Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 16.05.2012, 03:35:17
Inna3003 Inna3003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Cristos a înviat!Nu ați fost despărțiți definitiv.
Eu spun că, urmare a rugăciunilor dvs, în curând băiețelul va reveni, printr-o altă naștere, în brațele dvs și nu veți mai fi despărțiți.
As vrea din suflet sa vina iarasi printr-o alta nastere. De cand a murit ma rog la Dumnezeu sa mi-l trimita inapoi sa imi pot implini dorinta de a-i fi mama sa ii arat dragostea mea, sa pot sa ii spun cat il iubesc, sa il tin in brate, sa il cresc si sa fiu langa el. Mie si sotului meu ne-a ramas mare gol in suflet. Acest gol l-am simtit foarte puternic cand am realizat ca am plecat de acasa trei si ne-am intors acasa doar noi doi, cand am vazut ca am pregatit camera copilului si noi ne-am intors acasa fara copilasul nostru. Ii multumesc lui Dumnezeu ca eu si sotul meu suntem uniti si ne iubim foarte mult si cand suntem amandoi ne reechilibram reciproc.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 16.05.2012, 17:57:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Se pare ca asa se practica in toate maternitatile, noaptea sunt sedati pe de o parte ca sa se poata odihni mamele si pe de alta parte, probabil, sa aiba si ei mai putina bataie de cap.

A mai fost un scandal in legatura cu asta la maternitatea de stat din Iasi, dar se pare ca se practica in mod curent.

Se vede limpede pentru ca in maternitate nu se da masa de noapte (3-4AM) dar cum ajungi acasa cu el copilasul se trezeste la ore din astea si incepe sa tzipe desi acolo nu era cazul.

Nu aveti nevoie de nici un sfat, nici o incurajare..aveti deja mai mult decat va poate oferi cineva de aici.

Dumnezeu sa va ajute cu urmatorul copilas si sa va dea tot ce aveti nevoie pentru mantuire.
Si dincolo.. va veti intalni si cu cel care l-ati pierdut in viata asta, dar numai in viata asta.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 16.05.2012, 17:58:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inna3003 Vezi mesajul
As vrea sa va intreb ceva care ne-a pus pe ganduri si nu gasim nicio explicatie logica. Cand m-am intors de la spital, peste noapte , cineva a aruncat in fata portii noastre, exact in usa o oglinda destul de mare sparta in multe bucati mici parca pisate cu ciocanul. Cand a iesit sotul meu de dimineata era sa calce in ele .A aruncat cu aghiasma peste cioburi cum ne-a sfatuit duhovnicul nostru sa facem . Cu o zi inainte sa nasc, cineva ne-a spart oglinda de la masina ,dar nu am dat importanta.De cand a gasit sotul meu cioburile in fata casei ne intrebam cine ar fi putut sa arunce atatea cioburi si ce trebuia sa facem cu ele .Sotul meu le-a dat mai in strada si le-a maturat ploaia dar inca mai sunt cateva. I-a fost frica sa le adune si sa le puna in tomberonul din curte.
Ignorati pur si simplu.
Nu e cazul sa deveniti superstitiosi, indiferent de ce spun/fac/cred altii.
Reply With Quote
  #184  
Vechi 16.05.2012, 20:29:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation De ce este păcat să credem în superstiții

Superstițiile reprezintă unul din cele mai des întâlnite tipuri de credințe populare cu care s-au obișnuit poporul nostru. Chiar dacă majoritatea creștinilor frecventează astăzi slujbele Bisericii, se roagă zilnic acasă, aprinzând lumânări în fața sfintelor icoane, în același timp foarte mulți cred și în unele „semne" care le-ar prevesti ghinioane sau succese și care nu au nimic comun cu credința creștină.Poporul nostru adeseori creștin numai cu numele s-a obișnuit să „încreștineze" tot felul de obiceiuri și tradiții care sunt total străine credinței creștin-ortodoxe Nu-i deajuns că săvârșim păcate peste păcate, dar le mai și „încreștinăm". Bețivul zice: „nu-i păcat să bei vin că-i sângele Domnului". Cel stăpânit de păcatul lacomiei zice: „nu-i păcat să mănânci miecurea și vinerea carne... că nu ce intră în gură spurcă pe om, ci, ce iese din gură". Fumătorul zice: nu-i păcat să fumezi, că nu scrie nicăieri că-i păcat...".
Uite-așa facem din patimi și din obiceiuri păcătoase tradiții populare care nu sunt deloc creștine. Desfrânatul zice: „de ce-i păcat să desfrânezi?.., doar așa a lăsat Dumnezeu...".

