Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.09.2010, 03:43:34
ingerul_pazitor ingerul_pazitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Implicit penticostalii sunt sectari?

am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.09.2010, 08:05:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
Din punct de vedere canonic catolic, desigur că penticostalii sunt sectanți. După Conciliul Vatican II acest termen a devenit neuzual, fiind preferată formula "frați despărțiți", ceea ce în fond e același lucru, numai că pune accentul pe jumătatea plină a paharului.
Acuma, uscături sunt peste tot. Găsim multă rea credință între penticostali, așa cum găsim și între catolici, ortodocși, etc. Nu vă grăbiți să faceți asemenea extrapolări, de tip "dacă penticostala X m-a mințit, înseamnă că penticostalii au proprietatea de a minți", în matematică se cheamă inducție ilicită.
Dintre toate sectele, penticostalismul este cea mai la modă (sunt pe trend pozitiv, depășind ca număr toate celelalte denominații), dar e departe de a fi cea mai periculoasă, dacă ar fi să-i comparăm cu adventiștii de exemplu. Dacă, în cazuri sporadice, te mai poți înțelege cu penticostalii, nu există această posibilitate cu adventiștii.

Toate vin de la Dumnezeu, ori cel puțin cu voia Lui se fac. Dacă vă gândiți că "Dumnezeu v-a scos din mâinile ei", de ce nu vă gândiți că Dumnezeu, care cunoaște inimile, nu a ajuns la concluzia că la dv credința este prea slabă ca să faceți față unei asemenea încercări ? Mulțumindu-i Lui pentru toate, nu uitați să Îl rugați să vă întărească în credință.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.09.2010, 08:56:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Ai nimerit un om rau. Din acestia sunt peste tot, sfintenia nu tine de cult. Cred ca esti de acord cu mine ca nu exista denominatie cu oameni alesi pe spranceana. Nu poti sa ai incredere totala intr-un om pe motivul ca e...ortodox, sa zicem. Daca e un om rau iti va insela incrderea. La fel si cu penticostalii. Eu sunt penticostala, dar sunt foarte atenta si cu prietenii penticostali ca si cu cei ortodocsi sau baptisti. Cum spuneam, omenia nu tine de cult, ci de o relatie adevarata cu Dumnezeu. Si in ziua de azi prea putini au asa ceva...din ce in ce mai putini...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.09.2010, 11:55:05
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,ingerul_pazitor

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
cultul penticostal:ne spune ca dumnezeu are dragoste
cultul catolic:ne spune ca dumnezeu are dragoste
cultul ortodox:ne spune ca dumnezeu are dragoste,
dragul de om, face cum vrea el,durandu-l la doseni de ce-i spune dumnezeu.teoria este superba dar,faptele sunt cele ce vorbesc despre credinciosia omului.in legatura cu persoana in cauza cred ca demonstradu-i ca dumnezeu este dragoste prin faptele tale poate vei reusi sa o intorci la dumnezeu.de ce spun acest lucru;toate padurile au uscaturile lor,mai multe sau mai putine.
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.09.2010, 12:30:54
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de codana Vezi mesajul
cultul penticostal:ne spune ca dumnezeu are dragoste
cultul catolic:ne spune ca dumnezeu are dragoste
cultul ortodox:ne spune ca dumnezeu are dragoste,
dragul de om, face cum vrea el,durandu-l la doseni de ce-i spune dumnezeu.teoria este superba dar,faptele sunt cele ce vorbesc despre credinciosia omului.in legatura cu persoana in cauza cred ca demonstradu-i ca dumnezeu este dragoste prin faptele tale poate vei reusi sa o intorci la dumnezeu.de ce spun acest lucru;toate padurile au uscaturile lor,mai multe sau mai putine.
„Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire.” (Întâia epistolă a Sf. Ioan, 4, 8)
„Și noi am cunoscut și am crezut iubirea, pe care Dumnezeu o are către noi. Dumnezeu este iubire și cel ce rămâne în iubire rămâne în Dumnezeu și Dumnezeu rămâne întru el.”(Întâia epistolă a Sf. Ioan, 4, 16)

Așadar, ca să fim total corecți, Dumnezeu este iubire și astfel, ne putem împărtăși de iubire.

Veșnica noastră problemă: a fi și a avea.

