Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.07.2011, 15:44:19
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Frumoase cuvinte!

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Cel de Sus sa-l odihneasca-n pace pe acest adevarat om al Sau.Un exemplu extraordinar,din toate punctele de vedere.Ar fi frumos ca macar azi,in ziua cand Domnul l-a chemat la EL, in memoria la tot ce a facut bun acest duhovnic in acesta lume,nimeni sa nu se certe cu nimeni pe acest forum iar o zi de reculegere in memoria lui nu cred ca ar fi ceva atat de exagerat,fie si la modul virtual.O zi de respect pentru o viata traita in Credinta.
Subscriu!
Doamne ajută!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.07.2011, 15:44:26
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Chiar daca nu am reusit sa-l cunosc personal,citind una din cartile parintelui ,am reusit sa descopar "sfintenia"..(daca mi-e permis sa zic) a..acestui mare slujitor al Domnului.Oricum pierderea este a noastra,ramanind "orfani"de unul din cei mai mari duhovnici ai nostri......insa BUNUL DUMNEZEU are sigur pregatit in Imparatia Lui cea vesnica un loc special pentru un OM SPECIAL.....Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !!!!!!!Amin
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.07.2011, 16:01:11
Mihai36 Mihai36 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.09.2008
Locație: Constanta
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.090
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mihai36
Implicit

Oricum va invia in ziua de apoi chiar daca nu a fost desavirsit.
Noi sa asteptam in continuare invierea mortilor si Imparatia sfintilor pe pamint, si sa rabdam pina la sfirsit inca 1290 de zile din ziua pustiirii locasului sfint dupa cum scrie proorocul Daniel.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.07.2011, 16:02:02
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Știrea de pe acest site

"
Parintele Arhimandrit Arsenie Papacioc, duhovnicul Manastirii Sfanta Maria-Techirghiol, a trecut la cele vesnice astazi, 19 iulie 2011, in sanul obstii monahale careia i-a fost indrumator vreme de 35 de ani.
Considerat unul dintre cei mai mari duhovnici ai Ortodoxiei, [COLOR=#004276]parintele Arsenie Papacioc[/COLOR] s-a nascut la 15 august 1914, in comuna Perieti, judetul Ialomita. Isi face anii de ucenicie monahala in Manastirile Cozia si Antim si este calugarit pe 26 septembrie 1949, la Manastirea Sihastria, sub ascultarea vestitilor duhovnici Arhimandritul Cleopa Ilie, in calitate de staret, si a ieroschimo­nahului Paisie Olaru.
Inchis in timpul dictaturii lui Carol al II-lea, in timpul prigoanei comunist-bolsevice, a fost condamnat la 40 de ani de inchisoare.
Din anul 1976 devine duhovnicul Schitului Sfanta Maria-Tomis de la Techirghiol. Intr-un adevarat testament ortodox, parintele marturisea: "Dumnezeu vrea pace. Vrea pace mai mult decat oricine, dar nu cu dracul! Ce intalnire are adevarul cu neadevarul? Murim! Pentru adevar, asta facem. Nu se pune problema: aparam adevarul, orice ar fi. Daca e moarte, e sfintenie, daca nu e moarte, e lasitate. Aparati adevarul! Moartea nu inseamna moarte, dragii mei. Ai trecut de la moarte la viata. Dar cel putin lucrurile se vad, pentru ca ai aparat adevarul."
Parintele Arsenie Papacioc amintind de o scena de la Aiud, cand a infrant necredinta unui gardian, a spus: "Sunt gata sa mor pentru tot ce spun! Dumneavoastra incercati sa muriti pentru ce spuneti?".
Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii.
Sursa: CrestinOrtodox.ro"

Pentru IOLANDA:
Nici eu nu l-am cunoscut personal pe părintele, din păcate, dar l-am auzit în multe înregistrări și am citit cuvinte de învățătură pe care le-a scris.
Cred că aveți dreptate, un astfel de suflet, plin de dragoste față de Hristos va fi primit, fără îndoială, în ceata Sfinților!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.07.2011, 16:36:37
solentina's Avatar
solentina solentina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.04.2009
Locație: in strainatate
Religia: Ortodox
Mesaje: 131
Implicit

Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.07.2011, 18:02:55
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa il aseze cu sfintii! Asa cum a slujit pe pamant, asa slujeste si in cer.
Chiar ieri citisem o predica de-asa, pe site, si chiar ma gandeam sa o pun pe forum...
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 19.07.2011, 18:05:37
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte ! Cu adevarat a fost un parinte minunat.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 19.07.2011, 18:18:52
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca intru Imparatia Sa !

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Acum cateva minute am auzit stirea la radio Renasterea.

Dragul nostru Parinte Asenie Papacioc a plecat la Domnul.
Dumnezeu sa-l ierte, sa-l odihneasca si sa-l aseze in ceruri acolo unde se bucura de Lumina Fetei Sale!
Cu siguranta Dumnezeu il va aseza langa El ! Suntem mult mai saraci aici , dar am castigat un nou rugator , mijlocitor in fata Bunului Dumnezeu !
Slava tie , Dumnezeul nostru , slava Tie !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 19.07.2011, 18:53:35
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit +

+ Da-i Doamne robului tau, parintele Arsenie vesnicia in lacasurile dreptilor si ale sfintilor, unde straluceste lumina fetei Tale, in loc de odihna, in loc cu verdeata de unde a fugit toata intristarea si suspinarea. +

Vesnica lui pomenire!
Reply With Quote
  #30  
Vechi 19.07.2011, 18:57:50
dana-v's Avatar
dana-v dana-v is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Locație: timis
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit parintele Arsenie Papacioc

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Papacioc claudelina Mari Duhovnici si predicile lor 19 11.02.2013 15:13:07
Parintele Arsenie Papacioc a plecat la Domnul Bogdan N Generalitati 1 20.07.2011 14:39:25
Parintele Arsenie Papacioc s-a mutat in Cer laurschepsis Generalitati 3 19.07.2011 15:34:16
A plecat la Domnul Parintele Viorel Mihoc cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 5 13.06.2010 12:30:22
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 04:57:26