Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2008, 08:53:30
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
eu intotdeauna imi aleg parteneri cu cel putin 10 ani mai in varsta.am avut si dublul.
adevarul este ca si pe mine m-a cam socat afirmatia asta... dar poate era vorba de parteneri de discutie, de dans etc...
voi inainte sa va casatoriti nu ati avut prieten sau v-ati casatorit asa,orbeste?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2008, 08:59:51
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

nu accept astfel de relatii....diferente de 10-15-20 ani.....mi se par bazate pe interes...in fine in tara noastra fetele se agata de orice...material sa fie in primul rand, sunt foarte fitoase....de altefl ca si o parte din baieti...dar mi se pare ca se exagereaza uneori....in fine...popor latin...;)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2008, 10:06:55
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Sunt constient ca diferenta se va vedea mai tarziu ! Asa mi-au spus si ai mei... si am vazut si cazuri ( datzi si voi exemple )!Dar eu unu ma simt mai matur decat varsta mea...( familiarist )numai ca ma tradeaza fizicu ! Tocmai de aia gandesc in viitor la relatia cu jumatatea!

Va rog nu deviati de la subiect !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2008, 10:36:27
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007
Sunt constient ca diferenta se va vedea mai tarziu ! Asa mi-au spus si ai mei... si am vazut si cazuri ( datzi si voi exemple )!Dar eu unu ma simt mai matur decat varsta mea...( familiarist )numai ca ma tradeaza fizicu ! Tocmai de aia gandesc in viitor la relatia cu jumatatea!

Va rog nu deviati de la subiect !
marius conteaza cat iubesti persoana aia,nu cum va arata mai tarziu sau alte lucruri,pe care nu as fi vrut sa le aud de la un crestin.
cred ca ai vazut si pe la televizor cupluri cu diferenta mare de varsta,care se iubesc.un exemplu este israela cu acel tanar de vreo 30 si ceva de ani.
oamenii oricum barfesc si li se pare ceva iesit din comun,dar asta este in capul lor,nu-si vad pacatele care le fac cu partenerele lor si se iau de cuplurile excentrice.
Dumnezeu a zis ca femeia si barbatul sa se cupleze,deci asta si faci.Nu e nimic iesit din comun.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2008, 11:16:12
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Diferenta optima este 5-7 ani...mai mare barbatul, asa spun studiile, doar nu traim cu una ca mama de varsta sau unul ca tata...e totusi jenant....sa traiesc cu una de varsta cu mama.....my opinion;)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2008, 11:24:46
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

da dar nu cred ca poti sa-i comanzi sufletului ce sa iubeasca.daca omul isi gaseste jumatatea intr-o persoana mai in vasrta sau mai tanara,ce sa faca,sa renunte la fericirea lui doar ca este prea mare diferenta si ca ii e rusine cu ea/el?Doar toti o sa ajungem la varste inaintate.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.08.2008, 11:41:22
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
Citat:
În prealabil postat de marius007
Sunt constient ca diferenta se va vedea mai tarziu ! Asa mi-au spus si ai mei... si am vazut si cazuri ( datzi si voi exemple )!Dar eu unu ma simt mai matur decat varsta mea...( familiarist )numai ca ma tradeaza fizicu ! Tocmai de aia gandesc in viitor la relatia cu jumatatea!

Va rog nu deviati de la subiect !
marius conteaza cat iubesti persoana aia,nu cum va arata mai tarziu sau alte lucruri,pe care nu as fi vrut sa le aud de la un crestin.
cred ca ai vazut si pe la televizor cupluri cu diferenta mare de varsta,care se iubesc.un exemplu este israela cu acel tanar de vreo 30 si ceva de ani.
oamenii oricum barfesc si li se pare ceva iesit din comun,dar asta este in capul lor,nu-si vad pacatele care le fac cu partenerele lor si se iau de cuplurile excentrice.
Dumnezeu a zis ca femeia si barbatul sa se cupleze,deci asta si faci.Nu e nimic iesit din comun.
CORECT! Mi-a placut finalul Alexandra !
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.08.2008, 11:54:50
Elena78 Elena78 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.04.2008
Mesaje: 36
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marius007
Dupa acum am mai spus intr-un alt topic... personal... o dau numai din bara in bara cu viata sentimentala! Si revin sa va cer o parere sau un sfat !

