Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 02.11.2015, 08:49:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeu sa-i ierte !

Listă provizorie :


1.Rușitaru Ștefan
2.Hamed Ștefan
3.Ioniță Cătălina
4.Simion Alexandru
5.Epure Anda Ioana
6.Vulc Maria
7.Florea Valentina
8.Oprița Carmen Irina
9.Matei Gabriel
10.Palada Radu
11.Nelu Tilie
12.Țelea Vlad
13.Enache Diana
14.Baldovin Nicoleta
15.Tripa Ioan
16.Georgescu Paul Alexandru
17.Rugină Adrian
18.Ignat Constantin
19.Laurențiu Varlam
20.Alexandru Mihai
21.Ion Maria
22.Fieraru Valentin
23.Vieru Mihaela
24.Buca Petre Andrei
25.Petre Claudiu
26.Stan Simona Livia
27.Tănăsoiu Monica
28. Gheorghe Liliana
29. Voicu Mim
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #162  
Vechi 02.11.2015, 09:28:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
tragedie mare din pacate
-trupa rock Goodbye to Gravity- a organizat concertul in noaptea de halloween în clubul Colectiv
-una dintre pisele cantate este : " Ziua în care vom muri "

-le-a trebuit foc de artificii

Noaptea de halloween a fost sambata, 31 octombrie/1 noiembrie si nu vineri, 30/31 octombrie, dar nah, trebuia si tu sa te iei de ceva, ca altfel o groaza de dezinformati de pe facebook.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Fie ca suferintele celor raniti sa fie spre slava lui Dumnezeu, iar ei sa ajunga sa- L mărturisească pe Hristos, nu sa participe la sarbatori sataniste. Insusi faptul ca intrarea a fost libera trebuia sa le dea de gandit...

Ceva nu miroase bine din ce am citit. Se pare ca salvarile s-au pus in miscare suspect de târziu... Stim toate dedesubturile Halloween-ului? Unii sustin ca acesta nu se limiteaza doar la masti, ci necesita si sacrificii umane in onoarea necuratului... Brr!
Halloweenul nu e sarbatoare satanista. Da un search macar pe google sa vez originile sarbatorii. Intrarea este si a fost libera la multe conerte si pana acuma; n-are nici o relevanta. Salvarile au inceut sa ajunga la 11 minute dupa primul apel.
Ce sacrificii umane?1 Te-ai uitat prea mult l serialul Supernatural sau de une le-ai scos?

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ce legatura este intre obiceiurile ce Craciun si Halloween? Nu m-ar deranja daca ar fi interzise craciunitele, de exemplu... De Craciun sarbatorim Nasterea Domnului, asadar aceasta sarbatoare nu ar trebui pânjgarita.

Iar Halloween-ul nu are ce cauta intre sarbatorile românești. Exista, asa cum reiese din documentarul prezentat anterior, multe necunoscute legate de aceasta sarbatoare. Unii se mascheaza so ze distreaza, altii isi îngroapă mortii. Unii practica ritualuri satanice si chiar crime in astfel de ocazii recunoscând ca aduc jertfa necuratului. Care o fi adevarul despre acest incendiu care a facut atatea victime intr-un timp atat de scurt numai Dumnezeu stie...
Legatura e ca si romnasii nostrii au tot felul de pracici si supertitii legate chiar de Craciun si de alte sarbatori. In plus, Ziua in care se sarbatoreste acum Nasterea Domnului era o sarbatoare pagana, care a fost inlocuita cu nasterea Domnului.
Ce crime antonia? Cime se fa zilnic, nu special e halloween; cine e cu necuratul nu are nevoie e o zi speciala in care sa faca cine stie ce...

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
De Craciun, e corect sa ne bucuram crestineste, nu păgânste. Colindele sunt suficiente de Craciun. Bradul nu obligatoriu. Iar mascații de niciun fel n-ar trebui incurajati de Craciun. Părintii mei nu- i primeau pur si simplu.
Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Iar imparti deșteptăciunea? Vezi ca a impătit-o deja altcineva mai mare decat tine.
Pai uite ca mareamjoritate se bucura si paganeste si crestineste de aceasta sarbatoare. Sau vrei a zici a nu ai autniiodata brad in casa in ziua Craciunului?

Citat:
În prealabil postat de The Willful One Vezi mesajul
Eh, Raoul si Copacel, acum intelegeti de ce sunt pentru interzicerea imputitelor de culte malefice si a uraciunii asteia de sarbatori?!
Poate cetatenii, fie ei si de varste crude, care ii pupa in cur pe ameridraci, si obisnuiesc sa se aglutineze de halouin cu masti stupide pe mecla , inclusiv in spatiul public, vor avea decenta sa nu o mai faca. Macar la anul.
Tot o sa o faca; au facut-o si anul asta, chiar daca a fost acest acident nefericit.


Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si cu farama ta de inteligenta poti sa ne explici ce legatura este intre accidentul ala si hallowen -ul?

