Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 29.07.2014, 21:20:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

RUGACIUNE CATRE PREA SFANTA NASCATOARE DE DUMNEZEU
LA VREME DE NECAZ SI INTRISTARE


Valuri de patimi ma impresoara; mare necaz si stramtorare imi umplu sufletul o, Intru-tot Sfanta Maica, linisteste sufletul meu cu pacea Fiului tau si alunga deznadejdea si intristarea sufletului meu cu harul Sau.
Potoleste furtuna pacatelor mele care ma frig precum un vierme in foc si stinge-i flacarile.
Umple-mi inima de bucurie, Preacurata Maica, si imprastie ceata nelegiuirilor mele de la fata mea, caci acestea ma impresoara si ma tulbura.
Lumineaza-ma cu lumina Fiului tau. Sufletul meu se simte sfarsit; totul imi este greu, chiar si rugaciunea.
Iata-ma, rece ca piatra. Buzele mele soptesc o rugaciune, dar inima mea nu tresalta. Necazurile m-au impresurat de pretutindenea.Topeste gheata din jurul sufletului meu si incalzeste-mi inima cu dragostea ta. Nu-mi pun nici o incredere in apararea venita de la oameni, ci ingenunchez dinaintea ta, o, Prea Sfanta Maica si Fecioara. Nu ma alunga de la fata ta, ci primeste rugaciunea robului tau.
Tristetea m-a cuprins. Nu mai pot rabda navalirile diavolilor. Nu am nici o aparare; nici nu aflu loc de refugiu, om nenorocit ce sunt. Sunt pururea biruit in lupta aceasta si nu am alta mangaiere decat in tine, Preasfanta Maica.
O, nadejdea si apararea tututror credinciosilor, nu trece cu vederea rugaciunea mea. Amin.
alcatuita de episcopul Nicolae Velimirovici
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #402  
Vechi 01.08.2014, 20:58:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Rugăciune către Maica Domnului pentru vindecarea de boli

Preasfântă, Preacurată și Preaminunată Fecioară și Maică a Domnului nostru Iisus Hristos, Te rugăm ascultă rugăciunea nevrednicilor robi (numele) și vindecă-ne pe noi, pe cei din familiile noastre și pe toți suferinzii din lumea asta bolnavă, de bolile grele, transmisibile sau netransmisibile, de bolile știute și neștiute de noi. Fie ca toți creștinii să Te preamărească și să Te preacinstească pe Tine, iar noi să avem tot ajutorul cel bun, sfânt și ceresc. Îți mulțumim Maică Sfântă pentru vindecare, pentru tot ajutorul Tău, pentru mijlocirea Ta la Preabunul Dumnezeu, că Tu ești scară la Cerul Sfânt, pentru rugăciunile noastre și ajutor nemijlocit în cererile noastre cele îndreptățite. Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #403  
Vechi 01.08.2014, 21:06:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit


"Pe Născătoarea de Dumnezeu, cea întru rugăciuni și întru folosințe neadormită, nădejdea cea neschimbată, mormântul și moartea nu o au ținut; căci ca pe Maica Vieții, la viață o a mutat, Cel ce S-a sălășluit în pântecele ei cel pururea fecioresc.“
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #404  
Vechi 09.08.2014, 21:18:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Venim la tine, Maică - Dorina Stoica)

Venim la tine, Maică
Veniți cu mic cu mare
La dangătul de clopot
E sfânta Adormire
A Maicii sărbătoare.
Veniți cu toții astăzi,
Veniți să ne-nchinăm
La Maica Preacurată
Genunchii să-i plecăm.
Vazduhu-i plin de îngeri
Ce cântă pentru noi,
Am uitat de plângeri
De griji și de nevoi.
Când firul rugăciunii
Se deapănă ușor
Coboară heruvinii
Și se opresc din zbor.
Te chem în rugăciune
O, Maică Sfântă, iar,
Azi simt amărăciune
Mă umple de-al tău har.
În trandafirii verii
Ce-au înflorit curat,
Îți văd icoana sfântă
Și chipul minunat.
N-am aur, Maică Sfântă
Nici bani să-ți dăruesc,
Dar inima mi-e plină
Și vreau să-ți mulțumesc.
Cu lacrimi de iubire.
Privesc la chipu-ți sfânt
Cum nu e altu-n lume
În cer și pe pământ.
E ziua Adormirii
La tine poposim
Cu flori și cu iubire
Să te sărbătorim.
Să ne acoperi astăzi
Cu sfântu-ți omofor
Și să te rogi la Fiu-ți
Pentru acest popor.


