Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.08.2012, 22:16:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit Sfanta Liturghie - invitatie la accederea in Imparatie si imn adus Sfintei Treimi

Slujbele Bisericii reprezintă împărtășirea concretă de viața cea nouă în Hristos Biserica este Împărăția lui Dumnezeu pe pământ iar slujbele reprezintă intrarea noastră în această Împărăție, trăirea și împărtășirea concretă de viața cea nouă în Hristos, de dreptatea, pacea și bucuria în Duhul Sfânt ce caracterizează Împărăția lui Dumnezeu (Rom. 14, 17). Cultul Bisericii ne poartă în lumea prezenței directe a lui Dumnezeu făcându-ne părtași bucuriei învierii. Creștinismul este, pentru aceasta, o religie liturgică, o religie în care pe primul plan este cultul, trăirea liturgică a vieții celei noi în comuniune cu Dumnezeu. Biserica este, în primul rând, o comunitate rugătoare, slăvitoare. Înțelegem astfel de ce Biserica noastră se numește ortodoxă: este Biserica ce aduce dreaptă slăvire (orthos - doxa) lui Dumnezeu și, ca urmare, are credința dreaptă fiind Biserica cea adevărată.
Sfânta Liturghie - unirea tuturor în Biserică și intrarea Bisericii în Împărăția lui Dumnezeu
Centrul cultului ortodox este Sfânta Liturghie, slujba în care se realizează, prin excelentă, intrarea noastră în Împărăție, mai precis unirea tuturor în Biserică și intrarea Bisericii în Împărăția lui Dumnezeu. Toate celelalte slujbe sunt o pregătire pentru Liturghie și își găsesc împlinirea în ea. Sfântul Dionisie Areopagitul numește Sfânta Liturghie Taina Tainelor deoarece ea încununează tot ceea ce s-a dat prin celelalte slujbe și unește cel mai deplin pe fiecare credincios și pe toți în Dumnezeul cel Unul și infinit în iubire desăvârșind comuniunea cu Dumnezeu.






Noi, crestinii ortodocsi, suntem datori a participa (nu doar a asista) la Sfanta Liturghie. Fiecare cuvant, fiecare gest din desfasurarea ei are o semnificatie adanca. Cred ca necunoasterea acesteia ne induce caderea in plictiseala si inertie sau impresia ca la fiecare slujba totul este la fel. Va propun sa descoperim aici semnificatiile principalelor momente ale slujbei, ca tot se discuta pe alt topic despre necesitatea cunoasterii dogmelor, aspect cu care sunt de acord, cu mentiunea ca din participarea atenta la Sfanta Liturghie putem invata foarte multa teologie.



Liturghia debutează prin slăvirea împărăției Sfintei Treimi

Sfânta Liturghie începe prin rostirea de către preot a binecuvântării mari: „Binecuvântată este Împărăția Tatălui și a Fiului și a Sfântului Duh, acum și pururea și în vecii vecilor”. În limbaj liturgic „a binecuvânta” înseamnă „a slăvi”, „a lăuda”. Liturghia debutează așadar printr-o slăvire a împărăției Sfintei Treimi scoțând adunarea liturgică din condițiile existenței căzute, din „lumea aceasta” și raportându-o la Împărăția lui Dumnezeu („Împărăția Mea nu este din lumea aceasta” - Ioan 18, 36), împărăție care vine („Vie Împărăția Ta” ne rugăm în Tatăl nostru - Luca 11, 2) și a venit deja („iată a ajuns la voi Împărăția lui Dumnezeu” - Luca 11, 20).


Scopul Sfintei Liturghii este intrarea în Împărăția lui Dumnezeu
După învățătura Tradiției și a Scripturii, Împărăția lui Dumnezeu este cunoașterea lui Dumnezeu, iubirea față de El, unirea cu El și viața întru El. Este „dreptate și pace și bucurie în Duhul Sfânt” (Rom. 14, 17). Este Împărăția iubirii între Dumnezeu și noi și între noi înșine. A binecuvânta această împărăție înseamnă a recunoaște și a mărturisi că ea este valoarea supremă și ultimă și, ca urmare, a exprima dorința adunării liturgice de a intra în ea. Mai mult, binecuvântarea mare afirmă scopul Sfintei Liturghii ca fiind intrarea în Împărăția lui Dumnezeu.
Binecuvântarea împărăției ne îndreaptă astfel atenția, mintea și inima spre unicul lucru de trebuintă, intrarea în împărăție, relevând faptul că încă din viața aceasta este posibil a deveni părtași Împărăției lui Dumnezeu. Sfânta Liturghie prilejuiește trăirea anticipată a împărăției cerurilor și prefigurarea ajungerii depline în ea.