Aratam cu degetul spre hallowen -ul alora, dar noi avem o tona de obiceiuri pagane care impanzesc tot anul, superstitii, ba mai mult au ajuns si in biserici, mai rau, in slujbele bisericii, la botez, la imormantari...

Cum de nu se coboara foc din cer sa mistuie pe aia care arunca cu gaina neagra peste groapa sau pun ban in mana mortului ca sa-i garanteze trecerea in Rai, de multe ori sub privirea ingaduitoare a preotului care si-a luat comisionul?

Care inteleg prin pomana ospete intre rude care au acasa frigiderul prin iar saracii daca nu sunt luati in suturi de la intrarea in biserica, primesc cel mult un pahar de grau fiert si unul de vin?
Iar cu asta au impresia ca pot rascumpara o viata intreaga de necredinta si rea-vointa fata de Evanghelie, mantuire, biserica si slujitorii ei.

Alea nu sunt satanisme, dovezi de necredinta, de reavointa fata de mesajul Evangheliei in numele careia mai bat din cand in cand drumul la biserica?

Trebuie cumva un festival al aruncatului gainii negre peste groapa unde de la o lumanare sa arda cativa zeci din astia a caror poze sa le postam copios pe forumuri si si pe facebook ca sa spunem ca avem o problema?

Ah, nu..e mai usor sa arati spre problemele altora, noi suntem ok.

Si mai mult decat faptul ca "suntem contra" nu facem nimic.
De parca daca nu s-ar vorbi de hallowen -ul si nu am avea concerte rock, oamenii ar da buzna la biserica.
Bine zis Aline.

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
-aceste 2 fete care au murit nu erau sataniste asta am vrut sa arat, ca erau tinere, si uite ca moartea vine cand nu te astepti
-de ce sa nu ne aducem aminte de ele tinere,vii....
-dar unii idioti nu inteleg
-parte din vina o au si tinerii ca se imbata,drogheaza,se duc la concerte rock satanice
-puteau sa se duca la concerte de muzica populara,simfonica...acolo nu prea am auzit sa aiba loc incendii
-la fel sunt de vina cei din formatia rock cu versuri aiurea si focuri de artificii care nu trebuiau sa aiba loc
-sunt de vina patronii si altii, si toata societatea care e de acord cu satanismul
-sunt de vina si parintii lor -asa cum zicea un preot la predica- ca nu-i educa in valorile crestine , si a fost un semn ingaduit de Dumnezeu ca sa se trezeasca societatea
nici nu ma obosesc samai comentez...n-am la ce...

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Miroase a creier ars. Prea multa risipa ce inteligenta!

Cum sa nu fie nicio legatura intre halloween si nenorocirea cu care s-a asociat? N-a fost vorba despre o lumanare, ci despre un foc ce s-a extins suspect de rapid si a provocat morti si raniti. Un foc in cinstea satanei asociat cu un cantec pe masura, asa cum ii sta bine unui halloween autentic, nu glume cu masti cum fac copiii! Asociat apoi si cu sacrificii ritualice in cinstea necuratului! Asadar, intrarea a fost libera, dar nu gratuita!
Si...unde e legatura cu halloweenul, totusi? Teorii ale conspiratiei, baliverne scoase din burta, tapi isoasitori...la asta e bun romanul...

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
si staretul de la manastirea Putna a zis ca s-a intamplat nenorocirea din cauza cultului mortii,a rock-ului a Halloween-ului
-dar ei se cred mai destepti
Daca steretul acela a zis, inseamna ca asa e? Infailibil cumva omul si nu stim?

Citat:
În prealabil postat de crisstiann Vezi mesajul
De ce trebuie interzis Halloween-ul! Invocarea fort›elor malefice cauza metafizică a mort›ii tinerilor din club Colectiv

http://www.ganduridinierusalim.com/d...club-colectiv/

[...]
Bla bla bla...unde e legatura cu halloweenul cae s-a sarbatorit in noaptea urmatoare incendiului?!

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Trebuie interzis halloween-ul pentru ca nu e sarbatoare crestina, pentru ca e smintitoare prin ceea ce promoveaza si pentru ca are doua fete: una cu masti si cu dovleci si alta cu crime. Nu suporta comparatie cu Sfintele Pasti.
Nu trebuie interzis nimic. Trebuie interzis atunci si sf andrei ca se aseamna in obiceiuri si traditii populare foarte bine cu halloweenul nstru, trebuie interzise si multe alte sarbtori crestinesti tot din acelasi motiv, nu? inclusiv Sanzienele, sf. ilie etc.

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Atata ai inteles tu din jertfa Mantuitorului pentru salvarea omenirii? Iisus s-a lasat rastignit pentru a ne salva de iad. Nu e corect sa- smintim pe cei. mici, incurajandu- i sa participe la halloween . Una e sa lupti pentru mantuirea ta si a celor din jur si alta e sa smintesti lumea, aruncand-o in ghearele necuratului. ,,Vai de cei prin care vine sminteala!'' -- spune Iisus. Te joci cu focul, din cate observ.
Nu ai e ce sa lupti pt mntuirea altora. vezi-ti de mantuirea ta. Fiecare sa isi vada de propria mantuire. Tu ai o poblema de optica in ceea ce priveste halloweenul...

