Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.02.2011, 14:02:45
razvypitesti razvypitesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 4
Implicit Intrebare Mir

buna ziua, Am o ruda care a fost la Ierusalim, de acolo mi-a adus o sticluta de Mir in interiorul careia se afla o frunza. Acel mir era destul de puternic si acum mai am putin acasa. Se gaseste pe la noi prin tara astfel de mir cu o culoare mai inchisa decat cel obisnuit si cu acea frunza in interior? v-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta sa imi spuneti unde gasesc, daca pot comanda pe net


multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.02.2011, 15:57:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cel mai simplu este sa iei legatura cu cei care organizeaza pelerinaje in Tara Sfanta, sa-i rogi sa-ti cumpere. Frunza de care amintesti este o frunza de maslin. Nu am fost atent, dar nici nu am vazut pana acum, acest mir la magazinele care vand obiecte bisericesti. Daca voi afla, te anunt.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2011, 23:03:25
razvypitesti razvypitesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.02.2011
Mesaje: 4
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Cel mai simplu este sa iei legatura cu cei care organizeaza pelerinaje in Tara Sfanta, sa-i rogi sa-ti cumpere. Frunza de care amintesti este o frunza de maslin. Nu am fost atent, dar nici nu am vazut pana acum, acest mir la magazinele care vand obiecte bisericesti. Daca voi afla, te anunt.
nu am umblat pe la multe manastiri prin țara, dar daca am avut ocazia am trecut dar nu am gasit pe nicaieri asa ceva. Multumesc, daca afli ceva imi dai de veste
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.09.2011, 16:21:03
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, la pangarul manastirii Petru Voda se gaseste mir de nard autentic, verde inchis la culoare. Te poti duce acolo sa cumperi, sau poti comanda, iti trimit comanda sigur. Pretul e de 20 de lei/sticluta. Trimiti comanda pe mailul manastirii.
detalii aici: http://apologeticum.wordpress.com/20...ea-petru-voda/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2011, 01:15:12
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Da, la pangarul manastirii Petru Voda se gaseste mir de nard autentic, verde inchis la culoare. Te poti duce acolo sa cumperi, sau poti comanda, iti trimit comanda sigur. Pretul e de 20 de lei/sticluta. Trimiti comanda pe mailul manastirii.
detalii aici: http://apologeticum.wordpress.com/20...ea-petru-voda/
Mirul de nard se foloseste si in aromoterapie , pentru insomnie , epilepsie , afectiuni ale aparatului digestiv , si mai erau niste afectiuni care nu le mai retin acum . Nardul din care este produs se recolteaza primavara din muntii Himalaia , zona Nepalului .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.09.2011, 01:45:05
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Da, la pangarul manastirii Petru Voda se gaseste mir de nard autentic, verde inchis la culoare. Te poti duce acolo sa cumperi, sau poti comanda, iti trimit comanda sigur. Pretul e de 20 de lei/sticluta. Trimiti comanda pe mailul manastirii.
detalii aici: http://apologeticum.wordpress.com/20...ea-petru-voda/
Am primit si eu un asa minunat dar de la o prietena.M.am dat in dreptul unei masele care ma chinuia de 4 ore in mijlocul noptii si mi.a trecut durerea imediat.Pentru mine aceea a fost o minune,pentru ca durerile de dinti sunt groaznice.Mi.am dat seama atunci ce puteri tamaduitoare are mirul curat,sfintit,dar si credinta si nadejdea la Dumnezeu .
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.09.2011, 01:51:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de caty_deea Vezi mesajul
Am primit si eu un asa minunat dar de la o prietena.M.am dat in dreptul unei masele care ma chinuia de 4 ore in mijlocul noptii si mi.a trecut durerea imediat.Pentru mine aceea a fost o minune,pentru ca durerile de dinti sunt groaznice.Mi.am dat seama atunci ce puteri tamaduitoare are mirul curat,sfintit,dar si credinta si nadejdea la Dumnezeu .
In primul rand credinta si nadejdea in Dumnezeu ! Atentie , e necesar si stomatologul !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.09.2011, 02:03:10
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
Da, la pangarul manastirii Petru Voda se gaseste mir de nard autentic, verde inchis la culoare. Te poti duce acolo sa cumperi, sau poti comanda, iti trimit comanda sigur. Pretul e de 20 de lei/sticluta. Trimiti comanda pe mailul manastirii.
detalii aici: http://apologeticum.wordpress.com/20...ea-petru-voda/
Nu cred ca la pangarul vreunei biserici sau manastiri de gaseste mir de vanzare ci doar ulei parfumat preparat pentru a se folosi in biserica (ulei amestecat cu diferite plante aromate dupa un procedeu special). Din cate stiu mirul este folosit doar in cult si doar preotii il pot administra la taina Mirungerii si la sfintirea bisericilor si nu se comercializeaza. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.09.2011, 02:15:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
Nu cred ca la pangarul vreunei biserici sau manastiri de gaseste mir de vanzare ci doar ulei parfumat preparat pentru a se folosi in biserica (ulei amestecat cu diferite plante aromate dupa un procedeu special). Din cate stiu mirul este folosit doar in cult si doar preotii il pot administra la taina Mirungerii si la sfintirea bisericilor si nu se comercializeaza. Doamne ajuta!
Da , Stefane ai dreptate , dar aici nu vorbim de Marele Mir , ci de mir , mir ce poate fi folosit de orice credincios !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.09.2011, 03:06:44
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da , Stefane ai dreptate , dar aici nu vorbim de Marele Mir , ci de mir , mir ce poate fi folosit de orice credincios !
Am inteles, am facut o confuzie. Scuze! Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare