Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 04.09.2010, 02:32:37
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am intrebat de ce scrie ca "Toate imi sunt permise, dar nu toate imi sunt de folos". Si am aflat, ca cel, care a cazut in pacat, dar a reusit sa-l biruie si sa nu il mai repete, acela a ajuns sfant; exemple sunt multe, dar cel al Cuv. Seraphim Rose este elocvent.

Sa nu ne multumim cu a constata pacatele celorlalti, in cazul de fata pacate de care unii s-au curatat, ci sa avem aceeasi ravna, sau poate si mai mare, in a ne indeparta si de propriile noastre pacate, caci si noi suntem chemati sa ne sfintim. Lupta sa o ducem cu propriile pacate, nu cu ale altora, caci daca prima ne aduce raiul, a doua ne infunda si mai tare in negura iadului.

Sa nu incepem sa aratam cu degetul spre pacatele iertate ale altora, ci sa ne concentram la ale noastre, fata de care aratam mare si gratuita indulgenta.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 04.09.2010, 11:38:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Question

Ma intreb , daca Andrei o considera pe Maria Egipteanca o Sfanta ! Cat de usor judecam si inproscam cu noroi , Andrei Cozia ! Dumnezeu sa te ( ne ) ierte pe toti ! Amin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #23  
Vechi 04.09.2010, 13:06:15
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma intreb , daca Andrei o considera pe Maria Egipteanca o Sfanta ! Cat de usor judecam si inproscam cu noroi , Andrei Cozia ! Dumnezeu sa te ( ne ) ierte pe toti ! Amin !
Asa este si mai stim ca in fata lui Dumnezeu conteaza starea in care suntem in momentul in care vom da fata cu El.Sa ne ierte Dumnezeu pentru ca judecam cu atata usurinta chiar pe cei carora nu trebuie sa le trecem pe dinainte.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.09.2010, 16:51:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Asa este si mai stim ca in fata lui Dumnezeu conteaza starea in care suntem in momentul in care vom da fata cu El.Sa ne ierte Dumnezeu pentru ca judecam cu atata usurinta chiar pe cei carora nu trebuie sa le trecem pe dinainte.
"Că după judecata lui Dumnezeu , chiar dacă ar fi cineva vrednic de osândă, totuși, prin Acoperământul tău cel puternic, capătă vreme de pocăință și cântă :Aliluia"( Din Condacul al șaptelea -Acatistul Sf. Acoperământ al Maicii Domnului ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 04.09.2010, 18:03:06
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

De multe ori, facand un sumar al faptelor mele de peste zi ma intreb: ce am facut bun astazi in fata lui Dumnezeu? Si se intampla ca intrebarea sa fie retorica.Poate nu facem rau, dar stiu ca nu este suficient. Am intalnit pe acest forum oameni care sunt sarguinciosi in post si rugaciune...si cred ca si in fapte bune...si atunci revin la intrebarea mea de mai inainte.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 04.09.2010, 22:07:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dragostea si iertarea lui Dumnezeu e fara margini !

Dragostea Mantuitorului arata starea de pacatosenie a femeii Samarinence si o aduce la adevar , ca sa-si recunoasca pacatele si sa primeasca apa vie ; arata grija de cele lumesti a Martei ; arata dragostea Mariei si a femeii pacatoase , care a udat cu lacrimi picioarele Lui , I le-a uns cu mir si I le-a sters cu parul ei . " Am fost in iad . Stiu cum este iadul ", sune Serafim Rose ! Dar tot el spune : " Cand am vizitat o biserica ortodoxa, a fost doar ca sa vad o alta traditie . Insa cand am intrat pentru prima data intr-o biserica ortodoxa , ceva mi s-a intamplat , ceva ce nu mai traisem. . . ; ceva imi rostea in inima ca sunt ACASA , ca intreaga mea cautare luase sfarsit " . Sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe toti astfel ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #27  
Vechi 04.09.2010, 22:46:02
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Dragostea Mantuitorului arata starea de pacatosenie a femeii Samarinence si o aduce la adevar , ca sa-si recunoasca pacatele si sa primeasca apa vie ; arata grija de cele lumesti a Martei ; arata dragostea Mariei si a femeii pacatoase , care a udat cu lacrimi picioarele Lui , I le-a uns cu mir si I le-a sters cu parul ei . " Am fost in iad . Stiu cum este iadul ", sune Serafim Rose ! Dar tot el spune : " Cand am vizitat o biserica ortodoxa, a fost doar ca sa vad o alta traditie . Insa cand am intrat pentru prima data intr-o biserica ortodoxa , ceva mi s-a intamplat , ceva ce nu mai traisem. . . ; ceva imi rostea in inima ca sunt ACASA , ca intreaga mea cautare luase sfarsit " . Sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe toti astfel ! Slava lui Dumnezeu pentru toate !
Si eu cred ca intai trebuie sa vedem cele bune ale Parintelui Serafim- vor fi fiind multe, caci daca Dumnezeu i-a dat putere sa se desprinda de pacat, a avut un plan maret cu el, indrumandu-i pasii spre mantuire. Oare vrea Dumnezeu moartea pacatosului, sau indreptarea sa?Si cati suntem care nu vedem starea de pacatosenie in care ne aflam in fiecare moment...

