in nimic "intamplator"!

Am scris pana acum ddeja doua msaje...Este pentru primele dati cand scriu pe un forum...
Recitind ce am scris si temandu-ma sa nu fiu "prea ridicola"... am observat ca am inceput sa scriu raspunzand mesajului tau....

Ceea ce eu am scris (mi-am strigat durerea), nu are legatura cu mesajul tau!

dar...dar...dar...recitind mesajul tau am realizat ca s-ar putea sa te pot ajuta efectiv!
Nu stiu prea multe date despre ce ai nevoie realmeente asta o sa decizi tu, daca crezi ca iti pot fi de folos.

Am trecut prin: doua licente, o dizertatie si o cercetare si sunt specializata pe Resurse Umane.

Da-mi te rog mai multe detalii sa vedem cum si in ce fel te pot ajuta!

Pe de alta parte sa stii ca emotiile nu dispar oricat de mult ai fi obisnuita cu examenele! Dar le poti gestiona putin mai bine!
Emotiile te obosesc foarte mult.... incearca sa nu le dai frau liber...Roaga-te mereu si accepta-ti emotiile ca pe ceva frresc si trecator... Eu chiar sunt convinsa ca va fi BINE...

Curaj, si Doamne ajuta!
Eu astept...decizia iti apartine...oricum TE ASIGUR CA VE-I TRECE CU BINE PRIN ASTA!
Iti oi raspundenegresit numai ca nu cred ca voi reusi chiar astazi1
Reply With Quote
  #218  
Vechi 06.06.2010, 09:00:38
Callyope Callyope is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.12.2009
Mesaje: 59
Implicit

Vasilik, uite deja suntem doua care vrem sa te ajutam cu lucrarea, asa ca ia-o usor, calmeaza-te si spune-ne exact ce aume iti lipseste si unde nu te descurci. Sper ca ai luat restantele...

Valentinalogo nu stiu ce anume te necajeste, nu iti spun sa ai rabdare sau sa insisti asta deja o stii deja, nu are importanta ca te-ai "balbait" si nu ai stiut sa iti spui rugaciunea, eu singura rugaciune pe care o stiu este "Tatal, nostru!" , dar o spun de fiecare data de cateori am probleme, mi-e frica sau sunt in incurcatura, ma linistete si ma ajuta. Dupa operatie am fost la Duhovnicul meu de la Radu-Voda, care mi-a spus "Ai vazut, Dumnezeu nu este rau, din cand in cand ne mai da cate una ca sa ne schimbam, sa realizam unde gresim, ca sa ne faca sa ne intoarcem la el." Poate si tu ai nevoie sa te schimbi, sa indrepti ceva...poate ceva nu faci bine...Mergi din nou la Manastirea Radu Voda si stai de vorba cu un duhovnic, el stie sa iti explice multe lucruri pe care nu le intelegi.
Reply With Quote
  #219  
Vechi 06.06.2010, 10:48:36
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!
Draga Vasilik sunt cam in aceeasi situatie ca si tine, am fost studenta la 2 facultati , din cauza unei boli stupide nu am mai putu merge la scoala, in scurt timp am fost exmatriculata de la una iar la cealalta in prag de exmatriculare... am vrut sa ma sinucid, atata munca, atat sacrificiu- si al alor mei- si ramaneam fara nimic. M-a ajutat Bunul Dumnezeu sa promovez la facultatea cu care ramasesem... De boala tot nu scap, am varsat la bani la medici si degeaba. Eu citesc ACATIST PENTRU IZBĂVIREA DE BOALĂ CATRE PREADULCELE IISUS, DOCTORUL SUFLETELOR ȘI AL TRUPURILOR NOASTRE , incearca si ai sa vezi cum te linisteste!
Reply With Quote
  #220  
Vechi 06.06.2010, 11:08:31
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vasilik Vezi mesajul
Nu stiu daca ceea ce vreau eu sa scriu se potriveste a fi scris in cadrul acestui topic dar atat de nelinistita si de stresata sunt incat ma simt ca un robot care face totul mecanic. Am mai scris pe acest forum ca am probleme mari la facultate si sunt in pericol de a nu putea sustine examenul de licenta si asta ma face sa cedez psihic deoarece daca se va intampla asta nu stiu ce explicatie le voi da parintilor mei, care, saracii numai ei stiu cate sacrificii au facut ca sa pot urma si eu o faculte. Scriu aici in speranta ca imi veti da fiecare un sfat, asa cum ati facut-o de fiecare data. Ma aflu in perioada examenelor(in sesiune mai exact) si in perioada in care lucrarea mea de licenta ar trebui, teoretic, sa fie aproape gata, dar, practic nu este nici pe departe asa. Diseara la ora 18.00 trebuie sa primesc rezultatul la un examen (la un examen restant mai exact) si asta....ma omoara pentru ca mi-e frica sa nu il pic din nou, ceea ce este foarte posibil din cauza ca profesorul este foarte sever. Mai sunt 2 ore si 40 de minute si voi afla raspunsul iar eu nu mai pot sa astept. M-am apucat sa invat pentru examenul de luni dar nu pot deoarece imi vin in minte mii si mii de ganduri iar de cateva zile corpul meu a "achizitionat" o portie zdravana de emotie si stres care se manifesta printr-un tremur pe care il simt si in degete. Nu ma pot concentra la nimic, nu pot sa invat nimic, nu pot sa lucrez mai departe la lucrarea de licenta, ma simt condusa de acel tremur, de acel stres. Culmea e ca seara nu se face ora 21.00 si ma simt terminata de oboseala. Ma pun in pat si astept sa se faca ora 22.00 ca sa se culce toata lumea din casa mea ca sa pot citi si eu in liniste un acatist sau o rugaciune dar.....eu la ora 22.00 sunt cuprinsa de "coma" somnului si efectiv nu ma pot ridica din pat. In mintea mea, imi doresc sa ma ridic sa citesc macar o rugaciune, dar trupul meu e atat de bolnav din cauza oboselii incat nu sunt in stare sa ridic un deget. Mai mult decat atat, aflata in acea "coma" a somnului, tresar adeseori, si imi aduc aminte ca lucrarea mea de licenta nu e gata, ca mai am nu stiu cate examene de dat pe care e posibil sa nu le i-au si uite asa....ma macin, ma consum iar stresul si grijile isi fac loc din ce in ce mai mult in viata mea. Si acum cand scriu aici, corpul meu parca asteapta cu inima la gura rezultatul acelui examen pe care ceva imi spune ca o sa il pic. Va rog din tot sufletul meu, dati-mi un sfat ca sa ma pot linisti si sa am puterea si rabdarea de a invata cat mai mult pentru examene si sa am puterea intelectuala de a-mi realiza cat mai bine lucrarea de licenta. Spuneti-mi va rog, ce acatist sau rugaciune sa citesc ca sa ma pot linisti si sa imi limpezesc mintea. Va implor!!!

Citeste Acatistul Duhului Sfant! ajuta foarte pentru luminarea mintii si reusita la examene! De asemenea nu trebuie sa lipsesti de la Sfanta Liturghie in duminici si in sarbatori(pe cat posibil).
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ana

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 01:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 06:26:54
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 22:47:33