Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 16.02.2011, 15:42:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Vrand sa aduci fericirea in familile crestinilor , Maica Preacurata , ai trimis vindecari minunate : pe cei din moarte i-ai intors la viata , celor ologi le-ai dat tamaduire , celor orbi vedere , pe cei stapaniti de duhuiri necurate i-ai curatat si pe bolnavi de boli fara de leac i-ai vindecat , indemnand pe toti sa se roage lui Dumnezeu , cantand : Aliluia !+
Attached Images
File Type: jpg 57.jpg (37,2 KB, 5 views)
File Type: jpg 58.jpg (40,8 KB, 4 views)
File Type: jpg 59.jpg (34,2 KB, 3 views)
File Type: jpg 61.jpg (38,5 KB, 4 views)
File Type: jpg 166.jpg (48,5 KB, 5 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 11.03.2011, 17:57:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ai stralucit in prea curata icoana ta , Marie de Dumnezeu Nascatoare , lumina mantuirii tuturor celor ce ratacesc in intunericul pacatelor si al patimilor si ai numit-o pe aceasta grabnica ascultatoare , celor ce se roaga cu credinta si evlavie , din tot sufletul , dandu-le grabnicul tau ajutor. Straini si calatori suntem noi pe pamant , si , dupa cuvantul apostolului , nu avem aici cetate statatoare . Catre cine dar vom alerga , Stapana , in scarbele calatoriei noastre , daca nu catre tine , atotbuna . Nu ne lepada pe noi, Maica lui Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 12.03.2011, 20:30:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Icoana Facatoare de minuni

Ne inchinam tie , Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu , si ne rugam sa tamaduiesti bolile si suferintele noastre trupesti si sufletesti ! Amin . In aceasta dimineata la Biserica Icoanei din Bucuresti , a poposit Icoana Facatoare de Minuni a Maicii Domnului de la Manastirea Ghighiu . Cei ce vor sa se inchine ei , o pot face pana maine .Preasfanta Fecioara Nascatoare de Dumnezeu , miluieste-ne pe noi ! Despre aceasta icoana si despre Manastirea Ghighiu :http://www.crestinortodox.ro/biseric...hiu-67913.html
Attached Images
File Type: jpg images.jpg (6,8 KB, 3 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.03.2011, 20:27:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O , Preasfanta Doamna , Stapana mea , Nascatoare de Dumnezeu , Imparateasa cerului ! Mantuieste-ma si ma izbaveste pe mine , pacatosul robul tau , de nedreptate , de clevetiri , de toata nevoia si napasta si de moarte naprasnica . Miluieste-ma in ceasurilede peste zi , in cele de dimineata si in cele de seara si pazeste-ma in orice vreme . Ori de merg pe drum , ori de ma aflu in ceas de noapte , acopera-ma si ma apara ! Apara-ma, Stapana Nascatoare de Dumnezeu , de toti vrajmasii mei vazuti si nevazuti , si de orice rea intamplare , in orice loc si in toata vremea sa-mi fii mie , Maica preabuna , un zid nebiruit si o puternica aparare , acum si pururea si in vecii vecilor . Amin!+
Attached Images
File Type: jpg 512071_1278408619.jpg (15,9 KB, 8 views)
File Type: jpg 528121_1263234029.jpg (7,7 KB, 3 views)
File Type: jpg 3414391_1240058868.jpg (10,8 KB, 2 views)
File Type: jpg 4751861_1282679132.jpg (15,9 KB, 2 views)
File Type: jpg 4751861_1282680147.jpg (16,4 KB, 5 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #95  
Vechi 21.03.2011, 20:59:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, la necaz si la nevoie !

