Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.01.2024, 23:56:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Ba incultule pupator de moaste si care nu citesti Biblia, Hamashiach vine din ebraica si inseamna Mesia
Păi nici tu nu lași impresia că te-ai pricepe la patristică.

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Cata patristrica, cateheza si doxologie am citit eu, nu ti poti imagina. pt faptul ca am fost ravnos pt El si L-am cautat am ajuns sa-L iubesc cu adevarat, citind Scriptura
„Râvnos” sau râvnitor, nu se vede că ai fi citit patristică, sau catehetică, iar doxologia e cântare de laudă.

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Am fost de 100x mai ortodox decat esti tu, anume habotnic, bigot, obisnuiam s-o laud pe Maria in fiecare seara cu bogorodicinaia, dar L-am cautat cu adv, ceea ce iti recomand si tie
Nu cred că ai fost ortodox niciodată, fiindcă ai fi avut altă așezare sufletească dacă erai cu adevărat.

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Maria a fost doar "un portal" prin care sa se nasca om pt a putea plati plata pacatului care este moartea
Unde scrie cuvântul Portal în Biblie ?

E amuzant că declini nașterea naturală la Iisus, dar la frații lui spui că au fost născuți biologic de Maica Domnului.

Ce ar fi greu să fi fost fiii lui Iosif din prima căsătorie ?

De ce ne-ar fi mințit Biserica Ortodoxă și Catolică în privința faptului că Iosif a mai avut copii din altă relație?

Că nu spune în Biblie că frații lui erau mai mici să se fi născut după Iisus ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 09.01.2024, 00:12:47
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul

Iar protestantii aia ti au adus tie Biblia pt a o putea o citi frate.
Ei au tradus-o intr-o limba moderna si accesibila lumii. Biblia ortodoxa a fost doar copiata de la protestanti, mai informeaza te si tu
Eu am Biblia tipărită cu binecuvântarea Sfântului Sinod, n-am fost putoare sau chibiț să nu mi-o cumpăr, că-mi dau alții una gratis.

Vezi că grecii de fapt au vreo 80% din Biblie, majoritatea cetăților pe unde trimite epistole apostolul Pavel sunt din zona elenistică, până și Vechiul Testament versiunea Septuaginta a fost tradusă original în greacă.

Deci episcopii și lumea elenistică din Asia Mică ți-au oferit ție Biblia întreagă în secolul IV, că au păstrat epistolele Pauline și scrierile în greacă, nu protestanții în secolul 16.

Oare de ce grecii nu trec la neoprotestantism nici măcar când emigrează în Statele Unite, nu te-ai întrebat, îi înveți pe ei Biblia când pe pământul lor le-a propovăduit apostolul Pavel ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 09.01.2024 at 00:23:13.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.01.2024, 02:14:51
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Esti spalat pe creieri!!!

Am ramas cu un gust amar ca, dintre toti membrii forumului, unu nu s a sichisit sa vina sa se ia de mine cu Biblia si sa avem o discutie in Cuvantul Domnului, ci a venit un fumat care n a citit in viata lui Scriptura si cumpara tot ce-i vand niste fumati la randu lor.
Uită-te și aici, ereticule:

Încă multe am a vă spune, dar acum nu puteți să le purtați.
Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti.
Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti.

(Sfânta Evanghelie după Ioan, capitolul 16, versetele 12-14)

Sau aici: „Dar sunt și alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus și care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărțile ce s-ar fi scris. Amin.” (Ioan 21 cu 25)

Ai priceput? Pe lângă învățătura Sa dată strict pe timpul Întrupării, Domnul ne-a rânduit să primim și ulterior completarea învățăturilor, după Cincizecime, iar la aceasta au lucrat și oamenii care sunt Sfinți Părinți în calendarul nostru și care au construit Sfânta Tradiție a Bisericii. Gradual, în timp, pe lângă redactarea Sfintei Scripturi, s-a făcut și Tradiția. Apucă-te să ții post aspru de la mâncare și roagă-te să îți arate Domnul adevărul, pe timpul acesta.

