Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.08.2012, 12:34:01
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit Ecumenism

Ce parere aveti despre aceasta interpretare a semnificatiei cuvantului "Evanghelie" gasit intr-o carte utilizata de mai multe confesiuni:

"Binele si raul convietuiesc in fiecare dintre noi. Soljenitsyne, care a luat premiul Nobel pentru pace, exprima in felul urmator:

"Linia care separa binele de rau nu trece printre State, nici printre clasele sociale, nici printre partidele politice, ci trece prin inima umana, prin inima fiecarui om".

Noi toti am experimentat acest lucru.
De aceea mesajul crestin este o buna vestire. Este sensul cuvantului "Evanghelie", buna vestire. Vestea cea buna este ca Dumnezeu iubeste lumea aceasta, il iubeste pe fiecare dintre noi. Ne iubeste atat de mult, pe voi si pe mine, ca a venit, in persoana Fiului sau Iisus, sa traiasca si sa moara pentru noi. Chiar daca ati fi fost singur pe pamant, tot ar fi venit, atat de mult va iubeste. Iisus a venit pentru a ne face liberi.
Liberi de dependentele noastre , de aceste aspecte ale vietii noastre care au pus stapanire pe noi, pe care noi le cunoastem foarte bine si de care ne-ar placea sa fim debarasati.
A venit pentru a ne da libertatea de a trai si cunoaste pe Dumnezeu , de a avea o relatie cu El.
A venit pentru a ne elibera de frica mortii . Iisus a inviat din morti. In fata Lui, moartea a pierdut puterea sa.
A venit pentru a ne da libertatea de a ne schimba , de a fi asa cum ne dorim sa fim in strafundurile noastre. El ne da Duhul sau Sfant care vine sa traiasca in noi, care ne transforma progresiv din interior si ne face sa crestem in iubire, bucurie, pace, rabdare, bunatate, stapanire de sine...
A venit sa ne dea libertatea de a iubi intr-o maniera noua . Trairea iubirii lui Dumnezeu ne da o noua capacitate de a iubi. O iubire care nu se limiteaza la faptul de a avea sentimente bune, ci care ne impinge a transforma lumea aceasta, care are o asa mare nevoie.

Nu este usor. Cred ca astazi, este mai greu a fi crestin decat a nu fi. Rockerul american Alice Cooper l-a experimentat:
"Nu a fost usor a combina rock-ul cu credinta. A fost cea mai mare revolutie a mea. Este simplu a bea bere. Este simplu a devasta camera de hotel. Dar a fi crestin este intr-adevar dur, este o adevarata revolutie. "

Este greu, dar nu este plictisitor: credinta crestina este o intalnire personala cu Iisus. Crestinismul nu este fals, prietenia cu Iisus lumineaza viata noastra cu splendoarea adevarului. Crestinismul nu este depasit, este o relatie intima cu Dumnezeu care transforma chiar de acum viata in profunzime. Hristos are raspunsul pentru setea voastra de fericire. El care este Calea, Adevarul si Viata , este un prieten fidel care va invita sa aveti incredere in El, sa veniti catre El, sa-L primiti in viata dvs."


Ce parere aveti de acest pasaj? Este ceea ce am trait si eu pana acum, de aceea mi-a atras atentia. Voi ce parere aveti?

Last edited by Tartaruga; 15.08.2012 at 13:36:39.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenism? BogdanF2 Generalitati 150 21.12.2014 21:06:04
Ecumenism ancah Biserica Ortodoxa Romana 206 31.05.2010 03:51:19
ecumenism alexandra Generalitati 15 20.04.2008 16:10:49
Ecumenism Iacov Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 178 08.10.2007 20:02:36
Ecumenism Noesis Generalitati 13 17.07.2007 09:35:57