Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.07.2009, 04:03:43
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. elenadana

Miine sau poate poimiine cind vei revedea propria ta postare fa urmatorul exercitiu:toata poveste comprim-o intr-o fraza de maxim 3 propozitii,astfel incit sa fie f. clara si expresiva(sa descrie trairile cele mai importante)si posteaz-o din nou.Sunt discordante intre afirmatiile tale. (Sper ca nu esti administratorul,nu ca ar fi rau dar ar fi prea... lata.Ma astept la mai mult de la tine !)Pe tine nu trebuie sa te intereseze care ar fi acestea ci fa,daca vrei, ce ti-am spus .Va fi mult mai folositor pt. a putea discuta cu ceilalti.Este un subiect interesant din multe puncte de vedere.Solutia nu este greu de dat,greu este sa te arati pe tine un pic mai mult cine esti.Incearca ,poate fi spre folosul tau !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.07.2009, 10:33:22
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Intrebarea aceasta este pusa inca de doua ori. Trebuia sa faci un topic separat (unul singur), iar intrebarea sa o pui o singura data.

Spune-ne exact care sunt sentimentele tale. Cum il vezi tu pe acel calugar in sufletul tau?
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.07.2009, 01:39:45
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@elenadana: dupa parerea mea ar trebui sa iti schimbi duhovnicul. Aceste sentimente pe care le ai, pot deveni periculoase, chiar daca acum nu sunt. Este foarte greu sa eviti pacatul cand esti pus fata-n-fata cu el, este mai bine sa eviti toate situatiile care te pot pune fata-n-fata cu pacatul. daca acum simti asa cum simti, poate peste catva timp vei simti altfel, poate si mai nepotrivit. Nu e lucru rau sa tii la duhovnicul tau, dar sa fii sigura ca nu ai si altfel de sentimente fata de el si ca nici nu vei putea avea vreodata (fii sincera cu tine insati).
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.07.2009, 01:55:23
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de Hector Vezi mesajul
Intrebarea aceasta este pusa inca de doua ori. Trebuia sa faci un topic separat (unul singur), iar intrebarea sa o pui o singura data.

Spune-ne exact care sunt sentimentele tale. Cum il vezi tu pe acel calugar in sufletul tau?

Pai ....sa-ti raspund:am pus intrebarea de mai multe ori,pentru ca nu prea ma descurcam pe acest forum.........ieri l-am descoperit!!!probabil am pus-o o data din greseala,alta data pentru siguranta.Nici acum nu ma descurc prea bine....mmmm......am crezut ca am trimis-o in locuri separate......pentru persoane diferite....nu mi-am dat seama ca aceleasi persoane o citesc in mai multe locuri.....ce sa mai zic.....parca eu mai stiu de capul meu.....ca dovada....
Cum adica ''un topic separat''........scuza-ma dar nu prea ma descurc.....

Despre sentimentele mele ce sa zic.........''exact'' zici tu......hm.......sunt indragostita de el!La mine ''indragostit'' poate echivala cu iubit,pentru ca doar o data in viata am mai simtit asta,desi am 34 de ani.
L-am vazut la inceput ca fiind cel mai sfant om pe care l-am cunoscut!(si am avut si eu si bunicul si unchiul preoti,deci m-am invartit printre ei,nu ca n-as fi avut contact cu preotimea).L-am stimat,l-am apreciat,mi s-a parut ca l-am apucat pe Dumnezeu de-un picior cand l-am cunoscut.In loc sa-i zis ''parintele X'',ma trezeam ca ma adresez cu ''Sfantul X''.Am avut cele mai sincere si curate intentii cand l-am ales ca duhovnicul meu!

Dar.....incetul cu incetul m-am pomenit,din durerea imensa care o aveam cand ma duceam la dansul(sora operata de cancer,asa am ajuns la dansul,trimisa fiind de un alt calugar),ca ma uit in oglinda inainte sa plec de-acasa,ca m-am umplut de bucurie cand mi-a zis ca sunt frumoasa,ca-mi dau cu putin rimel.....ca ma doare cand sta de vorba cu alte fete tinere,ca am devenit geloasa pe o dom'soara care se tot tine dupa calugarul ''meu''.....si am culminat cand nu mi-a raspuns la telefoane!Treptat s-a transformat in mintea mea din duhovnic in barbat.....

Acu' ce sa mai ma fac?!
Mi-ar folosi niste funny-face-uri care sa redea mai bine starile mele......dar unde le mai gasesc si p-astea?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.07.2009, 02:08:31
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Miine sau poate poimiine cind vei revedea propria ta postare fa urmatorul exercitiu:toata poveste comprim-o intr-o fraza de maxim 3 propozitii,astfel incit sa fie f. clara si expresiva(sa descrie trairile cele mai importante)si posteaz-o din nou.Sunt discordante intre afirmatiile tale. (Sper ca nu esti administratorul,nu ca ar fi rau dar ar fi prea... lata.Ma astept la mai mult de la tine !)Pe tine nu trebuie sa te intereseze care ar fi acestea ci fa,daca vrei, ce ti-am spus .Va fi mult mai folositor pt. a putea discuta cu ceilalti.Este un subiect interesant din multe puncte de vedere.Solutia nu este greu de dat,greu este sa te arati pe tine un pic mai mult cine esti.Incearca ,poate fi spre folosul tau !
Imi ceri s-o comprim in maxim 3 propozitii..........ooooofffffffffff!!!!!Imi ceri claritate si expresivitate....dac-ar fi fost vorba de un barbat normal nu ar fi fost greu,dar cum sa exprim ceva clar despre un calugar!!!Dar eu stiu?Stiu ceea ce simt,dar totul e invaluit in vina,si sentimentul culpabilitatii.....
Trairile cele mai importante cum zici tu sunt in mintea mea...Cum sa ma arat cine sunt cand nici eu nu mai stiu?!
Daca vrei,citeste si celelalte postari ale mele,raspunsuri la alte mesaje,poate te dumiresti,ca daca le citesti.......cred ca-mi mai largesti putin spatiul,nu doar 3 fraze.....
Poate ma lamuresti tu cu ceva.......
Am mai scris(pt ca nu prea stiam cum stau lucrurile pe forumul asta)si:CALUGARUL:''calugarul hirotonit poate deveni apoi preot mirean'',si'' ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea''.
Zici ca solutia nu e greu de dat..........???????????
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.07.2009, 02:27:44
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@elenadana: dupa parerea mea ar trebui sa iti schimbi duhovnicul. Aceste sentimente pe care le ai, pot deveni periculoase, chiar daca acum nu sunt. Este foarte greu sa eviti pacatul cand esti pus fata-n-fata cu el, este mai bine sa eviti toate situatiile care te pot pune fata-n-fata cu pacatul. daca acum simti asa cum simti, poate peste catva timp vei simti altfel, poate si mai nepotrivit. Nu e lucru rau sa tii la duhovnicul tau, dar sa fii sigura ca nu ai si altfel de sentimente fata de el si ca nici nu vei putea avea vreodata (fii sincera cu tine insati).
Daca ar fi foat doar asta poate ca l-as fi schimbat,dar sunt legata de acest duhovnic prin altceva mult mai important:el a fost mijlocitorul meu catre Domnul in rugamintile mele de a-mi salva sora de la moarte.Sora mea s-a operat de cancer,gradul IV.Faptul ca sora mea este acum salvata ii datorez lui,este un sfant.Un alt calugar m-a trimis la dansul,ma asteptam sa fie un calugar batran,la cum se vorbea despre dansul,dar este chiar mai tanar decat mine.

Nu cred ca s-ar pune problema pacatului,nu datorita mie,ci datorita dansului,care nu mi-a aratat nimic special....cred ca totul e in mintea mea,nu-mi raspunde in nici-un fel,nu se poate ajunge nicaieri.....(asta nu pt ca eu nu as vrea.......vezi ce ganduri am?!)

Nu cred ca voi depasi masura,sunt educata si cu bun simt,din respect pentru dansul si pt calugari in general,nu as indrazni nici sa-l privesc in vre-un mod murdar,nerusinat.

Daca poti,sa citesti si alte mesaje-raspunsuri ale mele pe:''viata monahala'',''calugarul'': preotul calugar hirotonit poate deveni apoi preot mirean?,si ''Ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea? .

Last edited by elenadana; 14.07.2009 at 03:53:14.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.07.2009, 23:42:00
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Elena, voi citi si celelalte posturi (din pacate am foarte putin timp dar voiincerca) insa eu raman la parerea mea. Pacatul s-a produs deja in mintea ta, prin felul in care te gandesti la acest om, nu ca tu sau el ati si face ceva in acest sens.

Chiar daca te-a ajutat mult in problema sorei tale, sunt sigura ca se bucura ca a putut fi de ajutor, misiunea lui s-a incheiat (inteleg ca sora ta este vindecata) si il poti patra doar in minte, cu amintirea unui om deosebit (nu e tocmai sfant, poate o sa devina). Eu te sfatuiesc insa sa nu il mai vezi, pentru ca nu il vezi ca pe un duhovnic. Nu-ti hrani mintea cu astfel de sentimente, nu e bine.

Gaseste-ti alt duhovnic.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.07.2009, 00:27:02
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
Elena, voi citi si celelalte posturi (din pacate am foarte putin timp dar voiincerca) insa eu raman la parerea mea. Pacatul s-a produs deja in mintea ta, prin felul in care te gandesti la acest om, nu ca tu sau el ati si face ceva in acest sens.

Chiar daca te-a ajutat mult in problema sorei tale, sunt sigura ca se bucura ca a putut fi de ajutor, misiunea lui s-a incheiat (inteleg ca sora ta este vindecata) si il poti patra doar in minte, cu amintirea unui om deosebit (nu e tocmai sfant, poate o sa devina). Eu te sfatuiesc insa sa nu il mai vezi, pentru ca nu il vezi ca pe un duhovnic. Nu-ti hrani mintea cu astfel de sentimente, nu e bine.

Gaseste-ti alt duhovnic.
Aveti dreptate,pacatul e si cu gandul,nu doar cu fapta.
Iar in legatura cu sora mea,trebuie sa ne rugam continuu,asta e o boala care oricand poate recidiva,Doamne fereste!Si cand am ajuns la acea manastire,un alt calugar m-a trimis la dansul,o fi ceva,s-o ruga mai puternic....eu stiu de ce toti m-au trimis la dansul?!Si din cauza asta nu pot sa renunt.
Am mai scris foarte mult pe ''Calugarul''.(''ce se-ntampla cu cei care parasesc manastirea'').
Multumesc de sfaturi.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.07.2009, 02:14:52
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit pt. elenedana