Mai sunt și unii care zic: „așa-i că nu-i păcat să curvești? Eu știu că-i păcat să preacurvești, da să curvești nu-i păcat, așa-i?". Aceștia nu știu că-i nici măcar cu gândul nu-i permis să păcătuim, căci Însuși Hristos spune: „Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter". Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui" (Matei 5, 27-28).
Necunoscund deloc învățătura Domnului nostru Iisus Hristos, astfel de oameni se aseamănă cu vrăjmașii din pilda semănătorului, seamănând neghină (Matei 13, 25) în inimile creștinilor slabi și împiedicându-i să urmeze calea cea adevărată a mântuirii (Matei 13, 24).
Cum să nu vină peste poporul nostru necazuri și suferințe, dacă noi nu numai că nu cunoaștem învățătura Domnului nostru Iisus Hristos, dar o mai și schimonosim. Facem din Evanghelia lui Hristos o „evanghelie după placul nostru" atrăgându-ne asupra noastră anatema1 Bisericii (Galateni 1, 9).
Același lucru se întâmplă și în cazul superstițiilor. Prezența supestițiilor în viața de zi cu zi a creștinilor este un semn că ei nu-își cunosc deloc credința strămoșească. Și aceasta se poate observa foarte ușor de preot atunci când oficiază Taina Sfântului Botez. Un părinte mai în vârstă îmi spunea că aproape de fiecare dată Crezul sau Simbolul Credinței pe care ar trebui să-l rostească nașii copilului, mărturisind astfel pentru el credința în Preasfânta Treime, îl rostește el sau cântărețul de la strană.
Mamele și bunicuțele noastre în loc să-l învețe pe copil să-și facă cruce corect, să știe rugăciunea „Tatăl nostru", Simbolul Credinței sau Crezul și cât mai multe rugăciuni, îl învață să creadă în tot felul de superstiții. „Mama mea, zice bunicuța, m-a învățat că „dacă nu-i merge copilului la școală, să-i legăm un fir de ață roșie ca să nu se deoache".
De fiecare dată când copilul grăbindu-se să ajungă la timp la școală își amintește că a uitat să-și ia un caiet sau căciula, aude din gura mamei sau a bunicuței: „nu te întoarce înapoi că n-o să-ți meargă! Lasă că ți-o aduc eu numai să nu te întorci înapoi!".
Sau dacă se piaptănă cineva din familie marți, aceeași bunicuță nu întârzie să spună: nu te pieptăna azi că te pieptăni spre sfadă. Sau unii zic că nu-i bine să ștergi masa cu mâna goală ca va fi ceartă. Astfel de bătrâne lipsite de credința cea adevărată tulbură și liniștea mirilor, când le spun că acel soț va muri mai repede la care lumânarea va arde mai repede la cununie, de parcă ar hotărâ lumânarile mirilor soarta lor.
Vedeți cum ajunge prin viclenia diavolului lumânarea din ofrandă adusă lui Dumnezeu, instrument al diavolului? Vedeți cum ajung bunicuțele slugi ale întunericului, invocatoare ale blestemului lui Dumnezeu asupra urmășilor săi?
Mai există și unii care cred că dacă vor întâlni un mort pe stradă și vor trece înaintea lui, sau îi vor tăia calea vor păți și ei ceva rău, ceva de moarte. Această superstiție este cunoscută și în cazul în care drumul mirilor spre Biserică este tăiat de un mort. Câte gânduri nu-și fac mirii? Oare ce-o să fie? Oare ce semn mai este și acesta? – se întreabă ei. Iar eu îi întreb: Oare unde este credința ta? În loc să zici un „Dumnezeu să-l ierte", tu-l tratezi pe cel mort ca pe un obiect de superstiție.
Și ce să facem ca să nu mai întâlnim procesiuni de înmormântare pe stradă? Să înconjurăm cinci - șase străzi ca să nu trecem pe lângă el?
Creștinește ar fi corect să procedăm așa: să spunem în gând o scurtă rugăciune pentru cel adormit și să cerem în continuare mila lui Dumnezeu pentru a încheia cu bine taina Sfintei Cununii. A fi creștin în astfel de situații înseamnă a-ți face o cruce, a te ruga o clipă pentru cel adormit chiar dacă mergi să te cununi, iar după aceasta mergi cu pace și urmează-ți drumul pe care ți l-ai propus să-l faci cu ajutorul lui Dumnezeu. Iar a înconjura strada pe care trece mortul, sau a crede că acesta trebuie să fie un semn sunt lucruri total străine credinței ortodoxe. Nicăieri în Sf. Scriptură și în Sfânta Tradiție nu spune că astfel de semne sunt semne de la Dumnezeu. Astfel de întâmplări nu pot fi catalogate decât ca niște întâmplări reale și uneori inevitabile în zilele noastre (despre aceasta vor vorbi într-un artucol aparte).
Și acum să vedem care este definiția științifică a superstiției și care este etimologia acestui cuvânt? De unde a apărut astfel de credințe în sufletul poporului nostru și ce spune Biserica despre ele?
I. Superstițiile. Definiție și etimologie.
Supertițiile sunt niște prejudecăți care ar decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice (adică fixate de destin) sau în alte rămășițe ale animismului2 și ale magiei; Din fr. superstition, lat. Superstitio.3
În ceea ce privește etimologia cuvântului „superstiție", acesta vine de la latinescul "superstitio" care înseamnă „a sta deasupra", „a supraviețui" sau „a fi martor" (aceștia erau la romani ostașii care rămâneau în viață în urma unei lupte, fapt pentru care erau numiți „superstitiani", pentru că se considera că erau deasupra morților).
Cuvântul «superstitio» (de la „super" – peste, deasupra, și „sisto" — a ședea peste ceva) și «superstes» (de la supersto — a ședea deasupra unui lucru) din punct de vedere semantic sunt foarte apropiate: primul evoluează de la semnificația de „cinste câștigată de cineva" la «superstiție» în sensul pe care îl are astăzi acest cuvânt, al doilea („supersto") înseamnă «cel care rămâne, este nemuritor», și care mai târziu va avea sensul de «martor», «cel care asistă».4
Dacă vom analiza cuvântul „superstitio" ținând cont de sensul pe care-l are astăzi cuvântul „superstiție" vom putea să înțelegem mai ușor că al doilea cuvânt are într-adevăr un înțeles necreștin.
În limba rusă cuvântul superstiție se traduce prin „суеверие", de la „суе" (înzădar, fără folos, în deșert), și „верие" (credință), și înseamnă credință greșită, deșartă, falsă, inutilă.5 Probabil cuvântul „sueverie" a apărut în vocabularul rus în timpul în care rușii fuseseră deja încreștinați, lucru de care ne putem da seama din etimologia lui și semnificația lui.
Originea superstițiilor. Superstițiile au apărut pentru prima dată în sânul religiilor păgâne. Apariția superstițiilor în lumea păgână se explică prin faptul că păgânii obișnuiau să căute răspunsul zeilor la întrebările ce-i frământau prin observarea semnelor din lumea exterioară. Aceștia credeau că vor primi răspuns la litaniile7 lor prin observarea semnelor din natură, prin anumite semne exterioare din viața de zi cu zi. Mai mulți Sfinți Părinți ai Bisericii mărturisesc acest lucru (dar despre aceasta vom vorbi în unul din articolele următoare).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 16.05.2012, 20:30:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit << continuare >>

