Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.10.2007, 18:06:04
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Salut,
am o nelamurire privind pilda cu bogatul si saracul Lazar, care nici faramiturile de la masa bogatului nu le putea manca, doar cainii veneau si ii lingeau ranile. Moare bogatul, moare si saracul. Apoi, in revelatie, le vedem la amandoi conditia de dupa moarte: bogatul ajunge in iad, iar Lazar in sanul lui Avraam. Departe, bogatul il vede pe Lazar, si de la inger afla ca el a primit cele bune pe pamant iar Lazar cele rele, iar acum . Asta e prima mea neintelegere din pilda.Apoi bogatul cere sa i se aduca macar un strop de apa, ca sa-si inmoaie limba, caci tare se chinuia in focul cel vesnic. Dar nu se poate nici aceasta. A doua mea neintelegere.
Va rog sa-mi raspundeti la cele doua chestiuni pe care nu le-am inteles, va multumesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.10.2007, 21:13:37
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si ce anume nu intelegi?:rolleyes:
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.10.2007, 11:03:28
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

pai ce nu inteleg? cum se poate schimba situatia asa usor in cazul celor doi, cand acum este vorba de o eternitate - adica daca bogatul a primit cele bune pe pamant, acuma va primi o vesnicie raul, cred ca dragostea absoluta nu poate sa conceapa asa ceva, acelasi lucru cu setea lui,... se zice ca din voia ta libera alegi iadul, ca ai liber arbitru, dar el vrea sa bea apa, si nu poate, D-zeu nu ii da,...adica ti se ia liberul arbitru? :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.10.2007, 12:08:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Virgil
pai ce nu inteleg? cum se poate schimba situatia asa usor in cazul celor doi, cand acum este vorba de o eternitate - adica daca bogatul a primit cele bune pe pamant, acuma va primi o vesnicie raul, cred ca dragostea absoluta nu poate sa conceapa asa ceva, acelasi lucru cu setea lui,... se zice ca din voia ta libera alegi iadul, ca ai liber arbitru, dar el vrea sa bea apa, si nu poate, D-zeu nu ii da,...adica ti se ia liberul arbitru? :)
Dumnezeu este iubire ,daca tu nu dai iubire pe pamint cum sa Iti dea pe lumea cealalta ,cum sa dobandesti raiul?
Dumnezeu e bun ,dar e si drept ,sarmanul Lazar ii dadea slava lui Dumnezeu pentru fiecare imbucatura pe care o primea ,bogatul era nemiostiv ,spune clar parabola.
Deci fiind drept ,Dumnezeu a dat fiecaruia ce merita.
Asta nu inseamna ca toti saracii se vor mantui si toti bogatii se vor pierde.
Depinde ce alege fiecare in viata ,daca alegi materia sau tinzi catre Dumnezeu.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.10.2007, 12:24:50
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Daca tu nu dai iubire pe pamant, e ok, inseamna ori ca nu vrei, ori ca nu poti, pe cand Dumnezeu si vrea si poate, de-aia e D-zeu - e absolut. Apoi, mai mare decat dreptatea e dragostea, fiindca nu a fost drept nici ca Domnul D-zeu sa fie scuipat si batjocorit, dar totusi, din dragoste s-a lasat, deci, chiar daca ar fi drept ca multi sa ajunga in iad, totusi, dragostea e mai mare decat dreptatea,sau..ce-i poate sta in cale unei dragoste neconditionate? - dreptatea? - pai dupa dreptate atunci, toti ar trebui sa ajungem in iad, ca nu e om care sa nu pacatuiasca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.10.2007, 12:44:43
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dan-Virgil
Daca tu nu dai iubire pe pamant, e ok, inseamna ori ca nu vrei, ori ca nu poti, pe cand Dumnezeu si vrea si poate, de-aia e D-zeu - e absolut. Apoi, mai mare decat dreptatea e dragostea, fiindca nu a fost drept nici ca Domnul D-zeu sa fie scuipat si batjocorit, dar totusi, din dragoste s-a lasat, deci, chiar daca ar fi drept ca multi sa ajunga in iad, totusi, dragostea e mai mare decat dreptatea,sau..ce-i poate sta in cale unei dragoste neconditionate? - dreptatea? - pai dupa dreptate atunci, toti ar trebui sa ajungem in iad, ca nu e om care sa nu pacatuiasca.
Pai in cazul acesta ,hai sa fim rai toti ,sa ne mancam precum fiarele ca oricum Dumnezeu ne da toate cele bune.
Si unde vom ajunge ,ca nici departe nu suntem cand Dumnezeu va face precum in vremea potopului ?
Dumnezeu ne iubeste asa rai cum suntem ,bogatul cel nemilostiv nu a avut parte de bune pe pamint ,fiind bogat ,toate fiind de la Dumnezeu ?
Dar Dumnezeu i-a dat bogatului ca si acela sa ii dea celui sarac ,nu numai el sa se bucure din cele ce nu erau ale lui, ci ale lui Dumnezeu .
