Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.03.2013, 16:40:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit O altfel de "ciocolată"

Citat:
În prealabil postat de Camy93 Vezi mesajul
Ce si cum ar trebui sa manance un bun crestin ca sa putem spune cu adevarat ca are grija de trupul, sufletul si mintea lui?
Pentru cei care cred că nu trebuie să ne îngrijim de trupul nostru, ci doar de suflet:
1 Tesaloniceni 5, 23
Însuși Dumnezeul păcii să vă sfințească pe voi desăvârșit, și întreg duhul vostru, și sufletul, și trupul să se păzească, fără de prihană, întru venirea Domnului nostru Iisus Hristos.

1 Corinteni
16. Nu știți, oare, că voi sunteți templu al lui Dumnezeu și că Duhul lui Dumnezeu locuiește în voi?
17. De va strica cineva templul lui Dumnezeu, îl va strica Dumnezeu pe el, pentru că sfânt este templul lui Dumnezeu, care sunteți voi.
18. Nimeni să nu se amăgească. Dacă i se pare cuiva, între voi, că este înțelept în veacul acesta, să se facă nebun, ca să fie înțelept.
Pentru cei care se îngrijesc și refuză spre exemplu dulciurile de la magazin, iată o rețetă excelentă de masă de dimineață, atît gustoasă, cît mai ales sănătoasă:

Seara puneți la hidratat următoarele semințe (apa să depășească puțin semințele):

- 2-3 lingurițe de in, care e cel mai valoros din toată lista asta
- miez de nucă (cam 7 nuci sparte atunci, nu cumpărați numai miezul)
- cîteva migdale
- 12 alune de pădure scoase tot atunci din coajă
- sîmburi de bostan și de răsărită - cîte o lingură
- susan integral (nedecorticat) - o linguriță
- chia - un vîrf de linguriță

Dimineața cînd vă treziți beți două căni cu apă. După jumătate de oră amestecați în castron:

- miere de albine după gust - cîteva lingurițe
- pudră de roșcove - cîteva lingurițe
- scorțișoară măcinată - jumătate de linguriță
- cuișoare - foarte puține, măcinate (un vîrf delinguriță)
- deasupra niște nucă de cocos răzuită

Aveți deci două porții de mîncare cu minerale din belșug, iod, grăsimi vegetale de calitate, enzime trezite la viață care au predigerat semințele ajutînd la digestie, antioxidanți la greu (vedeți pe scala Orac unde sînt cuișoarele și scorțișoara), proteine bazice nepericuloase, diverse vitamine, șamd. Inul este un superaliment și să nu vă speriați dacă apa devine puțin gelatinoasă din cauza inului. Toate semințele sînd mai moi, mai ușor de mestecat și au gustul mai apropiat de momentul cînd au fost culese.

Atenție, nu beți apă decît după două ore după masă! Și, cînd spargeți nucile și alunele, mare, mare atenție la acel mucegai dinăuntru care poate conține una dintre cele mai puternice otrăvuri cauzatoare de cancer: aflatoxina!

Cine spunea că postul ortodox e greu?!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 13.03.2013 at 16:53:47.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.03.2013, 17:22:21
Camy93 Camy93 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.01.2013
Religia: Catolic
Mesaje: 49
Implicit

nu ma asteptam la atatea raspunsuri! ce surpriza mi-ati facut!

multumesc de posturi si sfaturi. cred ca e foarte important sa avem grija si de trupul nostru, nu doar de suflet. eu voi incerca sa reduc pe cat posibil mancarurile daunatoare si gustarile cum ar fi dulciuri sau chipsuri, pentru ca acestea nu le mancam de foame, ci de pofta! trebuie sa ne controlam si acolo as dori sa ajung eu!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 13.03.2013, 17:55:04
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

- fara cereale , adica in special cele care contin GLUTEN (dovedit toxic pt sis digestiv)

- fara ZAHAR !!!!!!!! OBLIGATORIU!

- fara carne (necesar)

- fara CAFEA (de bun simt)

- fara bauturi alcoolice (exceptie face VINUL , care este obtinut pe cea mai naturala cale si este chiar indicat)

DECI:

- LEGUME consumate in stare naturala

- FRUCTE consumate in stare naturala

- Nuci, migdanle, alune, seminte de dovleac etc (crude)

- Lapte oua branza iaurt chefir cat mai natural posibil

- Miere (dar sa nu fie supusa procesului termic!!!!!!) adica in stare naturala

- APA , VIN .

