Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 12.07.2009, 20:55:59
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Când eram tineri și lipsiți de credință am mers la mare ani de-a rândul pentru copil sau pentru plăcerea noastră și mai ales pentrucă era accesibil oricui.Nu ne-am pus problema dacă este sau nu moral sau păcat.Toată lumea mergea.Erau stațiunile ful, cu romăni și străini.De acolo puteai cumpăra multe lucruri care în magazinele noastre lipseau cu desăvârșire.Mulți tineri mergeau gratuit,nu mai vorbesc de taberele unde copii mergeau cu bani puțini sau deloc.
Zilele trecute a venit fiul și nora de la mare și mi-au spus că doar sâmbăta și duminica este aglomerat, prețurile sunt aproape prohibitive iar condițiile lasă de dorit.
Marea,muntele,soarele,pădurea,toate sunt făcute pentru bucuria și folosul oamenilor.De ce să nu ne bucurăm de ele mai ales cât suntem tineri? Nu cred că la spovedanie vei primi canon pentru că ai fost cu familia la mare...!!!
Totuși,dacă aș fi la plajă (eu nu mai merg de mulți ani) și l-aș vedea în costum de baie pe părintele de la biserica pe care o frgventez nu cred că aș mai putea merge să mă spovedesc la el
Reply With Quote
  #62  
Vechi 12.07.2009, 22:04:01
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Bravo , Anna!! Tare desteapta observatie! ;-)
Vai, scuze. Nu sunt ideile mele deloc. Sunt ale doctorului psihiatru Cristian Andrei. El spunea ca daca toate femeile ar merge topless pe strada, la inceput ar fi un pic de soc, dar asigura ca dupa o luna de zile barbatii s-ar uita pur si simplu ca la orice parte a trupului. Ispita vine prin ceea ce este pe partial acoperit, nu descoperit total. Si de asemenea spunea ca altfel ar arata societatea noastra daca alaptarea s-ar face la vedere. Si e adevarat pentru ca pana la urma pentru asta sunt sanii, nu de decoratie sau ispita...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.07.2009, 22:16:36
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Furtuna la mare...oare de ce asa din senin?

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
A venit vara. Unii dintre noi ne gandim la un concediu la mare.
Mi-am pus niste intrebari: Cat de moral sau imoral este a face plaja? Cat de bine, din punctul de vedere al moralei crestine, este a merge la mare, a face baie, a sta intr-un loc unde oamenii din jur sunt imbracati foarte sumar, iar tu esti imbracat la fel de sumar.
Este bine ca lumea sa mearga la mare?

Cel ce a deschis acest topic pe [COLOR="Blue"]9 iulie 2009[/COLOR], a primit raspunsul chiar a doua zi...

Vineri, [COLOR="Blue"]10 Iulie 2009[/COLOR]
O furtună violentă s-a iscat din senin în această dimineața pe litoral, spre dezamăgirea turiștilor.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...rtuna-la-mare/
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.07.2009, 22:36:34
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C.tin Vezi mesajul
Cel ce a deschis acest topic pe [COLOR=blue]9 iulie 2009[/COLOR], a primit raspunsul chiar a doua zi...

Vineri, [COLOR=blue]10 Iulie 2009[/COLOR]
O furtună violentă s-a iscat din senin în această dimineața pe litoral, spre dezamăgirea turiștilor.

http://www.evz.ro/articole/detalii-a...rtuna-la-mare/
....N-am fost eu........

Baieti, stiti ce observ eu pe acest topic, ca fetele ne cam iau peste picior...., cam rad de postarile noastre...

Last edited by Hector; 12.07.2009 at 22:42:12.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 12.07.2009, 22:56:51
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

BUNA OBSERVATIE!! In sfarsit unul caruia ii pica fisa!
Nu numai subiectul in sine dar si diversele abordari masculine ale lui sunt foaaarte amuzante!!

@The Fallen: in acest caz nu pot sa afirm decat ca esti complet lipsit de imaginatie. Din fericire multi barbati nu sunt (de unde si succesul liniilor erotice, unde nu vezi absolut nimic si totusi...). Cand te gandesti ca pe vremuri oamenii se indragosteau prin scrisori...

Cred ca intreaga abordare e putin simplificata. A vedea un trup gol nu e un mare lucru in sine, ganditi-va la un medic, care nu face o educatie speciala in acest sens. Conteaza fondul pe care se suprapune vederea acelui trup, dorintele si asteptarile celui care il vede etc. Sigur ca e de presupus ca cei care se dezgolesc in halul asta nu sunt tocmai niste spirite crestine, dar acest tip de ispita poate fi asemanat cu a pofti la o mancare de dulce in post. daca tii postul corect (nu doar o cura de slabire) poate sa iti fluture cineva prin fata orice mancare (ca tot amintea cineva debancul cu Bula si tramvaiul) ca nu poftesti la ea. Asa si cu plaja, daca duci o viata crestineasca adevarata, chiar daca iti apar Nereidele goale in fata ochilor nu esti ispitit. Iar daca esti ispitit, problema e la tine nu la ele. Ispita nu se inlatura din fata ochilor ci din spatele lor.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #66  
Vechi 13.07.2009, 00:21:57
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cam indraznet, ca sa nu zic necugetat. Oare Adam si Eva de ce s-au simtit goi si le-a fost rusine, ca doar nu-i vedea nimeni? Numai noi, dupa 2000 de ani nu mai avem rusine si ne expunem cat putem de mult.
Normal, ca in aceasta situatie folosirea sapunului parfumat e o bagatela demna de luat in ras si consederam desfrânarea extraconjugala o inaltare pana la rai.
1. Adam si Eva daca e sa citim aici literal si-au pus cate o frunza mai intai, deci aratau cam ca Ionb si Maria la plaja (nu se spune de altfel ca Eva si-ar fi pus doua frunze, deci era in monochini?) :-))
Serios vorbind, nu despre goliciunea trupeasca este vorba in primul rand acolo, citeste niste interpretari patristice despre asta..

2. Nimeni nu a zis pe celalalt topic ca desfranarea extraconjugala este o inaltare pana la rai, ci ca unirea conjugala este o imagine a raiului (adica a unirii lui Dumnezeu cu omul), lucru pe care il spune si sfantul Pavel ('Hristos si Biserica'). Si ca eventual aceasdta imagine se poate rasfrange si in unele cazuri de iubire extraconjugala. Asa ca te rog, nu rastalmaci spusele noastre. Eu stiu ca ispita ironiei e mare (pentru ca ma paste si pe mine)... dar sa ramanem obiectivi, dupa putinta.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 13.07.2009, 00:56:41
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Cred ca e vorba de o coincidenta ca doar la mare mai vin furtuni.
http://www.evz.ro/articole/detalii-a...rtuna-la-mare/
Din articol:
"În timp ce plajele s-au golit, turiștii au invadat restaurantele și barurile."
Acum pe parintele Arsenie Papacioc zicand ca e voie sa mergi la plaja si la mare l-am auzit zicand;dar nu am auzit vreun parinte care sa zica de mers la bar.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 13.07.2009, 01:00:37
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Daca zicem asa mai frate Constantin poate chiar o fi un sfat de la Dumnezeu.
Ca furtuna a fost pe litoral dar nu si la Sfantu Gheorghe si raspunsul de se daduse in care se zicea de mers la Sfantu Gheorghe la mare e de pe data de 9 iulie.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 13.07.2009, 08:14:00
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Cred ca e vorba de o coincidenta ca doar la mare mai vin furtuni.
http://www.evz.ro/articole/detalii-a...rtuna-la-mare/
Din articol:
"În timp ce plajele s-au golit, turiștii au invadat restaurantele și barurile."
Acum pe parintele Arsenie Papacioc zicand ca e voie sa mergi la plaja si la mare l-am auzit zicand;dar nu am auzit vreun parinte care sa zica de mers la bar.
Pai furtuni au fost in toata tara si inundatii,nu inteleg ce vrea sa spuna C.tin?
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.07.2009, 09:13:03
Tia's Avatar
Tia Tia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 245
Implicit

ok, am un sfat si totodata, o povestioara de impartasit: acum doua saptamani, impreuna cu sotul si un alt cuplu, prieteni de familie, am plecat pe malul unui rau, pentru a face plaja. am avut noroc si am gasit un loc si cu umbra si cu soare, deocamdata fara "vecini de patura". Dupa vreo 30 minute, incep sa vina isi intinda paturile pelanga noi mai multe familii, dar toate trecute de 40 ani. Bineinteles, toate doamnele erau durdulii si cu celulita din crestet pana in talpi. Eu si prietena mea ne amuzam copios, deoarece era pentru sotii nostrii o priveliste fantastica. Nici ca se putea un loc mai frumos.
Asa, au fost feriti de ispite.
Deci, alegeti cu grija locul
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul si toate cele dinlauntrul meu Numele cel Sfant al Lui
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Cleopa ne vorbeste despre cele 14 conditii canonice pt mersul la biserica: caminaris Tinuta in Biserica 28 03.01.2013 17:15:44
Doctrina socului- mersul lumii Adriana Cluj Stiri, actualitati, anunturi 3 06.06.2012 19:29:32
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 22:35:45
plaja versus rugaciune jenica Generalitati 29 01.08.2007 07:50:09