II. Poziția Bisericii față de superstiții.
Încă din primele secole ale creștinismului Biserica prin glasul Sfinților Părinți a condamnat superstițiile ca pe niște credințe și practici păgâne înșelătoare care-l îndepărtează pe om de Dumnezeu, de adevăr și de mântuire. Părinții celui de-a VI-lea sinod ecumenic (680-681) de la Constantinopol ne învață că:
„Suprestițiile sunt credințe și practici greșite moștenite din lumea păgână care necunoscând adevărul lui Dumnezeu și nici adevărurile științelor naturii și ale vieții au rătăcit pe oameni întru neștiința lor. Orice fel de credințe deșarte și superstițioase se canonisesc de Biserica ca și vrăjitoria (VI 61, 65)".
Exemple de superstiții: „nu este bine să te întorci înapoi; nu este bine să mături prin casă seara că-ți mături norocul din casă. Nu este bine să dai foc cu împrumut. Nu este bine să coși vinerea. Sau „este bine să se pună potcoave de cai la ușa prăvăliei pentru a aduce noroc și mulți bani"; „este bine să arunci cu mac în locul unde îți vânzi marfa pentru că astfel îți vei atrage mai mulți cumpărători și vei avea venit mai mare". „Nu este bine să lași cheile pe masa pe care mănânci că va fi ceartă".
Unii poartă în portofel o monedă care aduce noroc și bani, alții diferite obiecte care, zic ei, „scapă" din necaz" cum este talismanul. Alții cred că dacă vor tăia drumul preotului vor avea succes în toate, alții cred în ceasuri bune și ceasuri rele (sunt foarte cunoscute expresiile „a fost într-un ceas rău", „să fie într-un ceas bun"), ș.a. Foarte răspândită este superstiția potrivit căreia, dacă va cădea jos cuțitul de pe masă va veni în ospeție un bărbat, iar dacă va cădea o furculiță va veni o femeie.
În realitate există mult mai multe superstiții decât cele amintite mai sus. Am putea chiar să le clasificăm după momentele pe care le parcurge fiecare om în viață. Există superstiții la nașterea copilului, există superstiții de cununie, superstiții au și oamenii de afaceri („nu se împrumută bani de luni", sau „nu se dă salariul de luni, ca să nu-l dai toată săptămâna", sau „nu trebuie să dezvălui nimănui nimic despre afacerea ta pentru că astfel vei avea eșec") ș.a.m.d.
Toate acestea sunt fapte care dau dovadă de necredință în Dumnezeu. Ba uniii îndrăznesc să ghicească cu cheia Bisericii, cu Psaltirea și cu alte obiecte sfinte ca niște speculanți de cele sfinte și necredincioși: „aceștia cred că pot să bea paharul demonilor și totodată și paharul Domnului Iisus și să ia parte și a masa Domnului și la masa dracilor" (I Corinteni 10, 21).8
Credința în superstiții este echivalată de Biserica Ortodoxă cu păcatul vrăjitoriei sau a magiei. Așa ne învață părinții Sinodului al VI-lea ecumenic (canonul 61,65). Vrăjitoria ca și superstiția provoacă sufletului o boală duhovnicească asemenea cancerului. În cazul cancerului știm cu toți ca alimentele (mâncarea calitativă) nu-l pot salva pe om de această boală, chiar dacă îi mențin pentru un timp viața. Așa se întâmplă și în cazul cancerului sufletesc.
Din neștiință, omul care crede în superstiții încearcă să-și alimenteze sufletul cu rugăciune, dar această hrană este zădarnică pentru că sufletul său este uscat de superstiții, de răul acestor credințe și în cele din urmă de hule împotriva lui Dumnezeu. El nu primește nici un folos din rugăciune pentru că ființa lui este bolnavă de necredință și de superstiție. Mulți din astfel de oameni se roagă dar nu primesc ceea ce cer de la Dumnezeu, plâng dar nu află mângâiere pentru că ei se închină și lui Dumnezeu și lui Mamona (Matei 6, 24; Luca 16, 13), adică diavolului.
Din această cauză Biserica a rânduit ca, rana provocată sufletului de păcatul credinței în superstiții să primească același tratament ca și cea provocată de păcatul vrăjitoriei. Pentru a arăta cât de grav este păcatul vrăjitoriei și al credinței în superstiții Părinții Sfintei noastre Biserici au rânduit următorul canon:
„... Celor ce se îndeletnicesc cu vrăjitoria sau farmecele, se scurtează cu trei ani canonul de pocăință (de cinci ani), dacă se silesc să postească zilnic cât mai mult timp și dacă gustă hrană uscată de post după ceasul ceasul al noulea și să trăiască în cea mai desăvârșită evlavie, și să facă și câte 250 de metanii, atingând pământul cu fruntea. Tot așa se canonisesc și femeile care fac amulete (talismane) și se îndeletnicesc cu ghicirea norocului" I. Post. 22 (P. 32).
„Cei ce se duc la vrăjitori, sau la așa numiții sutași precum și la alții asemenea, spre a învăța de la ei ceea ce ar voi să li se descopere, să cadă sub canonul opririi de șase ani de la Sfânta Împărtășanie, potrivit cu cele hotărâte de Părinți în privințele lor. Sub aceeași pedeapsă trebuie să cadă însă, și cei ce poartă urși sau alte animale ca să joace, înșelând pe cei mai neștiutori și prezicând norocul, soarta sau spița neamului, și multe vorbe ca acestea, cum flecăresc cei rătăciți, precum și cei ce spun că alungă norii, vrăjitorii, prezicătorii și fermecătorii.
Însă dacă vor rămâne în acestea și nu se vor schimba sau feri de asemenea îndeletniciri ruinătoare și păgânești, hotărâm să se îndepărteze cu totul de la Biserică precum poruncesc sfintele canoane: „Căci ce părtășie are lumina cu întunericul" – cum spune apostolul – sau ce potrivire este între biserica lui Dumnezeu și idoli, sau ce parte are credinciosul cu necredinciosul, sau ce înțelegere poate fi între Hristos și Beliar" I Corinteni 6, 15 (Sinodul VI ecumenic, canonul 61).
preluat de pe www.eph.md
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #186  
Vechi 16.05.2012, 23:50:07
Inna3003 Inna3003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

Va multumesc pt sfaturi. Aveti dreptate.Nici eu nu cred in superstitii ,dar ne-au tot spus multe persoane din jurul nostru despre ele. M-a durut cand mama mea a fost acuzata de unele persoane ca a cumparat hainute , patut si tot ce avea nevoie copilul inainte sa il nasc. Mi se pare normal sa te pregatesti cand astepti copilul si ti-l doresti. Mai demult , inainte cu mult timp sa ma casatoresc am primit cadou inainte sa plec la studii in Franta ,niste lucruri foarte ciudate intr-o punga si anume doua papioate( alb si negru) deja cu ace in ele, cu ata in ac si cu noduri facute la ata, doua lacate care erau prinse si blocate unul de celalalt cu cheitele in lacate, o bucata de vata, un paracetamol( doar patru comprimate dintr-o folie) si doua ate innodate pe care insista sa le prind la geamantane sa nu le pierd. Le-am aruncat imediat si multa lume mi-a zis atunci ca baiatul acela voia sa imi faca vraji sa ma lege de el. Ca o fi fost adevarat sau nu ,numai Dumnezeu stie.Duhovnicul meu mi-a zis ca trebuie sa am credinta in Dumnezeu mai puternica decat orice incercare de a-mi face cineva rau si ca trebuie sa ma rog in continuare ca Dumnezeu ma aude si ma va pazi mereu de lucrurile rele.
Reply With Quote
  #187  
Vechi 17.05.2012, 01:44:36
Inna3003 Inna3003 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2012
Mesaje: 9
Implicit

As vrea sa va mai intreb cateva lucruri pentru ca nu stiu ce sa fac:
1. Fiind inca lauza am voie sa merg la cimitir si sa ii tamai mormantul?( am citita molifta de 8 zile)
2. Am voie sa scriu pe acatist George prunc sau George nebotezat ?
3. La 6 saptamani putem sa ii facem o coliva pe care sa o citeasca in biserica sau la mormant? ( la 3 saptamani i-am facut o coliva pt copil si a citit preotul la mormant pentru bunicul meu care se odihneste langa copil si a zis ca nu poate sa faca slujba pentru copil ,fiind nebotezat ci numai pentru bunic si a pomenit si pentru neamul lui cel adormit fiind inclus astfel si copilul)
4. Trebuie sa port doliu eu si sotul meu?
5. Avem voie sa botezam sau sa cununam pana la 1 an? Avem doua viitoare finute care tb sa vina pe lume si pe care dorim sa le botezam si niste prieteni cu care vorbisem inainte de incident sa ii cununam.
6. Trebuie sa dam de pomana toate lucrurile pe care i le-a cumparat mama mea ? Nici nu stiu exact ce i-a cumparat. Stiu doar ca sunt foarte foarte multe hainute, doua patuturi, carucior, jucarii , cadita ...Sau putem sa dam de pomana doar o parte din lucruri( adica hainute) ? Noi nu am cumparat nimic pt ca sotul meu si mama lui nu au vrut sa cumpere inainte de a se naste (referitor la superstitii) si a cumparat doar mama mea tot ce ne trebuia.

Last edited by Inna3003; 17.05.2012 at 01:48:01.
Reply With Quote
  #188  
Vechi 17.05.2012, 22:59:12
TunsDiana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Superstițiile reprezintă unul din cele mai des întâlnite tipuri de credințe populare cu care s-au obișnuit poporul nostru. Chiar dacă majoritatea creștinilor frecventează astăzi slujbele Bisericii, se roagă zilnic acasă, aprinzând lumânări în fața sfintelor icoane, în același timp foarte mulți cred și în unele „semne" care le-ar prevesti ghinioane sau succese și care nu au nimic comun cu credința creștină.Poporul nostru adeseori creștin numai cu numele s-a obișnuit să „încreștineze" tot felul de obiceiuri și tradiții care sunt total străine credinței creștin-ortodoxe Nu-i deajuns că săvârșim păcate peste păcate, dar le mai și „încreștinăm". Bețivul zice: „nu-i păcat să bei vin că-i sângele Domnului". Cel stăpânit de păcatul lacomiei zice: „nu-i păcat să mănânci miecurea și vinerea carne... că nu ce intră în gură spurcă pe om, ci, ce iese din gură". Fumătorul zice: nu-i păcat să fumezi, că nu scrie nicăieri că-i păcat...".
Uite-așa facem din patimi și din obiceiuri păcătoase tradiții populare care nu sunt deloc creștine. Desfrânatul zice: „de ce-i păcat să desfrânezi?.., doar așa a lăsat Dumnezeu...".

