Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afişare
  #241  
Vechi 12.11.2016, 23:45:26
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Citeste in cartea prefatata de Pr. Prof. Dumitru Staniloae, despre opera Sfantului Grigorie Palama si vei afla raspuns la toate aceste intrebari. Si la altele, pe care inca nu le banuiesti.
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
__________________

Reply With Quote
  #242  
Vechi 13.11.2016, 12:24:58
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.AČ™ face o teza de doctorat din aČ™a ceva.:).Dacă îmi permiČ›i am să incerc o abordare a acestor intrebari,dar o să fiu mai subiectiv,nu voi merge exclusiv pe viziunea lui Palama.
Nu cred ca este o diferenČ›ă de esenČ›ă între FiinČ›ă Č™i Energie.AČ™a cum FiinČ›a există prin Sine însăČ™i,la fel si emanatiile Ei nu au un inceput sau o finalitate.Această vibratie continuă se manifestă continuu în raport cu universul intr-o armonie cu se poate dezintegra tocmai prin însăČ™i natura raportului dintre FiinČ›ă Č™i Energia Sa.Deci diferenta ar consta in manifestare,nu in esenČ›ă.
Nu stiu daca este cel mai bun termen,metabolizata,dar acest principiu al transformari,al generării, il gasim peste tot,dacă o plantă poate prin fotosinteza să primească energie din fuziunea heliului si hidrogenului petrecute intr-o stea.Deci am putea spune ca soarele si energia emanata de el sunt doua lucruri diferite,iar planta care a primit energia devine o cu totul altă entitate decat celelalte doua,însă fundamental totul s-a pentrecut in moduri asemanatoare.Cauza primă să zicem că a fost FiinČ›a,care emană devin originea Č™i toate manifestările ei le putem numi canale ale energiilor ei.DiferenČ›a dintre manifestare si manifestator este gradul de implicare sau prezenČ›a.FiinČ›a poate fi regasita in energiile sale?Da,noi sunt FiinČ›a,fiecare bataie a inimii noatre reprezinta un proces si un efect al Fiintei manifestat prin energia ei.IarăČ™i cred ca e puČ›in deplasat sa separăm brusc energia creata de cea necreata,întrucât capacitatea noastră de a accesa sau a fi parte integrantă din circuitul energiilor universale nu este limitat decat de voinČ›a.FiinČ›a este chip in noi,iar noi suntem Persoană,dat fiind faptul ca FiinČ›a a devenit Persoană.Deci la fel putem face o analogie a deveniri energiei necreate in energie creata dar pastrandu-si caracterul si esenta,la fel cum firea divină a putut să se contopeasca cu firea umană si totusi să coexiste.Putem concluziona că acesta este scopul ultim,si ca de fapt nu exista incompatibilitate intre efemer si etern,intre creat si necreat intre divin si uman.Iar Iisus tocmai de asta a coborat pe pamant,sa unească totul,restabilească firea divină cu cea umană,să metabolizeze creatul cu necreatul si sa ofere harul care până atunci nu prea era accesibil decat in forma energiilor create.Cam multe oricum ar fi de spus despre asta,dar oricum e minunat sa patrunzi in acest taine,însă e greu sa vezi.....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.

Last edited by Seraphim7; 13.11.2016 at 14:14:43.
Reply With Quote
  #243  
Vechi 13.11.2016, 15:11:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Ioan, raspunsul tau sugereaza ca deja ai raspunsurile la intrebarile formulate.

Eu am citit despre viata si opera Sfantului Grigorie Palama (Filocalia VII) dar niciun rationament expus nu elucideaza, nu ofera un raspuns plauzibil, nici macar tangential. Am rasfoit si cartea propusa de tine.

Nu este explicat niciunde cum Fiinta Lui Dumnezeu este metabolizata in Energie. Si care esenta acestor doua fenomene.

-----------------

Intelegerea de profunzime face diferenta dintre un inginer si un mester.

Mesterul iti explica cum trebuie sa faci, dar nu cunoaste intimitatea procesului. Daca urmezi intocmai sfaturile mesterului reusesti in efortul intreprins, insa daca apare elementul de neprevazut ai nevoie de o intelegere mai profunda, cea a inginerului.

------

Te las sa formulezi un raspuns sintetic la aceste intrebari, asa cum le-ai inteles personal din opera Sfantului Grigorie Palama:

1.Care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata?

2.Cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. Cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. Cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. Cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
Şi dacă Sfantul Grigorie Palama (secondat de Pr. Prof. Stăniloae) nu face referiri la intrebarea ta, crezi ca aş fi eu mai potrivit?
Zău ca mă simt supradimensionat. De data asta...:)
Reply With Quote
  #244  
Vechi 13.11.2016, 17:52:48
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.AČ™ face o teza de doctorat din aČ™a ceva.:).Dacă îmi permiČ›i am să incerc o abordare a acestor intrebari,dar o să fiu mai subiectiv,nu voi merge exclusiv pe viziunea lui Palama.

Nu cred ca este o diferenČ›ă de esenČ›ă între FiinČ›ă Č™i Energie.

AČ™a cum FiinČ›a există prin Sine însăČ™i,la fel si emanatiile Ei nu au un inceput sau o finalitate.

Această vibratie continuă se manifestă continuu în raport cu universul intr-o armonie cu se poate dezintegra tocmai prin însăČ™i natura raportului dintre FiinČ›ă Č™i Energia Sa.Deci diferenta ar consta in manifestare,nu in esenČ›ă.

Nu stiu daca este cel mai bun termen,metabolizata,dar acest principiu al transformari,al generării, il gasim peste tot,dacă o plantă poate prin fotosinteza să primească energie din fuziunea heliului si hidrogenului petrecute intr-o stea.Deci am putea spune ca soarele si energia emanata de el sunt doua lucruri diferite,iar planta care a primit energia devine o cu totul altă entitate decat celelalte doua,însă fundamental totul s-a pentrecut in moduri asemanatoare.Cauza primă să zicem că a fost FiinČ›a,care emană devin originea Č™i toate manifestările ei le putem numi canale ale energiilor ei.DiferenČ›a dintre manifestare si manifestator este gradul de implicare sau prezenČ›a.FiinČ›a poate fi regasita in energiile sale?Da,noi sunt FiinČ›a,fiecare bataie a inimii noatre reprezinta un proces si un efect al Fiintei manifestat prin energia ei.

IarăČ™i cred ca e puČ›in deplasat sa separăm brusc energia creata de cea necreata,întrucât capacitatea noastră de a accesa sau a fi parte integrantă din circuitul energiilor universale nu este limitat decat de voinČ›a.

FiinČ›a este chip in noi,iar noi suntem Persoană,dat fiind faptul ca FiinČ›a a devenit Persoană.Deci la fel putem face o analogie a deveniri energiei necreate in energie creata dar pastrandu-si caracterul si esenta,la fel cum firea divină a putut să se contopeasca cu firea umană si totusi să coexiste.Putem concluziona că acesta este scopul ultim,si ca de fapt nu exista incompatibilitate intre efemer si etern,intre creat si necreat intre divin si uman.Iar Iisus tocmai de asta a coborat pe pamant,sa unească totul,restabilească firea divină cu cea umană,să metabolizeze creatul cu necreatul si sa ofere harul care până atunci nu prea era accesibil decat in forma energiilor create.Cam multe oricum ar fi de spus despre asta,dar oricum e minunat sa patrunzi in acest taine,însă e greu sa vezi.....
Observatiile sunt pertinente.

Daca ar fi o deosebire de esenta atunci transformarea ar fi imposibila. O esenta nu poate fi transmutata in alta esenta (in caz contrar nu ar fi esenta).

Expresia este fluctuanta, dinamica, in tot ceea ce este manifestat insa esenta ramane aceeasi.