ATAT
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2013, 04:49:43
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
- fara cereale , adica in special cele care contin GLUTEN (dovedit toxic pt sis digestiv)
Cine l-a dovedit toxic?

Dumnezeu Însuși ne recomandă consumul de cereale sub formă de pîine, El ne dă chiar și o rețetă de pîine completă.

Dacă sînt persoane cu intoleranță la gluten, asta e altă problemă.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.03.2013, 07:37:43
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Intr-adevar,painea care este acum in comert este plina de chimicale si la randul meu am renuntat la ea.
Insa,cerealele sunt foarte importante,mai ales pentru bunul mers al aparatului digestiv.
Si parintele Ghelasie de la Frasinei a vorbit despre importanta lor.
Graul incoltit este foarte sanatos.Deasemenea,cine reuseste,ideal ar fi sa isi cumpere singur ingredientele si sa isi faca painica in casa.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.03.2013, 09:02:22
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Cum si ce mancam ? Cum avem grija de sufletul si trupul nostru ?

Aici ar fi doua probleme:

- faptul ca astazi atat hrana vegetala cat si cea animala contine tot mai multi compusi chimici artificiali, cu un efect evident daunator asupra organismului uman! Bineinteles ca ar fi de preferat sa ne hranim numai cu produse naturale, insa la miliardele de locuitori de pe planeta nu stiu daca o agricultura si zootehnie 100% ""bio"" ar putea asigura necesarul de alimente! Aici un inginer agronom ne-ar putea explica mai bine problema.
Apoi si in agricultura si zootehnie sunt interese financiare foarte mari, care influienteaza evident zona politica si de decizie, astfel incat niste masuri de limitare a utilizarii substantelor chimice in agricultura si zootehnie sunt mai dificil de luat. Este o situatie trista intradevar....

-apoi un om sanatos poate manca orice alimente doreste, important este sa nu se faca abuz si sa nu fie consumate in exces! Nu sunt de acord cu solutii extreme- gen nu mananc carne, nu mananc paine ca ingrasa, nu mananc zahar sau nu beau deloc alcool! Pana la urma toate alimentele au rolul lor in organism, insa consumate in canditati moderate!
De exemplu carnea contine proteine, care sunt necesare, insa consumata excesiv duce la imbolnavirea organismului!
Ciocolata contine magneziu, vara cand e cald tare afara merge o bere rece si asa mai departe!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.03.2013, 13:00:53
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

As dori sa fac o completare...personal am renuntat la carne cu ani in urma,insa am grija sa imi obtin necesarul de proteina din alte surse.Am prieteni si cunoscuti care au si mai multi ani de cand au renuntat la consumul de produse animale.
In schimb,avem grija ca hrana pe care ne-o procuram sa fie cat mai naturala,variata si bogata in vitamine,minerale,proteine.
Insa,sigur,nu asta discutam aici,fiecare opteaza pentru ce stil alimentar doreste intr-un final.
Sportul este deasemenea un mod de viata,deoarece sedentarismul este iarasi una din cauzele care adaugate unei alimentatii deficitare conduce la diferite boli fizice,dar si psihice. (ex: deficitul de serotonina si dopamina din tulburarile depresive si care se secreta in timpul activitatii fizice).
Paine,cereale...da,insa nu cea din comert.Mai multe sugestii am scris in postarea precedenta.
Zahar alb...NU!Sub nici o forma,este foarte toxic pentru organism si genereaza dependenta,fiind aproape similar unui drog. - http://www.armonianaturii.ro/Zaharul...ID_431-articol
La fel de toxice sunt toate produsele indulcite cu acest zahar,majoritatea care se afla in comert dealtfel!
Pentru a potoli cat de cat pofta de dulce,este de preferat sa utilizam mierea,zaharul brun sau sa apelam la fructe.Insa,nici de acestea nu este bine sa se faca abuz.Totul...cu masura!
In nici un caz nu apelati la indulcitori precum aspartam sau alte chimicale care sunt cel putin la fel de daunatoari ca si zaharul alb rafinat,daca nu si mai nocivi!
Sarea din comert...NU! Contine iod in exces,dar,mai ales cianura.Optati pentru sarea adusa direct de la mina,cei care aveti astfel de surse,daca nu,la sarea de mare pe care o veti gasi in orice magazin de produse naturiste.
Alcool,da,insa in cantitati moderate si doar facut in casa.Alcoolul din comert este plin de tot soiul de substante toxice.
Sa refuzi aceste otravuri care zilnic le gasim pe rafturile magazinelor nu este un exces,ci un mod de a-ti proteja sanatatea.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.03.2013, 13:54:05
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit parere !