Una e să fii un om bun și alta e să ai bunătate. Posesia este efemeră și de aceea, oameni care "sunt" buni (să aibă bunătate), la un moment dat, pot să devină răi (să nu mai aibă bunătate) în urma unor evenimente conjuncturale care le pot schimba viața.
Așa și cu iubirea...
Modelul desăvârșirii noastre, Iisus Hristos, este iubire și apoi, într-adevăr, are iubire față de noi.
Deci, Dumnezeu este iubire și din acest motiv, are iubire față de noi. Și noi, la rândul nostru, vom fi pe calea desăvârșirii când vom deveni (vom fi) iubire și din acest motiv, vom avea iubire față de aproapele nostru.

Probabil că veți spune, referitor la aceste precizări, că sunt „filosofie” sau sunt nuanțe care nu ating fondul problemei. Dar e un aspect ce diferențiază pe cei tari în credință de cei „căldicei”. Și risc să spun că diferențiază ortodoxia de cultele neoprotestante (cel penticostal, de pildă, la care ai făcut referire). Mistica comuniunii cu Dumnezeu este orientată în această direcție, adică spre „a fi” iubire, care, pe acest temei, va deveni și „a avea” iubire.

Și ca să mă înțelegi și mai bine: iubirea autentică nu are condiționări, fiindcă, fiind tu însuți iubire, vei iubi fără doar și poate orice om, aproapele tău. Dar când este restrânsă la a avea iubire, îți vei iubi aproapele, e drept, dar până când?, dar de ce?, dar cum?, fiindcă raporturile de posesie trebuie reglementate oarecum, în timp ce cele ființiale sunt sau nu.

Și toate acestea se probează prin faptele tale care, iubire fiind tu însuți, nu pot fi rele. (E calea desăvârșirii... Din acest punct de vedere, aș pune și eu o întrebare: câți mai suntem pe cale? Mai suntem 144000?)
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2010, 14:15:27
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Evident că sunt sectanți. Despre ei spune Sfântul Arsenie Boca că �vor merge în iad cu Biblia în mână�.


Spre sfârsitul secolului 19 America era deja plictisita de numeroasele si sporadicele �treziri religioase�. Multi predicatori ambulanti se compromisesera prin tertipurile la care apelau pentru a încălzi multimile. Masele voiau ceva nou iar acest nou nu a întârziat sa vina sub lozinca �Dumnezeu face o lucrare noua�.

Una dintre miscările de �trezire religioasă� din Statele Unite a fost si asa-numita �Ploaie Târzie� (Latter Rain) condusă de A.J. Tomlinson, initial un simplu distribuitor de cărti al American Bible Society. Existau de altfel mai multi predicatori care predicau reînnoirea trăirii religioase prin �umplerea cu Duhul Sfânt�. Suportul pentru această propovăduire consta în relatarea privind pogorârea Duhului Sfânt la Cincizecime, descrisă în capitolul 2 din Faptele Apostolilor. Acesti predicatori afirmau că acea pogorâre, însotită de �vorbirea în alte limbi�, este posibilă si în zilele noastre, pentru fiecare credincios în parte. Astfel, în SUA si în Tara Galilor au apărut adunări de rugaciune în care credinciosi ferventi îsi marturiseau păcatele înaintea Domnului si Îl implorau cu lacrimi �să-i boteze cu Duhul Sfânt�.


Pe lângă Tomlinson, un alt promotor al noilor idei a fost Charles Parham. Predicatorii creau prin predicile lor o conditionare psihologica si o înfierbântare a sângelui care în cele din urma degenera în �glosolalie� (vorbire necontrolata într-o stare de semi-transa). Aparitia acestui fenomen destul de neobisnuit a constituit în 1896 scânteia pentru demararea noii miscari penticostale. Glosolalia a fost identificata cu pogorârea Sfântului Duh de la Cincizecime si s-a afirmat ca evenimentul descris în Biblie poate avea loc oricând daca credinciosul se roaga fierbinte lui Dumnezeu. Dobândirea unei astfel de �umpleri cu Duhul Sfânt� a devenit tinta celor care doreau mai mult. Cei care credeau în �umplerea cu Duhul Sfânt� s-au separat de adunările din care făceau parte si astfel s-a conturat noua Miscare Penticostală. În 1903 Tomlinson îsi dă seama că poate face mai mult decât să vândă cărti si înfiintează �Biserica lui Dumnezeu�.

Stilul neconformist al adunarilor penticostale (de la pentecost = cincizecime, în greaca) a asigurat raspândirea miscarii si a atras atentia si în afara Statelor Unite. Un loc unde penticostalismul a prins repede rădăcini în Europa, în mijlocul unui popor plictisit de un luteranism arid, a fost Norvegia. Aici noile idei au fost preluate de diversi predicatori ad-hoc, punându-se bazele mai multor secte de sorginte penticostală (vezi articolul despre �Prietenii lui Smith�, sectă cunoscută în România ca �Părtăsia�).

Conform �traditiei� neoprotestante privitor la dezbinare, �Biserica lui Dumnezeu� a lui Tomlinson nu a rezistat prea mult, prima scindare având loc în 1917, astfel apărând �Adunările lui Dumnezeu�. Ulterior aceste două ramuri s-au divizat si ele, dând nastere unor grupări independente. Principalele grupări penticostale sunt asociate acum în Conferinta Mondială Penticostală.

În România penticostalismul a venit direct din America, în perioada interbelica, prin câtiva români câstigati de ideile acestea, propagate în SUA chiar printr-o revistă de limba română, Vestitorul Evangheliei, redactată de un oarecare Paul Budeanu, originar din judetul Arad. Acesta a tradus în româneste mărturisirea de credintă a penticostalilor, numită Declaratia fundamentului adevărat al Bisericii lui Dumnezeu. Primul sef al sectei în România a fost Ion Bododea, din Brăilita, care a editat revistele Glasul adevărului si Stiinta Sfintilor, precum si cartea de cântări ale sectei, Harfa Bisericilor lui Dumnezeu.

Ca puncte doctrinare principale, penticostalii sustin teoria Sola Scriptura (�numai Scriptura�) asemenea tuturor (neo)protestantilor, botezul adultilor, învatatura despre rapirea Bisericii si botezul cu Duhul Sfânt dovedit prin �vorbirea în limbi�.

Unele secte penticostale sustin două trepte ale experientei harului: nasterea din nou si botezul cu Duhul Sfânt, iar altele mai adaugă una, cea a sfintirii.

Ca notă individuală, penticostalii practică �ungerea cu untdelemn� pentru vindecarea de boli si au o pasiune pentru minuni si vindecări miraculoase, acestea fiind atribuite Duhului Sfânt. Uleiul cu care se face ungerea de către pastor sau de către proorocul înzestrat cu �darul vindecării� este ulei alimentar obisnuit � Muntenia, Floriol, etc.

În adunările penticostale pot fi întâlniti �prooroci� care �proorocesc în alte limbi�. De obicei aceste �vorbiri� sunt �tălmăcite� de un alt membru al adunării, considerat �înaintat pe cale� si văzut ca posedând anumite daruri ale Duhului Sfânt. Un lucru interesant îl constituie diferenta ca volum de cuvinte între �vorbirea în limbi� a proorocului (scurtă, de obicei) si tălmăcirea care se constituie deseori într-o mică predică. Celor care întreabă despre aceasta li se răspunde că tălmaciul nu traduce cuvânt cu cuvânt �proorocia�, ci îi traduce �duhul�. În general, �proorocii� sunt văzuti ca având diverse daruri de la Duhul Sfânt, acestea fiind, pe lângă �darul proorociei�, si �darul vindecării� sau �darul deosebirii duhurilor�. În România, un domeniu de �utilitate� a proorocilor din adunările penticostale este proorocirea �de la Dumnezeu� a legăturilor matrimoniale (dacă e bine ca sora X să se mărite cu fratele Y) sau răspunsul, tot �de la Dumnezeu�, dacă e recomandată sau nu emigrarea în Statele Unite! Multi penticostali se căsătoresc pur si simplu pe baza prorociilor făcute în adunare, desi cei doi tineri nici nu se cunosc bine si nici nu au viziuni comune de viată.

Falsitatea acestei �vorbiri în limbi � este evidentă din frecventele neconcordante dintre prorociile pe aceeasi temă. O persoană mai putin credulă a făcut un test: a înregistrat pe bandă o prorocie si a mers cu înregistrarea la alti doi prooroci penticostali, cerându-le acestora să tălmăcească mesajul. Fiecare a produs o cu totul altă interpretare, ambele diferite de cea initială. Alteori, dacă proorocul care nu apartine de adunarea în cauză aduce atingere prin proorocia lui politicii interne a acelei adunări, pastorul adunării declară fără echivoc că vorbirea a fost nu de la Dumnezeu, ci de la satana. De asemenea, unii se folosesc de aura de prooroci pentru a-si rezolva diferendele personale cu alti membri din adunare. Asemenea fenomene sunt sesizate si de unii dintre membri, însă în loc să vadă în aceasta dovada înselătoriei, ei decid doar să se mute la o altă adunare.