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Un foc in cinstea satanei dupa mintea ta defecta hranita cu manelism duhovnicesc si videoclipuri apocalitice sectare de pe youtube.

Sacrificii ritualice unde? O calcat unul o matza cu masina cand o ajuns la club?
Nu e e ras topicul, dar mi-a zmuls un zambet afirmatia cu matza calcata :)

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Treaba noastra e sa cerem asa ceva. Daca cerem, exista sanse sa obtinem ce dorim. Daca acceptam totul, se poate intampla ca in viitor chiar, cei dragi ai nostri sa ne ofere surprize neplăcute. Iisus S-a rastignit pentru mantuirea noastra, iar noi sa asistăm pasivi la demonizarea semenilor nostri si chiar la sacrificii umane in cinstea celui rau? Mai avem sanse de mantuire daca procedam astfel?
Sa obtii dela cine? Poti sa nu accepti, tot aia e; esti cu ina cativa impotriva majoritatii; nici daca am fii toti impotriva conducerii nu am rezolva nimic, aramite asa?!

Repet, e sacrifiii umane vzi femeie?
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
  #163  
Vechi 02.11.2015, 09:47:11
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Îmi poate răspunde și mie cineva la nelămurirea legată de ultra-mega-mediatizarea celor întâmplate în acel club?
Și mai ales de ce este publicată lista cu numele celor trecuți la Domnul?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #164  
Vechi 02.11.2015, 09:47:21
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Corinusha Vezi mesajul
In plus, Ziua in care se sarbatoreste acum Nasterea Domnului era o sarbatoare pagana, care a fost inlocuita cu nasterea Domnului.
Ce sarbatoare ?
  #165  
Vechi 02.11.2015, 09:49:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Una păgână, n-auzi?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #166  
Vechi 02.11.2015, 09:52:57
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai sa stim si noi, poate reinviem traditiile. Ca acum doua zile am vazut dovleci care cereau bani pe strada, e pacat sa ratam vreo sarbatoare pagana.
  #167  
Vechi 02.11.2015, 10:07:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Îmi poate răspunde și mie cineva la nelămurirea legată de ultra-mega-mediatizarea celor întâmplate în acel club?
Da.
Sigur.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #168  
Vechi 02.11.2015, 10:12:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da.
Sigur.
Cât de previzibil ești!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #169  
Vechi 02.11.2015, 10:27:15
The Willful One
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dragos, nu cred ca inteleg ce vrei sa intrebi.
Deci, ca la copii de trei ani (desi cunosc familii cu copii foarte mici care nu ar pune asa intrebari...infantile, ca sa ma exprim elegant): a fost o catastrofa umana. Au murit, in chinuri de care sa fereasca Dumnul si Preasfanta pe oricine, multi oameni, in special tineri, inclusiv copii. Dumnezeu sa ii odihneasca pe cei adormiti, si sa le dea sanatate si viata celor inca raniti! E normal sa se mediatizeze tragedia, inclusiv lista cu adormitii (vorba duhovnicului lui Copacel, "nu exista morti la crestini, ci adormiti"), deoarece familiile lor si prietenii au dreptul sa stie, fara sa petreaca lungi ore agonizante cautand prin spitale pe cei dragi ai ;or, care intre timp s-au mutat la Domnul. E clar? Ma oameni, la cei ca tine si cristiann comapsiunea e conditionata de experienta directa sau de, fereasca Cerul, prezenta cuiva apropiat pe lista, fie ea si a ranitilor?! Tu nu ai reprezentarea dimensiunilor unei situatii? Ai nevoie de un script ca sa intelegi, sau ce?
Banuiesc ca in hipertehnologizata Japonie exista droizi cu subrutine de bun-simt, carora nu le-ar trece asa o intrebare prin circuite. Nu mai vorbesc, de repet, copii nici macar genial de isteti.
  #170  
Vechi 02.11.2015, 10:34:16
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Parintele Savatie Bastovoi : "Ieri am avut o herghelie cam de 70 de oameni care s-au repezit să calce în picioare Biserică și credința noastră. Ei nu aveau treabă cu nimic. Sînt niște arătări fără chip și fără rațiune, cu tălpi în loc de ochi, cu pumni în loc de urechi, scoțînd pe gură ceea ce, după fire, oamenii scot prin partea din dos a corpului. Nu vă cutremurați la astfel de arătări, căci ele sînt peste tot în lume, dar nu au nici o putere. Nu li se dă de la Dumnezeu. Cei care au citit vreodată molitfele Sfîntului Vasile cunosc ce vorbe și ce rîgîituri scot duhurile necurate din om atunci cînd se sălășluiesc în acesta. Obișnuiți-vă să fiți calmi la astfel de vedenii, căci ele abia încep în societatea noastră. "

Frumos tablou !
Subiect închis