Mai sunt și unii care zic: „așa-i că nu-i păcat să curvești? Eu știu că-i păcat să preacurvești, da să curvești nu-i păcat, așa-i?". Aceștia nu știu că-i nici măcar cu gândul nu-i permis să păcătuim, căci Însuși Hristos spune: „Ați auzit că s-a zis celor de demult: "Să nu săvârșești adulter". Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui" (Matei 5, 27-28).
Necunoscund deloc învățătura Domnului nostru Iisus Hristos, astfel de oameni se aseamănă cu vrăjmașii din pilda semănătorului, seamănând neghină (Matei 13, 25) în inimile creștinilor slabi și împiedicându-i să urmeze calea cea adevărată a mântuirii (Matei 13, 24).
Cum să nu vină peste poporul nostru necazuri și suferințe, dacă noi nu numai că nu cunoaștem învățătura Domnului nostru Iisus Hristos, dar o mai și schimonosim. Facem din Evanghelia lui Hristos o „evanghelie după placul nostru" atrăgându-ne asupra noastră anatema1 Bisericii (Galateni 1, 9).
Același lucru se întâmplă și în cazul superstițiilor. Prezența supestițiilor în viața de zi cu zi a creștinilor este un semn că ei nu-își cunosc deloc credința strămoșească. Și aceasta se poate observa foarte ușor de preot atunci când oficiază Taina Sfântului Botez. Un părinte mai în vârstă îmi spunea că aproape de fiecare dată Crezul sau Simbolul Credinței pe care ar trebui să-l rostească nașii copilului, mărturisind astfel pentru el credința în Preasfânta Treime, îl rostește el sau cântărețul de la strană.
Mamele și bunicuțele noastre în loc să-l învețe pe copil să-și facă cruce corect, să știe rugăciunea „Tatăl nostru", Simbolul Credinței sau Crezul și cât mai multe rugăciuni, îl învață să creadă în tot felul de superstiții. „Mama mea, zice bunicuța, m-a învățat că „dacă nu-i merge copilului la școală, să-i legăm un fir de ață roșie ca să nu se deoache".
De fiecare dată când copilul grăbindu-se să ajungă la timp la școală își amintește că a uitat să-și ia un caiet sau căciula, aude din gura mamei sau a bunicuței: „nu te întoarce înapoi că n-o să-ți meargă! Lasă că ți-o aduc eu numai să nu te întorci înapoi!".
Sau dacă se piaptănă cineva din familie marți, aceeași bunicuță nu întârzie să spună: nu te pieptăna azi că te pieptăni spre sfadă. Sau unii zic că nu-i bine să ștergi masa cu mâna goală ca va fi ceartă. Astfel de bătrâne lipsite de credința cea adevărată tulbură și liniștea mirilor, când le spun că acel soț va muri mai repede la care lumânarea va arde mai repede la cununie, de parcă ar hotărâ lumânarile mirilor soarta lor.
Vedeți cum ajunge prin viclenia diavolului lumânarea din ofrandă adusă lui Dumnezeu, instrument al diavolului? Vedeți cum ajung bunicuțele slugi ale întunericului, invocatoare ale blestemului lui Dumnezeu asupra urmășilor săi?
Mai există și unii care cred că dacă vor întâlni un mort pe stradă și vor trece înaintea lui, sau îi vor tăia calea vor păți și ei ceva rău, ceva de moarte. Această superstiție este cunoscută și în cazul în care drumul mirilor spre Biserică este tăiat de un mort. Câte gânduri nu-și fac mirii? Oare ce-o să fie? Oare ce semn mai este și acesta? – se întreabă ei. Iar eu îi întreb: Oare unde este credința ta? În loc să zici un „Dumnezeu să-l ierte", tu-l tratezi pe cel mort ca pe un obiect de superstiție.
Și ce să facem ca să nu mai întâlnim procesiuni de înmormântare pe stradă? Să înconjurăm cinci - șase străzi ca să nu trecem pe lângă el?
Creștinește ar fi corect să procedăm așa: să spunem în gând o scurtă rugăciune pentru cel adormit și să cerem în continuare mila lui Dumnezeu pentru a încheia cu bine taina Sfintei Cununii. A fi creștin în astfel de situații înseamnă a-ți face o cruce, a te ruga o clipă pentru cel adormit chiar dacă mergi să te cununi, iar după aceasta mergi cu pace și urmează-ți drumul pe care ți l-ai propus să-l faci cu ajutorul lui Dumnezeu. Iar a înconjura strada pe care trece mortul, sau a crede că acesta trebuie să fie un semn sunt lucruri total străine credinței ortodoxe. Nicăieri în Sf. Scriptură și în Sfânta Tradiție nu spune că astfel de semne sunt semne de la Dumnezeu. Astfel de întâmplări nu pot fi catalogate decât ca niște întâmplări reale și uneori inevitabile în zilele noastre (despre aceasta vor vorbi într-un artucol aparte).
Și acum să vedem care este definiția științifică a superstiției și care este etimologia acestui cuvânt? De unde a apărut astfel de credințe în sufletul poporului nostru și ce spune Biserica despre ele?
I. Superstițiile. Definiție și etimologie.
Supertițiile sunt niște prejudecăți care ar decurge din credința în spirite bune și rele, în farmece și vrăji, în semne prevestitoare, în numere fatidice (adică fixate de destin) sau în alte rămășițe ale animismului2 și ale magiei; Din fr. superstition, lat. Superstitio.3
În ceea ce privește etimologia cuvântului „superstiție", acesta vine de la latinescul "superstitio" care înseamnă „a sta deasupra", „a supraviețui" sau „a fi martor" (aceștia erau la romani ostașii care rămâneau în viață în urma unei lupte, fapt pentru care erau numiți „superstitiani", pentru că se considera că erau deasupra morților).
Cuvântul «superstitio» (de la „super" – peste, deasupra, și „sisto" — a ședea peste ceva) și «superstes» (de la supersto — a ședea deasupra unui lucru) din punct de vedere semantic sunt foarte apropiate: primul evoluează de la semnificația de „cinste câștigată de cineva" la «superstiție» în sensul pe care îl are astăzi acest cuvânt, al doilea („supersto") înseamnă «cel care rămâne, este nemuritor», și care mai târziu va avea sensul de «martor», «cel care asistă».4
Dacă vom analiza cuvântul „superstitio" ținând cont de sensul pe care-l are astăzi cuvântul „superstiție" vom putea să înțelegem mai ușor că al doilea cuvânt are într-adevăr un înțeles necreștin.
În limba rusă cuvântul superstiție se traduce prin „суеверие", de la „суе" (înzădar, fără folos, în deșert), și „верие" (credință), și înseamnă credință greșită, deșartă, falsă, inutilă.5 Probabil cuvântul „sueverie" a apărut în vocabularul rus în timpul în care rușii fuseseră deja încreștinați, lucru de care ne putem da seama din etimologia lui și semnificația lui.
Originea superstițiilor. Superstițiile au apărut pentru prima dată în sânul religiilor păgâne. Apariția superstițiilor în lumea păgână se explică prin faptul că păgânii obișnuiau să căute răspunsul zeilor la întrebările ce-i frământau prin observarea semnelor din lumea exterioară. Aceștia credeau că vor primi răspuns la litaniile7 lor prin observarea semnelor din natură, prin anumite semne exterioare din viața de zi cu zi. Mai mulți Sfinți Părinți ai Bisericii mărturisesc acest lucru (dar despre aceasta vom vorbi în unul din articolele următoare).
Folositoare explicatii! Multumim! Eu stiam/am observat ca superstitiile apar mai ales la persoanele necredincioase(ateii) care l-au inlocuit pe Dumnezeu cu aceste superstitii, sau la persoanele care se cred credincioase, sustin credinta in Dumnezeu, dar cred in acelasi timp si in superstitii tocmai pentru ca nu isi cunosc credinta indeajuns! Consider ca daca cineva crede in Dumnezeu nu are nevoie de aceste superstitii, numai daca ai credinta slaba poti crede asa ceva! Superstitiile sunt ramasite ale credintelor pagane pastrate in mentalul colectiv!
Reply With Quote
  #189  
Vechi 18.05.2012, 12:10:28
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Staretul Dionisie de la Colciu

