Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 24.05.2010, 13:58:56
alinnasser2010 alinnasser2010 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Nu stiu daca am inteles bine sau nu, dar se zice ca diavolul nu face nimic fara permisiunea lui Dumnezeu, este adevarat? Adica ce inseamna asta .....e ca si cum ai spune ca Dzeu e de vina ptr ce se intampla, cine imi explica si mie sa ma luminez?

va multumesc
Diavolul nu are putere fara Dumnezeu,el nu poate face nimci daca Dumnezeu nu ii ingaduie....Toate ispitele vin de la diavolul si toate incercarile....daca citesti cate ispite a avut Iov si cum a trecut prin ele iti vei gasi raspunsul...Dumnezeu nu e vinovat ca noi cadem in ispite el decat ne incearca credinta sa vada daca suntem sau nu demni pentu viata vesnica.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 24.05.2010, 14:13:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
dar daca Dumnezeu si-ar retrage puterea Sa si diavolul ar fi lasat liber?
Daca Dumnezeu si-ar retrage puterea, diavolul l-ar duce pe om spre moarte. Acest lucru reiese si din episodul in care Mantuitorul le permite diavolilor sa iasa dintr-un om si sa intre intr-o turma de porci. Evanghelia ne spune ca diavolii dupa ce au intrat in turma de porci s-au aruncat in mare, turma fiind inecata.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 24.05.2010, 16:34:11
innocentul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dumnezeu nu e ca noi..

El nu e grosolan, nu e badaran, nu tine minte raul,nu este lasat sa intervina si sa ajute de catre mandria noastra.. noi nu distingem binele de rau.. tragem concluzii pripite.. eu am primit cele mai frumoase daruri duhovnicesti in urma unor suferinte groaznice si numai cand le-am primit ca pe un dar bun si nu rau cum ma invata diavolul ca ar fi.. suferinta curateste sufletele de pacate, pe copii ii face ingeri in trup iar pe un betiv il face cat de cat mai smerit nicidecum mai rau.. ce vedem noi ca pare a fi rau din cauza mintii noastre impatimite si iubitoare de placerile trecatoare e doar o piedica in realitate tocmai a raului.. e o cale de curatire..numai prin cumplite suferinte dureri si intristari ajunge omul sa-si vada neputinta, si nimicnicia,adica adevarata cunoastere de sine.. numai atunci poate primi darurile adevarate..sa multumim lui Dumnezeu pentru cele "rele" ca si pentru cele ce noi le credem" bune" si de fapt sunt rele cu adevarat.. ridica ispita si cine se va mantui? a zis un sfant parinte.. avem nevoie de diavoli caci ei ne smeresc.. ei au cale libera sa ne ispiteasca si sa ne atace caci noi vrem acest dialog cu ei prin iubirea de patimi.. totusi Dumnezeu nu-l lasa sa ne ispiteasca decat spre folosul nostru chiar daca prin ochii nostri patimasi si nerabdatori nu pare pe moment asa..celor ce uita lucrurile astea le recomand mersul mai des la biserica si citirea mai deasa a scrierilor sfintilor parinti care lumineaza mintea si o curata de "parerea de sine" cea cartitoare si indrumata de diavol...sa ne taiem voia si sa nu primim gandurile astea de indreptatire.. "talharul din stanga cel hulitor zicea ca sufera pe nedrept si a pierit.. el spunea "mantuieste-te pe Tine si pe noi "iar cel din dreapta a spus"pentru pacatelemele primesc acum cele ce le merit" si s-a mantuit..sa primim crucea suferinta si orice ne pare rau caci sunt medicamente cu gost si aspect amar pentru minte dar ne insanatosesc si ne curata sufletul precum fierulin foc de rugina..
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 24.05.2010, 21:30:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Ai dreptate, Innocentule! Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 18.05.2011, 23:11:46
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Nu stiu daca am inteles bine sau nu, dar se zice ca diavolul nu face nimic fara permisiunea lui Dumnezeu, este adevarat?
Diavolul nu poate ispiti omul daca nu ii ingaduie Dumnezeu sa o faca. El nu actioneaza fara a-i permite Cel Bun.
Dar pentru pacatele noastre, nu-i vinovat diavolul, ci noi insine. El doar ispiteste, dar nu ne forteaza sa pacatuim.
Sfintii Parinti puncteaza faptul ca omul e cel ce-i da putere diavolului asupra sa, prin pacat, prin ascultarea de el.
Dupa cum spunea Parintele Paisie Aghioritul, ispititorul e precum un caine caruia i s-au scos coltii. Latra, dar nu poate musca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
permisiunea de a fuma justine Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 19 06.07.2010 19:07:06
Daca fumezi, Dzeu nu te ajuta? annajanette Generalitati 12 22.06.2010 02:16:23
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57