Prefer sa iau totul in serios, oricine ai fi si orice intentie ai avea (f. serioasa sau numai dorinta de conversatie):
- este un lucru serios care se petrece in mintea si sufletul tau, care poate evolua in orice directie,daca nu faci nimic,dar directie negativa,care mai de care negativa. Nu exista nici macar o varianta care sa-ti fie cit de cit favorabila. deocamdata nesocotind actiunile lui ci doar pe ale tale.Putem face literatura multa,incepind cu faptul ca,,prin femeie a intrat pacatul in lume",si ca astfel iacata ea poarta vina initiala, dar nu ne-ar fi de folos...Treaba este ca esti in preajma unui mare,f.mare pacat si trebuie sa fugi sa rupi pamintul.Sa fugi la propriu.Oricit de bine te-ar sfatui,oricit de metodic si ales te-ar spovedi,oricit de calm si duios te-ar indruma lasa totul si fugi.Sa nu mai calci mici o data prin minastirea aceea.Sunt destule pe care sa le colinzi sau de care sa te folosesti.Sa nu dai ispititorului nici un ,,capat de ata"de care sa apuce sa traga !Nu te amagi cu nici un gind desart de genul:,, lasa,in minastire mai pot merge dar sa nu ma vad cu el" sau peste un timp:,,am un necaz prea mare acum si doar el mi-l poate rezolva,ca doar nu pot fi atit de absurda incit sa ma feresc sa merg si la nevoie". Se spune clar,f. clar in Pateric :,...pe diavolul desfrinarii nu a reusit nimeni sa-l biruiasca luptindu-se cu el ci doar fugind de el" pt. ca in finalul dramatic aici se ajunge,la lupta. Sa nu cumva sa te lasi amagita cum ca ai putea controla situatia si cu multa atentie nu s-ar putea intimpla ceva rau ca te inseli.Iar pacatul sau pacatele care se pot savirsi ,daca nu te opresti,pot fi atit de mari ca te ingrozesti numai la auzul lor si la pedepsele cu care se sanctioneaza.
D.p.v. al lui in momentul in care va avea cea mai mica banuiala iti va raspunde,cel mai sigur,in maniera brutala,categorica si oficiala indepartindu-te.Asa sunt invataturile tuturor parintilor pt. lupta cu ispitele mari.
Am avut un coleg de facultate din mitropolia Olteniei ,calugar preot desigur,care dupa un timp(nu stiu exact sa spun)s-a saturat de viata monahala gasindu-si un motiv si a iesit din ea.S-a casatorit,a facut 2 copii(cum dumnezeu a reusit sa faca DOAR 2 copii nu stiu,decit facind alte pacate tot f. mari)a devenit preot de mir si isi traia viata cam asa: activa la o biserica ca si paroh ,isi lua concediu ca orice meserias,mergea la mare ,la munte,in delata (sa vada toate frumusetile lasate de D.zeu pe pamint ca la minastire a fost oprit),avea afacerile sale caci chipurile de la altar cistiga prea putin,se nevoia in asceza precum crestinul de rind ca de,doar este diferit de monahi.Printre lucrurile cele mai grave din canoanele BOR scrie ca unul ca acesta nici macar in cimitir sa nu se ingroape la moarte precum toti crestinii ci in afara lui linga gard. Fiind colegul meu si vorbind cu el (il cunosteam dinaintea intrarii in facultate-a mea si a lui)el stia una si buna : esenta lui Hristos este dragostea iar ortodoxia este religia iubirii in principal.Stia ca va fi pedepsit in lumea cealalta dar cu iubire(adica mai usor)si nu chiar aspru,adica iertindu-i-se mare parte din greseala.Probabil ca si episcopul care la primit ca preot de mir credea la fel.Este adevarat ca trebuie sa iertam de multeori aproapelui nostru dar iertam numai ce este de iertat ,adica ce se ierta chiat de catre sf. canoane.Nu ne putem da noi (oricare dintre noi)mai cumsecade decit sfintii care au facut canoanele(adica sa fim mai sfinti ca ei)pt. ca va trebuim sa raspundem si sa dam socoteala la intrebare lui Hristos: ,,de ce deslegati ce Eu nu am deslegat?"La fel si in viata laica nici o instanta nu iarta mai mult decit ii permite legea pt. ca altfel ajungem in alta situatie.