Dacă ți-e rușine să spui întregii omeniri că ești creștin-ortodox și român, atunci ce ești? Ești ca un dobitoc. S-a terminat.

- Părinte, a trimis o scrisoare cineva din țară care e profesor la o facultate de Teologie și vă roagă să-l sfătuiți ca să știe cum să procedeze. Pe de o parte, vede că în manualele din care trebuie să se predea se găsesc o mulțime de învățături străine de Ortodoxie și conștiința îl îndeamnă să nu le împărtășească studenților. Pe de altă parte, mitropolitul locului îi dă ascultare să predea tot ce scrie acolo. Ce să facă? E o problemă destul de delicată pentru conștiința lui.

- Sigur, sigur. Vezi cum Bunul Dumnezeu îi luminează pe oameni ca el, care sunt datori să predea lecțiile după manualul acela? Dumnezeu îi luminează mintea că nu-i bun manualul.

Acum el trebuie să nu-și calce conștiința, că luminarea asta nu-i de la dânsul, este de la Însuși Dumnezeul milei și al îndurărilor care caută mântuirea fiecăruia din noi. Odată, dacă nu corespund manualele cu Sfinții Părinți, cu Ortodoxia, tu atuncea nu ești luminătorul elevilor, ești distrugătorul mântuirii lor. Poți să fii luminătorul elevilor în lumea asta mincinoasă, dar ești fals înaintea lui Dumnezeu și a Ortodoxiei. Atunci ce ai făcut?

Să nu-și calce conștiința, că, vezi, Însuși Dumnezeu îl luminează. Dacă el ar fi un om necredincios, ar zice: „Dă-o încolo de Ortodoxie, mi-a spus Preafericitul, mi-a spus Mitropolitul să fac așa”. Dar nu-i așa, pentru că vrăjmașul diavol a pus căpestre unora din conducerea Bisericii și îi duce unde vrea - spre distrugerea Creștinătății, spre sfărâmarea Ortodoxiei și ei nu simt asta; spun că așa e omenirea și așa trebuie să urmăm. Și fiindcă cei mai mulți au studiat la papistași, le dau dreptul papistașilor.

Vezi cu ce șmecherie avansează dușmanii Ortodoxiei? Deci să nu facă ascultare de episcop, dacă episcopu-i un dușman al Ortodoxiei. Lasă, nu poți să vorbești așa cu dânșii, dar… Tu vezi că nu corespunde Ortodoxia cu manualul din care se predă studenților. Ce înveți tu acolo, Ortodoxia sau catolicismul? Vezi cât de șmecheri sunt vrăjmașii, că acuma, dacă n-ai studiat în Occident, la catolici, la protestanți și la toți neîndumnezeiții, departe de Ortodoxie, de-acuma n-ai dreptul în România să ajungi să-ți pună mitra în cap. Vezi ce diplomație?! Așa-i, a venit sfârșitul, Dumnezeu știe ce-o mai fi…

- Care sunt limitele ascultării de episcop? Părintele acesta zice că „știu că nu poate fi ascultare în minciună, ci întru adevăr”. Deci „amestecul dintre adevăr și minciună nu este adevăr, ci minciună.”

Vrea un sfat duhovnicesc în problema asta, pentru că o să fie o problemă mai încolo, mai târziu.

- Da, mai târziu problema o să fie chiar mai severă. Eu m-am bucurat și mă bucur de ideile lui pogorâte fățiș de la harul Sfântului Duh cu înțelepciunea asta. Vasăzică, cunoaște destul de clar greșeala mitropolitului, destul de clar cunoaște haosul și prăpastia care amenință Ortodoxia cu ecumenismul. Să țină așa după cum ideile lui cele dumnezeiești s-au pogorât peste sufletul lui și el va birui. Că el e om deștept, vezi cum spune? „Ce rost are acuma să-l ascult pe mitropolit când el calcă pe alte prăpăstii?” Deoarece învățătura lui cu „subtilitate” se îndreaptă în alte direcții, nu la Părinții ortodocși, nu la hotărârea celor șapte Sfinte Soboare.

Dacă am rămas fără hotărârea celor șapte Sfinte Soboare, ce-am făcut? Desăvârșit am rămas prăpădiți, s-a terminat fără cele șapte Sfinte Soboare. Dar a știut Dumnezeu că o să urmeze neînțelegere și necredință și la toate Sfintele Soboare s-au făcut minuni dumnezeiești, după cum a fost cea a Sfântului Spiridon, cu cărămida, la Soborul întâi din Niceea, ca să închidă gura „deștepților”[...]

- Părintele profesor se teme că dacă va refuza să mai predea din manualele actuale va fi scos din învățământ de către superiorii săi.

- Părintele ăsta are esența Ortodoxiei în sufletul și în inima lui și-l mustră conștiința că vede neadevăruri. Are Dumnezeu grijă, până la ultima răsuflare are oamenii Lui. Chiar dacă va fi îndepărtat, nu-i nimic, are grijă Dumnezeu de dânsul, nu moare el de foame. Și chiar să sufere, se încununează, că toți sfinții mucenici, cei mai mari sfinți au suferit, c-așa-i Ortodoxia noastră. A avut dușmani mulți și atâta amar de tone de sânge s-au vărsat din vinele mucenicilor și ale ierarhilor! Într-așa fel ne mântuim. Dacă suferim, să n-avem îndoială că nu-i Dumnezeu cu noi. Dumnezeu este cu noi, dar așa vrea Dumnezeu, ca să suferim.

- Deci rămâne mărturisirea.

- Mărturisirea cu orice preț! Ce mai vorbă?! Să țină așa după cum spune. Eu m-am folosit mult de cuvintele pe care le-a scris părintele acesta profesor. Toți ăștia care s-au dus în Occident, ei de-acuma sunt „afumați”. [...] E depărtată mult Ortodoxia de Adevăr în țările astea mai cu seamă. Și de-acuma, dacă în țara noastră se luptă cu atâta strășnicie să se depărteze de Adevăr, cu cât mai mult în țările care nu-s creștine, nu-s ortodoxe.

- Mitropolitul l-ar trimite la studii în Occident, dar el nu vrea. Ce ar trebui să facă?

- Pe cât poate, să se retragă, să evite cu delicatețe plecarea: „Părinte, nu pot, sau cutare, cutare”, până îi va da o parohie, fie cât de mică. Dumnezeu are grijă de dânsul. Cu micul salar care-l va avea o să trăiască, să nu aibă grijă de altceva, că-l ajută Dumnezeu.

- El ar fi bun pentru învățământ, dar dacă nu poate să-l facă după adevăr, mai bine să nu-l facă, nu?

- Sigur că da. De aceea vrea să-l pună episcopul, fiindcă l-a cunoscut că are darul ăsta al propovăduirii. Dar dacă nu corespund învățăturile pe care le spui tu cu Sfinții Părinți, cu sfătuirile Bisericii și cu cele șapte Sfinte Soboare, atunci ce-ai făcut? Atunci ești dușmanul Ortodoxiei, nu ești drept-credincios.

Și altfel o să fie judecat un papistaș care s-o născut papistaș și n-o știut altceva, n-o studiat să vadă care-i adevărul și care-i Ortodoxia, și altfel o să fim noi judecați, noi care știm, ne-am născut creștin-ortodocși și știm adevărul, și totuși începem să destrămăm, să stricăm în Ortodoxie, să scoatem afară dreptele învățături și să acceptăm ereziile lor. O să fie primejdie neiertată. Da, greutăți mari.

- Până la urmă, ce soluții duhovnicești are la îndemână părintele profesor? De ce anume să se ferească și ce l-ar ajuta cel mai mult să iasă cu bine din încurcătura asta? Adică se poate găsi o cale de mijloc? Ce să-i spună ierarhului său?

- Înalta cugetare e cel mai periculos lucru. Dacă o ai, de-acuma ai îndrăzneală să nu le socotești pe cele dumnezeiești. Doar smerita cugetare, întru care este tot harul Sfântului Duh, nu te lasă să cazi. Dar dacă te-ai înălțat cu mintea, de-acuma ți-ajută ispititorul, ispitele nevăzutului vrăjmaș, și tu nu mai judeci după adevăr. Se întunecă mintea, sigur. Asta-i o bucurie că pe preotul ăsta nu-l lasă sufletul și cugetul lui, inima lui, să vadă nedreptățile – ecumenismul. Ei, se potrivește vreodată? Sigur, sufletul lui cel fără prihană nu se împacă văzând eresurile din manuale.

Dacă nu corespund manualele cu învățăturile Sfinților Părinți, cu Ortodoxia noastră, ca să o țină la înălțime, atuncea sigur că e primejdie, pentru că cei mai mulți din tinerii cărora le predă o să fie preoți. Care e adevărul? El să țină adevărul Sfinților Părinți și să nu-i fie frică de nimeni, că Dumnezeu cu dânsul este. Să se laude înaintea întregii omeniri că-i creștin-ortodox și român.

Astea două sunt bunătăți ale poporul român de care nu se poate dezlipi. Să nu fim lași! Ori ortodox, ori cu Papa! Să nu zicem: „Eh, sunt creștin-ortodox, dar merge și așa…”, că atuncea ce ai făcut? Sau îți zice cineva: „- Hai, măi, tu ești român. – Ce, eu român? Dă-i încolo, că nu-s chiar așa român”. Atunci înseamnă că ți-ai pierdut omenia. Nu mai ești om. Dacă ți-e rușine să spui întregii omeniri că ești creștin-ortodox și român, atunci ce ești? Ești ca un dobitoc. S-a terminat.

http://www.razbointrucuvant.ro/2009/...x-ori-cu-papa/

-continuare-

Last edited by Adriana Cluj; 18.05.2012 at 12:16:29.
Reply With Quote
  #190  
Vechi 18.05.2012, 12:11:30
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

-continuare-
Ca să te smerești înaintea dușmanilor că nu ești creștin și să te smerești înaintea dușmanilor că nu ești român, e cea mai mare pacoste, cea mai mare cădere, o cădere din care nu te mai poți îndrepta, o cădere din care nu te mai poți scula. Smerenia e bună, smerita cugetare e bună întotdeauna, dar nu în așa fel ca să ne batjocorească toți și să n-avem noi îndrăzneala aceea ca să spunem că suntem creștin-ortodocși și români.

E luptă, vezi? De la începutul începuturilor, cei mai mari sfinți și-au vărsat sângele pentru Adevăr. Dacă a zis Sfântul Ștefan, arhidiaconul Ștefan: „Uite, văz cerurile deschise și pe Fiul Omului stând la dreapta puterii cerești.” Atunci a mărturisit adevărul și atunci l-au omorît cu pietre diavolii de iudei[1].

Vezi? Trebuie mărturisire. Ești credincios și dacă a venit timpul să mărturisești trebuie să-ți arăți Adevărul, să te lauzi înaintea lui Dumnezeu că „Da, sunt preot ortodox și așa am învățat!” Cu mitropolitul nu te poți lua la ceartă, dar poți să-i spui: „Eu așa am învățat, Preasfințite Părinte”... Cu diplomație îl poți înfrunta, dar cu diplomație, nu ca să-l înfrunți neînțelepțește, adică cu mânie și duh de răzvrătire. Să zică așa: „Uite Sfântul Ioan Damaschin ce spune!”[2] Ei, cum, de-acum să zic că nu-i așa? Atunci ce-am făcut? Atunci suntem fățiș mincinoși.

- Cam peste tot în instituțiile teologice din țară se predă după manuale care nu prea sunt în duhul Sfinților Părinți. Ce să facă profesorii, mai ales cei care-și dau seama că manualele nu respectă învățăturile de credință ortodoxe?

- Să nu cedeze, căci dacă conștiința te mustră că nu-i bine și vezi destul de clar că nu corespunde Ortodoxiei, și totuși predai cu eresuri, atuncea noi nu suntem luminătorul neamului, nu suntem luminătorul Ortodoxiei, ci suntem distrugătorul Ortodoxiei și al neamului nostru românesc. Că neamul nostru românesc s-a născut deodată ortodox și e dator ca ortodox să moară. Sub nici un motiv să nu accepte ereziile protestanților și ale catolicilor, ale tuturor. Dar aceștia, fiindcă sunt bogați, mândri, putred de bogați și sunt și mulți, îi câștigă pe preaînalții conducători ai Bisericii de partea lor. Vezi? Vasăzică, umblă cu diplomație și te face papistaș. Ai văzut cum lucrează ispititorul?

Așa-i, au venit timpurile cele de pe urmă. În al VIII-lea veac, după toate sfătuirile Sfinților Părinți, o să vină schimbări mari, mari, mari. Și ce zice în Sfintele Scripturi: „Când va veni Mântuitorul pe pământ, oare va mai găsi credință pe pământ?”.

Vedem cu ochii noștri că an după an apar schimbări, modificări, an după an. Până în 1924 Ortodoxia era în floare. Bine, au fost eresuri multe în Ortodoxie, dar au făcut soboare Sfinții Părinți, au dat anateme și s-au descurcat. Dar din 1924, de când s-au asociat cu calendarul nou, de atuncea vor să se facă prieteni cu Papa, să-i accepte toate ereziile... Tulburări mari, tulburări. [...]

Dușmanii Ortodoxiei îi prind întâi pe conducători. Dacă îi prind pe conducători, tu ce să faci? Faci cum i-a spus necuratul egumenului de la monidriul Faraklou[3], despre care am zis mai înainte: „Dacă am pus căpestrele pe conducători, eu îi duc unde vreau și tu vii cu bucurie în urma lor, socotind că mergi bine“. Că vei zice: „Episcopul, conducătorul, regele mi-a spus. Apoi el nu știe, că doar e regele nostru? Episcopul ăsta nu știe, că el îi episcopul Bisericii? Ei, ș-atuncea noi ce să facem?” [...]

Last edited by Adriana Cluj; 18.05.2012 at 12:17:58.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Caut niste raspunsuri NeInocentiu Secte si culte 108 18.04.2011 13:43:12