Penticostalii trebuie să plătească sectei zece la sută din veniturile lor lunare. Aceasta se face în scopul obtinerii binecuvântării lui Dumnezeu peste toate posesiunile lor, dar si ca un gest de multumire pentru tot ce au. Salariile pastorilor sunt fixate de comitetele congregatiilor locale, pe baza veniturilor si cheltuielilor.

Marea majoritate a bisericilor penticostale din România fac parte din ramura �Biserica lui Dumnezeu� (Church of God). După Revolutia din 1989, în urma unor conflicte de culise, un anume pastor Ioan Ceută a fost exclus din cultul penticostal si s-a afiliat împreună cu adunarea sa grupării �Adunările lui Dumnezeu� (Assemblies of God), deschizând astfel acestora drumul în România.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.09.2010, 15:11:12
penticostalulmantuibil penticostalulmantuibil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.04.2010
Locație: Constanta
Religia: Protestant
Mesaje: 649
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru penticostalulmantuibil Send a message via Skype™ to penticostalulmantuibil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
...penticostalii sunt sectari?
Nu toti, dar unii, da, sunt sectari.
Sectarii penticostali cred despre ei ca sunt foarte duhovnicesti si nicaieri nu se mai gasesc crestini ca ei.
Ei sunt singurii crestini adevarati si singurii care vor ajunge in Rai.
De obicei vorbesc de rau toate celelalte biserici.

Exista penticostali sectari asa cum exista si ortodocsi sectari.
Daca doresti un exemplu standard de ortodox sectar, poti citi postarile domnului Colaps, prietenul meu :)
Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Evident că sunt sectanți. Despre ei spune Sfântul Arsenie Boca c㠄vor merge în iad cu Biblia în mână”.
Concluzia este aceeasi cu a primilor useri care ti-au raspuns: orice confesiune crestina are uscaturile si sectarii ei.
SECTÁR, -Ă, sectari, -e, s. m., adj. 1. S. m. Partizan înflăcărat și intolerant al unei doctrine (politice, religioase etc.) ; intolerant față de cei cu alte convingeri; exclusivist. – Din fr. sectaire.
Sursa: DEX '98 |

Last edited by penticostalulmantuibil; 12.09.2010 at 16:59:03.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.09.2010, 17:26:08
TreciLaRugaciune TreciLaRugaciune is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2010
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
....penticostalii sunt sectari?
Toate religiile care s-au desprins de Biserica mama ( Ortodoxa ) sunt sectante si eretice.
__________________
Ascultarea este mai mare decat jertfa, caci Fara duhovnic este doar ratacire.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.09.2010, 20:56:22
ap2010's Avatar
ap2010 ap2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.08.2010
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 237
Implicit

Lipsa de omenie nu tine de credinta religioasa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.09.2010, 21:21:26
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ingerul_pazitor Vezi mesajul
am o prietena care este penticostala, mai bine zis o aveam. desi il slavea pe dzeu cu gura m-a tradat, m-a mintit, are mai multe fete samd, si am suferit ca am pierdut-o nu ptr ce mi-a facut ci ptr faptul ca eu tineam la ea sincer si o ajutam iar ea mi-a declarat dupa ce s-a folosit cat a putut de mine, ca nu tine decat la familia ei.
eu am luat aceasta despartire ca un semn mai mult ca Dzeu m-a scos din mainile cui nu trebuia, fiind sectanta....voi ce credeti?
multumesc
Daca privesti astfel lucrurile si printre crestinii ortodocsi s-ar putea sa dai de "sectari". Ceea ce spui tu acuma are mai mult de a face cu felul de a fi a persoanei. Desigur ca si influenta mediului din care provine acea persoana conteaza, insa oamenii au fost inzestrati cu discernamant adica singuri pot intelege daca ceea ce fac este bine sau rau

Raportant insa la chestiuni ce tin strict de invatatura crestin-ortodoxa penticostalii sunt sectanti, adica apartin unei credinte ce la un moment dat s-a desprins dintr-o alta din diverse cauze iar multe lucruri in invataturile lor au fost schimbate dupa cum si-au dat anumiti indivizi cu parerea. Adica invataturile lui Hristos au fost inlocuite sau schimbate dupa cum li s-a nazarit unora.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)

Last edited by Delirul; 12.09.2010 at 21:33:31.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Penticostalii si botezul Templier Knight Secte si culte 363 24.07.2013 18:36:08
penticostalii redandrei90 Intrebari utilizatori 162 08.01.2013 13:08:26
Cum sa vorbim cu penticostalii ? IonutS Secte si culte 282 28.03.2012 21:48:00
Preot trecut la sectari? ancadumitru Secte si culte 180 27.09.2010 10:37:52