Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Arta bisericeasca in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 08.02.2010, 22:48:42
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@solveig: ce ai inteles tu din Doubt? Nu ma interesa daca filmul impresioneaza sau nu, ci ce ai inteles din mesajul lui. Filmul poate fi considerat un fel de piesa de teatru, mesajul e important.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #82  
Vechi 09.02.2010, 01:02:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
The Color Of Paradise
http://www.megaupload.com/?d=3MUA6Q2W <-- filmul
http://www.megaupload.com/?d=T87DD89J <-- subtitrarea

The Children of Heaven
http://www.megaupload.com/?d=Q4R46VNN <-- filmul
http://www.megaupload.com/?d=EEK58N1Y <--subtitrarea
Vizionare placuta. :)
Putin mai devreme am vazut "The Children of Heaven". Atata curatie am vazut in acei doi fratiori.
M'a bucurat tare mult. Chiar imi era dor de ceva curat, de acea curatenie copilareasca.

Il recomand cu toata inima.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #83  
Vechi 09.02.2010, 21:56:22
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Putin mai devreme am vazut "The Children of Heaven". Atata curatie am vazut in acei doi fratiori.
M'a bucurat tare mult. Chiar imi era dor de ceva curat, de acea curatenie copilareasca.

Il recomand cu toata inima.
Ma bucur ca ti-a placut, Windorin. Si celalalt e foarte frumos, cu toate ca e ceva mai trist, insa contine o reala profunzime duhovniceasca.
Zicea cineva pe aici ca cumde isi permit unii sa promoveze pirateria tocmai pe un forum crestin?! Dar mai conteaza cand oamenii sunt multumiti si un astfel de gest le mai alina sufletul catranit? Avem nevoie de copii, de simplitate, de mesaje pozitive si de iubire. Cine are sufletul sensibil, pana si un simplu film il poate transforma intr-un om mai bun. Oare e putin lucrul asta?
Reply With Quote
  #84  
Vechi 10.02.2010, 03:39:55
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit sad but true

Citat:
În prealabil postat de asmosis Vezi mesajul
Nu inteleg un lucru! Nu v-a invatat Dumnezeu ca pirateria e un pacat? Cum va permiteti sa postati asemenea linkuri.
din pacate, cam ai dreptate. se fura mult pe net.

Citat:
În prealabil postat de asmosis
Mai nou aveti si trackere? http://www.christianmovies.eu???????????? Ati cazut in pacatul tehnologic...vai vai, cum asa?
in privinta asta, respectivul isi facea doar reclama aici pe forum. si nu cred ca da filme gratis.
Reply With Quote
  #85  
Vechi 10.02.2010, 10:30:13
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Ma bucur ca ti-a placut, Windorin. Si celalalt e foarte frumos, cu toate ca e ceva mai trist, insa contine o reala profunzime duhovniceasca.
Zicea cineva pe aici ca cumde isi permit unii sa promoveze pirateria tocmai pe un forum crestin?! Dar mai conteaza cand oamenii sunt multumiti si un astfel de gest le mai alina sufletul catranit? Avem nevoie de copii, de simplitate, de mesaje pozitive si de iubire. Cine are sufletul sensibil, pana si un simplu film il poate transforma intr-un om mai bun. Oare e putin lucrul asta?
Nu pot spune ca nu este un furt si acest mod de a procura filme si muzica, insa... mai am pana sa imi para rau de aceasta.
Eu abia ajung sa imi simt pacatele mai mari pe care ma chinui sa mi le vad.

Daca mai ai filme de genul asta, eu astept.

Iti recomand "Cast Away", tradus prin "Naufragiatul", cu Tom Hanks.
Un film tare bun. L'am vazut ieri. Mi'a ramas in minte faptul ca omul nu poate vietui in afara comuniunii cu o alta persoana.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #86  
Vechi 10.02.2010, 14:59:29
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Nu pot spune ca nu este un furt si acest mod de a procura filme si muzica, insa... mai am pana sa imi para rau de aceasta.
Eu abia ajung sa imi simt pacatele mai mari pe care ma chinui sa mi le vad.

