Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.06.2011, 17:34:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Care sunt sarbatorile imparatesti?

As vrea sa stiu care sunt sarbatorile imparatesti, la care se canta "Cati in Hristos" in loc de "Sfinte Dumnezeule".
Vad ca la Inaltare si alte sarbatori mari nu se canta. Sunt doare f.putine sarbatori la care se canta "Cati in Hristos".
Si atunci daca nici Inaltarea Domnului nu este sarbatoare imparateasca, nu stiu care ar fi alea.
Poate ma lamureste cineva.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2011, 13:34:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Chiar nu stie nimeni?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.06.2011, 14:18:40
Andrei_so Andrei_so is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
As vrea sa stiu care sunt sarbatorile imparatesti, la care se canta "Cati in Hristos" in loc de "Sfinte Dumnezeule".
Vad ca la Inaltare si alte sarbatori mari nu se canta. Sunt doare f.putine sarbatori la care se canta "Cati in Hristos".
Si atunci daca nici Inaltarea Domnului nu este sarbatoare imparateasca, nu stiu care ar fi alea.
Poate ma lamureste cineva.
Aceste lucruri nu le știam nici eu dar m-am lămurit căutând pe internet și am găsit următoarele lucruri:

Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe sunt cele mai importante sărbători ale anului liturgic. În timp ce numeroși sfinți și evenimente au importanță în anumite zone, întreaga Biserică sărbătorește toate cele treisprezece sărbători aflate deasupra tuturor celorlalte, Sfintele Paști și cele Douăsprezece Praznice Împărătești. Acestea sărbătoresc și ne reamintesc prezența istorică a Mântuitorului și a Maicii Sale aici pe pământ, printr-o serie de doisprezece evenimente cele mai importante.

Dintre acestea, șapte sunt praznice în onoarea Domnului nostru Iisus Hristos iar cinci sunt în onoarea Maicii Domnului, împreună constituind cele Doisprezece Praznice Împărătești.

8 septembrie, Nașterea Maicii Domnului
14 septembrie, Înălțarea Sfintei Cruci
21 noiembrie, Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
25 decembrie, Nașterea Domnului (Crăciunul)
6 ianuarie, Teofania, Botezul Domnului
2 februarie, Întâmpinarea Domnului
25 martie, Buna Vestire
Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, Duminica Floriilor
Patruzeci de zile după Paști, Înălțarea Domnului
Cincizeci de zile după Paști, Pogorârea Duhului Sfânt
6 august, Schimbarea la Față
15 august, Adormirea Maicii Domnului

Sursa: Orthodoxwiki

Cât despre Imnul baptismal "Câți în Hristos..." am găsit următorul pasaj intr-o publicație duminicală a parohiei "Toma Cozma" din Iași:

Imnul baptismal "Câți în Hristos v-ați botezat..." înlocuiește de fapt imnul Trisaghionului din slujba Liturghiei din noaptea Paștilor și a sărbătorilor mari în cursul cărora se săvârșea botezul catehumenilor. Acest imn se intona la intrarea in biserică a neofiților pentru a participa la jertfa euharistică pascală și a se împărtăși cu Sfânta Euharistie.

Sper să-ți fie de folos. Doamne ajută!
__________________
"Scopul este să trăim ortodox, nu numai să vorbim și să scriem ortodox." (Cuviosul Paisie Aghioritul)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2011, 20:22:04
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspuns.
Totusi nu m-am lamurit cu imnul (Cati in Hristos). Nu se canta nici la sarbatori mari dintre cele de pe lista pusa mai sus. La Pasti se canta, la Inaltare nu.
Ce sa inteleg atunci?
Am sa mai caut informatii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.04.2012, 15:24:39
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Sarbatorile la care se canta la liturghie "cati in Hristo v-ati botezat" sunt Pastile, Rusalile, Boboteaza, Sambata lui Lazar din Postul Mare si nu sunt sigru daca se canta si la Nastea Domnului.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 18:23:02
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Andrei_so Vezi mesajul
Aceste lucruri nu le știam nici eu dar m-am lămurit căutând pe internet și am găsit următoarele lucruri:

Praznicele Împărătești ale Bisericii Ortodoxe sunt cele mai importante sărbători ale anului liturgic. În timp ce numeroși sfinți și evenimente au importanță în anumite zone, întreaga Biserică sărbătorește toate cele treisprezece sărbători aflate deasupra tuturor celorlalte, Sfintele Paști și cele Douăsprezece Praznice Împărătești. Acestea sărbătoresc și ne reamintesc prezența istorică a Mântuitorului și a Maicii Sale aici pe pământ, printr-o serie de doisprezece evenimente cele mai importante.

Dintre acestea, șapte sunt praznice în onoarea Domnului nostru Iisus Hristos iar cinci sunt în onoarea Maicii Domnului, împreună constituind cele Doisprezece Praznice Împărătești.

8 septembrie, Nașterea Maicii Domnului
14 septembrie, Înălțarea Sfintei Cruci
21 noiembrie, Intrarea în Biserică a Maicii Domnului
25 decembrie, Nașterea Domnului (Crăciunul)
6 ianuarie, Teofania, Botezul Domnului
2 februarie, Întâmpinarea Domnului
25 martie, Buna Vestire
Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, Duminica Floriilor
Patruzeci de zile după Paști, Înălțarea Domnului
Cincizeci de zile după Paști, Pogorârea Duhului Sfânt
6 august, Schimbarea la Față
15 august, Adormirea Maicii Domnului

Sursa: Orthodoxwiki
Cred ca ai uitat-o pe cea mai importantaInvierea Domnului-Sfintele Pasti
apoi 1 ianuarieTaierea imprejur a Domnului
iar ale Maicii Domnului sunt 5:
Nasterea- 8 septembrie, Sf acoperamant 1 oct, Intrarea in Biserica 21 nov, Bunavestire -25 martie, Adormire 15 august
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 20.04.2012 at 18:28:45.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.04.2012, 18:51:14
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Multumesc pentru raspuns.
Totusi nu m-am lamurit cu imnul (Cati in Hristos). Nu se canta nici la sarbatori mari dintre cele de pe lista pusa mai sus. La Pasti se canta, la Inaltare nu.
Ce sa inteleg atunci?
Am sa mai caut informatii.
Nu-mi dau seama cât de tardiv e acest răspuns, dar mă gândesc că-i potrivit să nu lăsăm prea multe nedumeriri în aer chiar dacă răspunsurile nu acoperă în întregime toată informația solicitată de întrebare.
Imnul ”Câți în Hristos v-ați botezat” înlocuind Trisaghionul la marile praznice e o reminescență liturgică a vremurilor când în Biserică avea loc botezul catehumenilor. El a rămas în uz, întrucât i s-a dat un sens anagogic (interpretare duhovnicească), la modul că fiecare credincios își poate spăla haina cea albă a botezului, prin metanoia (pocăință și înnoirea vieții). De aceea, înainte de parznicele mari, creștinul trece prin baia spovedaniei care reactualizează harul Botezului și pregătește primirea cu folos a Euharistiei. Această împrospătare a conștiinței faptului că la botez noi ne unim ființial cu Hristos, nu doar simbolic, trezește în credincioși dorința și voința de a nu mai rupe această legătură prin păcat și nesimțire duhovnicească.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.04.2012, 02:40:48
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit Sărbătorile Împărătești

Cristos a înviat!
Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
Cred ca ai uitat-o pe cea mai importantaInvierea Domnului-Sfintele Pasti
apoi 1 ianuarieTaierea imprejur a Domnului
iar ale Maicii Domnului sunt 5:
Nasterea- 8 septembrie, Sf acoperamant 1 oct, Intrarea in Biserica 21 nov, Bunavestire -25 martie, Adormire 15 august
Învierea, a treisprezecea, este peste toate, le arondează pe celelalte; așa cum apostolii au fost doisprezece, iar Cristos (Care i-a ales), înainte de toți, ”al treisprezecelea”.
Toate sărbătorile se regăsesc în Inviere căci dacă aceasta nu s-ar fi petrecut, atunci nici sărbătorile n-ar fi fost Împărătești, adică n-ar fi avut consistență.
Doisprezece reprezintă o ”lume” intreagă, iar treisprezece este mai mult, reprezintă transcendentul.
De aceea în Occident ”13” este proscris pentru că(în buzunare ”lor”) este suficientă lumea materială întreagă.

Tăierea împrejur nu e o sărbătoare creștină, ci un obicei evreiesc, despre care Pavel spunea:
19. Taierea'mprejur nu este nimic, si netaierea'mprejur nimic nu este, ci paza poruncilor lui Dumnezeu. (1CO 7:19)
Figurează în calendarul creștin din... inerție. Ca dovadă, nu a devenit obicei creștin.


Așadar, sărbătorile împărătești sunt evenimente marcante ale Evangheliei pe care le-a ales Biserica; Învierea a creeat Biserica.

Last edited by Demetrius; 21.04.2012 at 04:51:35.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.04.2012, 11:14:44
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Tăierea împrejur nu e o sărbătoare creștină, ci un obicei evreiesc, despre care Pavel spunea:
19. Taierea'mprejur nu este nimic, si netaierea'mprejur nimic nu este, ci paza poruncilor lui Dumnezeu. (1CO 7:19)
Figurează în calendarul creștin din... inerție. Ca dovadă, nu a devenit obicei creștin.


Așadar, sărbătorile împărătești sunt evenimente marcante ale Evangheliei pe care le-a ales Biserica; Învierea a creeat Biserica.
Taierea imprejur nu e un obicei crestinesc, dar ce s-a preluat a fost randuiala la 8 zile de la nasterea pruncului, precum si rugaciunile de punere a numelui. Asadar, obiceiul ca la 8 zile sa se citeasca pruncului anumite rugaciuni, printre care si cea de punere a numelui este specifica ortodoxiei. De aceea sfintii parintii au randuit ziua de Taierea imprejur ca sarbatoare imparateasca, iar pictorii bisericesti au facut icoana.
Invierea reprezinta cea mai mare Sarbatoare crestina, temelia credintei noastre.De aceea ea este prima dintre sarbatrile imparatesti, ca importanta.
Sarbatorile imparatesti inchinate Mantuitorului sunt 9; 10 daca consideram si Inaltarea Sfintei Cruci.
Iar cele in cinstea Maicii Domnului sunt 5. Toate impreuna sunt considerate imparatesti.
Învierea reprezintă temelia bisericii, Biserică intemeiată la Cincizecime.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Care sunt conditiile pt a te calugari? Ioanna Generalitati 135 23.10.2017 23:35:07
Care sunt principiile fundamentale ? Eutifiev_EMI Despre Sfanta Scriptura 33 09.11.2009 00:44:00