Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 03.05.2011, 23:37:49
O p e t h
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu renunț!!!
Reply With Quote
  #102  
Vechi 03.05.2011, 23:55:11
kreed123 kreed123 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Mesaje: 8
Implicit

Opeth de ce te superi asa?Oricine alege sa gandeasca si sa filozofeze stie ca exista multi oameni care nu o sa il inteleaga.Si eu acum cand scriu acestea cred ca numai ceea ce gandesc eu este bine,asa am facut si in viata nu m-am convins pana nu am simtit pe pielea mea acel lucru,pana nu l-am experimentat.Eu cred,desi nu cred in Dumnezeu,ca pe forumul acesta ar trebui sa vorbim de lucruri mai fericite.Filozofia nu este o stiinta a vietii,aproape orice domeniu poate sa fie plin de semne si chestii.
Si ma enerveaza ca teologii,filozofii etc. se cred singurii capabili sa patrunda misterele lumii si se contrazic incontinuu,si mai ales in momentul asta cand ei au fost depasiti de stiinta.Dar uite cum am ajuns si eu sa despic firul in mii si sa fiu mai confuz.Cred ca oricat v-ati contrazice nu o sa gasiti raspunsuri absolute:in opinia mea nu exista notiunea de absolut.
Si Opeth eu cred ca esti un adolescent inca si te admir pentru lucrul acesta ca te preocupa intrebarile acestea,dar sa sti ca multi am avut aceste framantari in acea perioada si ne-am gandit la sensul vietii,ne-am contrazis cu altii.Oricum pe parcurs o sa uiti aceste lucruri,nu o sa le mai simti asa de puternic si de aceea te si invidiez :) ca adolescent si iubirea mi se parea mai puternica si toate sentimentele,eu m-as distra cat mai mult pentru ca viata este prea frumoasa si scurta...pana la urma gandirea aceasta exagerata te ajuta sa mori fericit sau trist,dar nemuritor nu stiu...
Reply With Quote
  #103  
Vechi 04.05.2011, 00:57:46
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de O p e t h Vezi mesajul
inca nu intelegeti nici un termen..daca i-ati intelege nu a-ti mai face din raspunsul meu umil si destul de curat presupuneri pline de blasfemii .mai bine ma duc sa teologizez cu cainele
Melissa:multumesc,eram atat de atacat acilea..
Imi pare sincer rau, ca ai fost atacat. Oricum, nu am urmarit firul discutiei decat pe diagonala, doar postarile tale parcurgandu-le integral..Deseori se practica stilul "smuls" aici pe forum, deci nu trebuie sa renunti ci doar sa-ti reconsideri pozitia.Treci mai departe daca observi ca vorbesti degeaba.
Mie imi placi exact asa cum esti (nihilist) si am sa-ti citesc cu placere in continuare postarile.Esti o prezenta diferita, speciala, care ar fi bine sa fie lasata in pace, sa-si exprime in voie piscurile si abisurile interioare..
Reply With Quote
  #104  
Vechi 04.05.2011, 21:44:53
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

De ce a fost banata blackswan?
Reply With Quote
  #105  
Vechi 01.02.2013, 00:07:08
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de marina31 Vezi mesajul
Intr-un sens asemanator vorbea un parinte la Trinitas tv, spunand ca de la sine nu avem ce oferi. Continua spunand ca ale noastre sunt doar pacatele, dar paradoxal, pe acestea le vrea Domnul de la noi. Sa ne ducem smeriti cu ele pe palmele noastre si sa-L rugam sa ne curete. Pentru ele s-a ostenit Domnul pe cruce.
Apoi, ceva asemanator se intampla cand, de exemplu, mica fiind, ii cumparam cadouri mamei mele de ziua ei. Asta bineinteles din banii ei. Pe parcursul unui an scolar imi dadea tot timpul bani de buzunar, doar ca eu puneam deoparte pe cand era ziua ei, sa pot cumpara ceva. Asa ca, erau tot din ale ei.
Asa cum spunem "ale Tale dintru ale Tale, Tie iti aducem de toate": Domnul ne da toate resursele; sta la alegerea noastra in a le folosi pt propriul bine trecator si a le risipi sau sa le intoarcem la El.
Ai numai 14 postari pe acest forum si toate sint atat de odihnitoare si ziditoare! Felicitari! Tine-o tot asa, ca bine faci!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #106  
Vechi 01.02.2013, 10:53:25
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Sinceritate si iubire !
Reply With Quote
  #107  
Vechi 01.02.2013, 11:06:13
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Lui Dumnezeu ii putem oferi sinceritate si IUBIRE !
Reply With Quote
  #108  
Vechi 01.02.2013, 11:23:30
maria31 maria31 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2013
Mesaje: 3
Implicit un raspuns

