Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.01.2011, 14:38:00
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit Sfintii Prooroci Ilie si Enoh luptandu-se cu Antihrist

Am deschis si eu acest topic fiindca este destul de delicat si aproape infricasator,fiindca Mantuitorul a spus de cei prooroci ca ei o sa fie ucisi de Antihrist,ce credeti ca o sa reuseasca Ilie si Enoh sa infranga acest demon al adancului de cel mai de jos loc care e destul de puternic de a ucide si un om muritor?Eu am incredere ca Mantuitorul o sa-l distruga pe Antihrist.Va intreb de ce sa moara cei doi Sfintii Prooroci Ilie si Enoh?Stiu ca e o teologie inalta si ca mintea omului nu o poate intelege,dupa parea voastra ce credeti?Mie mila de ei ca o sa moara,dar am credinta in Mantuitorul ca-i va ajuta in lupta cu demonul.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur

Last edited by vidoveczandrei; 27.01.2011 at 14:44:44.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.01.2011, 14:47:26
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Sunt unii parinti care spun ca Enoh si Ilie vor fi cei doi prooroci "imbracati cu sac" inaintemergatorii celei de-a doua Veniri.. Cartea Apocalipsei spune ca acesti doi "prooroci" vor muri si oamenii se vor bucura de moartea lor si nu vor lasa sa fie ingropati... dar dupa 3 zile duh de viata de la Dumnezeu va intra in ei si ei vor invia si se vor ingrozii si apoi o urgie va urma.. Altii spun ca vor veni Moise si Ilie. Unii spun ca va veni si Ioan Evanghelistul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.01.2011, 15:12:56
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

[quote=Danut7;32887.Cartea Apocalipsei spune ca acesti doi "prooroci" vor muri si oamenii se vor bucura de moartea lor si nu vor lasa sa fie ingropati.[Quote]



adica se vor bucura ca mor nu o sa le fie mila de ei?nu o sa le pese de ei?Fiindca ce doi prooroci Ilie si Enoh fac un sacrificiu imens,pe care noi nu-l putem face ca ne este frica de acel demon.
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.01.2011, 16:10:50
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Eu cred ca ei nu vin degeaba doar ca sa moara, eu cred ca va fi la fel ca si in vechime, unii vor crede si unii nu, unii ii vor urma si altii nu, unii se vor bucura de moartea lor si altii nu. Cred ca scopul lor este sa mai intoarca o parte din oameni la Dumnezeu. Fara ei s-ar mantui foarte putini.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.01.2011, 16:24:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Deoarece le "este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata" (Evrei 9, 27), singurii doi oameni care nu au murit, fiind rapiti la Cer, vor veni ca sa ne ajute in lupta impotriva lui Antihrist si vor muri, dupa cum este scris in versetul de mai sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.01.2011, 16:41:17
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul
ce credeti ca o sa reuseasca Ilie si Enoh sa infranga acest demon al adancului de cel mai de jos loc care e destul de puternic de a ucide si un om muritor?Eu am incredere ca Mantuitorul o sa-l distruga pe Antihrist.
Lucifer il va poseda pe omul supranumit Antihrist. Deci nu Lucifer este cel ce ii va omori, ci Antihrist. Va fi un spectacol urmarit de toata lumea, probabil la televizor...

Mantuitorul nu distruge pe nimeni, in sensul de anihilare existentiala. Nimicirea totala ar fi in contradictie cu Chipul divin sadit in toti ingerii si oamenii, indiferent de alegerea pe care au facut-o. Lucifer & co. vor fi judecati si vor fi izolati in lumea lor intunecata, unde isi vor continua existenta in conformitate cu ratiunea proprie, departe de Dumnezeu si de Sfintii Lui.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.01.2011, 17:08:32
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Lucifer il va poseda pe omul supranumit Antihrist. Deci nu Lucifer este cel ce ii va omori, ci Antihrist. Va fi un spectacol urmarit de toata lumea, probabil la televizor...

Mantuitorul nu distruge pe nimeni, in sensul de anihilare existentiala. Nimicirea totala ar fi in contradictie cu Chipul divin sadit in toti ingerii si oamenii, indiferent de alegerea pe care au facut-o. Lucifer & co. vor fi judecati si vor fi izolati in lumea lor intunecata, unde isi vor continua existenta in conformitate cu ratiunea proprie, departe de Dumnezeu si de Sfintii Lui.
am inteles,dar ideea este Satana este demon,dar si Antihrist este demon ca si el face parte din"bad guys",da sa spunem ca Satana va fi izgonit,dar ce spui de Antihrist ca nu o sa fie usor pentru oameni care il vor sluji?
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.01.2011, 18:22:36
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Da,cei doi prooroci vor muri pentru ca ei nu au cunoscut moarte trupeasca.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.01.2011, 18:53:50
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vidoveczandrei Vezi mesajul


adica se vor bucura ca mor nu o sa le fie mila de ei?nu o sa le pese de ei?Fiindca ce doi prooroci Ilie si Enoh fac un sacrificiu imens,pe care noi nu-l putem face ca ne este frica de acel demon.
O sa le para bine oamenilor de moartea celor doi, pentru ca din cauza lor o sa aiba mult de suferit.Nu se stie daca vor fi Enoh si Ilie.. Textul Apocalipsei pare sa faca unele trimiteri la Moise.. De altfel si in Maleahi cand zice "voi trimite pe Ilie Tesviteanul inainte de ziua cea cumplita a Domnului".. mai zice si "Aduceti-va aminte de robul Meu , Moise".. Cel mai indragit personaj pentru evreii e Moise.. Doar Moise ii poate intoarce pe toti si sa ii duca la intelegerea adevarata a legii... Nimeni nu are mai multa influenta asupra lor.. Se spune ca ministeriatul celor doi va fi mai ales pentru intoarcerea lui Israel.. Spune Apocalipsa ca dupa ce cei doi sfinti vor invia si se vor suii la cer va da Israel slava lui Dumnezeu... Nu zic ca cei doi vor fi Moise si Ilie, insa cred ca exista si posibilitatea asta.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.01.2011, 18:57:10
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

un alt argument in pledoaria lui "Moise si Ilie" e schimbarea la fata a Mantuitorului la care s-au aratat Moise si Ilie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
IPS Teofan un antihrist? mihailt Biserica Ortodoxa Romana 29 04.08.2014 17:25:08
Inaintemergatorii lui antihrist anna21 Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 39 25.12.2010 03:29:15
Cartea lui Enoh vam Despre Sfanta Scriptura 21 03.09.2010 11:39:22
Enoh gavriil Generalitati 11 10.05.2010 16:08:45
Despre Antihrist patinina34 Din Noul Testament 11 11.05.2009 00:06:25