Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 19.02.2012, 00:58:13
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
S-au adunat enorm de multe postări. Unele mai așa, altele mai altfel. Multe lucruri ziditoare, adesea sufocate de mult balast.

Care vi se pare, fiecăruia, a fi cea mai bună postare ? Cea mai frumoasă, cea mai plină de miez, aceea care v-a înălțat mai mult, aceea din care am avea cel mai mult de învățat ?
Foarte interesantă întrebare.
M-au impresionat în mod pozitiv foarte multe postări depe forum, mi-ar fi greu să aleg una singură... :) Mă voi mai gândi și voi alege câteva. :)

Dar dvs ce postare v-a plăcut cel mai mult? Sau încă nu v-ați hotărât nici dvs?
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #32  
Vechi 19.02.2012, 01:19:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dar dvs ce postare v-a plăcut cel mai mult? Sau încă nu v-ați hotărât nici dvs?
O hotărâre în această privință este, într-adevăr, greu de luat. Culegând toate florile de pe o suprafață oarecare, ceea ce obții este un maldăr. Lăsând buruienile la locul lor, adică pe pământ, alegi un buchet. Din buchet, elimini florile care au parfum, dar nu destulă strălucire. Altele au multă strălucire, dar parcă sunt cumva țepoase. Sunt flori cu sevă sănătoasă și abundentă, dar care îți lasă în nări un gust amar. Eliminându-le pe toate acestea, ceea ce rămâne este, încă, un buchet. Acuma e greu de ales, fiindcă au rămas florile care au și parfum, și strălucire. Nici țepi nu au. Sunt suculente și lasă gust bun. Dar una e albă, alta roșie, alta galbenă, pe care să o alegi ? A rămas numai criteriul culorii și îți amintești de dictonul părinților noștri romani: "de gustibus et coloribus..."

Așadar, postarea cea mai bună, după părerea mea, aceasta este: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...371#post424371 Este ziditoare, este înalt elaborată, este originală și cu autentică rădăcină creștină în același timp. Are farmec și miez. Ornate florale, dar și nectarul care era hrana zeilor ce le dădea nemurirea. Are de toate. Adică, Îl are pe Dumnezeu, care este totul în toate.

P.S.: Felicitări pentru ideea de "întoacere a întrebării spre expeditor". Este modul diplomatic de a încheia răspunul la o întrebare, chestia asta am citit într-un manual despre protocolul diplomatic. Sunt uimitor de multe lucruri deștepte în cărțile după care se pregătesc diplomații !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 19.02.2012 at 01:30:28.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 19.02.2012, 09:23:23
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hmm... si acest topic va cultiva (poate) o samanta de mandrie in unii in timp ce altii vor fi sagetati de sentimentul invidiei/urii. Fratilor,cel mai bine e sa ne rugam pentru aceia care ne-au atins sufletul. Dar asa,in taina... Nu in "vazul" tuturor. Si eu iubesc si apreciez pe multi dintre voi,insa iertati-ma daca nu o sa va fac publice numele/nickname-urile.

Doamne-ajuta!
Cel mai bun mesaj este cel de care se folosesc cei mai mulți oameni, cel care zidește și cel care face să rodească ceva bun în sufletele celor care-l citesc. Așa cum bine a observat fratele Raoul, topicul acesta "rodește" neghină!
Ei bine, mie această observație mi se pare una din cele mai bune citite pe acest forum!
Și cum un om prevenit este aproape sigur ferit, știu că în Raoul nu va rodi sămânța mândriei...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 19.02.2012, 10:23:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Când este să rodească neghina, ea se arată, crește și își răspândește caracterul buruienos care îi este propriu indiferent că topicul se numește "cea mai bună postare", "cea mai aiurea postare", "cea mai medie postare" sau altcum, de exemplu "nimic despre nicio postare". Mereu grâul va hrăni, iar neghina va otrăvi nelăsându-l să crească.

Pentru cel care s-a îngrijit de sufletul său, plivindu-l la timp de buruieni și dându-i hrana cea bună, un astfel de topic (precum orice altă temă) va duce la câștig. Acela va câștiga dacă este, cumva menționată vreo postare a sa ca fiind cea mai bună. Premiul decernat obligă, iar acela se va strădui să binemerite și în celelalte postări. Dimpotrivă, dacă nimeni nu menționează postarea lui, acela se va strădui să crească în învățătură și în har, pentru ca, luând exemplu de la postări mai ziditoare, spre folosul lui, să intre în bună companie.

Dar, pentru cel care nu s-a îngrijit de sufletul său, lăsând neghina să-i sufoce sămânța pusă acolo de Domnul, indiferent că o postare a sa primește sau nu mențiune, el se va chinui și se va usca și mai tare. Dacă primește o mențiune, de ce nu primește sufragiu universal? Iar dacă nu primește mențiune, acela se va supăra precum pescarul pe sat, după cum vedem că, prea adesea, se petrec lucrurile.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #35  
Vechi 19.02.2012, 18:05:06
luciand luciand is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 170
Implicit

Asta-i o viziune scolastică, concurențială care n-are nimic de-a face cu creștinismul. Creștinismul e dragoste, compasiune, într-ajutorare, iar nu concurență! Poate părea utopic, mai ales că societatea de succes e cea concurențială. Dar vedeți ce mare diferență este între prima comunitate de creștini, formată de Sfinții Apostoli și societățile concurențiale, de "succes" din istoria recentă (modernă și contemporană). Poate nu întâmplător acestea sunt legate strâns de exarcebarea fenomenului de "protest" și "reformă"!

Iertare dacă am supărat pe cineva, nu a fost aceasta intenția mea! Era doar o încercare de raliere la observația fratelui Raoul, nicidecum un atac direct la inițiatorul topicului.
Iertare Mihnea! Oricum, postarea care m-a înveselit cel mai tare de pe tot acest forum îți aparține! Drept pentru care, după post fac o invitație la bere! În provincie! Ursus, dacă îți convine!
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 19.02.2012, 19:20:39
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

"mandria e singura patima cares e hraneste din vartuti."
Asadar, sa fim cu luare aminte sa nu acdem in isipta.

In continuare , un cantec care mi tare drag
"De-as sti toata intelepciunea cata e sub soare/in zadar daca-mi lipseste cea mantuitoare..."
http://www.youtube.com/watch?v=Juy7fHPvotY
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 19.02.2012, 20:18:37
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

o mica discutie intre marius 22 si mihailc
În prealabil postat de Marius22
Nu m-as mira sa aflu ca acestei "sarbatori" i se ofera importanta chiar si in lumea protestanta si neo-protestanta, desi acestia nu au nici macar cultul sfintilor. De asemenea, este foarte posibil ca si unii necrestini sa "sarbatoreasca" astazi.
Mihailc
... ceea ce ar mai aduce o dovadă în plus că prostia e transconfesională!
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 22.02.2012, 00:04:16
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O hotărâre în această privință este, într-adevăr, greu de luat. Culegând toate florile de pe o suprafață oarecare, ceea ce obții este un maldăr. Lăsând buruienile la locul lor, adică pe pământ, alegi un buchet. Din buchet, elimini florile care au parfum, dar nu destulă strălucire. Altele au multă strălucire, dar parcă sunt cumva țepoase. Sunt flori cu sevă sănătoasă și abundentă, dar care îți lasă în nări un gust amar. Eliminându-le pe toate acestea, ceea ce rămâne este, încă, un buchet. Acuma e greu de ales, fiindcă au rămas florile care au și parfum, și strălucire. Nici țepi nu au. Sunt suculente și lasă gust bun. Dar una e albă, alta roșie, alta galbenă, pe care să o alegi ? A rămas numai criteriul culorii și îți amintești de dictonul părinților noștri romani: "de gustibus et coloribus..."

Așadar, postarea cea mai bună, după părerea mea, aceasta este: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...371#post424371 Este ziditoare, este înalt elaborată, este originală și cu autentică rădăcină creștină în același timp. Are farmec și miez. Ornate florale, dar și nectarul care era hrana zeilor ce le dădea nemurirea. Are de toate. Adică, Îl are pe Dumnezeu, care este totul în toate.

P.S.: Felicitări pentru ideea de "întoacere a întrebării spre expeditor". Este modul diplomatic de a încheia răspunul la o întrebare, chestia asta am citit într-un manual despre protocolul diplomatic. Sunt uimitor de multe lucruri deștepte în cărțile după care se pregătesc diplomații !
Într-adevăr, este minunată postarea pe care ați ales-o! De fapt, primele 4 4 postări ale lui Scotland din acel topic sunt deosebit de interesante, de o uimitoare profunzime filosofică. Excepțional!

P. S. Nu știam că mesajul meu precedent se încadrează în instrucțiunile din manualele de diplomație... dar mi s-a mai spus de mai multe ori că ar trebui să intru în politică. :) :)

Să aveți o noapte binecuvântată și cât mai multe bucurii!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #39  
Vechi 22.02.2012, 00:06:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"mandria e singura patima cares e hraneste din vartuti."
Asadar, sa fim cu luare aminte sa nu acdem in isipta.

In continuare , un cantec care mi tare drag
"De-as sti toata intelepciunea cata e sub soare/in zadar daca-mi lipseste cea mantuitoare..."
http://www.youtube.com/watch?v=Juy7fHPvotY
Daa, este minunată melodia! Mă refer în special la versuri... mai ales aici: "Ce folos, ce folos/ Tânăr fără de Hristos?"

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #40  
Vechi 22.02.2012, 00:18:18
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
"mandria e singura patima cares e hraneste din vartuti."
Asadar, sa fim cu luare aminte sa nu acdem in isipta.

In continuare , un cantec care mi tare drag
"De-as sti toata intelepciunea cata e sub soare/in zadar daca-mi lipseste cea mantuitoare..."
http://www.youtube.com/watch?v=Juy7fHPvotY
Multumesc pentru melodie, are niste versuri minunate.... Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum poate cineva sa isi stearga propria lui postare ? mbarboi Reguli generale de utilizare a forumului 11 13.02.2013 18:30:35
buna costan bianca Umanitare 21 10.12.2010 16:27:25
Buna Liliane Generalitati 22 31.08.2010 18:56:23
Buna llaurentiu Stiri, actualitati, anunturi 2 14.10.2008 22:09:55
POSTARE agapius Generalitati 0 21.09.2007 19:48:02