In concluzie : fugi de acela si si de minastirea aceia cit poti de tare si de mult si sa nu privesti inapoi deloc pt. ca nu este de gluma cu o asemenea ispita !
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.07.2009, 02:48:30
elenadana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Prefer sa iau totul in serios, oricine ai fi si orice intentie ai avea (f. serioasa sau numai dorinta de conversatie):
- este un lucru serios care se petrece in mintea si sufletul tau, care poate evolua in orice directie,daca nu faci nimic,dar directie negativa,care mai de care negativa. Nu exista nici macar o varianta care sa-ti fie cit de cit favorabila. deocamdata nesocotind actiunile lui ci doar pe ale tale.Putem face literatura multa,incepind cu faptul ca,,prin femeie a intrat pacatul in lume",si ca astfel iacata ea poarta vina initiala, dar nu ne-ar fi de folos...Treaba este ca esti in preajma unui mare,f.mare pacat si trebuie sa fugi sa rupi pamintul.Sa fugi la propriu.Oricit de bine te-ar sfatui,oricit de metodic si ales te-ar spovedi,oricit de calm si duios te-ar indruma lasa totul si fugi.Sa nu mai calci mici o data prin minastirea aceea.Sunt destule pe care sa le colinzi sau de care sa te folosesti.Sa nu dai ispititorului nici un ,,capat de ata"de care sa apuce sa traga !Nu te amagi cu nici un gind desart de genul:,, lasa,in minastire mai pot merge dar sa nu ma vad cu el" sau peste un timp:,,am un necaz prea mare acum si doar el mi-l poate rezolva,ca doar nu pot fi atit de absurda incit sa ma feresc sa merg si la nevoie". Se spune clar,f. clar in Pateric :,...pe diavolul desfrinarii nu a reusit nimeni sa-l biruiasca luptindu-se cu el ci doar fugind de el" pt. ca in finalul dramatic aici se ajunge,la lupta. Sa nu cumva sa te lasi amagita cum ca ai putea controla situatia si cu multa atentie nu s-ar putea intimpla ceva rau ca te inseli.Iar pacatul sau pacatele care se pot savirsi ,daca nu te opresti,pot fi atit de mari ca te ingrozesti numai la auzul lor si la pedepsele cu care se sanctioneaza.
D.p.v. al lui in momentul in care va avea cea mai mica banuiala iti va raspunde,cel mai sigur,in maniera brutala,categorica si oficiala indepartindu-te.Asa sunt invataturile tuturor parintilor pt. lupta cu ispitele mari.
Am avut un coleg de facultate din mitropolia Olteniei ,calugar preot desigur,care dupa un timp(nu stiu exact sa spun)s-a saturat de viata monahala gasindu-si un motiv si a iesit din ea.S-a casatorit,a facut 2 copii(cum dumnezeu a reusit sa faca DOAR 2 copii nu stiu,decit facind alte pacate tot f. mari)a devenit preot de mir si isi traia viata cam asa: activa la o biserica ca si paroh ,isi lua concediu ca orice meserias,mergea la mare ,la munte,in delata (sa vada toate frumusetile lasate de D.zeu pe pamint ca la minastire a fost oprit),avea afacerile sale caci chipurile de la altar cistiga prea putin,se nevoia in asceza precum crestinul de rind ca de,doar este diferit de monahi.Printre lucrurile cele mai grave din canoanele BOR scrie ca unul ca acesta nici macar in cimitir sa nu se ingroape la moarte precum toti crestinii ci in afara lui linga gard. Fiind colegul meu si vorbind cu el (il cunosteam dinaintea intrarii in facultate-a mea si a lui)el stia una si buna : esenta lui Hristos este dragostea iar ortodoxia este religia iubirii in principal.Stia ca va fi pedepsit in lumea cealalta dar cu iubire(adica mai usor)si nu chiar aspru,adica iertindu-i-se mare parte din greseala.Probabil ca si episcopul care la primit ca preot de mir credea la fel.Este adevarat ca trebuie sa iertam de multeori aproapelui nostru dar iertam numai ce este de iertat ,adica ce se ierta chiat de catre sf. canoane.Nu ne putem da noi (oricare dintre noi)mai cumsecade decit sfintii care au facut canoanele(adica sa fim mai sfinti ca ei)pt. ca va trebuim sa raspundem si sa dam socoteala la intrebare lui Hristos: ,,de ce deslegati ce Eu nu am deslegat?"La fel si in viata laica nici o instanta nu iarta mai mult decit ii permite legea pt. ca altfel ajungem in alta situatie.

In concluzie : fugi de acela si si de minastirea aceia cit poti de tare si de mult si sa nu privesti inapoi deloc pt. ca nu este de gluma cu o asemenea ispita !

Va multumesc foarte mult,am citit cu mare atentie cele spuse de dumneavoastra.
Sunt de acord intrutotul!
Am sa incerc...
Dar daca ziceti ca daca-si va da seama,ma va indeparta brutal,categoric.....atunci unde este pericolul?!Pentru ''pacat'' e nevoie de doi,nu?!
Cred ca pot controla situatia,dar si daca m-as pierde eu,dumneavoastra ziceti ca m-ar indeparta dansul.
Oricum,desi nu cred ca si-a dat seama,totusi nu-si mai petrece atata timp cu mine ca inainte,ma cam repede,si la spovedit ma expediaza,si ma intreaba doar de sora mea.Inainte cand ma vedea ma intreba''de sanatate'',tot timpul imi dadea cate o carte,venea el repede sa-mi ia acatistul.......acum......parca nici n-as fi,trebuie sa-l trag eu ''de maneca''.
Va multumesc pentru sfaturi!
Aveti incredere in mine,ca nu voi depasi masura,cel putin la suprafata ma voi comporta exemplar!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare