Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.08.2010, 15:16:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Smile Sa multumim Domnului

Ieri am trecut la limita pe langa un accident de masina. Greseala a fost a mea, dar bine ca raul nu s-a produs. Au fost mai multe ocazii cand era sa fiu accidentat in ultima perioada, slava Domnului ca m-a pazit de fiecare data.

Bineinteles ca I-am multumit calduros in gand, insa acum mi-a venit ideea sa o fac si in public, ca exemplu pentru oricine citeste aici. Imi amintesc de singurul din cei zece leprosi care s-a intors la Hristos ca sa-I multumesca pentru vindecare.

Aliluia!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.08.2010, 16:01:41
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Avem toate motivele din lume sa-I fim recunoscatori Domnului. De cate ori am trecut printr-o primejdie, nu m-am gandit la primejdia insasi, cat mi-am inaltat recunostinta fata de Dumnezeu ca Si-a aratat prezenta, aparandu-ma.

Fie numele Domnului binecuvantat, de acum si pana-n veac!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.08.2010, 20:31:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Multumim Tie , Stapane , Iubitorule de oameni , Datatorule de bine al sufletelor noastre , ca si in ziua de acum ne-ai invrednicit pe noi de cerestile si nemuritoarele Tale Taine . Indrepteaza calea noastra , intareste-ne pe noi toti , intru frica Ta ; pazeste viata noastra , intareste pasii nostri, pentru rugaciunile si mijlocirile maritei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria si pentru ale tuturor Sfintilor Tai " . Biserica in toate slujbele ce se desfasoara in ea , ii aduce multumire lui Dumnezeu pentru noi toti . Aceasta rugaciune citata mai sus, este emotionanta , plina de smerenie , de recunostinta , umilinta , dragoste curata , atat pentru Dumnezeu , cat si pentru Maica Sfanta si sfinti . Este totodata si de cerere , ca viata noastra sa fie pazita curata , iar darurile cu care ne-am impartasit sa ramana lucratoarein noi si sufletul sa ramana nemuritor . Cine are dragoste nu poate sa faca rau aproapelui . Dragostea indreapta pe aproapele cu multa finete cand acesta greseste si-l ajuta sa se ridice si sa-l iubeasca pe Dumnezeu . Adevarata dragoste multumitoare Il imita pe Iisus , multumeste pentru toate lui Dumnezeu si raspunde cu faptele cele bune ale milei crestine , atunci cand isi arata focul . Rugaciunea dreptului Iov si dragostea lui Dumnezeu este coplesitoare pentru fiecare dintre noi . Rugaciunea dragostei lui este plina de multumire sufleteasca pentru el si pentru Dumnezeu . De aceea exclama : " Domnul a dat , Domnul a luat , fie numele Domnului binecuvantat " ( Iov. 1 , 21 ) . Bogatia sufleteasca si curata a dreptului Iov depaseste toata bogatia materiala din lumea asta trecatoare . El are constiinta curata , dragostea sa este indelung rabdatoare in suferintele pe care le-a trait , si dragostea lui multumeste lui Dumnezeu din plinatatea sufletului pentru toate .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.08.2010, 22:57:02
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
" Multumim Tie , Stapane , Iubitorule de oameni , Datatorule de bine al sufletelor noastre , ca si in ziua de acum ne-ai invrednicit pe noi de cerestile si nemuritoarele Tale Taine . Indrepteaza calea noastra , intareste-ne pe noi toti , intru frica Ta ; pazeste viata noastra , intareste pasii nostri, pentru rugaciunile si mijlocirile maritei Nascatoare de Dumnezeu si Pururea Fecioara Maria si pentru ale tuturor Sfintilor Tai " . Biserica in toate slujbele ce se desfasoara in ea , ii aduce multumire lui Dumnezeu pentru noi toti . Aceasta rugaciune citata mai sus, este emotionanta , plina de smerenie , de recunostinta , umilinta , dragoste curata , atat pentru Dumnezeu , cat si pentru Maica Sfanta si sfinti . Este totodata si de cerere , ca viata noastra sa fie pazita curata , iar darurile cu care ne-am impartasit sa ramana lucratoarein noi si sufletul sa ramana nemuritor . Cine are dragoste nu poate sa faca rau aproapelui . Dragostea indreapta pe aproapele cu multa finete cand acesta greseste si-l ajuta sa se ridice si sa-l iubeasca pe Dumnezeu . Adevarata dragoste multumitoare Il imita pe Iisus , multumeste pentru toate lui Dumnezeu si raspunde cu faptele cele bune ale milei crestine , atunci cand isi arata focul . Rugaciunea dreptului Iov si dragostea lui Dumnezeu este coplesitoare pentru fiecare dintre noi . Rugaciunea dragostei lui este plina de multumire sufleteasca pentru el si pentru Dumnezeu . De aceea exclama : " Domnul a dat , Domnul a luat , fie numele Domnului binecuvantat " ( Iov. 1 , 21 ) . Bogatia sufleteasca si curata a dreptului Iov depaseste toata bogatia materiala din lumea asta trecatoare . El are constiinta curata , dragostea sa este indelung rabdatoare in suferintele pe care le-a trait , si dragostea lui multumeste lui Dumnezeu din plinatatea sufletului pentru toate .
Sunt miscatoare si pline de sensuri rugaciunea si cuvintele ce o insotesc- ce poate fi mai frumos pentru un suflet, decat prin stradania sa sa ajute la ridicarea aproapelui, la gasirea drumului spre desavarsire.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2010, 01:58:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ieri am trecut la limita pe langa un accident de masina. Greseala a fost a mea, dar bine ca raul nu s-a produs. Au fost mai multe ocazii cand era sa fiu accidentat in ultima perioada, slava Domnului ca m-a pazit de fiecare data.

