Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 28.01.2014, 14:52:26
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
De exemplu omul are suflet. Cum i-a aparut sufletul? Cand i-a aparut?
Ortodocsii considera ca sufletul nepieritor apare la Om odata cu conceptia, imediat in momentul fecundarii ovulului, cu sprijinul direct al lui Dumnezeu. Asa se explica si faptul ca fara ajutorul lui Dumnezeu, persoane aparent sanatoase fizic nu pot avea copii desi au analizele perfecte. Probabil ca acum se intelege foarte simplu de ce Sufletul imaterial nu este si nu poate fi localizat la nivelul niciunui organ, cum gresit interpreteaza anumite persoane.

Asa se explica si pozitia ortodocsilor impotriva avortului, deoarece se considera ca este un pacat sa omori un suflet chiar nenascut.

Ortodocsii nu cred in reincarnare sau in transmigrarea sufletului cum cred indienii si asiaticii in general.

Last edited by Mandea77; 28.01.2014 at 15:06:39.
  #232  
Vechi 29.01.2014, 06:00:40
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Este gresit din multe puncte de vedere. De exemplu omul are suflet. Cum i-a aparut sufletul?
În urma evoluției de la stadiul anterior.

9. "Iată Eu închei legământul Meu cu voi, cu urmașii voștri.
10. Și cu tot sufletul viu, care este cu voi: cu păsările, cu animalele și cu toate fiarele pământului, care sunt cu voi, cu toate vietățile pământului câte au ieșit din corabie;(Facerea9,9-10)



Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Cand i-a aparut(sufletul-nm)?
În momentul în care a fost capabil și dispus să-i explice copilului său de ce nu-i mai dă ceea ce cere insistent. Altfel spus, în momentul în care a început să-și pună întrebări abstracte, metafizice, morale. Primele ”animale” care au reușit asta au fost Adam și Eva.

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Din ce se trage omuul? Dintr-un animal primitiv?
Nu, dintr-un animal... evoluat(homo erectus), îndreptățit să treacă la o grupă superioară, nereprezentată încă(homo sapiens Adam).

Citat:
În prealabil postat de Amistad Vezi mesajul
Omul este doar un animal?
Aproape toți oamenii dovedesc astăzi că sunt... animale. Aproape toți mănâncă, dorm, se acuplează...; ca animalele.

10. După cum este scris: "Nu este drept nici unul;
11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.(Rom3,10-11)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
  #233  
Vechi 29.01.2014, 09:09:45
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Practic suntem mamifere care in plus au ratiune si pot gandi... Desi, uneori m impresia ca si animalele gandesc, doar ca nu pot comunica; cel putn nu ca noi, mamiferele evoluate.

Haotic e...aproape totul pe Pamant, care face parte din univers.
N, probabil Dumnezeu nu are nevoie de de milioane de ani pentru crea ceva, dar... totusi, e posibil ca o zi sa fi fost egala cu milioane de ani in timp uman; Dumnezeu cred ca a creat in timp Dumnezeiesc, ca sa-i spun asa; timpul uman practic exista de cand exista Terra.

Evolutionisml poate fi luata tot ca o credinta, asa ca practic, de ce sa ne chinuim sa demonstram? Cum creationismul nu poate fi explicat, de ca ar fi evolutionismul? Si de ce nu ar exista astea 2 combinate? Scrie unde in Scripturi de evolutie sau involutie la oameni sa animale? Din cate stiu eu nu, pentru ca, probabil la vremea respectiva nu ii interesa pe oameni chestiunea asta. Dar asta nu inseamna ca e POSIBIL sa fi fost asa.
Practic se poate impaca capra cu varza...
  #234  
Vechi 29.01.2014, 09:44:50
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
În urma evoluției de la stadiul anterior.
Pai daca tot citezi din Biblie, afirmatia ta e contrazisa clar chiar de Biblie: omul e facut printr-un proces DIFERIT si cu un scop DIFERIT decat orice alta fiinta vie.Lucrul asta se si vede cu ochiul liber, nu trebuie sa mai demonstrezi nimic.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

11. Nu este cel ce înțelege, nu este cel ce caută pe Dumnezeu.(Rom3,10-11)
Bine, dar tu dai impresia ca...intelegi,altfel nu ne-ai explica, nu?

PS:evolutionistii teisti sunt,cumva, de apreciat, ei "impaca" 2 concepte opuse si evita disonanta cognitiva indusa artificial (ori evolutionism, ori Dumnezeu)Am observat ca cei care au aprofundat problema evolutionismului si "cred" ca ar fi adevarat, au ajuns la concluzia ca nu poate apare neghidat de o inteligenta mult peste inteligenta noastra(Dilema lui Haldane, ar fi un exemplu, care isi asteapta raspunsul de 50 de ani,explozia din precambrian, etc care ,pur si simplu ,sunt ignorate )
  #235  
Vechi 29.01.2014, 10:26:56
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Practic suntem mamifere care in plus au ratiune si pot gandi... Desi, uneori am impresia ca si animalele gandesc, doar ca nu pot comunica; cel putin nu ca "noi", mamiferele evoluate.
Corinusha, din ce specie de mamifere faci tu parte ? Ai vazut tu fratie intre capra si varza, ha, ha, ha ... mor de ras.

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Desi, uneori am impresia ca si animalele gandesc, doar ca nu pot comunica; cel putin nu ca "noi", mamiferele evoluate.
Am inteles pana la urma, faci parte din specia "mamifere evoluate" darwiniste. Ai dreptate, uneori cainii sunt mult mai inteligenti decat multe mamifere evoluate ...

Last edited by Mandea77; 29.01.2014 at 14:40:27.
  #236  
Vechi 29.01.2014, 15:59:49
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
Practic se poate impaca capra cu varza...

Practic nu se poate impaca. Pentru ca ajungi la blasfemii si batjocuri. Ori esti crestin si respecti dumnezeirea si ce tine de ea, ori faci pe-a crestinul si ajungi la tot felul de batjocuri, si pentu asta mai dai si citate din biblie care se potrivesc ca nuca in perete asa cum a facut Demetrius.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
  #237  
Vechi 30.01.2014, 08:35:39
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Dar unde e blasfemia?! Poate sunt mai grea de cap si nu inteleg.
Eu n-am dat citate din Biblie, si nici n-o sa fac,pentru ca nu invat citate pe de rost, si nici nu am Biblia la mine, dar Biblia nu spune nicaieri ca nu ar fi evoluat speciile; nu ne zice nici daca cele 6 zile in care a creeat Dumnezeu lumea sunt egale cu 6 zile a cate 24 de ore fiecare. Nu contrazice nimic; nici nu afirma; asa ca nu vad blasfemia si batjocura.
Pur si simplu nu vad contrazicerea dintre creatie si evolutie (nu aia darwinista, pentru ca darwin a zis ca universul a aparut prin "faimosul" Big Bang).

Iar in legatura cu capra si varza, e o vorba romaneasca; impaci capra si varza...
Mandea, fac parte din aceeasi specie de mamifere din care faci tu parte, nu din alta; acum, alege tu specia; oricum nu sunt nici mi presus, nici mai prejos decat tine; suntem egali.
  #238  
Vechi 30.01.2014, 08:55:47
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
pentru ca darwin a zis ca universul a aparut prin "faimosul" Big Bang).
Îmi zici și mie unde ai găsit că ar fi spus Darwin ceva despre "faimosul" Big Bang?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
  #239  
Vechi 30.01.2014, 10:33:47
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Omul este om. Si a fost om dintotdeauna. Om facut dupa chip si asemanare, de aia spune Biblia din pamant, ca sa nu se creada ca a crescut singur, ca a aparut singur dintr-un animal, care a inceput la un moment dat sa aibe un mod de gandire constient de sine. Cand a suflat peste om suflare de viata acesta a devenit om deplin si inteligent. Adam a fost primul om. Cum poti sa spui ca Adam ar fi evoluat din altceva. Si daca omul ar fi evoluat din "ape" inseamna ca si inteligenta si constenta lui au evoluat. Deci primii oameni ar fi fost un pic sau mai mult idioti dupa acest rationament. Ca nu ar fi avut deodata capacitatile intelectuale depline, conform teoriei evolutiei.
Iata cate tampenii ies din evolutia omului din "ape". Si mai sunt o multime de astea. Nu poti impaca evolutionismul cu credinta in Dumnezeu.
__________________
"Orto" - dreapta; "Doxia" - slavire ; si singura adevarata
  #240  
Vechi 30.01.2014, 11:36:43
Mandea77 Mandea77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.12.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 228
Talking

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
.. fac parte din aceeasi specie de mamifere din care faci tu parte, nu din alta; acum, alege tu specia; oricum nu sunt nici mi presus, nici mai prejos decat tine; suntem egali.
Corinusha, doar tu faci parte din specia mamiferelor darwiniste evoluate ... eu nu consider asta. Nici un om nu este egal cu altul, cum nici degetele de la mana nu sunt egale intre ele.

Asta cu egalitatea dintre oameni este un concept marxist, am vazut cazul aviatorului Iovan, cum era el considerat egal cu unul care a muncit in uzina si tratat ca atare ... asta cu egalitatea de sansa e cea mai mare prostie inventata vreodata de marxisti si inghitita ca un drog de catre prostime.

Corinusha, nu, nu sunt egal cu tine si nici mamifer ca tine, te asigur,... sa nu mai faci aceasta confuzie intentionata pe viitor.

Last edited by Mandea77; 30.01.2014 at 11:38:45.
Subiect închis