Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.04.2013, 10:08:23
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Cum iti dai seama daca iubesti?

Exista semne ale iubirii daca ai inima impietrita? Exista lucruri/ganduri/gesturi care sa dea de gol ca inima nu ti-e atat de goala pe cat crezi? Nu ma refer doar la iubirea fata de o persoana de sex opus ci la dragostea de aproape, de Dumnezeu.
Va multumesc
AGabriela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.04.2013, 10:25:38
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Primul semn al iubirii este dorinta de comuniune. Dorim sa fim mereu in tovarasia persoanei iubite. Chiar si o singura zi departe de persoana iubita, chiar si o singura zi in care nu putem vorbi cu ea ni se pare teribil de lunga.

De aceea, daca L-am iubi pe Dumnezeu cu adevarat, daca L-am iubi cu o iubire mai mare decat aceea pentru oricare om, nu am pacatui niciodata, fiindca noi stim ca pacatul este singurul lucru care ne desparte de El. Si Dumnezeu ne iubeste, inca mai mult decat putem noi sa Il iubim. Cu atat mai mare trebuie sa fie durerea Lui, cand vede ca pacatuim, alegand sa fugim departe de El. Desi El stie unde preabine unde suntem, e indurerat de fuga noastra si striga dupa noi: "Adame, unde esti ?" (Gen 3:9).
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.04.2013, 10:57:41
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Cel mai adesea ne este mai lesne a constientiza lipsa iubirii decat prezenta ei. Pentru ca a iubi inseamna a face voia persoanei pe care o iubesti. Iar a-L iubi pe Dumnezeu inseamna a face voia Sa. "Oricine va face voia Tatalui Meu Celui din ceruri, acela imi este si frate, si sora, si mama", ne invata Mantuitorul. Masura in care traim concret, iar nu inchipuit, acest grad de familiaritate cu Mantuitorul, este masura iubirii noastre fata de Dumnezeu.
Reply With Quote
Răspunde