Bineinteles ca I-am multumit calduros in gand, insa acum mi-a venit ideea sa o fac si in public, ca exemplu pentru oricine citeste aici. Imi amintesc de singurul din cei zece leprosi care s-a intors la Hristos ca sa-I multumesca pentru vindecare.

Aliluia!
Si eu zilele trecute,dupa ce ca eram cu sufletul mahnit,cand vroiam sa ies cu spatele dintr-o parcare,pe un drum aproape necirculat,si chiar atunci(desi ma asigurasem) a aparut razant in spatele meu o masina.Am fost la un pas....
Multumesc Doamne,ca nu mi-ai dat mai mult decat puteam duce.
Multumesc ca ai avut mila de mine,pacatosul,care nimic bun nu am facut.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.09.2010, 21:39:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Tu cu mine esti mereu : / Si la bine si la greu . / Doamne , da-mi bunavointa / Si rabdare-n suferinta . / Sa cred tare , neclintit , / Ca Tu nu m-ai parasit . / Da-mi nadejde-naripata , / Ca sa m-ajuti indata . / Si , din dragoste de Tine , / Sa le-ndur , Doamne , cu bine . / Multumesc , Doamne , intruna : / Si-n senin , si in furtuna .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.09.2010, 22:29:17
Ostasul's Avatar
Ostasul Ostasul is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.05.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 58
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Tu cu mine esti mereu : / Si la bine si la greu . / Doamne , da-mi bunavointa / Si rabdare-n suferinta . / Sa cred tare , neclintit , / Ca Tu nu m-ai parasit . / Da-mi nadejde-naripata , / Ca sa m-ajuti indata . / Si , din dragoste de Tine , / Sa le-ndur , Doamne , cu bine . / Multumesc , Doamne , intruna : / Si-n senin , si in furtuna .
Dumnezeu stie intotdeauna de ce are nevoie sufletul nostru. Sa ne lasam in voia lui Dumnezeu !
__________________
Mi-e prieten Platon, dar mai prieten mi-e adevarul – Amicus Plato sed magis amica veritas
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2010, 01:27:23
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Imn de slava lui Iisus!

" Cat as vrea Iisuse bun, sa iti spus si iar sa-ti spun,
C-as dori si-as mai dori, sa te pot mai mult iubi,
Sa Te pot mai drept urma, sa Te pot mai sfant canta,
Sa te pot mai bland vesti, mai ascultator a-Ti fi.