__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #405  
Vechi 14.08.2014, 22:22:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

StrigaȚi maicii lui dumnezeu toȚi oamenii credinciosi Și cucernici. RugaȚi-vă ei cu evlavie Și bucuraȚi-vă de faȚa ei cu bucuria duhului. ApropiaȚi-vă de ea cu inima bine supusă Și in umilinȚa inimii , plecaȚi-vă genunchii in faȚa sfintei inchipuiri a feȚei sale, care luminează cu har ceresc. Să fim curaȚi cu inima Și ea ni se va infăȚiȘa cu pace Și cu liniȘte, iar de la cine impărăteasa cerului iȘi va intoarce faȚa sa , din pricina impietririi inimii sale nepocăite , acela nu are nădejde de mantuire. O, prea milostivă stăpană , pomeneȘte-ne Și pe noi cu bunăvoinȚa ta Și vrăȘmăȘia iadului va fugi de la noi ! Amin
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #406  
Vechi 14.08.2014, 22:25:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cele alese dintre toate neamurile, Maicii lui Dumnezeu, Impărătesei, celei ce te sui de la pământ la cer ,cantare cu cucernicie , pentru Preacinstita Ta Adormire , aducem șie Născătoare de Dumnezeu. Iar Tu , Ca ceia ce ai biruință peste moarte , de toate intamplările aducătoare de moarte ne păzește pe noi, ca să-ți cantăm ție: Bucura-te, Ceia ce esti plină de har, care intru Adormirea ta, nu ne lași pe noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #407  
Vechi 14.08.2014, 22:26:51
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Bucura-te, adapostire buna a celor inviforati.
Bucura-te, intarire a celor ce slabesc in credinta.
Bucura-te, ceea ce esti singura maica a milostivirii.
Bucura-te, grabnica ajutatoare a celor ce sunt in nevoi si in necazuri.
Bucura-te, ceea ce prin necazuri curatesti pacatele noastre.
Bucura-te, ceea ce prin intristari vindeci neputintele noastre cele sufletesti si trupesti.
Bucura-te, ceea ce ne inveti pe noi a nu iubi bunatatile acestei lumi desarte si trecatoare.
Bucura-te, ceea ce ridici mintea noastra din lumea cea desarta, la cele mai presus de lume.
Bucura-te, ceea ce ne tragi pe noi de la dragostea pamanteasca, catre dragostea lui Dumnezeu cea cereasca.
Bucura-te, ceea ce, chiar si in suferintele noastre, ne dai noua mangaiere si viata plina de dar.
Bucura-te, fagaduinta bunatatilor celor ceresti.
Bucura-te, mijlocitoarea bucuriei celei vesnice.
Bucura-te, cea plina de dar, Nascatoare de Dumnezeu Fecioara, bucuria tuturor celor necajiti!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #408  
Vechi 14.08.2014, 22:28:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

