Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.09.2008, 22:40:34
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

despre imparatia care va fi data "neamului care va face roadele ei":evreii se credeau doar ei cei alesi iar imparatia nu a fost doar pentru ei ci pentru orice neam care va face voia lui Hristos,netinand cont din ce spita se trage.Deci orice neam care respecta Cuvantul lui Dumnezeu,va primi imparatia Sa.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.09.2008, 11:49:59
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

pentru: "matei 7:15. Feriti-va de proorocii mincinosi, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinauntru sunt lupi rapitori.
16. Dupa roadele lor îi veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini?
17. Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele.
18. Nu poate pom bun sa faca roade rele, nici pom rau sa faca roade bune.
19. Iar orice pom care nu face roada buna se taie si se aruncã în foc.
20. De aceea, dupa roadele lor îi veti cunoaste.
21. Nu oricine Imi zice: Doamne, Doamne, va intra în împaratia cerurilor, ci cel ce face voia Tatalui Meu Celui din ceruri. "

Aici nu e bine, acest citat i se potriveste profetului Mohammed si la ce a lasat in urma sa. Musulmanii sunt si ei oameni credinciosi, care se roaga mult, respecta reguli clare in ce priveste mancarea, bautura (nu beau alcool si de aici si procentul f redus de alcoolemie in tarile islamice), reguli in ce priveste imbracamintea (la femei, de aici si rata violurilor scazute). Nu puteti sa spuneti ca islamul este o religie rea, care duce oamenii la pierzanie... Musulmanii ii respecta pe oamenii cartii (asa cum sunt numiti evreii si crestinii), nu inteleg de ce aceeasi atitudine nu poate veni si din partea crestinilor.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.09.2008, 16:06:43
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

da,intr-adevar islamul nu este o religie rea.Fiecare cu valorile lui,poate ca aceste versete sunt bune pentru unii...si chiar sunt,caci altfel nu le-ar pune in practica.
47/4 Atunci cand ii intalniti in [lupta] pe acei care nu cred, loviti gaturile lor, iar cand ii slabiti pe ei, legati-i strasnic in lanturi

9/5 Iar cand se vor incheia lunile cele sfinte, atunci omorati-i pe idolatri oriunde ii aflati! Prindeti-i, impresurati-i si intindeti-le lor orice cursa!...

9/29 Luptati impotriva acelora care nu cred in Allah si nici in iua de Apoi si nu opresc ceea ce Allah si trimisul sau au oprit si nu impartasesc religia adevarului, dintre aeia carorea li s-a dat Cartea, pana ce ei nu vor plati tribut cu mana lor, fiind ei supusi [legilor].

8/12 [Aduceti-va aminte] cand Domnul tau le-a revelat ingerilor:"" Eu sunt cu voi! Intaritii, asadar, pe cei care cred! Eu voi arunca spaima in inimile celor care nu cred! Loviti-i, deci, peste gaturi si loviti-i peste toate varfurile degetelor!

Lista este foarte lunga dar nu are rost sa mai postez toate versetele pentru ca se stie deja ca orbii nu vad iar surzii nu aud.
Roadele islamului sunt teroarea,islamistii au terorizat lumea,oamenii nu mai pot merge linistiti in metrou sau in vacanta ca risca se fie omorati...pentru ce?pentru un dumnezeu care ,de fapt nu exista si care este diavolul.Chiar acum a fost rapit un roman de catre cine oare?de catre islamisti.
Cu ce ne incanta pe noi,restul oamenilor,daca musulmanii se roaga de 5 ori pe zi si daca nu beau alcool si nu mananca porc?Pe noi trebuie sa ne intereseze ce fac ei in raport cu lumea.Iar asta se stie..
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.09.2008, 23:35:34
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

ok,dar si Biblia contine "instigare la violenta"

de exemplu in Deuteronom 13
6.De te va îndemna în taină fratele tău, fiul tatălui tău, sau fiul mamei tale, sau fiul tău, sau fiica ta, sau femeia de la sânul tău, sau prietenul tău care este pentru tine ca sufletul tău, zicând: Haidem să slujim altor dumnezei, pe care tu și părinții tăi nu i-ați știut,
7.Dumnezeilor acelor popoare, care locuiesc împrejurul tău, aproape sau departe de tine, de la un capăt până la celălalt al pământului,
8.Să nu te învoiești cu ei, nici să-i asculți; să nu-i cruțe ochii tăi, să nu-ți fie milă de ei, nici să-i ascunzi;
9.Ci ucide-i; mâna ta să fie înaintea tuturor asupra lor, ca să-i ucidă, și apoi să urmeze mâinile a tot poporul.
10.Să-i ucizi cu pietre până la moarte, că au încercat să te abată de la Domnul Dumnezeul tău, Care te-a scos din pământul Egiptului și din casa robiei."

sau, Iisus vorbeste despre ura in Luca 14:26
"Daca vine cineva la Mine, si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu" ... ce parere aveti despre acest verset?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.09.2008, 23:45:41
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

nu toti musulmanii sunt teroristi..exista o mana de oameni care fac anumite lucruri si care pretind ca le fac in numele lui Allah, in numele islamului, etc... Islamul nu sustine acesti oameni, ii condamna si nu ii recunoaste ca musulmani. [nu fac "prozelitism" musulman,dar asta e realitatea...]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.09.2008, 05:45:10
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ann
sau, Iisus vorbeste despre ura in Luca 14:26
"Daca vine cineva la Mine, si nu uraste pe tatal sau, pe mama-sa, pe nevasta-sa, pe copiii sai, pe fratii sai, pe surorile sale, ba chiar insasi viata sa, nu poate fi ucenicul Meu" ... ce parere aveti despre acest verset?
aici cuvantul "ura" nu se ia mot a mot. se refera la porunca de a-l iubi pe Domnul Dumnezeul tau mai presus decat orice.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.09.2008, 05:48:30
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ann
Astept raspunsurile voastre...imi sunt necesare intr-un dialog crestin-musulman. Multumesc!
parerea mea este sa nu te bagi in dialoguri din astea cand nu te tii bine pe picioare.

si nu cred ca o sa te "inzdravenesti" peste noapte.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.09.2008, 09:27:47
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

ann,cred ca este clar ce vrea sa spuna acel verset.ti-a explicat deja mirelat.sa-L iubim pe Dumnezeu mai mult decat pe cei de pe pamant si mai mult decat viata lumeasca.Biblia este plina de simboluri si metafore.Nu trebuie sa iei totul asa cum este scris.Si cred ca mesajul Mantuitorului a fost destul de clar:iubire.Nu incape loc de ura in mesajul Mantuitorului.
ai dat un verset din Vechiul Testament,noi nu urmam Vechiul Testament,caci s-a dus vremea lui,noi mergem dupa Cuvantul Mantuitorului Iisus,adica dupa Noul Testament.
Daca musulmanii nu ii sustin pe acesti teroristi,atunci ii sustine Coranul,caci de-asta si sunt teroristi,de musulmani buni ce sunt,care respecta cuvantul "dumnezeului" lor,de a omori si a uri
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.09.2008, 11:08:25
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

sa citez si din Hadith,caci este plin de versete minunate:

Bukhari:V4B52N50 "Profetul a spus:un singur efort in lupta pentru Allah este mai bun decat lumea si orice exista in ea"

Bukhari:V4B52N196 "Apostolul lui Allah a spus:Mi s-a ordonat sa lupt cu oamenii pana ce acestia vor spune:Nimeni nu este indreptatit sa fie venerat,decat numai Allah"

Bukhari:V1B2N25 "Apostolul lui Allah a fost intrebat:Care este cea mai buna fapta?El a raspuns:Sa crezi in Allah si in profetul sau,Mohammed.Apoi acesta l-a intrebat:care este urmatoarea cea mai buna fapta in bunatate?El a raspuns: sa participi in jihad,lupta religioasa pentru cauza lui Allah.

Tabari VII:97 "Dimineata,dupa omorarea lui Ashraf,Profetul a declarat:Omoara orice evreu care se afla sub puterea ta"

Spune-mi pe cine urmezi,ca sa-ti spun cine esti ;)



Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.09.2008, 11:30:05
ann ann is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2008
Mesaje: 8
Implicit

Alexandra, nu poti sa dai la o parte Vechiul Testament, chiar Iisus a spus ca el nu a venit sa strice legea (veche) ci sa o implineasca, sa o continue
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfat in legatura cu un botez myreille Botezul 35 30.07.2011 04:21:43
In legatura cu Biblia Golbi_ Generalitati 16 15.06.2011 14:07:27
Cum putem lua legatura cu cei adormiti? AdeLlA Generalitati 40 16.12.2010 13:54:51
Noi descoperiri rusești în legătură cu ADN-ul andreicozia Teologie si Stiinta 4 17.10.2009 23:27:35
Evangheliile Deniilor georgeval Generalitati 15 18.04.2009 08:17:36