Mai strain de tot ce-i rau, sa ma simti tot mai al Tau.
Cat as vrea si cat as vrea, sa-Ti dau toata viata mea
Pe fiinta mea sa pui, bland sarutul Tatalui si sarutul Duhului,
Si cu tot ce are-n ea, sa Ti-o sti numai a Ta,

Sa sti cat de-adanc simtesc cand spun: Doamne, Te iubesc!
Si cum as dori sa zbor, peste soare, peste nor,
Peste veacul viitor pana unde-as sti pe veci,
Ca Te am si nu mai pleci!!! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2010, 15:04:05
Vlad-Alexandru91 Vlad-Alexandru91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.09.2010
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 203
Implicit

Slavă lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2010, 17:49:27
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Poate am mai spus-o si cu alte ocazii: nici nu stim de cate ori pe zi, Dumnezeu ne ocroteste. De cele mai multe ori nici nu observam sau ni se par lucruri firesti. Ne-am obisnuit sa primim ca si cum am merita si suntem tentati sa multumim oamenilor de obicei, lasandu-L pe Dumnezeu undeva mai la coada, pana cand Il facem uitat de tot.
Probabil daca ar fi sa multumesc lui Dumnezeu mi-ar trebui mult timp si tot n-as reusi sa amintesc toate motivele. Am trecut pe langa moarte de zeci de ori, nu fara sa-mi dau seama, ci vizibil constient de ce putea sa se intample si deja am inceput sa ma intreb de ce si care este Planul lui Dumnezeu, pentru ca nu cred ca meritam chiar de fiecare data aceste miracole, multe dintre ele surprinzatoare pentru cei din jur mai mult decat pentru mine insumi.
Desi nu am complexe, nu ma consider un om cu prea multe merite. Si totusi Dumnezeu mi-a dat cam tot ce-si poate dori un om normal in visele lui intime. Nu spun ca nu sunt greutati, dar le primesc fara sa ma menajez si stiu ca numai asa ne putem dobandi intelepciune si ceva mai multa credinta.
Acum de sarbatori, ca si anul trecut, Dumnezeu a creat niste imprejurari ciudate si fascinante in acelasi timp, facandu-l pe fiul cel mic de 12 ani ca creada ca mos Craciun exista. Si nu stiu cum se intampla ca nici noua nu ne vine sa credem cum se aranjeaza. Cel mare de 15 ani, dupa ce a fost ironizat de colegi, era derutat, poate si fiindca le-am spus ca nici in Dumnezeu nu cred toti, iar cei ce nu cred se inchina propriului dumnezeu, iar acelora daca nu li se intampla minuni, obisnuiesc sa si le creeze singuri. Dupa ce al' mic i-a povestit cu lux de amanunte miracolul vazut cu ochii lui, spunand ca daca mai aude pe cineva ca nu exista mos Craciun se ia cu el de gat, si-a reamintit cum si anii anteriori se intamplase lucruri ciudate pe care nu si le puteau explica, si parca voia sa "selecteze" toate acele dovezi, pentru a le arata si altora ca sa creada si ei, sau macar sa inteleaga de ce unii primesc cadouri de la parinti, iar altii de la "Moshu"...
Multi ne spun sa renuntam la "jocul" acesta, fiindca altfel copii risca sa devina tinta ironiilor altora. Totusi, noi n-am facut nimic, ci am lasat lucrurile in voia lor. Cand nu s-o mai putea, vom vedea atunci cum vom actiona.
Aseara, al' mic (care este un generator de energie atat pentru mine cat si pentru mama-sa), mi-a zis ca abia asteapta sa iau o pauza ca sa se joace cu mine... Si in timp ce il lasam sa se desfasoare cu toate giumbuslucurile din repertoriu, pentru ca este din fire un shugubatz, ma intrebam cu spaima de ce-mi da Dumnezeu atata fericire si oare ce-ar putea sa urmeze fiindca stiu ca nu merit sa primesc asa de mult!... E ciudata viata asta... Ne tot rugam sa avem pace si bunavoire intre oameni, iar daca o avem, ne inspaimantam fiindca nu credeam ca meritam sa primim si poate ca Dumnezeu ne incearca si ne plateste in avans pentru a avea mai multa putere in urcusul Golgotei!...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Oastea Domnului pacatoasa Generalitati 48 17.09.2015 13:14:56
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 09:14:13
Cum multumim Lui Dumnezeu si Sfintilor pentru ajutorul acordat? mela me Intrebari utilizatori 4 18.03.2011 18:53:12
Sa multumim Domnului! Daniel777 Spiritualitatea ortodoxa 6 09.03.2011 20:42:23
Oastea Domnului BenHur Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 23 18.02.2011 22:07:12