Realtii cu diferente sunt in lumea care mai de care mai uimitoare ! Nu stiu cat de uimitoare poate fi a mea ! Dar as vrea sa aflu !

Eu implinesc 24 de ani.. ea a implinit 29 !
Cu ce ( si daca..sau cum )poate afecta o relatie datorita diferentei de varsta !

Astept pareri... si revin cu amanunte !
Draga Marius,

Parintele Nicolae Tanase spune ca 8 ani diferenta intre barbat si femeie nu ar fi o problema, chiar daca barbatul este mai tanar. Descarca de pe Internet conferintele parintelui Nicolae Tanase si vei descoperi singur raspunsul la intrebarile tale.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.08.2008, 12:07:17
marius007 marius007 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.07.2008
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Elena78
Citat:
În prealabil postat de marius007
Dupa acum am mai spus intr-un alt topic... personal... o dau numai din bara in bara cu viata sentimentala! Si revin sa va cer o parere sau un sfat !

Realtii cu diferente sunt in lumea care mai de care mai uimitoare ! Nu stiu cat de uimitoare poate fi a mea ! Dar as vrea sa aflu !

Eu implinesc 24 de ani.. ea a implinit 29 !
Cu ce ( si daca..sau cum )poate afecta o relatie datorita diferentei de varsta !

Astept pareri... si revin cu amanunte !
Draga Marius,

Parintele Nicolae Tanase spune ca 8 ani diferenta intre barbat si femeie nu ar fi o problema, chiar daca barbatul este mai tanar. Descarca de pe Internet conferintele parintelui Nicolae Tanase si vei descoperi singur raspunsul la intrebarile tale.
OK ! in cazul de fata e doar 6 diferenta... multumesc mult de sfat si informatie !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.08.2008, 12:54:18
anastasia2008's Avatar
anastasia2008 anastasia2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2008
Locație: Acum, in Valenii de Munte, Prahova.
Religia: Ortodox
Mesaje: 155
Implicit

Draga Marius, diferenta de varsta intr-o relatie este intr-adevar o chestiune delicata. Numai cine a avut parte de o relatie de genul acesta si intelege anumite lucruri. Eu, una, vorbesc din experienta. Sunt mai mare decat sotul meu cu patru ani. Si daca mi-ar fi spus cineva, inainte de a-l cunoaste, ca o sa accept aceasta relatie, i-as fi spus ca nu e intreg la minte. Dar dragostea nu tine cont de varsta. Inainte de a-l cunoaste pe sotul meu, am avut cativa prieteni mai mari decat mine si mi s-au parut niste copii. In schimb, cu sotul meu m-am inteles intotdeauna din priviri.
Asa ca, stai linistit.
P.S. Mi s-a parut aberant insa, ceea ce a afirmat Adrian010155. De unde stii tu draga, ca femeia iese din uz la 5o de ani? Atunci cand iti intalnesti jumatatea si ea devine sotia ta si mama copiilor tai, ea va fi aceeasi si la 50 ca si la 20. Trebuie doar sa stii cum sa o privesti. Ca doar atunci cand te insori cu ea, nu o iei doar pt 20 de ani. Si doar pentru viata sexuala! Ea trebuie sa reprezinte pentru tine cea mai importanta fiinta din lume si tu pentru ea la fel. De aceea, nu conteaza diferenta de varsta, atunci cand dragostea e sincera si e RECIPROCA.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parteneri, varsta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Diferenta de varsta intre soti anisoara Nunta 121 10.03.2017 02:10:53
Ce credeti despre diferenta de varsta? Sonrisa Nunta 117 29.03.2013 18:42:18
O relatie personala cu Iisus Hristos Pestisorul de Aur Secte si culte 243 16.11.2011 00:09:25
Diferenta de varsta Anisia Nunta 18 31.05.2010 16:55:30