Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Muzica Bisericeasca
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2007, 11:28:42
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Am facut rost de cantecele Divnei Ljubojevic. cine le doreste, le ofer cu multa caldura
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.12.2007, 14:24:20
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

o avea, dar e ortodoxa. slovaca :p
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.12.2007, 22:07:17
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.536
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina4m
dar e ortodoxa. slovaca
exact asta ma si ingrijoreaza, o ortodoxa cu tonalitati anglicane - asa lucreaza ecumenismul papistas...prin tonalitati si subtilitati, nu atac direct
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2008, 21:06:32
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Am ascultat si eu Divna si imi place cum canta, o voce mai deosebita ca sa zic asa. Eu am ascultat muzica ei si pot spune ca nu m-a afectat cu nimica. Inca am ascultat si muzica gregoriana comerciala si tot nu m-a afectat cu nimica.
Dar pot sa spun ca muzica bisericeasca ortodoxa le intrece pe cele de mai sus, de exemplu grupul coral Anghelos si grupul de maici al manastirii Varatec imi plac in mod special, niste voci de exceptie.
Si apropo de frica aceasta de ecumenism, de credeti ca niste melodii care au tonuri anglicane sau catolice, ne-ar putea afecta? Pe mine nu ma afecteaza, pur si simplu le ascult ca imi plac. Ascult si muzica ortodoxa, si "muzica lumeasca" si nu sunt afectat deloc, nu ma opreste cu nimic sa ma duc la biserica sau sa particip la sfintele taine. Ca nu ma duc uneori la biserica, asta e din LENE si multa invoire cu somnul, nu ca ascult muzica cu accent anglican, sau catolic, sau "lumeasca", in temeni religiosi vorbind, :D
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.03.2008, 21:43:14
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Divna e ortodoxa, din Serbia. Ascultati "Dostojno Jest", pe albumul "Savoslovie" (de fapt tot albumul asta)!

Iar despre influenta occidentala in muzica biseiceasca... stilul slav, introdus acum vreo 200 de ani in Rusia, e foarte occidental... si totusi n-a pierdut ortodoxia.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.04.2008, 13:58:08
cruciat cruciat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2008
Mesaje: 17
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/melodi-...jevic-04-audio
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.09.2008, 20:46:50
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)imi plac mult cantarile Divnei Liubojevici
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.09.2008, 01:48:12
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit



Divna Ljubojevic - Prezentare

Divna s-a născut la Belgrad în anul 1970. A început să cânte de mică si a fost initiată în cântarea ortodoxă de la vârsta de 10 ani, după ce Maica Agnija i-a descoperit vocea la Mănăstirea Vavedenje. Considerând că darul Divnei de a cânta trebuie hrănit si ghidat, Maica Agnija, ea însăsi o cântăreată de mare talent, a invitat-o pe Divna să vină să cânte rugăciuni Domnului alături de măicutele din mănăstire. Astfel, visul micutei a devenit realitate, iar vocatia ei, stabilită pe viată. La vârsta de 17 ani, Divna s-a găsit în postura de dirijor pentru prima dată alături de grupul Mokranjac. Alături de acest cor, Divna a purtat o serie de reprezentatii de succes, atât în tară, cât si peste hotare, si a dirijat primul concert de Pasti tinut la domul Catedralei Sf. Sava din Belgrad. Între 1989 si 1991 Divna a fost dirijor al First Belgrade Singing Society, un grup sârbesc fondat în 1853, în slujba căruia au lucrat unii dintre cei mai importanti compozitori si dirijori sârbi. În calitate de cel mai tânăr dirijor din istoria celui mai vechi cor sârbesc, ea a concertat atât în tară, cât si în afara tării - în Delphi, Cephalonia si Karditsa. În paralel cu activitatea sa de dirijor si cântăreată, Divna a absolvit Colegiul de Muzică Mokranjac din Belgrad si Academia de Muzică Novi Sad. În timp ce studia si învăta de la colegii ei mai experimentati, Divna împărtăsea cunostintele ei cu prietenii si colegii, astfel încât, alături de acestia, a pus bazele corului MELODI, cor ce a reprezentat cel mai mare angajament din viata sa profesională. Trăind încă din copilărie în lumea muzicii, Divna posedă o mare experientă si abilitate de a transmite esenta - respectiv aceea a unei fiinte care cântă lui Dumnezeu. Alături de grupul MELODI, Divna este dirijor, compozitor si solist. Despre muzica sa s-a spus că te atinge prin puritate, modestie si fluentă si că impresionează prin culoarea captivantă a vocii si claritatea tonului, foarte rar întâlnite, iar despre Divna compozitoarea s-a spus că neobisnuitele sale aranjări pun în valoare frumusetea timpului si demnitatea crestinismului ortodox si cântecele mănăstiresti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.09.2008, 02:19:24
Pannihis Pannihis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2008
Mesaje: 16
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
Citat:
În prealabil postat de irina4m
dar e ortodoxa. slovaca
exact asta ma si ingrijoreaza, o ortodoxa cu tonalitati anglicane - asa lucreaza ecumenismul papistas...prin tonalitati si subtilitati, nu atac direct
Frate ai un mod foarte ciudat de a intelege ecumenismul.

Fapta episcopului Corneanu nu ai vazut-o ca pe una ecumenista dar cantarile lu Divna le vezi ecumeniste?!?
Ecumenismul tine de amestecarea credintelor, tine de biserica.
Daca eu sau tu cantam o melodie de Bethoven inseamna ca suntem ecumenist?
In schimb nu stiu ce sunete victoriene auzi tu?
Ea a avut concerte si a cantat aceste cantari nu au fost cantate in Biserica decat numai cele ce tin de ortodoxie.

Si poti sta linistit ca a fost educata in spirit ortodox.





Reply With Quote
  #10  
Vechi 21.02.2009, 14:21:14
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

Daca are cineva melodiile Divnei as vrea f mult sa mi le trimita si mie,sau poate stiti unde le pot descarca,mi-ati fi de mare ajutor.ce am gasit in pagina anterioara nu merge.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Theodoros Vasilikos @ Divna Ljubojevic Templier Knight Muzica Bisericeasca 0 24.11.2010 20:34:39
Divna Ljubojevic - Dedicatie muzicala. aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 17 15.03.2009 14:13:26