O, Prea Sfanta Doamnă , Stăpana mea , Născătoare de Dumnezeu, Impărăteasa cerului ! MantuieȘte-mă Și mă izbăveȘte pe mine , pacătosul robul tău , de nedreptate, clevetiri, de toată nevoia Și năpasta Și de moarte năprasnică. MiluieȘt-mă in ceasurile de peste zi , in cele de dimineata Și in cele de seară Și păzeȘte-mă in orice vreme . Ori de merg pe drum, ori de mă aflu in ceas de noapte, acoperă-mă Și mă apără ! Apără-mă , stăpană născătoare de dumnezeu, de toȚi vrăsmasi mei văzuti si nevăzuti si de orice rea intamplare. In orice loc Și in toată vremea să-mi fii mie , maică prea bună , un zid nebiruit Și o puternică apărare , acum Și pururea Și in vecii vecilor . Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #409  
Vechi 14.08.2014, 22:35:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Arsenie Boca - Omul Lui Dumnezeu
Rugaciune catre Maica Domnului
Preasfanta Stapana de Dumnezeu Nascatoare spre Tine imi indrept gandul , inima si toate simturile si Te rog cu lacrimi : Pina cand Maicuta a milostivirii va fi aceasta durere necontenita pe pamant ? Pina cand vrajmasii nevazuti ai neamului omenesc vor da lovituri atat de puternice bietilor oameni ? Pana cand vor pangari si vor necinsti trupurile , sufletele si vietile lor ? Inselandu-i ca sa nu cunoasca Adevarul , sa nu indeplineasca Poruncile Divine si sa nu dea Slava si Cinste pururi Maritului Dumnezeu Cel in Treime inchinat: Tatal , Fiul si Duhul Sfant ? Ridica-Te Stapana Atotbuna si zdrobeste pe vrajmasii nostri si ai Fiului Tau Iubit Iisus Hristos ingrozindu-i cu Nebiruita-Ti Sfintenie , Indreptandu-ne pe Cararile Mantuirii , ca sa dam mereu Marire lui Dumnezeu . Roaga-Te Fecioara pentru Sfinta Biserica pentru Propavaduirea Evangheliei pe intreg Pamantul , pentru Poporul Acesta , conducatorii lui , rudele mele , pentru vaduve , pentru orfani , bogati si saraci , necajiti si bolnavi , pentru cei prigoniti pentru credinta , pentru salvarea celor care au ratacit la secte , pentru cei raposati . Ajuta-ne sa ne pocaim toti oamenii de pacatele noastre , sa iubim Biserica , sa ne spovedim adesea , sa renuntam la pacate , vicii si necredinta . Ajuta-ne sa nu fim insensibili la Chemarea Divina a Blandului Tau Fiu care a Venit sa Sufere Chinuri barbare pentru bietele fiinte ranite atat de mult de vrajmas .
Roaga-Te Maicuta Sfanta si pentru aceste nevoi ale mele ... (rostesti acum necazurile care le ai si dorintele pe care sa ti le implineasca Maica Domnului)
Slava Tatului si Fiului si Sfantului Duh in vecii vecilor.
Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #410  
Vechi 14.08.2014, 22:43:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Te marim pe tine,
Maica prea curata,
Si-adormirea ta cinstim, praznuind-o
Cu solirea-ti pururea fiind paziti. Fericimu-te toti,
O prea sfanta Maica,
Inchinandu-ne cinstitei tale mutari,
Cea de care ingerii s-au minunat.
Te marim pe tine,
Maica a lui Hristos,
Care far a de samanta ai zamislit
Si a a ta mutare toti o preamarim.
Fericimu-te toti,
Maica a lui Hristos
Ceea ceai pricinuit pe noul Adam,
Si-adormirea-ti cu credinta o cinstim.
Te marim, Fecioara
Pururea cinstita
Si icoanei tale ne inchinam,
Ca la oglindirea sfantului tau chip.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni care au miscat sufletul nostru claudiu-marius Rugaciuni 208 18.02.2019 20:00:38
Bunavestire a Preasfintei,Stapanei noastre de Dumnezeu Născătoarei ... dorinastoica14 Diverse Sarbatori 18 25.03.2018 04:20:35
Ce se intampla cu sufletul nostru ? anisoara Generalitati 108 14.05.2011 16:57:10
Rugaciune catre Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu alecsandru Rugaciuni 20 06.02.2010 18:42:59
Maria Nascatoare de Dumnezeu danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 28 29.08.2008 12:39:39