eu obisnuiesc sa mananc uneori samburi de floarea soarelui parajiti (exista de vanzare seminte crude decojite,pe care apoi, le prajesc intr-un ceaun mare de fonta !),si tot ce inseamna fistic, caju,alune de padure, si nuci !
fructe din marile magazine nu prea cumpar, citrice sau de alea, pt ca am auzit ca sunt iradiate cu raze x ,pentru a se pastra mai mult pe raft, deci sunt moarte curata !!!
mai bine iarna mananc fructe de padure congelate (mure ,zmeura,struguri negri,.etc)


carnea din comert ,e toata infestata cu antibiotice si hormoni de crestere ( am mari banuieli de genul asta !) plus modul de hranirea al animalelor mi se pare nociv (bazat pe mortaciuni macinate din care se face apoi o faina urat mirositoare !)

Am cumparat odata carne de porc, si facand o friptura ,efiectiv mirosea a hoit desigur de la acea faina de mortaciuni cu care a fost hranit porcul !

Nu cumpar salam,carnati sau alte alea,pentru ca ,dupa ce sunt excesiv de sarate (sa traga la cantar) mai si risc sa mananc si mici cantitati de carne de cal sau de magar bagata acolo, tot pentru ...gust !!!

Iaurtul,care de asemenea e un aliment sanatos, si imi place, e contrafacut, in sensul ca e 70 % amidon, si nu mai are nici un gust !!! Cu mare greutate pot gasi o marca de iaurt bine facut !
in rest... salata de varza cu ulei de masline si otet din vin (facut de mine acasa !)
iar vara ,am rosii mari de gradina pe care le cultiv eu in gradina, si care sunt senzationale, ca gust ,si se mentin pana tomana tarziu (ba tinute in casa verzi, am mancat rosii si la inceput de ianuarie !), iar din restul am facut suc de rosii, foarte gustos, pus in sticle de plastic de 2 l ,care se poate efectiv bea,si are un gust deosebit !!!

Am uitat sa mentionez, la capitolul bauturi: berea ! Din pacate,nu stiu daca e un viciu (cum e la altii fumatul !) insa imi place sa beau bere ! Dincolo de marile beneficii ce le aduce organismului,si pe care nu e locul sa le enumar aici, totusi nu stiu daca e asa de perfect fabricata (dupa regulile germane de puritate de la 1560 !) incat sa nu contina macar ceva aditivi pentru pastrare !!!

Last edited by guardian knight; 14.03.2013 at 13:59:48.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.03.2013, 17:04:13
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cine l-a dovedit toxic?

Dumnezeu Însuși ne recomandă consumul de cereale sub formă de pîine, El ne dă chiar și o rețetă de pîine completă.

Dacă sînt persoane cu intoleranță la gluten, asta e altă problemă.

Nu "l-a dovedit" pentru ca este vorba de cea mai mare industrie din lume.

Cerealele care erau acu' 2000 de ani sunt complet diferite de cele actuale.

Am mai vb aici : http://www.crestinortodox.ro/forum/s...375#post500375


Mai multe aici despre gluten :

http://www.therawfoodfamily.com/7-re...and-your-kids/
http://www.huffingtonpost.com/dr-mar..._b_379089.html
http://www.livestrong.com/article/46...e-with-cancer/
http://www.naturalnews.com/028145_gl...ce_cancer.html
http://www.gastroconsultantsqc.com/s...en-sensitivty/
http://www.gfreeharmony.com/Cancer-Diet.html
http://csn.cancer.org/node/185576

ps. De ce crezi ca 10% din populatia globului sufera de celiachie?
Reply With Quote
Răspunde