Si iubire trebuie toti sa dam ,sa ne rugam la Dumnezeu sa ne dea iubire ,sa ne rugam la Dumnezeu sa Il iubim si pe El pentru ca la nastere El ne-a dat talantii pe care sa ii inmultim.
Dar ma opresc aici ,mai bine vorbeste cu un preot ,nu eu trebuie sa tin lectii ,am scris pentru o lamurire rapida ce stiu si eu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.10.2007, 18:19:16
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai e destul de simplu. Bogatului nu i-ar place oricum in RAI! Toata viata s-a obisnuit sa se distreze si ca atare timp de rugaciune nu prea a avut. Daca vrei ii lipseste "antrenamentul" pentru rai. Ii lipseste dorinta de a fii linga Dumnezeu, de a-L slavii de a se bucura ca a ajuns linga EL. Nu-i place sa fie egal cu Lazar in Rai. El a fost "cineva" toata viata. Acolo in Rai dupa conceptia lui este prostimea care s-a ocupat cu mersul la biserica, milostenia, postul...... Raiul lui este unul islamic adica cu desfinari si orgii de tot felul. Pentru asta s-a antrenat si asta o doreste.
Vezi tu pentru unii o ora jumatate de Liturghie este prea putin in timp ce pentru altii este o tortura fara sfirsit. Aceeasi Liturghie.Acum transpune la Vesnicie si da-ti seama ce inseamna pentru bogat o Liturghie nesfirsita!
Lazar pe pamint nu i-a ramas decit sa traiasca cu Dumnezeu in gind cu speranta ca va face parte dintre cei fericiti de Domnul Iisus care se vor satura.Toata viata lui a fost probabil o rugaciune........
Eu te inteleg si pe tine. Si mie imi este frica ca nu-s "antrenat" pentru o vesnicie in Rai. Sau altfel spus dupa dreptate nu prea am ce cauta acolo. Dar pe linga frica asta mai fac ceva: incerc cu fiecare zi care mi-a dat-o Dumnezeu la dispozitie sa fiu mai pregatit de rai. Incerc. Activ. Iar restul sper in ajutorul Maicii Domnului, a sfintilor "mei", a celor mintuiti din neamul meu a celor care vor urma dupa mine si carora un cuvint de al meu sau o fapta de a mea i-au facut sa faca lucruri placute lui Dumnezeu. Si mai sper mai ales ca Iisus este mai mult bun decit drept.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.10.2007, 18:57:16
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Frumos spus Marius, si cred ca mergind mai departe pe firul ideii tale cred ca Dumnezeu in Mila lui Infinita iti spune: Uite intra in Rai sa nu zici ca Eu am fost rau si nu te-am lasat si sa stai sa-i asculti pe ingeri aducind neincetat Slava lui Dumnezeu si sa vezi si tu daca poti sa rezisti la o Liturghie nesfirsita si-ti dai SINGUR seama ca nu ai ce cauta acolo.
Asa este bravo Marius!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.10.2007, 20:40:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Aceasta pilda este folosita de teologia rasariteana ca temei pentru dovedirea unei judecati particulare in urma mortii, ca raspuns pentru teologia protestanta care considera ca in urma mortii sufletul cade intr-o stare de inactivitate sau de somn.
Din pilda aflam ca cei doi in urma morii s-au impartasit de doua stari existentilale diferite. Cum? Din text, logic, in urma unei judecati pariculare, in urma careia sufletul continua sa-si pastreze insusirile (cei doi: Lazar si bogatul nemilostiv sunt existente constiente).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.10.2007, 21:55:52
Dan-Virgil Dan-Virgil is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.05.2006
Mesaje: 19
Implicit

Sunt de acord cu ceea ce a spus bmd - daca e vorba de preferinta, intr-adevar fiecare poate sa-si aleaga calea sa, insa totusi...bogatul cere putina apa - asta ma deranjeaza pe mine, el vrea putina apa, fiindca SE CHINUIA - asa spune Sf. Scriptura. Aici nu inteleg, daca el a ales sa se chinuie, nu e nici o problema, e alegerea lui, dar CHIN banuiesc ca e un cuvant care are sens obiectiv acolo - fiindca un crestin adevarat se CHINUIE in comuniune cu "pacatosii" care nu cauta voia lui D-zeu, la fel cei "pacatosi" in biserica, sau in rugaciune. Dar, daca el a ales sa mearga dupa voia lui, atunci voia lui e sa primeasca putina apa, si nu i se da. Aici nu se mai aplica principiul " Sa invingem raul prin bine " - da, intr-adevar el e rau, dar nu conteaza - hai sa-i dam un pahar cu apa daca asta cere. Asa vad eu, asa am inteles eu, mai astept discutii
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sambata lui Lazar Mia Mia Diverse Sarbatori 12 13.04.2014 06:18:13
Bogatul caruia i-a rodit tarina Rodica50 Intrebari utilizatori 0 21.11.2010 18:11:28
Cainii,prietenii lui Lazar!... 14carol06 Generalitati 0 05.02.2009 16:35:05
pilda cu bogatul si saracul Lazar Dan-Virgil Din Noul Testament 5 22.10.2008 04:22:51