Împărăția lui Dumnezeu este extinderea iubirii Sfintei Treimi la noi
Binecuvântarea mare este o mărturisire a Sfintei Treimi. „Prin întrupare oamenii au învățat mai întâi că Dumnezeu este în trei fețe. Și cum Sfânta Liturghie este taina acestei întrupări a Domnului, la începutul ei se cuvine să fie pusă în lumină și să fie propovăduită Treimea”. În același timp este o mărturisire că Împărăția lui Dumnezeu este Împărăția Sfintei Treimi, a Tatălui ceresc iubitor, a Fiului devenit prin întrupare Fratele cel mai iubitor al nostru și a Duhului Sfânt, curățitorul nostru de patimile care ne stăpânesc ca forme multiple ale egoismului. Împărăția lui Dumnezeu este extinderea iubirii Sfintei Treimi la noi, iubire căreia se cuvine să-i răspundem și noi cu iubirea noastră față de Dumnezeu și între noi. Este o împărăție a dragostei în care comuniunea celor ce fac parte din ea sporește continuu în Sfânta Liturghie pentru a ajunge desăvârșită în viața viitoare.
Binecuvântarea este și o afirmare a veșniciei Împărăției lui Dumnezeu: „Binecuvântată este Împărăția ... acum și pururea și în vecii vecilor”. Se subliniază astfel caracterul eshatologic al Sfintei Liturghii, ieșirea din timpul „acestei lumi” și intrarea în dimensiunea veșniciei.
Împărăția ni s-a deschis prin crucea Fiului lui Dumnezeu
Binecuvântând Împărăția Treimică, preotul face semnul Sfintei Cruci cu Evanghelia deasupra antimisului. Evanghelia este „icoana” Cuvântului lui Dumnezeu, de aceea, prin însemnarea cu semnul Sfintei Cruci, se subliniază faptul că Împărăția ni s-a deschis prin și în Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu care, luând firea umană, a biruit moartea prin cruce arătându-ne iubirea veșnică a lui Dumnezeu pentru noi și descoperindu-ne că nu putem intra în această împărăție decât prin jertfă, asumându-ne crucea: „oricine voiește să vină după Mine să se lepede de sine, să-și ia crucea și să-Mi urmeze Mie” (Marcu 8, 34).
Împărăția lui Dumnezeu este nedespărțită de cruce, dar în ea nu intrăm ca indivizi ci ca persoane unite în Biserică. „Toată Sfânta Liturghie este mișcarea comunității în duhul de jertfă a lui Hristos spre unirea deplină cu Hristos cel jertfit și înviat și spre jertfirea reciprocă între ei din puterea jertfei Lui”. Unirea comunității cu Hristos cel jertfit se face pentru a se aduce și ea împreună cu El jertfă Tatălui și astfel să se realizeze Împărăția Treimii în toate. Împărtășirea Bisericii din jertfa lui Hristos, exprimată simbolic de rânduiala Proscomidiei, se împlinește astfel în cadrul Sfintei Liturghii.


Puterea Împărăției lui Dumnezeu constă în Duhul Sfânt
Binecuvântarea Împărăției lui Dumnezeu este o cerere ca ea să vină la noi și ca noi să fim înălțați la ea. Afirmăm astfel sensul profund al slujirii divine în general și al Sfintei Liturghii în special și anume „pregustarea” Împărăției lui Dumnezeu care, deși nevăzută „lumii acesteia”, se află deja în mijlocul nostru (Luca 11, 20). Puterea acestei împărății constă în Duhul Sfânt prin care Dumnezeu vine în noi. Duhul Sfânt este Duhul libertății care ne arată fii liberi ai Tatălui ceresc (Romani 8, 15; II Corinteni 13, 17) și ne curățeste de toată întinăciunea păcatului dacă ne pocăim cu sinceritate. De aceea în Împărăția lui Dumnezeu toți suntem împărați și fii ai Celui Preînalt, eliberați de egoism și uniți în iubire jertfelnică. Perspectiva de a deveni părtași, în Duhul Sfânt, Împărăției lui Dumnezeu și putința pregusțării acesteia ne descoperă Sfânta Liturghie ca o sărbătoare adevărată, plină de lumină.
”Amin”-ul este mărturisirea dorinței de a fi părtași Împărăției lui Dumnezeu
”Amin”-ul rostit de comunitate ca răspuns la binecuvântare având sensul de „așa să fie”, exprimă participarea plină de bucurie a tuturor celor prezenți la Liturghie, la lucrarea sfântă care începe. Este o mărturisire a dorinței credincioșilor de a fi părtași Împărăției lui Dumnezeu și a încrederii că se vor învrednici de această bucurie. Dar „amin”-ul rostit ne și responsabilizează deoarece în Împărăția lui Dumnezeu nu intră nimic necurat sau întinat (Apocalipsa 21, 27; Efeseni 5, 5) și, ca urmare, cel ce vine la Liturghie se cuvine să-i aducă lui Dumnezeu pocăintă pentru păcatele sale .






http://www.dervent.ro/resurse/liturghia/index-D-13.html





Iata la ce suntem chemati la fiecare Sfanta Liturghie, la intrarea in Imparatia Domnului!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.08.2012, 23:04:35
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

La voi in biserica se citeste ectenia catehumenilor?

Rugați-vă, cei chemați, Domnului.

Cei credincioși, pentru cei chemați să ne rugăm, ca Domnul să-i miluiască pre dânșii.

Să-i învețe pre dânșii cuvântul adevărului.

Să le descopere lor Evanghelia dreptății.

Să-i unească pre dânșii cu Sfânta Sa Sobornicească și Apostolească Biserică. -
Mântuiește, miluiește, apară și păzește pre dânșii, Dumnezeule, cu Harul Tău.

Cei chemați, capetele voastre Domnului să le plecați.






In biserica mea se citesc, dar stiu ca in altele s-a renuntat la ele, din pacate. De ce credeti ca mai sunt de folos, din moment ce toti care participa sunt botezati, deci nu mai exista propriu-zis catehumeni?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.08.2012, 23:22:01
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La voi in biserica se citeste ectenia catehumenilor?

Rugați-vă, cei chemați, Domnului.

Cei credincioși, pentru cei chemați să ne rugăm, ca Domnul să-i miluiască pre dânșii.

Să-i învețe pre dânșii cuvântul adevărului.

Să le descopere lor Evanghelia dreptății.

Să-i unească pre dânșii cu Sfânta Sa Sobornicească și Apostolească Biserică. -
Mântuiește, miluiește, apară și păzește pre dânșii, Dumnezeule, cu Harul Tău.

Cei chemați, capetele voastre Domnului să le plecați.






In biserica mea se citesc, dar stiu ca in altele s-a renuntat la ele, din pacate. De ce credeti ca mai sunt de folos, din moment ce toti care participa sunt botezati, deci nu mai exista propriu-zis catehumeni?
E o ramasita din trecut. Si pe de alta parte ne reaminteste ca suntem credinciosi ,adica ne reaminteste importanta Botezului .
Uite ,ca sa devina mai viu ,eu iti spun ce simt atunci. Ma mir atunci ,ca sunt numit credijncios ,ca nici macar chemat nu a-si merita.Si asta imi da putere sa inteleg ca nu prin neputinta mea,ci prin harul lui Dumnezeu ma aflu acolo cu capu sus, desi mi-ar fi rusine si in tinda Bisericii sa stau. Ma simt cetatean al Bisericii prin harul lui Hristos ,iar nu prin inaltimea mea
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.08.2012, 23:31:27
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
E o ramasita din trecut. Si pe de alta parte ne reaminteste ca suntem credinciosi ,adica ne reaminteste importanta Botezului .
Uite ,ca sa devina mai viu ,eu iti spun ce simt atunci. Ma mir atunci ,ca sunt numit credijncios ,ca nici macar chemat nu a-si merita.Si asta imi da putere sa inteleg ca nu prin neputinta mea,ci prin harul lui Dumnezeu ma aflu acolo cu capu sus, desi mi-ar fi rusine si in tinda Bisericii sa stau. Ma simt cetatean al Bisericii prin harul lui Hristos ,iar nu prin inaltimea mea
Bine, dar catehumeni mai exista, dar nu in bisericile noastre. Sunt oameni prin partile lumii care se pregatesc sa fie ortodocsi. Daca tot ai facut o marturisire, o sa marturisesc si eu ca atunci cand aud aceasta ectenie, il pomenesc in gand pe un prieten de-al meu strain, interesat intr-un anumit grad de ortodoxie.

