Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 08.05.2011, 22:57:07
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Era vorba despre un citat dintr-un sfant ortodox, Cosma Etolianul, care indemna asa: "pe Papa sa-l blestemati", citat pe care un forumist l-a "bagat" in discutia despre convertirea lui Noesisaa.

Ori, noi plecam de la presupunerea ca un credincios ortodox trebuie sa asculte de ceea ce il invata sfintii Bisericii sale, si prin urmare trebuie sa-l blesteme pe Papa. Iar cine il blestema pe Papa ne blestema pe toti.

Last edited by Erethorn; 08.05.2011 at 23:00:16.
  #122  
Vechi 08.05.2011, 22:58:48
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Te somez să arăți exact unde, când și cine a blestemat! Iar dacă nu poți face asta, cere-ți iertare, asta doar dacă mai ai un dram de bun simț elementar!
Sunt greseli si gresli , dar cu asa ceva nu nejucam ! Te rog sa nu te tulburi Lucian , caci sunt sigur ca-si va repara "gresala " ! Fereasca Dumnezeu de gura sloboda , caci mult rau poate face !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #123  
Vechi 08.05.2011, 23:03:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Sunt greseli si gresli , dar cu asa ceva nu nejucam ! Te rog sa nu te tulburi Lucian , caci sunt sigur ca-si va repara "gresala " ! Fereasca Dumnezeu de gura sloboda , caci mult rau poate face !
Totusi, nu a blestemat nimeni, era doar citatul :)

Trebuie insa sa recunoastem ca asemenea citate nu fac bine dialogului intre Biserici.

Eu sunt convins ca, daca ar fi sa caut printre teologii catolici ai ultimului mileniu, as gasi niscaiva exemple de iubire crestina gen "grecii schismatici, antihristi, etc....", pentru ca nimeni nu e ferit de greseala. Dar ce bine ar face sa vin cu asemenea citate ?
  #124  
Vechi 08.05.2011, 23:05:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Era vorba despre un citat dintr-un sfant ortodox, Cosma Etolianul, care indemna asa: "pe Papa sa-l blestemati", citat pe care un forumist l-a "bagat" in discutia despre convertirea lui Noesisaa.

Ori, noi plecam de la presupunerea ca un credincios ortodox trebuie sa asculte de ceea ce il invata sfintii Bisericii sale, si prin urmare trebuie sa-l blesteme pe Papa. Iar cine il blestema pe Papa ne blestema pe toti.
Te rog fara "jocuri " din acestea periculoase !. . . era vorba de . . . care a citat . . . a zis . . .a bagat. . .presupunem ca . . . Daca era vorba de un comunicat din partea unei tari islamice , mai intelegeam mesajul tau , dar chiar ca devenim ridicoli prin astfel de "comunicate ". Rog frumos , SERIOZITATE cat de cat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #125  
Vechi 08.05.2011, 23:08:13
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Totusi, nu a blestemat nimeni, era doar citatul :)

Trebuie insa sa recunoastem ca asemenea citate nu fac bine dialogului intre Biserici.

Eu sunt convins ca, daca ar fi sa caut printre teologii catolici ai ultimului mileniu, as gasi niscaiva exemple de iubire crestina gen "grecii schismatici, antihristi, etc....", pentru ca nimeni nu e ferit de greseala. Dar ce bine ar face sa vin cu asemenea citate ?
Arată exact, te rog, unde am dat eu citatul cu pricina!
  #126  
Vechi 08.05.2011, 23:09:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Totusi, nu a blestemat nimeni, era doar citatul :)
E OK ! Daca era asa ceva , eram primul care luam atitudine ! Nici pe dusmanii , dusmanilor nostri sa nu-i blestemam ! Cuvantul asta trebuie sa ne iasa din cap !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #127  
Vechi 08.05.2011, 23:11:10
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de luciand Vezi mesajul
Arată exact, te rog, unde am dat eu citatul cu pricina!
N-am ce sa arat, mai ales ca nu am zis ca l-ati dat dumneavoastra. Am zis "un forumist". Este vorba despre dobrin7m, daca nu ma inseala memoria.

Da, iata aici postarea: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=282
  #128  
Vechi 08.05.2011, 23:14:23
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
E OK ! Daca era asa ceva , eram primul care luam atitudine ! Nici pe dusmanii , dusmanilor nostri sa nu-i blestemam ! Cuvantul asta trebuie sa ne iasa din cap !
Ma bucur ca ganditi asa.
  #129  
Vechi 08.05.2011, 23:14:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
N-am ce sa arat
Multumim pentru "Corectare " - e un iarta-ma indirect din partea voastra, adresat lui Lucian !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #130  
Vechi 08.05.2011, 23:15:32
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
N-am ce sa arat, mai ales ca nu am zis ca l-ati dat dumneavoastra. Am zis "un forumist". Este vorba despre dobrin7m, daca nu ma inseala memoria.

Da, iata aici postarea: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...&postcount=282
Să înțeleg că tu ești nuțucuțu și eu sunt dobrin7m? Ceva nu se leagă, totuși!...
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Marea inselaciune a sectei adventiste: "moartea pune capat constientei" doctor_faustus Secte si culte 330 03.07.2013 19:09:58
Puterea de a o lua de la capat Alexa12 Generalitati 4 17.12.2012 17:48:18
"Nu ramanem decat cu ceea ce daruim" silverstar Generalitati 10 15.02.2012 13:12:40
Traian Băsescu: Nu rămânem fără electricitate ( Pana cand?) hydro314 Generalitati 0 13.02.2012 21:40:11