Și în altă ordine de idei, „JesusLover95”, vezi că dumneata te porți ca un adolescent duhovnicesc și inconștient cu teribilism. Chiar și denumirea asta de „JesusLover” cam seamănă a protestantism dulceag sau efervescent americănesc, țara unde unii sunt capabili să fabrice chiloți pe care să tipărească cu litere nerușinate de-o șchioapă: „JESUS LOVES ME”. Da, da!

Ia vezi să nu te trezești și tu că practici o religie din aceea de tip „chilot”, crezând că Îl iubești pe Domnul Iisus Hristos, și să ții minte că râvna unui om poate inclusiv să fie indusă în sufletul lui de către diavol, tocmai când i se pare că o are „pentru cele sfinte”, sau poate chiar mai ales atunci! Diavolul știe că este foarte eficient când Îl maimuțărește pe Dumnezeu, inclusiv când vă stimulează pe voi să tot vorbiți despre „Isus” (sic!) și Scripturi. Noi în Ortodoxie cunoaștem și conceptul de râvnă satanică, și pe acela de deghizare a diavolilor în îngeri luminoși, în Maica Domnului și, pe unde este posibil, chiar și în chipul Domnului! Dacă ai astfel de viziuni și ești mândru de tine că le ai, este clar semn rău. Cu Satana NU se stă de vorbă, până și ereticul papă de la Roma, „bătrânelul cel simpatic” de la Buenos Aires, a spus odată ceva de genul acesta. Nu mai fiți superficiali și deosebiți corect duhurile și stările de spirit, voi, cei din protestantism.

Pe urmă, ai folosit pe-aici expresii de puștan cu hormoni atunci când l-ai făcut incult și pupător de moaște pe colegul nostru Moroco. Sau alte puștisme precum „fumatul” și „spălatul pe creieri”. Este drept că și el propovăduiește niște greșeli de credință, cu rătăcirea Noului Ierusalim, și ar trebui să tacă și să vină la Ortodoxia adevărată cât este încă în viață pe pământ, dar atitudinea de buldog religios aflat în focurile primăvăratice tot nu îți face cinste și nu este un lucru corect principial. Mai treci pe la școală (inclusiv școala vieții și... a credinței!) și ai grijă și cu gramatica.

Pe lângă aceasta, te-ai luat de exprimarea „Frații Domnului”, ca să contești fecioria Maicii Domnului. Dar frații aceia nu puteau fi biologici, ci „ideologici”, ereticule. Adică de credință. Sau eventual să aibă o origine genealogică în comun (pentru Domnul, doar pe linia mamei sale) ca apartenenți ai unuia și-aceluiași segment de popor ales, în zona Nazaretului. Ori chiar cum zicea Iorest, că puteau fi fiii biologici ai tatălui Său pământesc adoptiv, Iosif cel din Nazaret. Ereticii de teapa voastră, care contestă nașterea din Fecioară și pururea-fecioria Maicii Domnului, sunt superficiali în Scripturile idolatrizate de ei și susțin argumentul „biologic” al fraților Domnului. Dar faptul că frații pot fi mai degrabă ideologici decât biologici se vede atunci când El spune, tot în „Scripturi”, că oamenii care fac voia Tatălui sunt frați ai Domnului:
Că oricine va face voia Tatălui Meu Celui din ceruri, acela îmi este frate și soră și mamă.” (Ioan 12 cu 50)

Ce faci, îți ucizi argumentația chiar cu un verset citat de propria mână? Și când El Își numea mama biologică „Femeie”, El vorbea cu ea ca Dumnezeu și nu ca Om, iar Dumnezeu este, firește, deasupra oricărei creaturi a Sa și nu are o mamă în sensul strict omenesc, atunci când Își manifestă firea divină. Dar pentru partea Lui omenească, Maica Domnului chiar este... Maica Domnului! Noi știm că prin protestantism unii au ajuns atât de departe (atât de „jos”, de fapt), încât au dat-o pe neo-arianism, contestând chiar și caracterul divin al Fiului (de pildă, unitarienii și iehoviștii)! Dumneata din care „mișcare” ești?