Conceptual putem segrega catafatic Existenta in: Fiinta - Energie Necreata - Energie Creata, insa apofatic toate sunt o monada, un singur Trup.

O analogie ar fi oceanul - valurile. Orice val desi are o individualitate face parte din ocean.

-------

Mesterul are impresia ca teoria este abstracta, rupta de necesitatile curente ale vietii de zi cu zi.

Insa teoria este cea care clarifica, orienteaza, faciliteaza un progres rapid.

Rugaciunea asociata cu intelesul esentei unice reprezinta un salt cuantic, o alta calitate a lucrarii. Valul se poate smeri in continuare intelegand cat de adanc este oceanul.
__________________

Reply With Quote
  #245  
Vechi 13.11.2016, 19:19:53
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locaţie: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7
Foarte provocator subiectul,incredibil de ofertant.
Foarte stupid subiectul venind de la cineva care ne-a demonstrat de ani de zile ca nu si-a terminat clasa primara in ale ortodoxiei. Astea-s subiecte de studii postdoctorale "duhovnicesti", nu barfa de peluza la care ne aflam majoritatea.Florinel vrea doar sa epateze,din asta traieste.N-ati vazut ca posteaza mesaje si nu-l mai baga nimeni in seama,eventual cei care nu-l cunosc inca sau cei care nu au legatura cu ortodoxia.
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
  #246  
Vechi 13.11.2016, 19:34:19
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flying Vezi mesajul
Foarte stupid subiectul venind de la cineva care ne-a demonstrat de ani de zile ca nu si-a terminat clasa primara in ale ortodoxiei. Astea-s subiecte de studii postdoctorale "duhovnicesti", nu barfa de peluza la care ne aflam majoritatea.Florinel vrea doar sa epateze,din asta traieste.N-ati vazut ca posteaza mesaje si nu-l mai baga nimeni in seama,eventual cei care nu-l cunosc inca sau cei care nu au legatura cu ortodoxia.
Cu tot respectul,eu cred ca florin nu vrea sa se coboare la nivelul barfelor,si mulți nu vor sa urce la ceea ce el propune.El nici nu cred ca vrea să pozeze in ortodox,el este,mai degrabă un student in teologie ortodoxă,o caută în esențele ei,o compară cu alte atitudini spirituale.Mi se pare unul din cei mai originali interpreți ai ortodoxiei de pe acest forum.Da,sunt conștient ca nu e ortodoxul autentic,dar nici eu nu sunt.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #247  
Vechi 13.11.2016, 19:44:38
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

El e orice, numai ortodox nu, cel puțin nu afirmațiile sale.
Auzi "interpret al ortodoxiei"... Da' ce-i ortodoxia după tine, nefericitule?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #248  
Vechi 13.11.2016, 20:07:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.042
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
El e orice, numai ortodox nu, cel puțin nu afirmațiile sale.
Auzi "interpret al ortodoxiei"... Da' ce-i ortodoxia după tine, nefericitule?
Nu imi place tonul cu care te adresezi.Nu sunt un cerșetor sau un amărât care a venit la tine sa îți ceară vreo bucată de pâine,că să imi spui nefericitule.Lasă atitudinea asta de judecator,si nu mai pune ertichete,sau aere de superioritate si poate vei înțelege ce ar putea propune ortodoxia.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #249  
Vechi 13.11.2016, 20:23:31
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Mi se pare unul din cei mai originali interpreţi ai ortodoxiei ...
...:) Da, ii zice bine din frunza, zice bine! Cam dupa ureche asa, da' nu-i bai, cata vreme se tine la studentie..:)
P.S. Nu stiu de ce, cand ii ascult interpretarile ma apuca, asa, o doina de jale si-o balada haiduceasca...:))
Reply With Quote
  #250  
Vechi 13.11.2016, 20:30:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Nu imi place tonul cu care te adresezi.
Nici nu vreau asta.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afişare