Dar iata ce scrie pe site-ul pe care l-am citat:
Ectenia catehumenilor este expresia caracterului misionar al Bisericii
În zilele noastre mulți liturgiști au pus problema scoaterii ecteniei catehumenilor din Sfânta Liturghie argumentând prin aceea că catehumenatul a dispărut încă din secolul al VI-lea și ca urmare această ectenie se adresează unei „categorii inexistente de asistenți”. Liturghierul prevede de altfel posibilitatea de a o lăsa afară „la nevoie” și în practică acest lucru se întâmplă des.
Și totuși catehumenii nu mai sunt „o categorie inexistentă de asistenți”. Se întâmplă azi ca oameni maturi să-și asume calitatea de catehumeni în vederea botezului. Chiar mai mult, după căderea comunismului, în unele Biserici Ortodoxe (Sârba, Rusa etc) a început organizarea catehumenatului pentru cei nebotezați în perioada de ateism și care doresc să devină creștini ortodocși. În aceste condiții ectenia catehumenilor devine foarte actuală.
Mai mult decât atât, după cum sublinia Părintele Alexander Schmemannn, trebuie să înțelegem ca tradiția liturgică păstrează plinătatea ideii și învățăturii despre lume. Adaptând rânduielile de cult mentalității omului contemporan riscăm să pierdem elemente importante ale tradiției liturgice. De aceea obiceiurile și tradițiile liturgice trebuie evaluate nu raportat la contemporaneitate ci în funcție de măsura în care exprimă prin sine ceva veșnic și esențial. Privită din acest punct de vedere ectenia catehumenilor este expresia liturgică a chemării de bază a Bisericii și anume Biserica îndreptată spre lume cu scopul de a o întoarce la Hristos, este expresia caracterului misionar al Bisericii.
Lumea în care trăim este departe de a fi creștină. Creștinii sunt o minoritate. Mai sunt atâtea zeci de milioane de oameni care nu l-au cunoscut pe Hristos. Ectenia catehumenilor este o rugăciune pentru aceștia și, în același timp, o aducere aminte a misiunii pe care ne-a încredințat-o Hristos: „Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh, învățacirc;ndu-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului” (Matei 28, 19-20).
De aceea este important ca ectenia catehumenilor să fie menținută în cadrul Sfintei Liturghii, putându-se renunța eventual la îndemnul final adresat catehumenilor pentru a părăsi biserica.



O sa mai caut insa informatii despre acest lucru. Daca aveti voi, va rog sa le postati.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.08.2012, 23:48:43
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Normal ca intelesul e si cel evident,ca se mai adreseaza catehumenilor care inca mai exista
Dar mult mai interesanta mi sa parut situatia cand acestia nu exista ,si toti de acolo sunt botezati.

In alta ordine de idei , cel mai mare inteles al Liturghiei mi se pare gustarea ei.De ani de zile caut sa inteleg aceatsa Taina primordiala .Si intotdeauna,singura cheie care m-a ajutat,a fost ca nu e un simplu spectacol,o ceremonie la care participi. Ca adevarul ei este simplu :gusta si vezi
Toate celealalte intelesuri vin ulterior,dar pina nu gusti si nu simti acel cutremur....
De aceea initial,Liturghia era facuta pentru impartasirea tuturor
Nu trebuie doar sa filozofam pe marginea prefacerii Trupului lui Hristos si a jertfei Sale,ci tre buie sa gustam ,sa mincam aceasta jertfa ,si sa ne facem una cu ea
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2012, 00:38:55
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
La voi in biserica se citeste ectenia catehumenilor?

Rugați-vă, cei chemați, Domnului.

Cei credincioși, pentru cei chemați să ne rugăm, ca Domnul să-i miluiască pre dânșii.

Să-i învețe pre dânșii cuvântul adevărului.

Să le descopere lor Evanghelia dreptății.

Să-i unească pre dânșii cu Sfânta Sa Sobornicească și Apostolească Biserică. -
Mântuiește, miluiește, apară și păzește pre dânșii, Dumnezeule, cu Harul Tău.

Cei chemați, capetele voastre Domnului să le plecați.






In biserica mea se citesc, dar stiu ca in altele s-a renuntat la ele, din pacate. De ce credeti ca mai sunt de folos, din moment ce toti care participa sunt botezati, deci nu mai exista propriu-zis catehumeni?
Si la noi se citesc, catehumeni vom avea mereu.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Icoana Sfintei Treimi alex79 Intrebari utilizatori 0 30.12.2010 19:12:27
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22