Ai mărturisit aici pe topic, în fapt, cum ai trădat dumneata Ortodoxia lui Dumnezeu ca să aderi la o mișcare eretică, atunci când ai pretins că ai fost „de 100x mai ortodox” decât RappY și că apoi L-ai căutat, chipurile, „cu adevărat” pe Domnul. Și ai zis și „Bogorodicinaia”. Fii cinstit, ești cumva rusofil? Sau ești un evreu comunist deghizat în pseudo-creștin protestant și venit să faci trolling aici pe forum?

Noi în Ortodoxie NU avem nevoie de patefoane stricate de la protestanți și nici de butoaie dogite și goale, tot din tabăra voastră, care să vină să ne arate nouă „adevărul”. Dimpotrivă, voi aveți nevoie să vă treziți la realitate cât timp sunteți încă vii, pentru că după deces, dacă muriți în afara Ortodoxiei creștine, mai ales dacă știți ce faceți și vă înverșunați, în Iad vă va fi mult mai greu - este mai bine să suferi câțiva ani pe pământ de o boală incurabilă (de exemplu, cancer la colon) și să mori cu sufletul curățat de păcat și în dreapta credință ortodoxă, decât să trăiești „îndestulat” într-o sectă ca a voastră, să mori gras și cu barbă albă și apoi să ajungi, ca eretic, în Iad!

Ar fi bine să citești și cartea de dogmatică pentru Seminar care ți-a fost recomandată de RappY la începutul topicului, cu accent pe partea cu veșnicia lumii viitoare și pierzania păcătoșilor, căci aceasta vă paște și pe voi, ereticii, cu potențial veșnic, și repet veșnic, dacă muriți pe „calea” voastră, chiar și dacă NU faceți măceluri hitleriste care rup milioane de oameni! Noi nu promovăm aici moartea oamenilor care greșesc, că și noi greșim, și mai știm și că:
Spune-le: Precum este adevărat că Eu sunt viu, tot așa este de adevărat că Eu nu voiesc moartea. păcătosului, ci ca păcătosul să se întoarcă de la calea sa și să fie viu. Întoarceți-vă, întoarceți-vă de la căile voastre cele rele! Pentru ce să muriți voi, casa lui Israel?” (Cartea lui Iezechiel, 33:11),

dar pe principiile „Criticați ideea, nu persoana” și „Urăște păcatul, dar iubește-l pe păcătos”, fără însă să cădem într-un iubirism ipocrit și dulceag, practicat și prin lumea voastră rătăcită și modernistă, avem nevoie să mărturisim că învățăturile voastre eretice TREBUIE SĂ MOARĂ!

Jos cu protestantismul, catolicismul, învățătura armeană și toate celelalte erezii și păgânisme de pe planeta Pământ!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.01.2024, 03:53:59
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
De ce ortodoxii cred ca atunci cand cineva moare este judecat imediat si trimis in iad sau rai? Unde isi are originea asta? ca Biblie nu exista asa ceva. Da mi tu un verset!

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."
Pe cine mai invie Mantuitorul daca cu totii am fost deja judecati?

24. Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.(In5,24)


Judecata celorlalti vine din chiar faptele(gandurile, cuvintele) lor.

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
Maria a fost doar "un portal" prin care sa se nasca om pt a putea plati plata pacatului care este moartea
Frumos ai spus: "*portal*prin care sa Se nasca om pt a putea plati plata pacatului care este moartea"; exact asa este.

Revenind la tema topicului, mi se pare ca (in primul post)treci de la "prima inviere" la "a doua judecata a mortilor", ceea ce ma incurca, pluc sa nu gasesc nicio "rapire" in (Apoc 3,10), iar "necazul" acela(poate o fi altul?) e muuult mai scurt:

19. Căci în zilele acelea va fi necaz cum nu a mai fost până acum, de la începutul făpturii, pe care a zidit-o Dumnezeu, și nici nu va mai fi.
24. Ci în acele zile, după necazul acela, soarele se va întuneca și luna nu-și va mai da lumina ei.(Mc13,19.24)


Din cate observ, nu faci "economie"de versete si ma tem ca asta poate duce la interferente de simboluri si de sensuri, iar asta te poate incurca/bloca fiindca fiecare verset e plin de Duh Sfant. Spun sincer nu le-am citit(decat cateva) fiindca nu inteleg... ce vrei sa spui.



P.S. Faptul ca folosesti o Biblie diferita decat cea ortodoxa(pe care o folosesc fara sa o verific) si adaugi expresii in limbi straine pe mine ma face sa fiu cel putin rezervat; daca pe cea ortodoxa cu greu o inteleg, de ce sa citesc altele? Ca sa ma incurc? Nu, multumesc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.01.2024, 04:05:46
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul

Ce ar fi greu să fi fost fiii lui Iosif din prima căsătorie ?

De ce ne-ar fi mințit Biserica Ortodoxă și Catolică în privința faptului că Iosif a mai avut copii din altă relație?

Că nu spune în Biblie că frații lui erau mai mici să se fi născut după Iisus ?
In sfatul batranilor s-a hotarat s-o dea pe Maria... vaduvului Iosif; bineinteles ca avea copii, nu "din alta relatie"(suna prea murdar), ci din casatoria anterioara, asa cum spui, in care a dovedit ca e vrednic de alegerea sfatului batranilor.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.01.2024, 06:05:47
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LoverOfJesus95 Vezi mesajul
... la finalul careia va exista o judecata a celor vii (Atentie!! nu a celor morti, vezi Matei 25, 31-45) de pe pamant, numita Judecata Neamurilor(the judgment of nations), unde Pastorul(Iisus) Isi va separa oile de capre, vezi Matei 25, 31-45
La noi se numeste judecata obsteasca intrucat se refera la obstea omeneasca si survine in urma unei extinctii generalizate(precum potopul).
Separarea oilor de capre este insasi judecata de dupa "necazul acela" in care se vor stinge cei ce inainte de necaz vor fi in viata; oile vor fi "promovate", iar caprele "reciclate" printr-o gaura neagra cosmica.

Judecata imediat urmatoarei mortii(titlul topicului) este judecata "cea de toate zilele", care se face individual dupa fiecare deces in parte si prin care se compara destinul dat la intrupare cu semnificatia faptelor facute in viata.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.01.2024, 08:46:42
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Implicit Ortodoxii americani

@JesusLover , de cât să iei exemplele proaste de la americani si tot ce înseamnă din Vest despre protestantism, mai bine asculta ce zice acest preot ortodox american. Cat de frumos vorbeste. Acesti ortodoxi americani sunt minoritari, cum voi protestantii sunteti minoritari in tara noastră România. Sunt multe motive pentru care România are cel mai înalt grad de spiritualitate, una fiind pentru că suntem ORTODOXI. Uită-te în America ce se întâmplă cu Protestantismul, si cu Catolicismul, cate dezastre se întâmplă si sufleteste dar si material. Toti devin Progresisti încet încet. De la acordarea drepturilor LGBT pentru mariaj între persoanele de acelasi sex la Protestanti până la Biserică Catolică unde am văzut cum au transformat biserica într-o terasa unde lumea vine sa bea cafea, ceai si stau la mese la taclale (până si la Papă auzi cum a început să binecuvânteze cuplurile gay). In perioada pandemiei , multe biserici catolice din alte tări din Europa nu au tinut slujbe , noi am tinut dar cu ele goale. Important E că s-au tinut.

Prin toate atacurile care le-ai făcut la adresa Bisericii Ortodoxe, învata mai bine una dintre ele: că de ce noi tinem Sfânta Traditie, ia de aici explicatia preotului ortodox american (că na pentru voi E mai bine să asculti de americani decat de români):

https://vm.tiktok.com/ZGejBfLsb/
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."

Last edited by Adr.iu91; 09.01.2024 at 08:53:39.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 09.01.2024, 09:38:13
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Păi nici tu nu lași impresia că te-ai pricepe la patristică.



„Râvnos” sau râvnitor, nu se vede că ai fi citit patristică, sau catehetică, iar doxologia e cântare de laudă.



Nu cred că ai fost ortodox niciodată, fiindcă ai fi avut altă așezare sufletească dacă erai cu adevărat.



Unde scrie cuvântul Portal în Biblie ?

E amuzant că declini nașterea naturală la Iisus, dar la frații lui spui că au fost născuți biologic de Maica Domnului.

Ce ar fi greu să fi fost fiii lui Iosif din prima căsătorie ?

De ce ne-ar fi mințit Biserica Ortodoxă și Catolică în privința faptului că Iosif a mai avut copii din altă relație?



Că nu spune în Biblie că frații lui erau mai mici să se fi născut după Iisus ?
Nu apare absolut nicaieri cuvantul portal!!!

Ba ereticule, cum sa declini tu nasterea naturala din fecioara? Cand atat Vechiul cat si Noul Testament sustin ca Domnul va fi/ a fost nascut din fecioara. Cum crezi ca a fost nasterea?, a pocnit din degete si gata s a nascut Iisus?
Daca Iisus nu s a nascut trupeste din Maria, nu a fost cu adevarat om pt a putea plati plata pacatalui.

Faptele apostolilor 20:29-32
"Știu bine că, după plecarea mea, se vor vârî între voi lupi răpitori, care nu vor cruța turma,"
"și se vor scula din mijlocul vostru oameni care vor învăța lucruri stricăcioase, ca să tragă pe ucenici de partea lor."
"De aceea vegheați și aduceți-vă aminte că, timp de trei ani, zi și noapte, n-am încetat să sfătuiesc cu lacrimi pe fiecare din voi."
"Și acum, fraților, vă încredințez în mâna lui Dumnezeu și a Cuvântului harului Său, care vă poate zidi sufletește și vă poate da moștenirea împreună cu toți cei sfințiți."


Biblia cand se refera la Cuvant, lege, poruncile Lui Dumnezeu, oranduielile Lui Dumnezeu, invataturile Domnului se refera la Scriptura!!!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 09.01.2024, 09:44:40
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
La noi se numeste judecata obsteasca intrucat se refera la obstea omeneasca si survine in urma unei extinctii generalizate(precum potopul).
Separarea oilor de capre este insasi judecata de dupa "necazul acela" in care se vor stinge cei ce inainte de necaz vor fi in viata; oile vor fi "promovate", iar caprele "reciclate" printr-o gaura neagra cosmica.

Judecata imediat urmatoarei mortii(titlul topicului) este judecata "cea de toate zilele", care se face individual dupa fiecare deces in parte si prin care se compara destinul dat la intrupare cu semnificatia faptelor facute in viata.

Esti constient ca Noul Testament vorbeste de invierea mortilor care au crezut in El si dupa la finalul veacului de jucecata mortilor care n au crezut in El, de la care cerul si pamantul nu va putea sa stea?

Apocalipsa 20:11 – "Apoi am văzut un scaun de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el. Pământul și cerul au fugit dinaintea Lui și nu s-a mai găsit loc pentru ele."
Apocalipsa 20:12 – "Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea."
Apocalipsa 20:13 – "Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui."
Apocalipsa 20:14 – "Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua."
Reply With Quote
  #50  
Vechi 09.01.2024, 09:59:17
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit

In 320 Au început rugăciunile pentru morti.
375 Închinarea sfinților.
394 Liturghia a fost adoptată
431 Închinarea la Maria a început să se dezvolte
850 Inventia apei sfinite.
983 A fost formulată canonizarea sfintilor.
1003 Au fost introduse sărbători pentru morti
1115 S-a instituit mărturisirea păcatelor unui preot.
1220 Apă sfintă acceptată


1 Timotei 2:5 "Căci unul singur este Dumnezeu,și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos,"

Last edited by LoverOfJesus95; 09.01.2024 at 10:22:44.
Reply With Quote
Răspunde