Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.06.2007, 12:50:55
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

V-ati gandit vreodata cat de profund este episodul acesta in care sutasul vine si cere vindecarea slugii sale de la Hristos? De cate ori n-ar trebui oare sa ne comparam cu el? In ce masura mai regasim o astfel de atitudine in societatea actuala?


Zi, Doamne numai cu cuvantul si ma voi face sanatos!

http://iosifcristian.neosite.ro/files/pp_277739.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.06.2007, 15:37:58
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim Iosif.:) cat despre credinta..am nadejde in Mila Lui.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.06.2007, 15:40:21
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu ce e in lume, dar stiu ca am in jurul meu multi oameni vrednici de urmat si totusi Nu o fac. Mi-ar fi poate mai usor sa spun ca e greu, traim intr-o societate "pierduta", dar eu am exemple..si NU vreau sa le urmez din comoditate.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.06.2007, 17:02:11
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Da, Jeni. Cred ca acesta este raspunsul pe care ar trebui sa-l dam fiecare dintre noi. Dar pentru asta trebuie sa avem ochii deschisi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 28.06.2007, 00:02:22
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Scurt si profund: Zi, Doamne, numai cu cuvantul si se va vindeca sluga mea. E inca o dovada ca smerenia, sinceritatea, adevarul, dragostea si credinta impreuna fac minuni.

Vi s-au intamplat astfel de minuni? Vi s-a intamplat sa va rugati din toata inima pentru cineva drag si sa aflati ca s-a produs minunea, atunci cand nimeni nu mai credea in vreo rezolvare?

Zi, Doamne, numai cu cuvantul!
http://iosifcristian.neosite.ro/files/pp_277739.html
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.06.2007, 05:09:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frumoasa evanghelie... m-am gandit si eu duminica trecuta sa deschid un topic pe tema aceasta, dar nu m-am invrednicit, asa ca ma bucur ca cineva a facut-o pana la urma.

Mare lucru este intr-adevar sa te zbati pentru salvarea altuia. Referitor la astfel de minuni, nu stiu daca sa indraznesc sa numesc minune ceea ce mi s-a intamplat, dar stiu ca am scapat de o situatie critica prin dragostea si dedicatia familiei si a prietenilor apropiati. Si pentru ca ai pomenit de rugaciune, mi-aduc aminte ca in toata acea perioada eu am fost cea care am insistat sa mergem si la biserica, pentru ca aveam credinta ca adevaratul ajutor de acolo vine. Eu nu puteam sa ma rog, dar nasa mea s-a rugat pentru si cu mine, si cred ca nu intamplator a fost ea aceea... o chema Maria, Dumnezeu s-o odihneasca!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.06.2007, 05:15:03
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Subscriu si eu, Iosif, la gandul acesta din eseul tau: "Sluga bolnava am ajuns, rob al trupului m-am facut si n-are cine sa vina inaintea Ta sa ceara tamaduirea mea."
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.06.2007, 09:30:16
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Totul este legat de numele Lui !

Cateodata ne rugam si noi pentru cei dragi , dar unii nici rugaciunea n-o sufera si nici numele . Numele Lui binenteles .

Si atunci ce ne ramane decat sa zicem :
Doamne acopera-ne pe toti cu iubirea Ta cea mare ca Tu pe toti ii iubesti !

Unde nu poate omul poate Domnul !

maria
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.06.2007, 22:33:29
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Scurt si profund: Zi, Doamne, numai cu cuvantul si se va vindeca sluga mea. E inca o dovada ca smerenia, sinceritatea, adevarul, dragostea si credinta impreuna fac minuni.

Vi s-au intamplat astfel de minuni? Vi s-a intamplat sa va rugati din toata inima pentru cineva drag si sa aflati ca s-a produs minunea, atunci cand nimeni nu mai credea in vreo rezolvare?

Zi, Doamne, numai cu cuvantul!
http://iosifcristian.neosite.ro/files/pp_277739.html
Vi s-au intamplat astfel de minuni? Vi s-a intamplat sa va rugati din toata inima pentru cineva drag si sa aflati ca s-a produs minunea, atunci cand nimeni nu mai credea in vreo rezolvare?

Nu Iosif, eu nu stiu sa fi ajutat vreodata pe cineva cu rugaciunea mea, in schimb am primit mult ajutor de la altii. Din iubire unii ma poarta in inimile lor la biserica atunci cand eu nu pot sa ajung acolo, alteori ma ridica din boala atunci cand medicii renunta sa imi mai dea sanse, ma face sa zambesc cand inima imi plange, imi alina dorul cand sufetul isi cere "drepturile"..Minuni Iosif sunt la tot pasul, trebuie doar sa vreau sa le vad.
Nu pot spune ca Nu am om sa mijloceasca pentru mine..mai degraba as spune Doamne NU SUNT EU VREDNICA DE IUBIREA SI JERTFA LUI..
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.06.2007, 23:12:26
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu Iosif, eu nu stiu sa fi ajutat vreodata pe cineva cu rugaciunea mea, in schimb am primit mult ajutor de la altii. Din iubire unii ma poarta in inimile lor la biserica atunci cand eu nu pot sa ajung acolo, alteori ma ridica din boala atunci cand medicii renunta sa imi mai dea sanse, ma face sa zambesc cand inima imi plange, imi alina dorul cand sufetul isi cere "drepturile"..Minuni Iosif sunt la tot pasul, trebuie doar sa vreau sa le vad.
Nu pot spune ca Nu am om sa mijloceasca pentru mine..mai degraba as spune Doamne NU SUNT EU VREDNICA DE IUBIREA SI JERTFA LUI..
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tu eu si Hristos dumitrucelmare2000 Nunta 6 21.01.2012 20:57:29
Hristos a inviat . cojanete Intrebari utilizatori 30 12.04.2010 15:16:30
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 02:45:24
Hristos la 33 de ani andreicozia Din Noul Testament 2 20.09.2009 22:51:43
Hristos sau Cristos ? irina4m Generalitati 14 04.12.2007 16:33:53