Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.05.2010, 14:58:45
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de man22crina Vezi mesajul
Buna!...as dori sa stiu daca ai gasit vreo "rezolvare" (daca as putea sa ma exprim asa) la situatia pe care ai descris-o?...sunt curioasa pt. ca si eu ma aflu intr-o dilema exact de acelasi tip si desi stiu ca din punct de vedere religios nu este posibila nici o legatura intre noi nu putem renunta unul la altul...te rog daca poti sa imi dai ceva detalii referitor la modul in care ati abordat voi problema!....ahh....si mai ales cum au reactionat parintii vostrii?...ms mult!
Nu mai incurcati pasiunea cu dragostea. Daca sunteti rude prin alianta, tot rude va chemati. Spre exemplu tatal meu toata viata a fost si inca mai este un om foarte dificil, ceva de genul daca spui ca-i alba de ce nu-i neagra daca spui ca-i neagra de ce nu-i alba, un om al absurditatilor. Norocul meu a fost ca am un unchi prin alianta care mi-a fost mai tata decat propriul tata desi daca este sa o luam logic rudele prin alianta ar trebui sa fie mai indepartate, dar uite ca nu a fost asa. Subliniez ca daca tatal meu este un om cu o credinta mai mult de suprafata si de multe ori nici atat, unchiul meu tine indeaproape randuiala bisericii si odata cand am trecut printr-o greutate asa cum vin incercarile in viata stiu ca a si plans pentru mine.

Familia este familie, componenta sa este atat una fizica, pe linia sangelui cat si una spirituala pe linia sufletului. In ce ma priveste pot sa spun ca ma bucur de o familie numeroasa si unita si nici nu mai fac diferenta intre rudele de sange sau cele pe care le-am capatat prin alianta. Trebuie sa-mi incretesc un pic fruntea ca sa pot spune exact care sunt rudele de care ma uneste sangele si care sunt cele pe care le-am capatat prin alianta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.05.2010, 15:17:43
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

man22crina daca ai sa ana lizezi un pic problema ai sa vezi ca intr-o familie crestin ortodoxa existenta componentei sufletesti, a rudeniei prin alianta este una vitala, esentiala de netagaduit, componenta pe linia sangelui fiind doar infrastructura, scheletul familiei propriu-zise. Acuma te intreb si eu pe tine si te rog sa nu te superi, cine te apara de vant si frig, peretii cladirii tale (componenta prin alianta a familiei) sau infrastructura cladirii (componenta pe linia sangelui a familiei, de asemeni importanta, insa nu de o importanta superioara celeilalte componente spirituale) ?

Intr-o familie crestin ortodoxa nu poate exista numai linia sangelui, este imposibil deci componenta sufleteasca, a rudelor castigate prin alianta trebuie apreciata in egala masura.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 14.06.2011, 08:14:58
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

http://www.fto.ro/userfiles/file/7%20Cozma.pdf

Aici am gasit ceva, cred ca e posibil, insa trebuie si acordul preotului, mai clar se gaseste la pagina 23
Reply With Quote
  #24  
Vechi 14.06.2011, 09:25:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sigur , preotul poate da acordul pentru orice(si daca nu el o face episcopul).\
Fratilor, nu intelegeti ca pe Dumnezeu nu il putem insela?Nu putem sa ne eschivam dupa degete cand in sfintele canoane scrie clar:NU SE POATE!
Dar cum Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa asculte. voi puteti s-o faceti, dar sa nu venitit sa va plangeti daca casnicia voastra nu o sa dureze sau se vor naste copiii cu boli grave!
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.06.2011, 01:51:45
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

atunci explica-mi s mie, cum acum multi ani era permis si acum nu? cum la catolici e permis si la noi nu, nu avem acelasi Dumnezeu? dc spui ca vreau sa il pacalesc pe Dumnezeu? Crezi ca daca nu m-ar fi interesat as mai fi fost aici? nu inteleg cum la ortodoxi apar tot felul de reguli noi si cum de difera asa de mult de la o tara la alta, rusii sunt tot ortodocsi si bulgarii la fel, pe cuvant, mai e putin si va fi fiecare biserica cu regulile lor.....De ce pana in anul 500 nu a fost acest impediment, tot voia lui Dumnezeu a fost? nu se vede clar ca aproape de la an la an se tot modifica si tot apar altele?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 18.06.2011, 03:46:13
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit

Nu regulile sunt noi, ci noi le aflam tarziu. Ti-a raspuns un preot, deci este limpede ca in fata lui Dumnezeu sunteti frati, fata fiind fiica spirituala a parintilor tai.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.06.2011, 19:05:40
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

Stiu, nu contest ca nu este fiica spirituala a parintilor mei , si stiu ca un preot nu se confrunta cu multe situatii de genul asta, dar regulile nu le-am facut eu si nici preotul, sunt reguli de mult scrise dupa care invatam, ne rugam si incercam sa ne croim un drum in viata. Atunci , cu mult respect pentru biserica, incearca te rog sa ma faci sa inteleg urmatorul citat :
[SIZE=3][SIZE=3]
[COLOR=black]Unii canoniștii – urmându-l pe Nicodim Milaș – consideră că[/COLOR]
[COLOR=black]această rudenie este impediment la căsătorie până în gradul al II-lea[/COLOR]
[COLOR=black]inclusiv, iar în unele cazuri chiar și până în gradul al III-lea, dar[/COLOR]
[COLOR=black]numai în linie directă între descendenții nașului și cei ai finului, pe[/COLOR]
[COLOR=black]linie ascendentă luându-se în considerare doar părinții finului24. Ioan[/COLOR]
[COLOR=black]Petreuță este de părere însă că trebuie luate în considerare numai[/COLOR]
[COLOR=black]acele înrudiri care creează impedimentele dărâmătoare sau absolute,[/COLOR]
[COLOR=black]consacrate expres de canonul 53 Trullan, în schimb, toate celelalte[/COLOR]
[COLOR=black]intră în categoria impedimentelor relative de la care se poate[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa de către episcopul eparhiot, chiar dacă pentru unele relația[/COLOR]
[COLOR=black]de înrudire este de gradul al II-lea, precum cazul căsătoriei finului cu[/COLOR]
[COLOR=black]fiica naturală a nașului, neprevăzut în mod explicit de către canonul[/COLOR]
[COLOR=black]trullan. Rațiunea acordării dispensei și pentru cei înrudiți în gradul al[/COLOR]
[COLOR=black]II-lea este argumentată astfel:[/COLOR]
[COLOR=black]Întrucât nu știm să existe în Biserica noastră ortodoxă[/COLOR]
[COLOR=black]română dispoziții exprese care să interzică episcopilor a da[/COLOR]
[COLOR=black]dispense de la gradele neprevăzute de canoane, urmează că[/COLOR]
[COLOR=black]episcopii de la noi pot da dispense de la toate gradele[/COLOR]
[COLOR=black]neprevăzute de can. 53 Trullan.25[/COLOR]
[COLOR=black]În opinia noastră, acest tip de rudenie trebuie considerat ca[/COLOR]
[COLOR=black]impediment până în gradul al III-lea inclusiv, socotită pe linie[/COLOR]
[COLOR=black]directă între descendenții și ascendenții nașului și cei ai finului,[/COLOR]
[COLOR=black]permițându-se ca pentru gradul al III-lea episcopul locului să poată[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa, dar în niciun caz pentru gradele I și II26. Prin urmare,[/COLOR]
[COLOR=black]ținând cont de modul în care această rudenie a fost tratată de-a[/COLOR]
[COLOR=black]lungul istoriei și, de asemenea, luând în considerare cum este[/COLOR]
[COLOR=black]reglementată în momentul de față în alte Biserici ortodoxe locale27[/COLOR]
[/SIZE]
[/SIZE]
[SIZE=1][SIZE=1]
[/SIZE]
[/SIZE]
Exact cum ai spus, nu regulile sunt noi, ci noi le aflam tarziu, As vrea daca ai mai multa rabdare si vrei sa imi oferi un ajutor, sa discutam pe mess, sunt reguli care se contrazic, reguli care lasa totul la aprecierea preot-ului
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.06.2011, 19:08:46
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

Stiu, nu contest ca nu este fiica spirituala a parintilor mei , si stiu ca un preot nu se confrunta cu multe situatii de genul asta, dar regulile nu le-am facut eu si nici preotul, sunt reguli de mult scrise dupa care invatam, ne rugam si incercam sa ne croim un drum in viata. Atunci , cu mult respect pentru biserica, incearca te rog sa ma faci sa inteleg urmatorul citat :

[COLOR=black][COLOR=black]Unii canoniștii – urmându-l pe Nicodim Milaș – consideră că[/COLOR]
[COLOR=black]această rudenie este impediment la căsătorie până în gradul al II-lea[/COLOR]
[COLOR=black]inclusiv, iar în unele cazuri chiar și până în gradul al III-lea, dar[/COLOR]
[COLOR=black]numai în linie directă între descendenții nașului și cei ai finului, pe[/COLOR]
[COLOR=black]linie ascendentă luându-se în considerare doar părinții finului24. Ioan[/COLOR]
[COLOR=black]Petreuță este de părere însă că trebuie luate în considerare numai[/COLOR]
[COLOR=black]acele înrudiri care creează impedimentele dărâmătoare sau absolute,[/COLOR]
[COLOR=black]consacrate expres de canonul 53 Trullan, în schimb, toate celelalte[/COLOR]
[COLOR=black]intră în categoria impedimentelor relative de la care se poate[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa de către episcopul eparhiot, chiar dacă pentru unele relația[/COLOR]
[COLOR=black]de înrudire este de gradul al II-lea, precum cazul căsătoriei finului cu[/COLOR]
[COLOR=black]fiica naturală a nașului, neprevăzut în mod explicit de către canonul[/COLOR]
[COLOR=black]trullan. Rațiunea acordării dispensei și pentru cei înrudiți în gradul al[/COLOR]
[COLOR=black]II-lea este argumentată astfel:[/COLOR]
[COLOR=black]Întrucât nu știm să existe în Biserica noastră ortodoxă[/COLOR]
[COLOR=black]română dispoziții exprese care să interzică episcopilor a da[/COLOR]
[COLOR=black]dispense de la gradele neprevăzute de canoane, urmează că[/COLOR]
[COLOR=black]episcopii de la noi pot da dispense de la toate gradele[/COLOR]
[COLOR=black]neprevăzute de can. 53 Trullan.25[/COLOR]
[COLOR=black]În opinia noastră, acest tip de rudenie trebuie considerat ca[/COLOR]
[COLOR=black]impediment până în gradul al III-lea inclusiv, socotită pe linie[/COLOR]
[COLOR=black]directă între descendenții și ascendenții nașului și cei ai finului,[/COLOR]
[COLOR=black]permițându-se ca pentru gradul al III-lea episcopul locului să poată[/COLOR]
[COLOR=black]dispensa, dar în niciun caz pentru gradele I și II26. Prin urmare,[/COLOR]
[COLOR=black]ținând cont de modul în care această rudenie a fost tratată de-a[/COLOR]
[COLOR=black]lungul istoriei și, de asemenea, luând în considerare cum este[/COLOR]
[COLOR=black]reglementată în momentul de față în alte Biserici ortodoxe locale[/COLOR]
[/COLOR]
Exact cum ai spus, nu regulile sunt noi, ci noi le aflam tarziu, As vrea daca ai mai multa rabdare si vrei sa imi oferi un ajutor, sa discutam pe mess, sunt reguli care se contrazic, reguli care lasa totul la aprecierea preot-ului
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.06.2011, 19:13:32
andrei23 andrei23 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.09.2008
Mesaje: 12
Implicit

nu se inctelege ce am scris, nu stiu de ce, insa pe pagina 14 si 15 pe acel site e tot ce am vrut sa scriu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De Sfintele Pasti va primi botezul Adriana Cluj Botezul 2 12.04.2012 17:59:31
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 14:43:12
Niste sfaturi,daca se poate elena1974 Generalitati 57 03.10.2010 14:50:58
In curand vom primi binecuvantarea Domnului!!! vama9 Nunta 7 03.05.2010 16:34:17