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu pe toti astfel ! Slava lui Dumnezeu pentru toate ![/u][/i][/b][/quote]
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #28  
Vechi 06.09.2010, 02:50:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ostasul Vezi mesajul
...daca Dumnezeu i-a dat putere sa se desprinda de pacat, a avut un plan maret cu el, indrumandu-i pasii spre mantuire. Oare vrea Dumnezeu moartea pacatosului, sau indreptarea sa?Si cati suntem care nu vedem starea de pacatosenie in care ne aflam in fiecare moment...

![/u][/i][/b]
[/quote]

In cazul homosexualilor nu se poate pune problema de indreptare. La ei NU exista asa ceva, de ce?, deoarece ASA I-a FACUT Dumnezeu!( stiu ca este in contradictie cu ce ati citit prin teologie, dar asta este... caile lui Dumnezeu nu sunt caile voastre) si ca urmare nu doreste indreptare la ceva ce EL A CREAT! ! !

Singurul lucru care se poate "indrepta" la ei este sa NU MAI FIE ACTIVI SEXUAL, fie prin abtinere fortare NE-naturala, fie prin castrare, asa cum se mutilau in trecut cind saracii din cauza presiunilor de ordin social ajungeau la disperare isi taiau testiculele cu cutitul sau cu un bolovan...au aratat si prin filme si documentare.

Din nou, mai documentati-va in afara sferei cititului de carticele teologice.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 06.09.2010, 02:54:54
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ma intreb , daca Andrei o considera pe Maria Egipteanca o Sfanta ! Cat de usor judecam si inproscam cu noroi , Andrei Cozia ! Dumnezeu sa te ( ne ) ierte pe toti ! Amin !
Acum am inteles de ce o folosesti ca exemplu... insa nu se poate compara cu FELUL ORGANIC DE HOMO CARE VINE DIN NASTERE la majoritatea, asa cum a fost si in cazul lui S Rose.

De protitutie poti scapa, asa cum acest pacat este generat de pozitia sociala si femeile fac ce pot pentru a supravietui in pozitia defavorabila in care se aflAU in trecut si in care continua sa fie, oarecum, si astazi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 06.09.2010, 07:30:52
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul

In cazul homosexualilor nu se poate pune problema de indreptare. La ei NU exista asa ceva, de ce?, deoarece ASA I-a FACUT Dumnezeu!( stiu ca este in contradictie cu ce ati citit prin teologie, dar asta este... caile lui Dumnezeu nu sunt caile voastre) si ca urmare nu doreste indreptare la ceva ce EL A CREAT! ! !

Haida de... Ia închide, matale, într-o cămăruță de "4 pe 4", o perioadă de timp, o lesbiană și un homosexual, amândoi în costumele lui Adam și al Evei, hrănește-i conștiincios cu alimente dintre cele mai "sănătoare", un pahar - două de vin roșu zilnic și ia să mai vedem "mofturile genetice" de inversare sexuală? Îți spun eu: MOFTURI de FÂȚE și FIȚOȘI obsedați de activitatea sexuală. Așa i-a făcut pofta ce au "pohtit", nu Dumnezeu. Un Dumnezeu drept nu pedepsește ceea ce a creat El (Sodoma).

Ba se pune problema de îndreptare: să fie un pic mai demni și să nu se aplece atâta.

Ar fi o soluție să "NU MAI FIE ACTIVI SEXUAL, fie prin abtinere fortare naturala", asta ar trebui să se aplice și heterosexualilor care-și concentrează obsesiv atenția și existența pe activitatea sexuală.

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Din nou, mai documentati-va in afara sferei cititului de carticele teologice.
Ce bine ar fi dacă ne-am documenta cu toții înainte de a "da cu parul" sau "cu oiștea în gard"!
Ai fi uimit să afli câte știu unii din sfera "cititului de carticele teologice". Wikipedia și altele asemănătoare nu sunt neapărat o "lectură de încredere".
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
parintele serafim rose

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
intrebare in legatura cu pr. Serafim Rose gheorghie Mari Duhovnici si predicile lor 4 11.12.2011 19:31:50
Sfantul Serafim Rose - conferinte. AndreiM Resurse ortodoxe on-line 12 16.07.2011 15:23:32
Psalmul 136 in talcuirea lui Serafim Rose Miha-anca Rugaciuni 14 09.01.2010 00:10:53
6 ani de la trecerea la cele vesnice a parintelui Galeriu costel Stiri, actualitati, anunturi 1 10.08.2009 19:05:14