Preasfanta Fecioara , invredniceste-ma pe mine , ticalosul si nevrednicul robul Tau , sa-mi iau iarasi frumusetea cea dintai , lepadand grozavia patimilor ; sa ma slobozesc de pacat , si sa ma robesc de dreptate ; sa ma dezbrac de spurcaciunea dulcetii celei trupesti , si sa ma imbrac in sfintenia curatiei celei sufletesti ; sa mor lumii , si sa viez faptei celei bune . Calatorind eu , calatoreste impreuna cu mine . Inotand pe mare , inoata impreuna cu mine . Necajind fiind , mangaie-ma . Imputinandu-ma la suflet , imbarbateaza-ma . Imbolnavindu-ma , daruieste-mi sanatate . Nedreptatindu-ma , izbaveste-ma . Napastuind fiind , ajuta-ma . Primejduindu-ma spre moarte , apuca degrab de ma scoate . Vrajmasilor celor nevazuti arata-ma totdeauna infricosator . Ca sa cunoasca toti cei ce ma asupresc cu nedreptate al cui rob sunt . Asa , Stapana preabuna , Nascatoare de Dumnezeu , asculta rugaciunea mea cea ticaloasa si nu-mi rusina nadejdea mea cea intru tine , ceea ce esti , dupa Dumnezeu , nadejdea tuturor marginilor pamantului . Amin!+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #96  
Vechi 24.03.2011, 10:56:57
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post rugaciune catre Sfanta Fecioara

Fecioara Prea Curata,primeste ruga mea,
In moarte si in viata sa fiu mereu a Ta,
A Ta intru primejdii,a Ta in jalea grea,
A Ta in suferinta acum si pururea.

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,
Ca Tu esti Prea Cinstita,ma aperi si pe mine,
Ajuta-ma sa sufar,ajuta-ma sa lupt,
Si sa ma rog la Tine cu glasul neintrerupt,
Puternica Stapana,doar Tu poti sa m-ajuti,
Cu ruga Ta fierbinte ,spre Fiul Cel de Sus.

O,Maica a durerii,comoara fericirii,
A toate iertatoare,limanul mantuirii,
Podoaba laudata ,a cerului sobor,
A celor din primejdii,liman ocrotitor.

Uitata-i Tu vreodata pe cel ce te-a rugat,
Si cine de la Tine,iesit-a rusinat?
Deci strig cu pocainta in suferinta mea,
Ajuta-mi dupa mila si indurarea Ta.

Din moarte si durere ,spre Tine ma indrept,
Si de la Tine,darul cel bun eu il astept,
Aceasta mi-e credinta,cu ea traiesc si mor,
Grabeste Prea Curata sa-mi vii in ajutor.

Fecioara Prea Curata,primeste ruga mea,
In viata si in moarte sa fiu mereu a Ta,
A Ta intru primejdii ,a Ta in jalea grea,
A Ta in suferinta ,acum si pururea.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 24.03.2011, 14:04:02
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
Fecioara Prea Curata,primeste ruga mea,
In moarte si in viata sa fiu mereu a Ta,
A Ta intru primejdii,a Ta in jalea grea,
A Ta in suferinta acum si pururea.

Tu Maica si Fecioara primeste-ma la Tine,
Ca Tu esti Prea Cinstita,ma aperi si pe mine,
Ajuta-ma sa sufar,ajuta-ma sa lupt,
Si sa ma rog la Tine cu glasul neintrerupt,
Puternica Stapana,doar Tu poti sa m-ajuti,
Cu ruga Ta fierbinte ,spre Fiul Cel de Sus.

O,Maica a durerii,comoara fericirii,
A toate iertatoare,limanul mantuirii,
Podoaba laudata ,a cerului sobor,
A celor din primejdii,liman ocrotitor.

Uitata-i Tu vreodata pe cel ce te-a rugat,
Si cine de la Tine,iesit-a rusinat?
Deci strig cu pocainta in suferinta mea,
Ajuta-mi dupa mila si indurarea Ta.

Din moarte si durere ,spre Tine ma indrept,
Si de la Tine,darul cel bun eu il astept,
Aceasta mi-e credinta,cu ea traiesc si mor,
Grabeste Prea Curata sa-mi vii in ajutor.

