Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.06.2010, 12:04:46
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Andrei, problema nu este daca credem in aceasta minune. O fi, n-o fi, nu stim.

Problema este daca credem ca o asemenea minune este posibila; ori, atitudinea ta pare sa sugereze ca nu crezi.

Iti dai seama ce jignire la adresa Mantuitorului este sa bagatelizezi episodul cu urechea taiata asa cum o faci tu ? Pai tu spui "ce mare branza, putea si individul ala sa-si apese urechea pe cap si se lipea singura, Cristos s-a bagat si el in seama degeaba".

Adica, a putut Mantuitorul sa ridice oameni din morti (ingropati si incepand sa putrezeasca - sau nici pe asta n-o crezi ?), dar n-ar putea sa mai invie un om pt. ca i s-a taiat capul ?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.06.2010, 15:47:39
Atreides's Avatar
Atreides Atreides is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2009
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 151
Implicit

Eu cred ca arabul respectiv a fost inviat de niste savanti rusi:
http://www.youtube.com/watch?v=rSrIkUXwsNk
__________________
Nihil sine Deo!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.06.2010, 16:07:19
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Andrei, problema nu este daca credem in aceasta minune. O fi, n-o fi, nu stim.

Problema este daca credem ca o asemenea minune este posibila; ori, atitudinea ta pare sa sugereze ca nu crezi.

Iti dai seama ce jignire la adresa Mantuitorului este sa bagatelizezi episodul cu urechea taiata asa cum o faci tu ? Pai tu spui "ce mare branza, putea si individul ala sa-si apese urechea pe cap si se lipea singura, Cristos s-a bagat si el in seama degeaba".

Adica, a putut Mantuitorul sa ridice oameni din morti (ingropati si incepand sa putrezeasca - sau nici pe asta n-o crezi ?), dar n-ar putea sa mai invie un om pt. ca i s-a taiat capul ?
Atunci poate-mi explici dpdv al credintei de ce capul lui varu' sau Ioan de ce nu l-a "lipit la loc"?, chiar daca a ajuns tirziu"...ca doar pentru Dumnezeu a ajunge la cadavru dupa ce putrezeste nu-i o problema.
Acesta fara discutie ar fi fost ceva cu totul iesit din parametrii intelegerii umane.

Eu cred foarte mult si sunt convins de ce cred eu, am avut verificari, insa prosteste sau cu turma refuz sa cred. Eu ma consider din "turma mica" :)
Nu cred in elementele strecurate pe furis in Biblie cu anumite scopuri sau traduse ca sa dea bine pentru unii! ! !

Last edited by andreicozia; 29.06.2010 at 16:10:09.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.06.2010, 17:36:18
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Atunci poate-mi explici dpdv al credintei de ce capul lui varu' sau Ioan de ce nu l-a "lipit la loc"?, chiar daca a ajuns tirziu"...ca doar pentru Dumnezeu a ajunge la cadavru dupa ce putrezeste nu-i o problema.
Acesta fara discutie ar fi fost ceva cu totul iesit din parametrii intelegerii umane.

Eu cred foarte mult si sunt convins de ce cred eu, am avut verificari, insa prosteste sau cu turma refuz sa cred. Eu ma consider din "turma mica" :)
Nu cred in elementele strecurate pe furis in Biblie cu anumite scopuri sau traduse ca sa dea bine pentru unii! ! !
Eu nu mai inteleg nimic. Te autointitulezi ortodox, dar nu crezi in miracolele lui Iisus ?!
Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.06.2010, 18:07:00
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Eu nu mai inteleg nimic. Te autointitulezi ortodox, dar nu crezi in miracolele lui Iisus ?!
:)))) nonono, eu nu cred in interpretarile care s-au facut acestor evenimente si exagerarile care au aparut in urma traducerilor, si mai sunt si altele..
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.06.2010, 18:41:41
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
:)))) nonono, eu nu cred in interpretarile care s-au facut acestor evenimente si exagerarile care au aparut in urma traducerilor, si mai sunt si altele..
In cazul acesta, poate ne luminezi si pe noi, dar cu argumente, asa, metodic.

Care dintre miracolele despre care noi astialalti, credulii, am citit in Scriptura nu este conform cu realitatea, si unde anume a aparut exagerarea si eroarea de traducere ? Dar stii, frumos, pe cat posibil cu editii, ani, variante textuale.

Hai sa luam un exemplu - invierea lui Lazar. Daca nu crezi in varianta "clasica", arata-ne cam in ce perioada a aparut "eroarea de traducere", ce variante manuscrise ale Evangheliilor exista in care nu apare eroarea, ce argumente pro si contra pretinsei erori aduce exegeza biblica.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.06.2010, 23:35:22
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Atreides Vezi mesajul
Eu cred ca arabul respectiv a fost inviat de niste savanti rusi:
http://www.youtube.com/watch?v=rSrIkUXwsNk
Asa mai merge! Traiasca savantii rusi de care n-a auzit nimeni si care produc minuni senzationale!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Hristos a inviat! Neagu Andrei Sfintele Pasti - Invierea Domnului 66 25.05.2023 16:05:04
Hristos a inviat! florin7 Intrebari utilizatori 12 02.05.2012 11:44:58
Hristos a inviat! mihai anton Sfintele Pasti - Invierea Domnului 39 19.06.2011 17:27:26
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Hristos a inviat! princess Calugarul 0 29.05.2008 22:18:35