Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.06.2010, 10:12:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Este un pasaj interesant in care Iisus ne invata asa:

Ioan 14:
"11. Credeți Mie că Eu sunt întru Tatăl și Tatăl întru Mine, iar de nu, credeți-Mă pentru lucrările acestea.
12. Adevărat, adevărat zic vouă: cel ce crede în Mine va face și el lucrările pe care le fac Eu și mai mari decât acestea va face, pentru că Eu Mă duc la Tatăl.
13. Și orice veți cere întru numele Meu, aceea voi face, ca să fie slăvit Tatăl întru Fiul.
14. Dacă veți cere ceva în numele Meu, Eu voi face. "

Deci noi suntem chemati ca sa evoluam de la starea de pacat la viata intru dreptate, de la dreptate la sfintenie si apoi mai departe spre desavarsire, adica spre o asemanare cat mai mare cu Insusi Dumnezeu, moment in care El va face chiar si minuni prin intermediul nostru, spre slava Lui si spre intoarcerea aproapelui nostru catre Hristos, Cel ce vrea sa-Si faca simtita prezenta in continuare in mijlocul oamenilor, acum si in vecii vecilor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.06.2010, 10:53:32
NEYRA 383's Avatar
NEYRA 383 NEYRA 383 is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.03.2010
Mesaje: 35
Unhappy Ma intristeaza....

Draga frate Florin,sa vad ca printre fratii nostri se afla si frati...ca zoridezi,care (iartama frate zoridezi)dar cred ca Florin a vorbit din adincul sufletului si este bucuros sa impartasesca cu noi bucuria simtirii prezentei LUI ISUS,si minunile produse de credinta in EL,asa ca nu vad de ce trbuie sa-l suparam cu...scepticismul nostru....sau poate ca unii nu simpt aceiasi bucurie in suflet,dar eu frate FLORIN,simpt un respect profund,si o mare iubire pentru CEL ce ma salvat de la moarte in nenumarate randuri,facand nenumarate minuni in viata mea,pe care as fi bucuroasa sa ti le povestesc ,dar la "private"daca doresti pt ca nu vreau sa-i supar pe unii dintr fratii nostrii,sau care poate sunt mai sceptici.........DOAMNE AJUA-NE,SI NE IARTA MULT MILOSTIVE DUMNEZEUL NOSTRU.AMIN
Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Eu ma stiu pe mine cum sunt : oricand citesc o minune a lui Iisus sufletul mi se umple de bucurie si macar pentru cateva clipe simt ca sunt pe deplin fericit. Sunt atunci strabatut de de multe ganduri luminate ca si cum o lumina intensa mi-ar strabate sufletul si fiinta pana la suprafata si zambetul imi inunda fiinta. Atunci simt o bucurie intensa si curata departe de cele lumesti. In fractiuni de secunda sunt patruns si strabatut de multe ganduri cum ar fi "iata ce bun este Dumnezeul meu" sau "ce fapta minunata" si nu cred ca as reusi sa transpun in cuvinte tot ce simt. Pentru mine El a fost intotdeauna Fratele mai mare de care aveam nevoie si la care ma raportam mereu in diverse situatii in viata. Iar cand l-am uitat, macar si cateva clipe sau minute am fost victima unor esecuri teribile. Cat este de bun si minunat ! Exemplu desavarsit ! Si iata ca merita sa il iubesc cu daruire !
Merita sa vorbim despre aceasta bucurie ? Voi ce simtiti ?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.06.2010, 11:00:53
Scotianul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Isus Hristos Pantocrator

Am inteles ca acesta este cea mai veche icoana cunoscuta a Mantuitorului
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...itel_sinay.jpg
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.06.2010, 11:44:45
BlueSky BlueSky is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.04.2010
Mesaje: 3
Implicit este ceea ce simt...

BUCURIA de a aduce slava si multumire lui Dumnezeu pentru tot ceea ce El ne-a daruit este insasi o minune.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.06.2010, 12:28:53
Florin Liviu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit DA

Citat:
În prealabil postat de bluesky Vezi mesajul
bucuria de a aduce slava si multumire lui dumnezeu pentru tot ceea ce el ne-a daruit este insasi o minune.
chiar asa este. Iar sfintii parinti vorbesc de dulceata rugaciunii cea pe care o simt atunci cand iau rugaciunea si iata ca nu o mai pot lasa niciodata si ii insoteste mereu si pretutindeni, le lumineaza viata si fiecare clipa. Si nu se mai despart caci bunul dumnezeu isi face loc atunci in inima. Este iubire din preaplinul iubirii !
Frumoasa este dreapta cale !
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.06.2010, 21:58:31
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin Liviu Vezi mesajul
Iar pe voi va sfatuiesc sa va acordati multe momente de liniste deplina si reculegere ampla caci activitatea frenetica nu este de la Dumnezeu ci mai degraba de la diavol.
Multumim de sfat .Ar fi bine sa luam aminte cat suntem mai tineri ,si sa nu ne lasam furati de tavalugul lumii .Are fi bine sa ne petrecem viata ca si cum ar fi poarta spre eternitate,si sa pretuim fiecare clipa.

Citat:
În prealabil postat de Florin Ionut
moment in care El va face chiar si minuni prin intermediul nostru, spre slava Lui si spre intoarcerea aproapelui nostru catre Hristos, Cel ce vrea sa-Si faca simtita prezenta in continuare in mijlocul oamenilor, acum si in vecii vecilor. .
Da Dumnezeu face minuni cu sfintii ,dar cati ani de adanca infranare , a trupului si a gandului ,ascunde aceasta sfintenie. Minunile sfintilor devin firesti,caci ei nu mai sunt din lumea aceasta,nu mai au indoieli,si sunt fata catre fata cu Dumnezeu.
De aceea departe de noi gandul de a cere minuni,ci sa cerem mai degraba sa se faca voia lui Dumnezeu.Caci in seceta morala care este azi,e de ajuns si ca sfintii exista,nu ne mai trebuie si minuni de la ei.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.01.2011, 07:38:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotianul Vezi mesajul
Am inteles ca acesta este cea mai veche icoana cunoscuta a Mantuitorului
http://ro.wikipedia.org/wiki/Fi%C8%9...itel_sinay.jpg
Foarte frumoasa,multumim ca ai impartit-o cu noi!!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.01.2011, 08:53:43
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

HRISTOS ne poate reda copilaria din nou,nu trebuie sa ne indoim deloc de acest lucru.EL doreste sa ne curateasca mintea si inima prin spovedanie deasa cat de des facem pacatul,si sa le lumineze prin Sfanta Impartasanie.DUMNEZEU poate face cu noi minunea de a redeveni copii,traind la varsta noastra fiecare clipa ca si cum ar fi prima si ultima a vietii noastre...Ce ne mai trebuie oameni buni pentru a fi fericiti?HRISTOS din ceruri,sa-L intampinam!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.01.2011, 14:14:17
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Rafail Noica-Omul este ceea ce ramane dupa judecata lui HRISTOS

[COLOR=#810081] [/COLOR]



„Omul este ceea ce rămâne după judecata
lui Hristos…, nu după judecățile oamenilor.”
„Nu-Mi spune nimic…
Îți cunosc mizeria, necazurile, luptele și ispitele sufletului tău, așa cum ești tu; dă-Mi inima ta! Dacă o să aștepți să devii un înger ca să Mi te dăruiești întru iubire, atunci n-ai să mă iubești niciodată.
Chiar dacă ești laș, fricos, neîncrezător în împlinirea dragostei și în săvârșirea dragostei și a sfințeniei, chiar dacă ai să recazi în acele păcate pe care nu ai vrea să le mai faci, Eu nu-ți dau voie să nu Mă iubești. Iubește-Mă așa cum ești tu! În orice moment și în orice situație te-ai afla, în credincioșie sau în trădare, în râvnă sau uscăciune, tu iubește-Mă așa cum ești. Eu vreau ca să Mă poți iubi din puțina și săraca ta inimă. Dacă vei aștepta până când ai să fii desăvârșit, atunci n-ai să Mă iubești niciodată. N-aș putea Eu, oare, să fac din fiecare fir de nisip un serafim, un înger care să strălucească de curăție și dragoste?! Nu sunt Eu, Domnul Dumnezeu, care am creat toate și pot totul?! Omule, ți-ai dat tu viața pentru lume, din dragoste pentru oameni, sau ai murit din iubire pentru Mine? Atunci, de ce nu mă lași să te iubesc? Fiul Meu, lasă-Mă să te iubesc, Eu îți vreau inima, care este locașul Meu.
Desigur, cu timpul am să te schimb, însă chiar până atunci, iubește-Mă așa cum ești tu, fiindcă Eu te iubesc cu toate că ești așa. Eu vreau ca dragostea ta pentru Mine să se nască din puțina și sărmana ta inimă, din adâncul neputinței și mizeriei tale. Eu te iubesc și când ești slab și necurat.
Nu vreau o dragoste izvorâtă și hrănită din mândria „virtuților” tale, ci dintr-o inimă smerită pe care o pot curăța oricând. N-am nevoie de „virtuțile” tale, de talentele tale, de înțelepciunea ta. Eu vreau doar să mă iubești și să lucrezi cu dragoste pentru Mine. Nu „virtuțile” tale le doresc; dacă ți le-aș da, tu ești așa de slab și mândru încât ai hrăni amorul tău propriu și nu m-ai cinsti pe Mine. Deci ele să nu fie un motiv pentru care tu nu Mă cauți și stai departe de Mine. Apropie-te cu dragoste…
Unui fier ruginit, flăcările unui foc nu numai i-ar curăța rugina, dar l-ar face incandescent. Iubește-Mă deci nu numai ca să fii curat, asta ar fi din nou o mândrie pentru tine, ci pentru că Eu vreau să odihnesc în inima ta. Deci nu te mai îngrijora de asta. Aș putea să fac prin tine lucruri mari pentru mintea omenească, dar nu! Tu ai să fii sluga cea rea și nefolositoare și neputincioasă. Am să-ți iau și puținul pe care crezi că-l ai. Eu te-am făcut din iubire și pentru ca să-ți dau iubirea… fără ca tu să-mi poți da ceva. Nu încerca să-Mi plătești iubirea prin nimic, asta Mă doare atât de mult la tine…
Iubește-Mă în dragostea Duhului Meu și fără motive. Nu mai sta departe de Mine, îți lipsește nu sfințenia (pe care numai Eu ți-o pot da), ci o inimă gata să Mă iubească oricând și până la capăt. Astăzi, Eu stau la ușa inimii tale ca un cerșetor, Eu singurul și adevăratul Împărat și Domn. Eu bat și aștept… Grăbește-te să-Mi deschizi prin smerenie: nu mai aduce motiv întinăciunea și sărăcia ta. Dacă ți-ai cunoaște-o până în adânc și deplin, ai muri de durere. Dar ceea ce M-ar durea pe Mine ar fi ca tu să te îndoiești de dragostea ce-o am eu pentru tine. Crede că Eu pot totul, iar tu nu poți nimic fără Mine; doar păcatul ești în stare să-l faci fără ajutorul Meu! Să nu te încrezi în tine fără Mine, căci altfel voi fi nevoit să te las în cădere în măsura cu care tu te apreciezi. Nu te frământa că n-ai „virtuți”. Am să-ți dau Eu sfințenia Mea. Deschide-ți inima prin pocăință și Mă primește în potirul sufletului tău prin Trupul și Sângele Meu pe care în dar ți-L dau la Sfânta Liturghie. Atunci o să te fac să înțelegi totul și să Mă iubești mai mult decât îți poți închipui. Lasă să curgă Sângele Meu în sângele tău și să bată inima Mea în inima ta.
Eu ți-am dat-o pe Sfânta și Preacurata Mea Măicuță. Lasă să treacă totul prin inima ei curată încât să poată mijloci pentru tine.
Orice s-ar întâmpla, nu aștepta nicidecum să devii sfânt, ca pe urmă să Mă iubești… în acest fel tu nu M-ai iubi niciodată.
Și acum, du-te! Eu sunt cu tine!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 12.01.2011, 09:22:05
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Hristos ne vrea fericiti

Omul vrea să fie fericit. Chiar și când aleargă în direcția opusă lui Hristos, de fapt tot pe el ÎI caută. Tot pe El îl strigă și tot de El îi este dor. Fericirea este sensul vieții lui. O clipă de durere și o măsură de neașteptată suferință îl întunecă, îl dezamăgesc și fac vecin cu neantul. Dacă omul urăște ceva p lumea aceasta, atunci doar suferința proprie o urăște Inima lui e făcută să se umple cu bucurie și cu lumină. Este ca o cămară în care trebuie să între Hristos. Și, în acel moment, inima gustă Fericirea și nu mai caută nimic.

Nu mai vrea nimic. Nu o mai interesează nimic din ceea ce o interesa până atunci. Este fericită. Iubește și este iubită. Are cerul în ea și uită pământul. Are raiul în ea și uită păcatul. Are pe Hristos cu sine și se uită pe sine...
Oare câți ne dăm seama că sufletul nostru este ca un copil care scâncește și suspină molcom după ceva sau, mai bine zis, după Cineva? Zi și noapte. Vrea mereu ceva și nu este niciodată mulțumit. Vrea mângâierea lui, dar noi nu știm cum să i-o dăm. Vrea o bucurie aparte, pe care noi o căutăm în lume și tot nu o găsim. Iar sufletul rămâne trist uneori o viață întreagă. Unii, poate că cei mai mulți, o luăm pe drumuri greșite. E drept că scrie pe ele fericire, dar nu este ceea ce vrea sufletul nostru. El vrea pe Hristos. Iubirea și iertarea Lui. Nu-L cunoaște, dar îl bănuiește. Iar noi îi dăm altceva. Mereu altceva. EI plânge un timp și apoi amorțește. Tace și uită că mai există. Pentru că noi îi dăm doar fericirea care bucură trupul... Ii dăm o hrană mincinoasă, care nu-l satură și nu-l bucură...
Plăcerea trupească nu dă nimic sufletului. Noi credem că dă și ne aruncăm în tot mai multă plăcere a trupului. Oricare ar fi aceasta: desfrâu, alcoolism sau pur și simplu body-building. Trupul devine de acum copilașul care scâncește și suspină după tot mai multă fericire și tot mai multă mângâiere. Iar sufletul se vede uitat. Iar dacă el nu îl are pe Hristos, nu mai vrea nimic. Tace și uită. Se ascunde în noi și se pierde în gândurile noastre. Nu ne reproșează nimic. Nu ne supără cu nimic. Așteaptă doar o clipă de „neatenție" a noastră și mai scâncește din când în când. Cu o lacrimă ce curge în inimă și se revarsă pe ochii lui Hristos. Dar noi nu ne amintim de el. Am uitat cum plânge sufletul nostru. Și credem că tot trupul este cel care a plâns. Și o luăm de la capăt.
Ne hrănim cu nefericire un timp, o viață, deși Fericirea este mereu în umbra noastră, mereu gata să intre în noi, să ne invadeze cu lumină și cu adevăr. Hristos este singurul Care știe cum se crește, cum se mângâie, cum se hrănește și cum se bucură un suflet. Este Tată și Mamă în același timp. Are pentru noi bucurii pe care nici nu le bănuim. Este Cel ce ne dă sens și mântuire. Trebuie doar să vrem. Cu dina­dinsul. Așa cum un copilaș, atunci când își vede mama, nu se mai uită la nimic și la nimeni doar ca să ajungă în brațele ei. Nu contează că se împiedică și că nu știe să meargă. Căci știe instinctiv că acolo este hrana și mângâierea lui. Acolo îi va fi cald și bine. Și oricât s-ar fi jucat, oricât ar fi alergat, tot de brațele materne îi este dor. Așa și sufletul... vrea la Hristos! Instinctul spiritual îi spune clipă de clipă că acolo este locul lui.
Hristos nu este un mit. Nu este o idee. Și nu este un simplu om ce a trăit acum două milenii și care ne-a învățat să fim mai buni sau, din contra, cum zic unii, să trăim în patimi care ne umplu de neputințe. El este Fiul lui Dumnezeu. Este Dumnezeu adevărat și Om adevărat. Este Persoana care poartă în Sine toată Fericirea, toată Lumina și toată Bucuria unei veșnicii. De dinainte de om și o veșnicie după el. Este Cel ce S-a apropiat de om ca să Se dăruiască pe Sine. Este exact ceea ce îi trebuie omului. Însă cum acesta, poate că prea des, rătăcește spre fericiri inexistente, El a spus și continuă să-i spună omului ce este Fericirea. Din respect și din iubire față de el nu-l bruschează, nu-l trage de mânecă și nu-l leagă de Sine. Doar aruncă raze de iubire peste ochii sufletului nostru și ne invită să fim liberi. Să accep­tăm că în afară de El nu avem nici măcar o șansă să fim fericiți. Veșnic fericiți! Așa cum și El este! Ne roagă să ne uităm o clipă în ochii Lui și tot o clipă să uităm de noi înșine și de ceea ce am considerat a fi fericire.
Ne invită să gustăm din iubirea Lui. O invitație tăcută și ușoară. O invitație pe care scrie exact numele fiecăruia dintre noi. Nu se mânie dacă n-o deschidem și nu ne condamnă dacă primim „invita­țiile" altora, fără nume și fără expeditor. Ne invită să uităm măcar o clipă din viața noastră de ceea ce ne bucura până atunci și să îl luăm în serios. Să vrem a asculta scâncetul sufletului propriu și să ne întoar­cem de acolo de unde am plecat.
Pentru a nu avea pricină de rătăcire, Hristos ne-a spus absolut tot despre fericire.
N-a ascuns nimic. Nu a păstrat nimic pentru Sine. Cel ce avea să meargă pe Cruce tocmai pentru ca omul să poată să fie fericit i-a arătat omului unde stă fericirea. Nu l-a amăgit cu vorbe mari și a căutat să nu idealizeze A spus totul brut. Realitatea care, deși doare și provoacă, este așa numai pentru că omul se încăpățânează să caute altă fericire. Nu așa cum Hristos vrea, ci după cum el vrea. Omul se minte, în timp ce Domnul nu ne poate minți. Și continuă să repete până la sfârșitul veacurilor cele 9 fericiri. Cele 9 modalități de a gusta fericirea lui Hristos.

Nu există alte posibilități și nici alte drumuri nu duc la El. Omul tot vrea să ocolească și s-o ia pe scurtătură. Dar Hristos nu poate oferi mai mult decât a oferit deja. Nu Se poate anula pe Sine doar pentru că omul vrea mereu o zecea fericire: cea carnală, a trupului! Hristos n-a cunoscut-o și nu o poate accepta și nici înțelege. Trupul Lui a fost pe Cruce și acum este în altarele bisericilor. Nu provocator de plăcere, ci ca și un Leac, un Medicament care să ne întărească măcar pe unul din cele nouă drumuri spre Fericire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
minunile sf. nectarie cosmin_82 Intamplari adevarate 140 17.04.2020 05:26:54
Minunile din viata noastra ! elenavioletacocos Intamplari adevarate 30 21.08.2010 20:18:29