Cred ca ar trebui sa-i oferim incredere si recunostinta.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 01.02.2013, 22:46:15
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Il stiu pe Domnul Bland si Curat cu Inima: as putea sa ma arat si eu bland si sa ma curatesc mai vartos, primind harul Lui lucrator.
Il stiu pe Domnul Copil: as putea sa fiu mai atent cu copiii, sa le respect gingasia si jocul. As putea sa ii invat cate ceva, in masura in care cu adevarat ii pot invata ceva de folos. As putea sa le fiu protector, frate mai mare, carunt... As putea sa ma bucur de fiecare jucarie a lor. Sa zambesc ingaduitor la nazbatiile lor. Sa ii acopar cand se dezvelesc, sa le asez papucii la capatul patului, sa intind bratele, larg, cand sunt speriati, cand au facut o boroboata, cand sufera... Sa le fac mai multe daruri, sa le arat mai apasat frumusetea lumii (natura, legile ei, poezia, cantecul, iubirea, viata si chiar moartea).
Il stiu pe Domnul Rabdator: as putea sa devin mai rabduriu. Cu mine, cu altii...
Il stiu pe Domnul Singur si Nesingur. As putea sa Il vizitez mai des in camara inimii mele...
Il stiu pe Domnul Pretutindeni: as putea sa ma rog pentru mine, cel de pretutindeni, pentru oamenii de pretutindeni si de oricind, pentru toata Creatia Lui de la Inceput si pana azi si pana la Sfarsit.
Il stiu pe Domnul tradat: as putea, macar eu, sa nu Il mai tradez.
Il stiu pe Domnul biciuit si scuipat: as putea, macar eu, sa nu Il mai biciuiesc si sa-L scuip...
Il stiu pe Domnul Rastignit: as putea sa imi rastignesc voia.
Il stiu pe Domnul Inviat: as putea sa ma tin si eu la Inviere.

Il stiu pe Domnul Prieten: as putea sa invat sa-I devin.

Stiu ca Domnul nu are nevoie de mine, nu are lipsuri pe care sa i le implinesc eu. Cu toate acestea Il stiu dornic de veselie si bucurie: as voi sa Il veselesc si sa Il bucur prin modul meu de a fi.

As vrea sa Se joace cu mine. Dar Lui nu Ii arde de joaca. Stiu si asta.
(Desi, uneori, mi-a parut ca iubeste si jocul, cand are copii cuminti in preajma...)
Reply With Quote
  #110  
Vechi 01.02.2013, 23:12:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Stiu ca Domnul nu are nevoie de mine, nu are lipsuri pe care sa i le implinesc eu.
Ba da, omule ! Pe cat de adevarat este ca Domnul nu are lipsuri pe care sa I le implinesti, pe atat de fals este ca nu are nevoie de tine! Domnul are multa nevoie de tine. Mai intai, din aceea ca, fara tine, El s-ar simti mai singur. Si tu te simti singur fara Domnul, tot asa si El. Pe urma, Domnul ar putea foarte bine sa lucreze cu ingerii, ori chiar si fara ajutorul lor. Ar putea fi un Cer si un Pamant condus prin decrete, prin simpla Lui vointa. Dar, de multe ori Lui ii place sa lucreze cu oamenii. De aceea mai are Domnul nevoie de tine: ca sa nu ramana lucrarea ta nelucrata.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 21:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28