Daca mai ai filme de genul asta, eu astept.

Iti recomand "Cast Away", tradus prin "Naufragiatul", cu Tom Hanks.
Un film tare bun. L'am vazut ieri. Mi'a ramas in minte faptul ca omul nu poate vietui in afara comuniunii cu o alta persoana.
Este unul din filmele mele preferate. Mi-a placut mult atat interpretarea, cat si povestea in sine.
Nu stiu daca ai aflat ca Tom Hanks este ortodox. :)

Hmm... "Micul print" este un film foarte dragut. Nu ii fac rezumatul ca nu ma pricep la din astea si stric tot farmecul filmului :))
Daca-l vrei, PM me.
Reply With Quote
  #87  
Vechi 10.02.2010, 15:01:34
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu stiu daca ai aflat ca Tom Hanks este ortodox. :)
Minunat. Nu am stiut. Ma bucur mult. Sa il ajute Domnul sa se mantuiasca.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #88  
Vechi 10.02.2010, 17:58:45
Imogene's Avatar
Imogene Imogene is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.01.2010
Mesaje: 134
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Nu stiu daca ai aflat ca Tom Hanks este ortodox. :)
Nici nu banuiam ca ar fi ortodox. Se pare ca provenea dintr-o familie in care a fost expus mai mult catolicismului si chiar a avut rude mormone, metodiste. Sotia l-a indreptat spre ortodoxie. Interesant.

http://jmm.aaa.net.au/articles/14374.htm
__________________
"Ortodoxia nu convinge, ea seduce.."
Reply With Quote
  #89  
Vechi 10.02.2010, 20:27:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Imogene Vezi mesajul
Nici nu banuiam ca ar fi ortodox. Se pare ca provenea dintr-o familie in care a fost expus mai mult catolicismului si chiar a avut rude mormone, metodiste. Sotia l-a indreptat spre ortodoxie. Interesant.

http://jmm.aaa.net.au/articles/14374.htm
M-ai facut curioasa. Am sa caut filmul cu pricina, My Big Fat Greek Wedding - am vazut cateva framente pe youtube, funny!

Revenind la recomandari de filme: am vazut de curand Enchanted April, cu Miranda Richardson si Joan Plowright. Povestea incepe cu doua englezoaice casatorite care se hotarasc sa plece intr-o vacanta de vis, vazuta ca evadare din viata cotidiana si neimplinirile ei alaturi de sotii lor neatenti.

Aici puteti arunca o privire:
http://www.youtube.com/watch?v=Rx8p1...eature=related

Dar va recomand sa cumparati filmul, n-o sa va para rau !
Reply With Quote
  #90  
Vechi 13.02.2010, 00:00:24
felicitas's Avatar
felicitas felicitas is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Wink

Pentru windorin si pentru toti ceilalti va recomand filmul Good dick, o comedie romantica cu nuanta de drama, sper sa va fie de folos, pentru baieti mesajul filmului mi s-a parut chiar crestin, si anume iti arata de cate sacrificii e dispus e baiatul din film sa faca pentru fata isterica totul numai din iubire si nu alte interese egoiste , iar pentru fetele care au suferit din dragoste, sa capete putina incredere in baieti, chiar si prin intermediul unui film mai putin comercial... Mie mi s-a parut fain. Daca va place astept parerile voastre, il puteti descarca de pe www.filmealese.ro

Vizionare placuta!!!!!!!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Filme criogenicul Generalitati 57 11.10.2017 21:29:45
Filme ortodoxe Adriana Cluj Resurse ortodoxe on-line 216 27.04.2017 18:30:50
filme? scutariusilviu Generalitati 18 23.08.2015 13:46:10
Filme crestine rafella Generalitati 12 19.05.2011 20:20:04