Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.06.2011, 10:18:41
victortiti89 victortiti89 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.05.2011
Mesaje: 57
Implicit intrebari...

1)ce este fantana adancului si cine este ingerul acestuia,numit Abbadon sau Apollion si prezentat ca lider al creaturilor care ies de acolo? 2)Ce este ,,Armageddon?`` 3)de ce balaurul tara cu coada o parte din stele si le arunca pe pamant? 4)ce este raul de foc din final?Are ca scop distrugerea sau tortura vesnica?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.06.2011, 11:22:35
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
1)ce este fantana adancului si cine este ingerul acestuia,numit Abbadon sau Apollion si prezentat ca lider al creaturilor care ies de acolo?
Abbadon înseamnă în ebraică "ruinătorul". Edițiile latine traduc acest nume propriu prin "Exterminans".

Citat:
2)Ce este ,,Armageddon?``
Lupta finală

Citat:
3)de ce balaurul tara cu coada o parte din stele si le arunca pe pamant?
Sfârșitul (chipului actual al) lumii nu va fi numai un eveniment care va avea loc pe pământ, ci va fi unul de proporții cosmice.

Citat:
4)ce este raul de foc din final?Are ca scop distrugerea sau tortura vesnica?
Tortura. Un foc ce arde, dar nu consumă (nu distruge). Râul (iezerul) de foc este iadul.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.06.2011, 12:52:10
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de victortiti89 Vezi mesajul
3)de ce balaurul tara cu coada o parte din stele si le arunca pe pamant? 4)ce este raul de foc din final?Are ca scop distrugerea sau tortura vesnica?
3. Balaurul este Lucifer și stelele sînt ingerii care l-au urmat în căderea pe pămînt. A treia parte din îngeri au devenit demoni, îndepărtîndu-se de filosofia de existență propusă de Dumnezeu.

4. Rîul de foc este iubirea Lui Dumnezeu care rămîne peste toată făptura pentru totdeauna. Cei asemenea Lui vor primi fericiți dragostea divină ca o mîngîiere, pe cînd cei răi vor simți această iubire ca un chin.

Iezerul de foc nu este Iadul, deoarece "și moartea și iadul au fost aruncate în râul de foc. Aceasta e moartea cea de a doua: iezerul cel de foc."
Apocalipsa 20, 14
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.12.2011, 01:29:28
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

ca sa nu mai deschid un nou topic, si pentru ca aici era vorba de intrebari si nelamuriri... cine stie sa-mi lamureasca si mie acest verset:

"Voi va inchinati caruia nu stiti, noi ne inchinam caruia stim, pentru ca mantuirea din iudei este". (Ioan, 4.22)
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.12.2011, 01:37:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Hai s-o luam "babeste". Care "voi"? Adica paganii,cei "de alt neam". Cui se inchinau ei? Cui nu stiau,adica ei nu stiau cui se inchina,pentru ca acei "dumnezei" erau de fapt idoli,ei nu stiau ca sunt simple nascociri ale mintii umane. Iudeii insa se inchiau lui Dumnezeu,caruia "stiau". Adica aveau certitudinea existentei Sale,prin prooroci,minunile savarsite,Legea etc. Nu acelasi lucru se putea spune si despre cei de alt neam. Iar mantuirea de la iudei este,caci de acolo S-a nascut Hristos,Mantuitorul lumii!

Asta e "talcuirea" din capul meu,scrisa pe moment.

Doamne-ajuta!

Last edited by Raoul; 17.12.2011 at 01:39:36.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.12.2011, 01:55:31
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Hai s-o luam "babeste". Care "voi"? Adica paganii,cei "de alt neam". Cui se inchinau ei? Cui nu stiau,adica ei nu stiau cui se inchina,pentru ca acei "dumnezei" erau de fapt idoli,ei nu stiau ca sunt simple nascociri ale mintii umane. Iudeii insa se inchiau lui Dumnezeu,caruia "stiau". Adica aveau certitudinea existentei Sale,prin prooroci,minunile savarsite,Legea etc. Nu acelasi lucru se putea spune si despre cei de alt neam. Iar mantuirea de la iudei este,caci de acolo S-a nascut Hristos,Mantuitorul lumii!

Asta e "talcuirea" din capul meu,scrisa pe moment.

Doamne-ajuta!
multumesc frumos. mai astept insa si alte opinii. mai ales legate de ultima parte, cea cu mantuirea de la iudei.
oricum mie nu-mi e clar inca un lucru. Doar evreii cunosteau pe Dumnezeu? Celelalte neamuri erau toate pacatoase? Cum se poate asa ceva? Si de ce? Care este explicatia acestui fapt?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.12.2011, 01:59:55
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Poate nu stiu sa-ti explic dar... Da,doar ei IL cunosteau pe Dumnezeu,ei erau poporul ales. Restul erau pagani!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.12.2011, 18:39:11
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
multumesc frumos. mai astept insa si alte opinii. mai ales legate de ultima parte, cea cu mantuirea de la iudei.
oricum mie nu-mi e clar inca un lucru. Doar evreii cunosteau pe Dumnezeu? Celelalte neamuri erau toate pacatoase? Cum se poate asa ceva? Si de ce? Care este explicatia acestui fapt?
Până când Biserica și-a început activitatea, lucru care s-a petrecut în ziua de Cincizecime, religia cea adevărată era religia evreilor.
Explicația acestui fapt se află în primele cărți din Vechiul Testament. La început, Dumnezeu s-a revelat tuturor oamenilor. Dar, repede, oamenii se îndepărtează de El, astfel încât în vremea lui Noe erau foarte puțini drepți: Noe și casa sa. Așadar, în zilele lui Noe "poporul ales" se afla în corabie. Apoi, oamenii au început să se înmulțească din nou. Și, din nou, să se îndepărteze de Domnul. Din nou, Domnul caută să vadă cine este drept. Și îl găsește pe Abraham, pe care îl pune la încercare. Cu Abraham face Legământ ("Vechiul Testament" înseamnă "Vechiul Legământ"). Potrivit acestui Legământ și ca urmare a credincioșiei verificate a lui Abraham, din "coapsele" lui Abraham se va ivi un popor numeros, căruia Dumnezeu i se va revela în mod deosebit și toate popoarele se vor mântui prin acesta.

Foarte frumos expune aceste lucruri dl Scotland the Brave, într-un articol pe care am avut cinstea de a-l găzdui pe blogul meu, aici: http://regnabit.wordpress.com/2011/0...-poporul-ales/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebari sebastian1988 Homosexualitatea 7 01.06.2011 20:21:23
Intrebari mihai.radulescu2003 Generalitati 13 14.04.2011 14:37:38
Intrebari alexdu Generalitati 21 10.02.2011 10:11:24
intrebari catalinabalhui Nunta 4 26.03.2009 20:38:37