Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 20.12.2008, 22:19:15
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

[COLOR=Black]Era odată o colonie de leproși demnă de toată mila. Erau oameni care nu aveau de făcut nimic ziua întreagă și pentru care nimeni nu putea face nimic. Erau singuri, abandonați și toată ziua nu făceau altceva decât să se învârtă în jurul zidurilor.[/COLOR]
[COLOR=Black]Și totuși exista un om care mai păstra o urmă de licărire în ochi. Putea să zâmbească și dacă îi ofereai ceva putea chiar să-ți spună [COLOR=Red]“Mulțumesc”.[/COLOR][/COLOR]
[COLOR=Black] Acesta era singurul om care mai era om, care mai păstra ceva uman.
[/COLOR]
[COLOR=Black] Sora care avea grijă de ei era nerăbdătoare să știe motivul acestei ciudățenii, ce-l determina să se agațe de viață? L-a urmărit câteva zile și a putut să vadă că deasupra zidului interzis apărea în fiecare zi o față. O bucățică din fața unei femei nu mai mare decât o mână, dar plină de viață și numai zâmbet.[/COLOR]
[COLOR=Black] Bărbatul trebuia să fie acolo, așteptând să primească zâmbetul, hrana puterii sale și suportul speranței sale. El urma să-i întoarcă zâmbetul și apoi capul trebuia să dispară. Apoi lunga așteptare pentru ziua următoare putea să înceapă din nou[/COLOR]
[COLOR=Black] Când într-o zi sora l-a luat prin surprindere, omul a spus simplu: “Este soția mea.” Și după o scurtă pauză a continuat. “Înainte de a veni aici, ea m-a ascuns și a avut grijă de mine încercând tot posibilul. Un tămăduitor i-a dat o unsoare ca să-mi trateze boala.
În fiecare zi trebuia să mă ungă pe față cu excepția unui colțișor… cât să mă atingă cu buzele sale.
[/COLOR]
[COLOR=Black] Am fost găsit și luat. Ea m-a urmat aici și vine să mă vadă în fiecare zi. Atunci îmi dau seama că ăsta-i singurul motiv care mă ține în viață.[/COLOR]
Reply With Quote
  #132  
Vechi 20.12.2008, 22:36:04
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

[COLOR=Black]O alta regula pe care sa o tii minte si sa o aplici: sa nu tii evidenta greselilor partenerului tau, sa nu le acumulezi in tine cu scopul de a i le da pe toate in cap la manie. Ca sa tii minte regula aceasta, ti-o voi spune sub forma de anecdota.[/COLOR]
[COLOR=Black]Un sot s-a intalnit cu un prieten al sau si i-a zis:[/COLOR]
[COLOR=Black]- Stii, sotia mea, cand ne certam devine istorica.[/COLOR]
[COLOR=Black]Amicul s-a uitat la el cu o anumita banuiala si i -a spus:[/COLOR]
[COLOR=Black]- Vrei sa zici, isterica.[/COLOR]
[COLOR=Black]- Nu , domnule, nu isterica, ci istorica. Atunci ea isi aduce aminte de toata istoria noastra si-mi recita toate greselile pe care le-am facut de cand ma stie.[/COLOR]
[COLOR=#0000ff][COLOR=Black]Deci, tineti minte, nu deveniti istorici! A-i aminti celuilalt toate greselile este un act de razbunare si de rautate. [/COLOR]
[/COLOR]
Reply With Quote
  #133  
Vechi 21.12.2008, 13:41:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

"Alta mantuire decat dragostea si pravila Sfintei Evanghelii nu pot concepe" ( Gala Galaction )
"Unindu-se moral in rugaciunea adevarata cu Dumnezeu, omul nu se uneste cu El doar prin sine insusi, ci ii uneste cu El si pe ceilalti ; el devine un inel de legatura intre Dumnezeu si creatie, intre lumea divina si cea naturala. Predandu-se liber lui Dumnezeu, vointa omeneasca nu este mistuita de El, ci este asociata ei si devine o forta noua , divinn - umana , in stare sa faca lucrarea lui Dumnezeu in lumea oamenilor. Prin aceasta , rugaciunea adevarata, cu legatura moral- harica cu Dumnezeu, se deosebeste de toate celelalte relatii umane cu Divinitatea . " ( Vladimis Soloviov -filozoful iertarii ).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #134  
Vechi 28.12.2008, 23:18:23
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Din apoftegmele Gherontissei Gavrilia

Maica Gavrilia:
1. Orice loc poate deveni locul Învierii. Este de-ajuns să trăiesti smerenia lui Hristos.
4. Aceasta e spiritualitatea ortodoxă: nu o cunoastere pe care o înveti, ci o cunoastere pe care o înduri.
5. Să nu vă doriti multe lucruri, mai multe decât aveti si care sunt îndepărtate. Mai bine îngrijiti-vă să sfintiti cele pe care le aveti.
6. Aceasta este educatia: să învătăm să-L iubim pe Dumnezeu.
7. Nimic nu este mai ieftin decât banii.
9. Nu (contează) ceea ce spunem, ci cum trăim. Nu ceea ce facem, ci ceea ce suntem.
11. Dacă ai dragoste pentru toată lumea, întreaga lume e frumoasă.
12. A zis cineva: crestinul este acela care curăteste dragostea si sfinteste fapta.
13. Ne dorim libertatea. De ce? Ca să putem fi robii patimilor noastre.
15. Scopul este ca, chiar si atunci cănd avem "paraziti" în cap... să-L avem pe Paraclet (Duhul Sfânt) în inimă.
16. Devenim o întruchipare a Cerului atunci când zicem "Facă-se voia Ta precum în cer, si pe pământ" .
19. Când mintea (nous) nu este risipită în lucruri lumesti si este unită cu Dumnezeu,chiar si când spunem "Bună ziua", cuvintele noastre devin o binecuvântare.
20. Orice respingere si orice lucru rău ne distruge lucrarea.
22. La începutul vietii noastre, avem nevoie de prezenta altora pe care să-i iubim sau care să ne fie prieteni. Pe măsură ce înaintăm, cel Unul - Domnul - ne umple cu o asemenea dragoste si cu o asemenea bucurie, încât nu mai avem nevoie de nimeni (altcineva). Toată această tânjire a sufletului după un altul asemenea lui apare la început pentru că sufletul nu stie pe Cine iubeste, si de aceea crede că are nevoie de o anumită persoană (omenească).
23. De multe ori Dumnezeu nu vrea fapta, ci intentia. Îi este destul să vadă că doresti săi împlinesti poruncile.
24. Iisus Hristos a dat regula de aur: singur si cu ceilalti.
25. Când Dumnezeu ne-a făcut, ne-a dat viată si a suflat Duhul Său întru noi. Acel Duh este Dragostea. Când ne lipseste dragostea, rămânem doar trup si astfel suntem cu totul morti.
Reply With Quote
  #135  
Vechi 29.12.2008, 00:19:35
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
11. Dacă ai dragoste pentru toată lumea, întreaga lume e frumoasă.
da, e chiar superba uneori!
Reply With Quote
  #136  
Vechi 29.12.2008, 14:28:01
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
da, e chiar superba uneori!
Atentie! Sa nu confundam dragostea cu indragostirea. Pentru omul indragostit lumea e superba, dar el sufera totodata de o "dulce nebunie", care nu e de la Dumnezeu, ci tine de lumea in care traim.
Iar dragostea adevarata, pe care o stim de la sfinti, este intr-adevar de la Dumnezeu si o primeste doar cel neimpatimit si curatat de toate pacatele. Pe aceasta sa ne-o dorim, caci cu greu se primeste.
Reply With Quote
  #137  
Vechi 29.12.2008, 15:07:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Atentie! Sa nu confundam dragostea cu indragostirea. Pentru omul indragostit lumea e superba, dar el sufera totodata de o "dulce nebunie", care nu e de la Dumnezeu, ci tine de lumea in care traim.
Iar dragostea adevarata, pe care o stim de la sfinti, este intr-adevar de la Dumnezeu si o primeste doar cel neimpatimit si curatat de toate pacatele. Pe aceasta sa ne-o dorim, caci cu greu se primeste.
Iertat sa-mi fie Anca, dar oare cine-i curatit 100% de toate pacatele ? Asa s-ar intelege , ca doar cel curatit de toate pacatele, primeste aces dar Dumnezeiesc !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #138  
Vechi 29.12.2008, 17:05:49
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum cine, Cristian?!? Sfintii!
Reply With Quote
  #139  
Vechi 29.12.2008, 17:46:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cum cine, Cristian?!? Sfintii!
Asta stiu Anca, nici nu intra in discutie, eu ma refer la noi . La asta faceam eu referire, caci nu o sa fim nici cand far de pacat , fie el si cu gandul.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #140  
Vechi 29.12.2008, 20:25:33
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, parerea mea este, sa nu ne multumim cu mai putin ca sfintii. Pana nu ajungem aidoma lor, sa continuam sa exersam dragostea dezinteresata fata de aproapele dupa puterile noastre, cu cresterile si scaderile inerente; dar sa nu consideram ca am si primit-o cat timp nu ne-am curatat inima, scapand de mandrie si de alte pacate ascunse. Sa preferam locul cel mai din urma la masa; iar daca Domnul va considera ca meritam un alt loc, cu bucurie sa-l primim atunci. Nu intamplator dragostea este trecuta ultima dintre virtuti, chiar si dupa iubire caci este greu de atins.( 2.Ep. Sf. Ap.Petru)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03