Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2007, 02:02:33
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Nu a fost niciodata facut atat de mult rau, si cu atata convingere si bucurie decat din motive religioase.

De la inceputurile istoriei religia a fost cel mai evocat factor de discordie dintre diferitele culturi si civilizatii ale planetei; intre locuitorii unei tari; intre membrii unei comune sau ai unei familii.

Incepand cu renumitele cruciade, amintind sacrificiile umane din diverse credinte primitive, continuand cu razboaiele dintre catolici si protestanti, razboiul ortodox impotriva catolicilor si evreilor din polonia, a pogromurilor rusesti, exterminarea evreilor, masacrul armenilor ortodocsi de catre turci, jihadurile islamice, arderile pe rug, executiile si incarcerarile din motive religioase am ajuns astazi sa vorbim despre terorism pe baza religioasa sau sa ne cutremuram la fiecare atentat musulmano-evreu in Orientul Mijlociu sau musulmano-hinduso-sikh in India.

Nu exista mare mare religie pe acest pamant care sa nu fii indemnat intr-un fel sau altul uciderea adeptilor altor confesiuni sau religii.

De ce oare avem suficienta religie pentru a ne uri, insa nu avem suficienta religie pentru a ne iubi unul pe celalalt?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2007, 05:26:20
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Nu exista mare mare religie pe acest pamant care sa nu fii indemnat intr-un fel sau altul uciderea adeptilor altor confesiuni sau religii.

Ba da, exista, si tu te afli pe forumul ei in momentul de fata:D ...si deci toata introducerea ta ingrozitoare:),din pacate, pica.

De ce oare avem suficienta religie pentru a ne uri, insa nu avem suficienta religie pentru a ne iubi unul pe celalalt?

Simplu, pentru ca ura este din categoria default, in shimb pentru iubire trebuie sa depui efort,tot din PACATE, nu se capata automat odata cu virsta.:cool:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2007, 18:12:18
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

La ceea ce bine zice Cozia aici, mai adaug ceva: nu a fost nevoie de religie pentru a exista discordie si ura, astea au fost dintodeauna si vor fi, numai ca cei cu astfel de sentimente le-au ascuns sub diferite masti, una fiind cea religioasa.

Si inca ceva, orice putere se poate folosi spre bine sau spre rau. Zicea A. Einstein ca electricitatea care ne-a facut viata atit de placuta se poate folosi si la scaunul electric. Cu cat o putere e mai mare, si efectele sint mai mari, ori ca e folosita spre bine, ori spre rau. Iar religia da cea mai mare putere.


Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.05.2007, 20:50:59
Ana_Oara Ana_Oara is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 37
Implicit

Cu cat o putere e mai mare, si efectele sint mai mari, ori ca e folosita spre bine, ori spre rau. Iar religia da cea mai mare putere", (macarie)
-crestinismul contine in el o putere; cea generatoare de viata.
-omul poate corupe ce i se incredinteaza, ceea ce este alta problema.


Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.05.2007, 22:35:42
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.467
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Oara



-crestinismul contine in el o putere; cea generatoare de viata.VESNICA
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2007, 00:31:51
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
- crestinismul contine in el o putere; cea generatoare de viata.[/i]VESNICA
Hristos a inviat!
Viata vesnica vom avea cu totii dupa moarte, unii in rai iar altii in iad, in chinuri vesnice. Crestinismul ne da insa sansa sa ducem aceasta viata de dupa moarte in rai iar Ortodoxia as spune ca ne si asigura aceasta.
Sa va ajute Dumnezeu sa cunoasteti vesnicia raiului.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2007, 01:11:05
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Nu exista mare mare religie pe acest pamant care sa nu fii indemnat intr-un fel sau altul uciderea adeptilor altor confesiuni sau religii.

Ba da, exista, si tu te afli pe forumul ei in momentul de fata:D ...si deci toata introducerea ta ingrozitoare:),din pacate, pica.

De ce oare avem suficienta religie pentru a ne uri, insa nu avem suficienta religie pentru a ne iubi unul pe celalalt?

Simplu, pentru ca ura este din categoria default, in shimb pentru iubire trebuie sa depui efort,tot din PACATE, nu se capata automat odata cu virsta.:cool:
probabil vrei sa iti aduc aminte de cateva masacre ortodoxe. pentru ca vrei sa le ignori, sau pentru ca bagi capul in nisip nu inseamna ca nu exista.

si padurea asta are uscaciuni.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2007, 01:19:13
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
La ceea ce bine zice Cozia aici, mai adaug ceva: nu a fost nevoie de religie pentru a exista discordie si ura, astea au fost dintodeauna si vor fi, numai ca cei cu astfel de sentimente le-au ascuns sub diferite masti, una fiind cea religioasa.

Si inca ceva, orice putere se poate folosi spre bine sau spre rau. Zicea A. Einstein ca electricitatea care ne-a facut viata atit de placuta se poate folosi si la scaunul electric. Cu cat o putere e mai mare, si efectele si?
Macarie ura si discordia sunt atribute umane. Insa aceasta ura si discordie au fostadesea alimentate de religie.

In plus eu nu fac un apel la ura si discordie ci fac un apel la liniste si copnvetuire pasnica cu toti ceilalti.

Daca nu te superi, as vrea sa recitesti postul meu initial pentru ca am impresia ca ai inceput sa faci interpretari neavenite.

Eu am pus o intrebare legitima. Daca nu ma credeti pot sa vin si cu argumente insa nu as dori sa dezgrop mortii istoriei si sa incep sa exemplific aceste orori. insa daca trebuie o voi face.

eu doar vreau sa subliniez ca lumea este in razboi din motive religioase.

muslmanii ucid crestini, crestinii au ucis musulmani, musulmanii ucid evrei, evrei ucid musulmani,crestinii ucid evrei... si asa mai departe.

de ce religie trebuie sa fie aducatoare de razboi sau moarte? asta este intrebareamea.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2007, 01:21:00
romandragut romandragut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2007
Mesaje: 338
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ana_Oara
Cu cat o putere e mai mare, si efectele sint mai mari, ori ca e folosita spre bine, ori spre rau. Iar religia da cea mai mare putere", (macarie)
-crestinismul contine in el o putere; cea generatoare de viata.
-omul poate corupe ce i se incredinteaza, ceea ce este alta problema.

Imi place asta. Omul corupe religia.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2007, 11:35:30
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut
Macarie ura si discordia sunt atribute umane. Insa aceasta ura si discordie au fostadesea alimentate de religie.
Au fost mascate de motive religioase, am spus asta. Si nu e greu de dovedit.

Citat:
Daca nu te superi, as vrea sa recitesti postul meu initial pentru ca am impresia ca ai inceput sa faci interpretari neavenite.
Nu ma supar, si l-am citit cu atentie. Fara interpretari. Am adus doar unele corectii la ce ai afirmat.

Citat:
Daca nu ma credeti pot sa vin si cu argumente insa nu as dori sa dezgrop mortii istoriei si sa incep sa exemplific aceste orori. insa daca trebuie o voi face.
...
probabil vrei sa iti aduc aminte de cateva masacre ortodoxe.
Poti sa incerci, insa iti va fi foarte greu sa gasesti asa ceva. Crede-ma, daca intri pe domeniul istoriei, imi faci o bucurie :)

Citat:
eu doar vreau sa subliniez ca lumea este in razboi din motive religioase.
de ce religie trebuie sa fie aducatoare de razboi sau moarte? asta este intrebareamea.
Lumea [b]nu[b] e in razboi din motive religioase, asta ti s-a explicat aici, ci din ambitie, lacomie, ura. Acestea nu au legatura cu religia, ci cu firea omeneasca, si daca n-ar fi religia s-ar razboi si persecuta pe temeiuri etnice, politice, rasiale, financiare.

Asta e ideea pe care o sustin aici.

Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Doua sfinte mucenite Hartford Sfinti Parinti (Patrologie) 25 01.01.2013 21:30:17
Cartile sfinte! miti29 Morala Crestina 3 30.10.2011 18:37:10
Locurile Sfinte lourdes19 Pelerinaje la locuri Sfinte 1 04.01.2011 17:41:36
pelerinaj LOCURILE SFINTE hyllary Pelerinaje la locuri Sfinte 0 07.04.2010 22:09:23
deschiderea cartii sfinte lory_rose Generalitati 12 15.05.2007 00:08:34