Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.06.2011, 20:38:49
Kaiserslautern21's Avatar
Kaiserslautern21 Kaiserslautern21 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Montreal, Canada
Religia: Ortodox
Mesaje: 7
Question Molitfelnic

Doamne Ajuta,

Exista vro interdictie, impediment, oprire pentru mireni de a citi Molitfelnicul?

Multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.06.2011, 20:51:09
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kaiserslautern21 Vezi mesajul
Doamne Ajuta,

Exista vro interdictie, impediment, oprire pentru mireni de a citi Molitfelnicul?

Multumesc
mie un preot mi-a spus sa citesc o rugaciune care se gaseste numai in molitfelnic.daca il rasfoiesti sa vezi ce cuprinde nu cred ca este vreo problema altfel cred ca nu este indicat .dar cel mai bine intrebi un preot
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.06.2011, 20:53:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kaiserslautern21 Vezi mesajul
Doamne Ajuta,

Exista vro interdictie, impediment, oprire pentru mireni de a citi Molitfelnicul?

Multumesc
Raspunsul la asemenea intrebari se gaseste cu greu, in forma oficiala, stipulata in f. putine canoane.
In acest sens nu se tine in casa de mirean : straie bisericesti de uz(sfintite), carti de slujba de nici un fel , nimic din tinuta monahala, moaste , antimise si nici altele asemenea lor .
De asemenea un mirea nu va citi din nici o carte de slujba cu intentia de a se ruga dupa sau cu acele inscrisuri deoarece ele sunt destinate exclusiv preotilor.
Exceptie o fac teologii in baza ideii de cunoastere si documentare si nu de rugaciune.

Insa inafara putinelor canoane practica monahala si duhovniceasca cunoaste mult mai bine ce se intimpla cind un mirean se indeletniceste cu ce nu i se cuvine sau nu are binecuvintare .

Daca nu sunteti terolog (ceea ce si cred) deci nu doriti sa studiati compozitia slujbelor , sensul direct si cel profund, duhovnicesc, tipicul de desfasurare si altele legate de slujbe , evitati si sa tineti in casa o asemenea carte.
Pt. rugaciunea mireanului , pt. implinirea canonului sau, exista carti special destinate lui , pe care desigur le si cunoasteti . Folositi-le numai pe acelea !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 25.06.2011 at 20:57:33.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Slujbe si randuieli omise din Molitfelnic costel Despre Biserica Ortodoxa in general 11 27.04.2010 12:23:20
Molitfelnic Gheronti Rugaciuni 2 15.01.2008 12:19:25