Fecioara Prea Curata,primeste ruga mea,
In viata si in moarte sa fiu mereu a Ta,
A Ta intru primejdii ,a Ta in jalea grea,
A Ta in suferinta ,acum si pururea.
Frumoasa surpriza mi-ai facut , draga Iolanda ! Multumesc din suflet !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #98  
Vechi 25.03.2011, 09:27:16
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Psaltirea Maicii Domnului - fragment- primii 5 psalmi

Catisma 1
Psalmul 1
Fericit barbatul care iubeste numele tau, Marie, Maica pururea Fecioara, caci cu darul tau sufletul lui se va intari si, ca un pom rasadit langa izvoarele apelor, va da multe roade la vremea sa
Fericita esti tu intre femei pentru smerenia si credinta inimii tale. caci tu covarsesti toate femeile cu frumusetea ta si intreci pe ingeri si pe arhangheli cu sfintenia ta, cu milele si cu indurarile tale care se propovaduiesc peste tot locul! Dumnezeu a binecuvantat lucrul mainilor tale!
Psalmul 2
Preacurata Doamna, Fecioara, pentru ce se tulbura neamurile care se ridica impotriva mea? Rusineaza-i si doboara-i la pamant cu furtuna ingrozirilor si a infricosarilor tale! Sa ne acopere dreapta ta! Risipeste norii faradelegilor noastre! Ridica povara pacatelor noastre!
Veniti la Maica Domnului toti cei osteniti si impovorati si ea va va odihni pe voi! Apropiati-va de ea cand sunteti napastuiti si Nascatoarea de Dumnezeu va va lumina cu stralucirea fetei sale! Binecuvantati-o din toata inima voastra, caci de mila ei este plin pamantul!
Psalmul 3
Presfanta Doamna, cat s-au inmultit vrajmasii mei nevazuti si nevazuti, care ma necajesc! Risipeste-i cu viforul dreptatii tale! Miluieste-ma, Stapana, si vindeca-ma de neputintele mele! Incalzeste inima mea cea rece si nu ma lasa sa cad in mainile vrajmasilor mei sufletesti! In ziua mortii mele, vino in ajutorul sufletului meu! Sa ma duci la limanul mantuirii!
Slava tie, ocrotitoarea celor fara de ajutor! Slava...
Psalmul 4
Cand te-am chemat, Preasfanta Doamna, Fecioara, cu credinta si cu nadejde, tu m-ai auzit si cu mila ta m-ai aparat! M-ai izbavit din cursele duhurilor rautatii care se pregatisera sa ma inghita si din mainile cele rapitoare care cauta sufletul meu, revarsandu-ti bunatatea milostivirilor tale asupra tuturor celor ce cheama numele tau cel sfant! Binecuvantata esti tu intre femei, Doamna, stapana Fecioara, si stapanirea ta se va intinde in vecii vecilor!
Psalmul 5
Graiurile mele asculta-le, Preasfanta Doamna, Fecioara, si nu intoarce de la mine fața ta de mama! Schimba plansul meu intru bucurie si suspinul meu intru veselie, ca sa cada vrajmasii sub picioarele mele. Cu puternicele tale rugaciuni zdrobeste capetele lor cele trufase, ca sa te binecuvinteze toata limba si numele tau sa-l rosteasca tot trupul. Binecuvantata esti, o, fiica Marelui Imparat ceresc! tu esti cununa tuturor sfinteniilor, tu esti slava Ierusalimului celui de sus si a celui de jos. cei ce te binecuvinteaza vor izbuti in lucrarile lor. cei ce te binecuvinteaza vor fi binecuvantati, iar cei ce te urasc si te ocarasc vor fi blestemati! Din casa robilor tai nu se va imputina vinul si belsugul de untdelemn!
Il binecuvantam pe Dumnezeu Care te-a zidit!
Binecuvantati sa fie parintii tai care te-au nascut!
Binecuvantata esti, Doamna Fecioara,in cer si pe pamant, laudata si preaslavita esti in vecii vecilor.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 25.03.2011, 10:15:36
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Acoperamantul Maicii Domnului sa va ocroteasca pe toti! Maica noastra Sfanta roaga-te si pentru noi, pacatosii! Doamne ajuta si miluieste asa cum stie bunatatea si iubirea Ta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #100  
Vechi 25.03.2011, 12:02:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Acoperamantul Maicii Domnului sa va ocroteasca pe toti! Maica noastra Sfanta roaga-te si pentru noi, pacatosii! Doamne ajuta si miluieste asa cum stie bunatatea si iubirea Ta!
Har, smerenie si jertfa de sine.
Mai sunt crestini ce nu uita de Maica Domnului ! Iti multumim frate !http://www.crestinortodox.ro/acatist...iri-67069.html
Attached Images
File Type: jpg buna-vestire.jpg (34,4 KB, 2 views)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39